Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ανάκτηση φυσικής κατάστασης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/07/2014 :  23:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι γνωστό πως ότι αφήνεις, σ αφήνει. Λίγο οι διακοπές, λίγο το καλοκαίρι, η προπόνηση δεν ήταν τόσο συστηματική... Θα μου πείτε πως και η ξεκούραση, προπόνηση είναι, αλλά τι γίνεται όταν πας να ξαναρχίσεις να τρέχεις και βλέπεις ότι δεν είσαι όπως πριν; Μετά από πόσο καιρό επανέρχεσαι στα προηγούμενα επίπεδα φυσικής κατάστασης;
Ξεκίνησα προετοιμασία σιγά σιγά με λίγα χιλιόμετρα για αρχή και βλέπω τους παλμούς στο Θεό
Υπομονή χρειάζεται,το ξέρω, πολλά και αργά χιλιόμετρα, αλλά και πάλι με πιάνει ένα άγχος ότι αν τρέχω σε αυτούς τους ρυθμούς με παλμούς λες και κάνω αγωνιστικό δεκάρι, πως στο καλό θα προλάβω να τρέξω όπως ευελπιστώ το Νοέμβριο;

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2014 :  00:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σιγά σιγά με υπομονή. Έχε υπόψη ότι οι παλμοί ανεβαίνουν και λόγω ζέστης. Θα σου πρότεινα να αφήσεις στην άκρη ρολόι κ καρδιοσυχνόμετρο για τις πρώτες φορές. Μην αγχώνεσαι. Το σώμα γρήγορα ξαναθυμάται. Και έχουμε κ πολύ καιρό μέχρι το Νοέμβριο.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2014 :  09:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Σιγά σιγά με υπομονή. Έχε υπόψη ότι οι παλμοί ανεβαίνουν και λόγω ζέστης. Θα σου πρότεινα να αφήσεις στην άκρη ρολόι κ καρδιοσυχνόμετρο για τις πρώτες φορές. Μην αγχώνεσαι. Το σώμα γρήγορα ξαναθυμάται. Και έχουμε κ πολύ καιρό μέχρι το Νοέμβριο.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.




Ακριβώς έτσι όπως τα λέει η Αλέξανδρα.
Και μην αγχώνεσαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2014 :  10:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην αγχώνεσαι. Ειδικά όταν δεν διέκοψες εντελώς.
Μπορεί να είναι και ζήτημα 3 προπονήσεων όλο και όλο.
Μόνο σοβαρό πρόβλημα ίσως είναι αν έχεις πάρει κιλά, πχ αν είσαι +5 κιλά από εκεί που ήσουν, για να φτάσεις την ίδια ακριβώς απόδοση.
Ότι είπε η Αλεξάνδρα. Άσε το ρολόι κτλ, βγες χαλαρά, να το ευχαριστηθείς, όσο νιώθεις, να πιάσεις τον ρυθμό.
Σιγά σιγά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2014 :  10:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
λόγω τενοντιτιδας στον δεξι δικέφαλο παράτησα εντελως το τρεξιμο για 2 μηνες -εκανα μονο δυο πενταρια διαγνωστικα, απογοητευομουν και το ριχνα παλι στην ξεκουραση. Μετα το Πάσχα καθως αρχισα σιγα σιγα τις προπονησεις (δυο τεσσαρια την εβδομαδα και πολυ αργα ανεβαζουμε μεχρι τα τεσσερα πενταρια την εβδομαδα αρχες Ιουλιου που ξεκιναει το προγραμμα για ΚΜΑ) ανακαλυψα ξανα το λαχανιασμα (!), την εξαντληση στα ποδια μετα απο ... 4 χλμ κλπ. Όπως και την πρώτη φορά που έκανα το πρόγραμμα αρχαρίων βλέπω οτι βδομάδα με τη βδομάδα ανεβαίνουν οι αντοχές οπότε εκτός κάποιας υποτροπής ελπίζω να με βγάλει καλά μέχρι τον ΚΜΑ. Και όντως η ζέστη του Ιουλίου σε επηρεάζει ακόμη κι αν είσαι ο Mutai οπότε υπομονή και προσοχή μην ανεβάσεις πολύ απότομα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2014 :  18:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε 3-4 προπονήσεις θα έχεις επανέλθει.Μήν ζοριστείς όμως και μήν αγχωθείς.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2014 :  10:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάντα διέκοπτα ολοκληρωτικά το τρέξιμο κάθε χρόνο στο διάστημα Μάιος (αρχές) - Ιούλιος (αρχές) και δεν το μετάνιωσα ποτέ! Όταν ξεκινάς ξανα, μπορεί να νιώθεις βαρύς και αργός τις πρώτες φορές, οπότε είναι φυσικό να αγχωθείς για το τι μέλει γενέσθαι. Πολύ σύντομα όμως, νιώθεις φρέσκος, ξεκούραστος και οι προπονήσεις είναι απόλαυση. Έχω παρατηρήσει πως στην πρώτη γρήγορη προπόνηση που κάνω κάπου στο δεύτερο μισό του Αυγούστου, έχει αυξηθεί η ταχύτητά μου σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά (τρέχω τις γρήγορες προπονήσεις με καρδιοσυχνόμετρο - αυτό που εννοώ είναι πως και μόνο εξαιτίας της ξεκούρασης, τρέχω πιο γρήγορα για τους ίδιους παλμούς). Πάντα με εντυπωσίαζε πως τη μεγαλύτερη βελτίωση σε ταχύτητα την είχα, όχι πριν τον αγώνα-στόχο, αλλά στη αρχή της προπονητικής σαιζόν, μετά τη ρέχλα δύο μηνών.

Θεωρώ το ρητό "αν το αφήσεις θα σε αφήσει" λανθασμένο. Πρέπει να το αφήσεις πάρα πολύ για να σε αφήσει. Είναι αδύνατο να διατηρηθεί κανείς σε αγωνιστικό peak για όλη τη χρονιά, είναι και ανώφελο. Ο άνθρωπος δεν είναι μηχανή και χρειάζεται ξεκούραση. Ένας - δύο μήνες είναι καλά για τους περισσότερους από εμάς, ανακάμπτει το σώμα, κλείνουν "θεματάκια" τραυματισμών, καθαρίζει ο εγκέφαλος (πολύ σημαντικό) και απ' ότι έχω δει, το σώμα "εμπεδώνει" τις βελτιώσεις σε αντοχή και ταχύτητα από όλη την προπονητική περίοδο της περασμένης χρονιάς.

(Βέβαια, από πέρυσι, δεν κάθισα ολοκληρωτικά: εκτός από τα περιστασιακά τεσσάρια και πεντάρια, είχα πέσει με τα μούτρα στο κολύμπι - φοβερά ευεργετικό. Η αλήθεια είναι πως ο έμπειρος, καλά προσαρμοσμένος δρομέας αντοχής δε χρειάζεται τόση ξεκούραση όσο ο πιο αρχάριος. Δεν έχω πειστεί πάντως πως ευνοείται κανείς αν συνεχίσει να τρέχει συστηματικά 365 μέρες το χρόνο. Είμαι σίγουρος πως θέλει μια περίοδο off, απλά δεν μπορώ να πω με ακρίβεια πόση θα πρέπει να είναι η διάρκειά της).

Έτσι, το να νιώθεις τον Ιούλιο αγωνία, στα όρια της παράνοιας, αν το Νοέμβριο θα είσαι έτοιμη, το ζω κι εγώ κάθε χρόνο και είναι φυσιολογικό (όσο φυσιολογική μπορεί να είναι η παράνοια). Ο Νοέμβριος είναι μακριά και είναι λογικό να αγχώνεσαι. Συμβαίνει σε αμέτρητο κόσμο και οι πιο ανασφαλείς δίνουν λύση με το να ξεκινούν τις διαλειμματικές από πολύ νωρίς, με αποτέλεσμα να τραυματίζονται λίγο πριν τον αγώνα. Το θέμα όμως δεν είναι να είμαστε γρήγοροι τώρα, μακριά από την περίοδο των αγώνων, αλλά τότε, στη γραμμή της εκκίνησης. Γίνεται όλη τη χρονιά να σέρνεσαι και στη γραμμή της εκκίνησης να πετάς; Θα ήταν ιδανικό από μία άποψη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2014 :  12:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ σωστός!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000