Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ρολόι περιπετειας-τριαθλου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 06/07/2014 :  16:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιο ρολόι θα επιλέγατε για τις προπονήσεις και στους αγώνες φυσικά,
για το αγώνισμα του τριάθλου;

Το αρνητικό με το ρολόι είναι ότι στην ποδηλασία δεν είναι τόσο εύχριστο,τόσο ευδιάκριτο,
όσο ένα καθαρά ποδηλατικό Gps όπως πχ το Garmin510.

Θα μπορούσε να με καλήψει και στις τρεξιματικές δρομικές μου προπονήσεις το 510;
Θα με βόλεβε;

Μέχρι στιγμής έχω ένα Suunto T6D,
σίγουρα είναι ένα κορυφαίο δρομικό ρολόι, το αρνητικό είναι ότι δεν διαθέτει Gps,
και ότι δεν μπορώ να ανεβάσω τις προπονήσεις μου στο Strava για αρχείο.

Edited by - petransfhp on 26/08/2014 09:18:03

zzkyk
Forum-Runner

80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2014 :  19:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το καλύτερο μαλλον ειναι το 910xt.Μετά πρέπει να έρχεται το Suunto ambit2 κλπ. Πάντως το value for money ειναι το timex global trainer . Δες τον dcrainmaker για κριτικές και review. (Καποιοι λενε ότι προωθεί τα garmin αλλά δεν νομιζω ότι έχει σημασία)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aristoula
Advanced Forum-Runner



226 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2014 :  20:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zzkyk

Πάντως το value for money ειναι το timex global trainer



συμφωνώ!
το έχω κι είμαι ικανοποιημένη!

ΥΓ: Σ'αυτή τη ζωή, όλα έχουν ένα τέλος, εκτός από τ' αγγούρια και τα λουκάνικα που έχουν δύο.
https://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2014 :  14:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαλλον θα καταληξω ξανα σε Suunto!

Μεχρι προχθες εβλεπα το Ambit2 στα 350δολαρια απο αμερικη,
ενω τωρα μπαινει και στο παιχνιδι το ολοκαινουριο Ambit3 sport στα 450!

Νομιζω πως δεν ειναι μεγαλη η διαφορα, βεβαια μιλαμε για την
πιο προσιτη εκδωση και οχι για το peak, ετσι λεω τωρα τουλαχιστον!

Δεν κυνηγαω την αιχμη της τεχνολογιας αλλα νομιζω πως θα τα βγαλει τα λευτα του σε βαθος χρονου, ακομη μια καταναλωτικη υπερβαση!

Θα ηθελα παντως να υπαρχει ηδη η απαντηση της garmin στο τραπεζι,
γιατι το 910ΧΤ μου αρεσει πολυ σαν ρολοι,

ΟΜΩΣ απο την αλλη δεν θα εδινα τοσα πολλα χρηματα για
ενα ρολοι που βγηκε στην αγορα το ετος 2011 (!)

Τι λετε συντρεχτες?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2014 :  15:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
910 xt .και- (!) είναι αδιαβροχο,αντεχει σε > ταλαιπωρίες.το έχω εδώ και ~3 χρόνια , χωρις κανένα πρόβλημα.
ερώτηση:τα χρειαζόμαστε?
απ.:για αγώνες , μάλλον δεν χρειαζόμαστε τίποτα (είναι τόση η αυτοσυγκέντρωση στις αλλαγές κλπ , που τις περισσότερες φορές , κάτι ξεχνάμε να πατήσουμε (Τ1 , Τ2, κολύμπι κλπ) ... αν προσηλωθείς στο ρολόι , μάλλον δεν θα ευχαριστηθείς το τρι
για προπόνηση , ναί χρειάζεται, όχι και 100% , εκτός αν έχεις στόχο τον van lierde η κάποιο ρεκόρ...
ας είμαστε τίμιοι : είναι ωραία καταναλωτικά gadgets που μας ανεβάζουν το ηθικό και μας σπρώχνουν να βγούμε για προπόνηση,μέχρι εκεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  10:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνησω μαζι σου!
Στους αγωνες τριαθλου οπου αγωνιστηκα δεν ηταν απαραιτητο το ρολοι.
Θα μπορουσα δηλ να αγωνιστω και χωρις αυτο χωρις να μου ληψει κατι.

Το ιδιο ισχυει περιπου ισχυει σε μικροτερο βαθμο και στους τρεξιματικους αγωνες βουνου.

Απαραιτητο μονο ειναι σε αγωνες δρομου πχ ημι και μαραθωνιους για κοντρολαρισμα του ρυθμου.

Και εγω συμφωνω οτι ειναι γκατζετακια που μας ανεβαζουν την ψυχολογια και μας ωθουν να βγουμε για προπονηση.

Το ρολοι δεν το θελω αυστηρα για τριαθλο. Πιο πολυ για δρομικες προπονησεις-αγωνες και για μια πιο all around χρηση, πχ δραστηριοτητες βουνου, χιονοδρομια κτλ.
Εχει μεινει πισω το garmin 910xt σε σχεση με το suunto ambit3 και αυτην την στιγμη δεν μπορει να το κοντραρει! Και αυτο συμβαινει διοτι ειναι στην αγορα ,χωρις αναβαθμηση εδω και τρια χρονια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  12:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Garmin 310 value for money, 5ετίας, οδεύει προς κατάργηση

Το 910 κορυφή αλλά ίσως υπερτιμημένο. Μέχρι το Α εξάμηνο του 2015 αναμένεται ο αντικαταστάτης του.

Για βουνό, πεζοπορία, ορειβασία, σκι κλπ, υπάρχει και το fenix 2, το οποίο κάνει παπάδες από άποψη δεδομένων (με τη δημιουργία όμως μεγάλων-βαρέων αρχείων δεδομένων και κάποιες καθυστερήσεις στο save)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  13:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να είχαμε χρόνο να τρέχαμε όλη μέρα, σε βουνά και σε νέες διαδρομές, και ας υπολογίζαμε μετά την διαδρομή και τον χρόνο με το χέρι από το google earth...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  10:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
συμφωνώ 100% χρόνο θέλουμε και όχι χρονόμετρα. ακόμη κι αν υπολογίζουμε χεράτα με το google earth τις επιδόσεις μας ,κάθε φορά, θα έχουμε το ίδιο 'τετράγωνο λάθους' άρα θα βλέπουμε με ακρίβεια την διαφορά... Οσες φορές χρεισημοποιώ το 910 είναι για πλάκα με έναν συντρέχτη η για λύσουμε με ΄αμερόληπτο!' τρόπο κάποια διαφορά μας περί απόστασης , υψόμετρου, η πυξίδας στην προπόνηση. είναι κάτι σαν την ρίγανη στην χωριάτική! δεν προσφέρει κάτι αλλά νοστιμίζει! κι επειδή αυτά τα ρολογάκια η ξεπερνιώνται γρήγορα (για κατανάλωση)η δεν κρατάνε πάνω απο 3~4 χρόνια καλύτερα να πέρνουμε κάτι φθηνό που να μας ευχαριστεί , και να αντέχουμε να τ αλλάζουμε πιο συχνά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  13:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι συμφωνώ και εγώ, ότι το εύκολο είναι να αγοράσουμε κάτι, το δύσκολο είναι να βγούμε εκεί έξω μετά για προπόνηση, να πάρουμε τα βουνά κτλ!

Πολύ σωστή η παρατήρησή σου samis για το ότι εξυπηρετεί η αγορά ενός σχετικά φθηνού ρολογιού στην προκειμένη περίπτωση ώστε να μπορέσουμε να το αντικαταστήσουμε πχ στην τριετία!

Τι κάνουμε όμως τώρα για να πάρουμε κάτι που γουστάρουμε και να μην δώσουμε και τα μαλιοκέφαλά μας;

Garmin 310 καλό αλλά δεν μου αρέσει.
Suunto Ambit 2s στα 250δολλάρια το πιο value for money για μένα!
Μετά ανεβαίνεις σκαλοπατάκια συνέχεια και φτάνεις μέχρι και στα
550δολ για το ambit3 peak.
Bέβαια υπάρχουν και ενδιάμεσα:
ambit2
ambit3sport και 385ευρώπουλα για γαρμιν 910χτ triathlon edition, ή 340σκέτο, ελληνικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  17:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εφ όσον λοιπόν επιμένεις να πάρεις κάτι:
910χτ είναι στην κορυφή τιμής απόδοσης ,πληρώνεις άπειρες δυνατότητες που δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ, αλλά έχεις ένα γερό ρολόι για ~3 χρόνια με ~350 ε.
FR 10 : φθηνό ,GPS, βασικές λειτουργίες οριακά κάνει αυτό που θέλεις με ~100 $
FR 15 : FR10 + HR και 2 μπουρδίτσες παραπάνω ~170 $

στο νερό τα FR θέλουν μικρή προστασία για ν αντέξουν (πχ κάτω απο το σκουφάκι). στο τέλος αυτό που ψάχνουμε είναι η απόσταση /χρόνος.

γιατί garmin? γιατί με τηνSuunto είχα κακή εμπερία αντοχής και αλμυρής συντήρησης (αλλαγή φλαντζάκια κάθε χρόνο , μπαταρία κλπ)
σήμερα αν δεν είχα το 910 θα έπαιρνα το fr10 σε λαχανί!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2014 :  15:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Samis ευχαριστώ για τις προτάσεις σου!

Επειδή είμαι κατά βάση δρομέας, από χθες σκέφτομαι,και έβαλα στις επιλογές μου, μη με βρίσετε,
το garmin 220 και το κορυφαίο 620, μου αρέσουν πολύ οι δυνατότητες του 620, πχ σύνδεση με smartphone, αλλά και VO2max,
και το πολύ ενδιαφέρον χρόνος ανάρρωσης !
620 Vs 910ΧΤ τι λέτε;(και στο πίσω μέρος του μυαλού ambit3 sport) διότι η κολύμβηση δεν με πολυενδιαφέρει και για το ποδήλατο έχω κοντεράκι προς το παρόν,
εντάξει το 910χτ σίγουρα υπερτερεί στο τρίαθλο, αλλά το 620 έχει πολλές δυνατότητες στο δρομικό κομμάτι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2014 :  16:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by petransfhp

Samis ευχαριστώ για τις προτάσεις σου!

Επειδή είμαι κατά βάση δρομέας, από χθες σκέφτομαι,και έβαλα στις επιλογές μου, μη με βρίσετε,
το garmin 220 και το κορυφαίο 620, μου αρέσουν πολύ οι δυνατότητες του 620, πχ σύνδεση με smartphone, αλλά και VO2max,
και το πολύ ενδιαφέρον χρόνος ανάρρωσης !
620 Vs 910ΧΤ τι λέτε;(και στο πίσω μέρος του μυαλού ambit3 sport) διότι η κολύμβηση δεν με πολυενδιαφέρει και για το ποδήλατο έχω κοντεράκι προς το παρόν,
εντάξει το 910χτ σίγουρα υπερτερεί στο τρίαθλο, αλλά το 620 έχει πολλές δυνατότητες στο δρομικό κομμάτι!


Απλα να γνωριζεις οτι το gps του 620 εχει ενα προβλημα.Μετραει σωστα την αποσταση, αλλα η διαδρομη που σπυ δειχνει στους χαρτες ειναι συνηθως μετατοπισμενη αρκετα μετρα δεξια ή αριστερα, οποτε πολλες φορες φαινεται σαν να ετρεχες πανω σε πολυκατοικιες , μεσα σε λιμνες κλπ.Ξαναλεω οτι την αποσταση τη μετραει σωστα.
Με το τελευταιο λογισμικο υποστηριζει και ποδηλατο.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2014 :  15:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by petransfhp

Samis ευχαριστώ για τις προτάσεις σου!

Επειδή είμαι κατά βάση δρομέας, από χθες σκέφτομαι,και έβαλα στις επιλογές μου, μη με βρίσετε,
το garmin 220 και το κορυφαίο 620, μου αρέσουν πολύ οι δυνατότητες του 620, πχ σύνδεση με smartphone, αλλά και VO2max,
και το πολύ ενδιαφέρον χρόνος ανάρρωσης !
620 Vs 910ΧΤ τι λέτε;(και στο πίσω μέρος του μυαλού ambit3 sport) διότι η κολύμβηση δεν με πολυενδιαφέρει και για το ποδήλατο έχω κοντεράκι προς το παρόν,
εντάξει το 910χτ σίγουρα υπερτερεί στο τρίαθλο, αλλά το 620 έχει πολλές δυνατότητες στο δρομικό κομμάτι!


Απλα να γνωριζεις οτι το gps του 620 εχει ενα προβλημα.Μετραει σωστα την αποσταση, αλλα η διαδρομη που σπυ δειχνει στους χαρτες ειναι συνηθως μετατοπισμενη αρκετα μετρα δεξια ή αριστερα, οποτε πολλες φορες φαινεται σαν να ετρεχες πανω σε πολυκατοικιες , μεσα σε λιμνες κλπ.Ξαναλεω οτι την αποσταση τη μετραει σωστα.
Με το τελευταιο λογισμικο υποστηριζει και ποδηλατο.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.





Mου φαίνεται παράξενο για το κορυφαίο 620 να κάνει τόσο λάθος στην απεικόνιση!

Αφού υποστηρίζει και ποδήλατο το κάνει ακόμη δελεαστικότερο με αυτήν την δυνατότητα στον υποψήφιο αγοραστή.

Πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά την επιλογή του Suunto Ambit3 sport, διότι με την επιλογή αγοράς του από έξω, βλέπε ανεξάρτητη εγγύηση της Suunto , είναι στο κόστος περίπου του Garmin 220, πιο φθηνό από το 620, με πολύ μεγαλύτερες όμως δυνατότητες. Ειδικά σε αυτό το μπλε-γαλάζιο είναι πολύ χαρούμενο.
Θα περιμένω να μπει ο Σεπτέμβριος να δω την διαθεσιμότητά του, και να ζυγιάσω για ακόμη μία φορά τις επιλογές ώστε να καταλήξω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nik_chrysos
Forum-Runner

Greece
71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2014 :  21:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Polar V800 !!! Πολύ εργονομικό, αξιόπιστο, τα έχει όλα & η ιστοσελίδα ανάλυσης των δεδομένων με όλη τη παγκόσμια δρομική κοινότητα χρηστών Polar επί σκηνής (flow.polar.com) άπαιχτη !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geor
Forum-Runner

Greece
203 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2014 :  21:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εάν μπορείς δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες
για το v800.
Έχει ελληνικό μενού;
Πόσο κρατάει η μπαταρία;
Και να ρωτήσω και κάτι άλλο (σε παλάβωσα) μετράει μόνο με το
GPS η χρειάζεται και το foot pod;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000