Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τελικά τρέχουμε αρκετά ως λαός;;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 09/06/2014 :  12:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια το τρέξιμο έχει γίνει πολύ δημοφιλές στη χώρα μας και συνεχώς αυξάνονται οι ασχολούμενοι με αυτό, κάτι που φαίνεται πολύ εντυπωσιακά από τους αριθμούς των συμμετοχών σε αγώνες δρόμου. Ξέρω βέβαια ότι το ποσοστό του πληθυσμού στην Ελλάδα που τρέχει είναι σαφώς μικρότερο από αρκετές χώρες του εξωτερικού, και πάντα οι σύγκριση γίνεται με την Ευρώπη και τη Βόρεια Αμερική. Στα παλαιότερα ταξίδια μου στο εξωτερικό δεν έδινα πολλή σημασία στο να παρατηρήσω τους δρόμους γιατί και εγώ δεν είχα πάρει ζεστά το τρέξιμο αλλά και είχα να ασχοληθώ με τουρισμό. Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα για μερικές μέρες στο Παρίσι και ζαλίστηκα....
Έμεινα με την εντύπωση ότι όλοι τρέχουν σε αυτή την πόλη, σε όλες τις συνθήκες, σε όλες τις γειτονιές, στα τουριστικά μέρη, στα πάρκα, στους δρόμους, στα πεζοδρόμια, στις 7 το πρωί, το μεσημέρι, στη μία τη νύχτα, άντρες-γυναίκες 50-50, όλες οι ηλικίες. Το έχουν στην καθημερινότητά τους, δεν ξέρω. Ζήλεψα. Ήθελα και εγώ. Θα μου πείτε, σε μια πόλη 11 εκατομμυρίων λογικό είναι να βλέπεις κόσμο στο δρόμο να τρέχει, αλλά ήταν παντού. Και άλλοι τόσοι με τα ποδήλατα, τι να λέμε.
Ειδικά στην πόλη μου στη Θεσσαλονίκη, εκτός από την παραλία και ένα δυο στάνταρ μέρη για τρέξιμο, όπου κυκλοφορούν και άλλοι σαν και μας, είμαι ο μοναχικός τρελός που τρέχει στους δρόμους

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2014 :  13:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τέλος δεκαετίας του 70, αρχές δεκαετίας του 80 στο χωριό μου. Στην τοπική "οδό bypass" τρέχουν 3, 4 "παλαβοί" κάνοντας αγωνιστική προπόνηση για τον επαρχιακό σύλλογο όπου ανήκουν και ταυτόχρονα περπατάνε, κάνοντας αγγαρεία, καμιά δεκαριά γερόντια ή φρεσκοεγχειρισμένοι στην καρδιά στο πλαίσιο των αυστηρών εντολών που τους έδωσαν καρδιολόγοι και καρδιοχειρουργοί.
Στις μέρες μας δεν υπάρχουν πια αγωνιστικοί αθλητές (το χωριό μας απέμεινε να εκπροσωπεί πρωταθληματικά η Άλκηστις Γεωργίου στα 100μ. εμπόδια που ζει και προπονείται όμως μόνιμα στη Ρόδο), όμως έχει ξεπηδήσει ένα αρκετά μαζικό κίνημα απλών αθλούμενων που περπατούν, ποδηλατούν και δειλά, δειλά τρέχουν από χόμπι. Τυχαίνει να είμαι ένας από τους "παλαβούς" του 80, πιστεύω όμως πως η τωρινή κατάσταση είναι πιο "υγιής" και ελπιδοφόρα από την τότε.

Edited by - ALEXANDROSG on 09/06/2014 14:38:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2014 :  17:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μας "τρέχουν" οι γερμανοί ως λαό

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2014 :  18:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά το καθημερινό τρέξιμο:
- στην εργασία
- στις οικογενειακές υποχρεώσεις
- στις Δημόσιες υπηρεσίες
- στις τράπεζες
- στα νοσοκομεία
- στους γιατρούς
- στα φροντιστήρια
- στο συνεργείο
- στους ηλικιωμένους γονείς
- στις εξόδους με τους φίλους
- .....

όταν μένει χρόνος, τρέχουμε, για να αντιμετωπίσουμε τους παλαβούς οδηγούς, τον κακό μας εαυτό, τα παρατημένα στάδια/στίβους, τη ζέστη του καλοκαιριού, και τις απαιτήσεις του προγράμματος προπόνησης.

Τελικά, τρέχουμε αρκετά σε αυτή τη χώρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2014 :  23:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο ερωτημα σου θα απαντουσα οτι εχουμε παρα πολυ δρομο ακομα να διανυσουμε. Μπορει το δρομικο κινημα να εξαπλωνεται και οι συμμετοχες στους αγωνες, αλλα και οι αγωνες να αυξανονται, ακομα ομως ειναι συνολικα μικρο το ποσοστο των ανθρωπων (επι του συνολικου πληθυσμου) που ασχολουνται με το τρεξιμο. Προσωπικα ασχολουμαι τρια χρονια με το τρεξιμο, στη δουλεια μου οπου ειμαστε καμια εξηνταρια ατομα μια μονο συναδελφος ξεκινησε εδω και ενα χρονο να ασχολειται. Στο φιλικο περιβαλλον δε κανενας. Πιστευω οτι και σε αυτο το θεμα προχωραμα αργα και σταθερα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2014 :  00:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το έγραψα δυομισυ χρόνια πριν.

http://www.runningnews.gr/item.php?id=10362
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

running_grandpa
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2014 :  09:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλό το θέμα αλλά βρίσκω την ερώτηση λίγο παραπλανητική. Τι σημαίνει "τρέχουμε αρκετά σαν λαός"; Και γιατί θα έπρεπε να τρέχουμε όλοι; Το τρέξιμο είναι μια δραστηριότητα που πρέπει να ταιριάζει σε κάποιον για να την κάνει. Οκ, όλοι μπορούν να τρέξουν αλλά αυτό δεν σημαίναι ότι όλοι το ευχαριστιούνται κιόλας (το αντίθετα θα έλεγα συμβαίνει συνήθως). Τώρα αν η μόδα - μαζικό κίνημα παρασύρει κάποιους (που αγνοούσαν την κλίση που έχουν στο τρέξιμο) να βάλουν το τρέξιμο στη ζωή τουε τότε φυσικά αυτό είναι πολύ καλό, αλλά το να τρέχουμε όλοι μαζικά σαν ξαφνικά να ανακαλύψαμε την "υπέρτατη αλήθεια" είναι νομίζω άνευ ουσίας. Υπό αυτή την έννοια ίσως μια πιο σωστή ερώτηση να ήταν "αθλούμαστε ικανοποιητικά ως λαός;"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2014 :  09:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε συ grandpa, δυο μέρες ήθελα να γράψω ακριβώς αυτά που γράφεις και βαριόμουν!
Και τα έγραψες και καλύτερα...
+1000!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2014 :  11:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Το έγραψα δυομισυ χρόνια πριν.

http://www.runningnews.gr/item.php?id=10362



...πέρασαν 2 χρόνια από τότε...ρε πως τσουλάει ο χρόνος!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2014 :  14:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά μια χαρά τρέχουμε, απλά εγώ μάλλον πάω σε πιο έρημα μέρη και δεν βλέπω. Χθες που έκανα λίγο στην παραλία Θεσσαλονίκης και σήμερα στο ρέμα Πυλαίας Τούμπας είδα αρκετό κόσμο, μπράβο μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2014 :  17:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Τελικά μια χαρά τρέχουμε, απλά εγώ μάλλον πάω σε πιο έρημα μέρη και δεν βλέπω. Χθες που έκανα λίγο στην παραλία Θεσσαλονίκης και σήμερα στο ρέμα Πυλαίας Τούμπας είδα αρκετό κόσμο, μπράβο μας.




Οταν ανεβαίνω θεσ/νίκη και πάω για τρέξιμο στην παραλία ή για περπάτημα στο ρέμα,βλέπω πάντα αρκετό κόσμο.Ειδικά στην παραλία..

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000