Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Επιλογή ρολογιού για τρέξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

Suisac
Forum-Runner

65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2015 :  16:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lenin67

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, παιδιά. Αν βρω κάτι, θα ενημερώσω. Και κάτι άλλο : Σε περιοχές που τρέχω για πρώτη φορά, ενώ δείχνει να βρίσκει σήμα δορυφόρου, για τα πρώτα 2 κμ δείχνει λάθος απόσταση και ρυθμό. Ίσως να χρειάζεται χρόνο για να κλειδώσει καλύτερα το σήμα? Είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τα Gps ρολόγια ? Πρέπει να περιμένω πριν πατήσω start ή να κάνω ένα περπάτημα με ενεργό το gps για να βρει ακριβέστερη θέση ?



Θυμάμαι πως και στο runtrainer2.0 στο review του dcrainmaker έλεγε οτι την πρώτη φορά που προσπαθεί να βρεί gps σε μια περιοχή αργεί σχετικά και χάνει και σε ακρίβεια.

Ακριβώς αυτό παρατήρησα και εγώ όσες φορές βρισκόμουν σε νέο σημείο , μετά την δεύτερη τρίτη φορά όμως όλα οκ με γρήγορο κλείδωμα και ακρίβεια (πάντα έχουμε βέβαια στο μυαλό μας ότι μιλούμε για πολιτική χρήση του GPS με τους όποιους συμβιβασμούς μπορεί να απαιτούνται εκ μέρους μας)

Μάλιστα θα σου έλεγα πως στο κέντρο της Αθήνας με τα ψηλά κτίρια υπάρχει μια συγκεκριμένη περιοχή που δυσκολεύεται πολύ(απο δοκιμές που έκανα σε περπάτημα και υπολογίζοντας βέβαια και σχετικές παρεμβολές που μπορεί να υπάρχουν στην πόλη)

Απο την άλλη στην ύπαιθρο (νησί) χωρίς σχετικά εμπόδια ούτε την πρώτη φορά προβληματίστηκε.
Ελπίζω να βοήθησα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lenin67
Advanced Forum-Runner

Greece


406 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2015 :  18:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ και πάλι. Για να επιβραβεύσω και το ActionItems, το κατάστημα στον Πειραιά, μου απάντησαν ότι αν θέλω μπορούν να μου το αντικαταστήσουν με άλλο, αν και μου τόνισαν ότι είναι αρκετά καλό για την τιμή του, με μόνο μειονέκτημα ακριβώς την έλλειψη επικοινωνίας με τον υπολογιστή. Αποφάσισα να το κρατήσω λοιπόν...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2015 :  20:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα παιδια στο καταστημα που αναφερεις εινα σουπερ!!!!!εγω θα το αλλαζα ομως με το run trainer 2!!!!!!!σκεψου το!!!!

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ousake
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  10:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά, καλημέρα και πάλι
Αφού διάβασα από εδώ (forum), διάβασα από εκεί (κριτικές αμαζον κ.λπ.) και... άλλαξα 100 γνώμες, τελικά έχω αποφασίσει να πάρω είτε το garmin fr 15 είτε το λίγο πιο παλιό garmin fr 210.

Μήπως έχει κανείς καμιά άποψη για τη σύγκριση αυτών των δύο;

Κλίνω μάλλον προς το 210, γιατί σε σχέση με το fr15 έχει και διαλειμματικές, οπότε μου φαίνεται ότι αξίζει τον κόπο.

Καμια γνώμη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Suisac
Forum-Runner

65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  11:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ousake

Παιδιά, καλημέρα και πάλι
Αφού διάβασα από εδώ (forum), διάβασα από εκεί (κριτικές αμαζον κ.λπ.) και... άλλαξα 100 γνώμες, τελικά έχω αποφασίσει να πάρω είτε το garmin fr 15 είτε το λίγο πιο παλιό garmin fr 210.

Μήπως έχει κανείς καμιά άποψη για τη σύγκριση αυτών των δύο;

Κλίνω μάλλον προς το 210, γιατί σε σχέση με το fr15 έχει και διαλειμματικές, οπότε μου φαίνεται ότι αξίζει τον κόπο.

Καμια γνώμη;



Ενας φίλος που τρέχουμε μαζί έχει το FR15 , σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος , ακριβές στο σήμα του , υποκειμενικά έχει κάποιες μουρμούρες για το ότι η οθόνη του δίνει σχετικά περιορισμένες πληροφορίες (νομίζω 2 γραμμές) και κάποιες φορές του χάνει την επαφή με την ζώνη HR.
Επίσης , ίσως το σημαντικότερο απ ' όλα , μου λέει ότι δεν έχει βρει (αν έχει) τον τρόπο να κλείνει τους αισθητήρες.
Αποτέλεσμα πολλές φορές όταν βρίσκεται δίπλα μου να συνδέεται το ρολόι του με την δική μου ζώνη ή το δικό μου footpod(αν δεν έχει κάνει pair την ζώνη , στο footpod που δεν έχει αυτός τότε πάντα όταν είμαστε δίπλα δίπλα διαβάζει το δικό μου)
Καλή αγορά ότι και αν πάρεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ousake
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  11:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ, suisac.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ant_m
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/01/2015 :  22:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και από εμένα.Το fr 210 έχει ένα επιπλέον πλεονέκτημα σε σχέση με το fr 15.Tον μαλακό παλμογράφο.Έχει παρατηρηθεί σε πολλούς φίλους ο σκληρός παλμογράφος που έχει το fr15 να μην είναι τόσο βολικός.Θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά και στο fr 310xt(http://www.action-country.gr/garmin-forerunner-310xt-heart-rate) που έχει μαλακό παλμογράφο,διαλειματικές και είναι και τριαθλητικό ρολόι.
quote:
Originally posted by ousake

Παιδιά, καλημέρα και πάλι
Αφού διάβασα από εδώ (forum), διάβασα από εκεί (κριτικές αμαζον κ.λπ.) και... άλλαξα 100 γνώμες, τελικά έχω αποφασίσει να πάρω είτε το garmin fr 15 είτε το λίγο πιο παλιό garmin fr 210.

Μήπως έχει κανείς καμιά άποψη για τη σύγκριση αυτών των δύο;

Κλίνω μάλλον προς το 210, γιατί σε σχέση με το fr15 έχει και διαλειμματικές, οπότε μου φαίνεται ότι αξίζει τον κόπο.

Καμια γνώμη;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ousake
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2015 :  12:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ant_m, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Με έβαλες σε σκέψεις με το 310, γιατί το βρίσκω ίδια τιμή με το 210, και έχει και κάποιες έξτρα λειτουργίες....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2015 :  13:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το 310 εχω κι εγω και δηλωνω ενθουσιασμενος. δε ξερω για τα αλλα 2 που σκεφτεσαι , αλλα το 310 εχει μια οθονη 4 ευαναγνωστων ενδειξεων που θα την ερωτευτεις!

-φτάνουμε?
-έχουμε πολυ δρόμο ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lenin67
Advanced Forum-Runner

Greece


406 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2015 :  19:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από 3 βδομάδες χρήσης του timex x20, εχω να γράψω τα εξής :
Τελικά δεν συνδέεται με τον υπολογιστή παρά μόνο για φόρτιση. Δεν είναι δυνατή η μεταφορά δεδομένων, αν και δεν έχω δοκιμάσει με το καλώδιο της soleus (ελλείψει καλωδίου).
Κατά τα άλλα, είναι πολύ καλό ρολόι, έχει ένα θέμα με το δορυφόρο την πρώτη φορά που τρέχεις σε πόλη (δείχνει λάθος ενδείξεις για απόσταση), αλλά μετά τη δεύτερη φορά όλα είναι καλά και ακριβή, με πολύ γρήγορο εντοπισμό δορυφόρου.
Οι διαλειμματικές του είναι παραμετροποιήσιμες με απόσταση ή χρόνο και σε ενημερώνει κατά τη διάρκεια της άσκησης για την απόσταση που μένει για την ολοκλήρωση του run και το χρόνο π.χ. που μένει για την ολοκλήρωση του walk.
Ωστόσο, ενώ στα απλά workouts δείχνει αποτελέσματα με summary (συγκεντρωτικά χρόνο, απόσταση, ρυθμό, ταχύτητα και θερμίδες) και λεπτομέρειες ανά χιλιόμετρο, στις διαλειμματικές δείχνει μόνο τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα, χωρίς λεπτομέρειες ανά χιλιόμετρο.
Συνολικά, ένα όμορφο και εύκολο στη χρήση ρολόι, με βασικό μειονέκτημα το ανέβασμα των δεδομένων στον υπολογιστή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lenin67
Advanced Forum-Runner

Greece


406 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2015 :  20:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κάτι περίεργο που συνέβη σήμερα με το Timex Run X20:
σε προηγούμενο workout η μπαταρία τα έφτυσε, το ρολόι έσβησε
και όταν το φόρτισα και ρύθμισα την ώρα και ημερομηνία, διαπίστωσα ότι δεν είχε σώσει την τελευταία προπόνηση (λογικό, αφού έσβησε πριν σώσω).
Στη σημερινή προπόνηση, ενώ τα αποτελέσματα στο summary είναι σωστά (και περίπου ίδια με του endomondo), στο lap details φαίνεται να δείχνει στα 4 πρώτα κμ τους χρόνους, το ρυθμό κ.λ.π. του προηγούμενου workout, παρότι στη λίστα των προπονήσεων δεν υπάρχει! και από τα 8 κμ που έτρεξα, εμφανίζει τα 4 της προηγούμενης προπόνησης και 4 μόνο από τη σημερινή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000