Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 πώς τρέχει κανείς τα χαράματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 01/08/2014 :  10:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και καλό μήνα!
Σήμερα δοκίμασα πρώτη φορά να τρέξω στις 6 το πρωι. Συνήθως τρέχω απόγευμα ή -καλύτερα- βράδυ. Οι συνθήκες οι εξής: έτρεξα 15 λεπτά αφού ξύπνησα,χωρίς καφέ, έχοντας φάει μια μπανανα. Αποτέλεσμα: πρώτη φορά τρεξιμο χωρίς την παραμικρή ευφορία, κούραση σε μισή ώρα ίση με κούραση ημιμαραθωνίου και εγκατάλειψη προσπάθειας.
Απορίες προς τους πρωινούς δρομείς λοιπόν: Πώς τρέχετε πρωί; Φαγωμένοι; Με καφέ; Μόλις ξυπνάτε; Γιατί προτιμάτε πρωί κι όχι βράδυ; Υπάρχουν οι πρωινοί κι οι βραδυνοί δρομείς ή το πρωινό τρέξιμο είναι εξ ορισμού καλύτερο για τον οργανισμό και θέλει απλώς λίγο υπομονή στην προσαρμογή;
υ.γ 1 πρωινός τύπος είμαι γενικά, 7 ξυπνάω κάθε μέρα.
υ.γ 2 μη με μαλώσετε που είπα χαράματα τις 6, το ξέρω ότι άλλοι τρέχουν απ τις 5 :-)
Κωνσταντίνα

Edited by - kouninia on 01/08/2014 10:15:38

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  10:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και καλό μήνα.
Χωρίς να είμαι πρωινός τύπος, κάθε άλλο δηλαδή, λόγω ακανόνιστου ωραρίου εργασίας, τα απογεύματα δεν βολεύουν. Εδώ και 1,5 χρόνο τρέχω πρωί. Ξυπνάω 6:00 - 6:30, πίνω ένα καφεδάκι σκέτο, περπατάω γρήγορα 7 λεπτά και μετά τρέξιμο. Για φαγητό ούτε κουβέντα το πρωί, απλώς φροντίζω για το ανάλογο βραδινό φαγητό, αλλά εδώ μπαίνουν και οι προσωπικές συνήθειες και το θέμα θέλει την οργάνωσή του. Συχνά όταν ξυπνάω νιώθω ολίγον ερείπιο και σκέφτομαι μήπως να το άφηνα σήμερα, αλλά λίγο μετά είμαι οκ.
Κατά τα λοιπά, περισσότερη μοναξιά το πρωί και, τώρα το καλοκαίρι, θερμοκρασιακά πολύ καλύτερα (αρκεί να είναι αρκετά νωρίς).
Γιώργος

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  10:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χμ, εγώ πάω στις 7.....
Το καλό του να τρέχεις νωρίς τα long runs είναι ότι ακόμη κοιμάσαι και δεν συνειδητοποιείς τι πας να κάνεις.
Τα μικρότερα, τα τρέχω πρωί όταν το απόγευμα έχω κάτι άλλο να κάνω. Γενικά τρέχω απογευματόβραδο.
Όταν τρέχω πρωί, δεν τρώω και δεν πίνω τίποτα. Βασικά ντύνομαι και φεύγω, σε dt.

Σε κάθε περίπτωση, είναι ωραίο να τρέχεςι το πρωί διότι το βγάζεις από τη μέση. Το δύσκολο είναι να ξυπνήσεις. Τώρα για την κούραση που λες, μπορεί να έτυχε. Μπορεί να είχες συσσωρευμένη κούραση από προηγούμενες μέρες.

Σήμερα έτρεξα πρωί διότι χθες που ήταν να τρέξω, προτίμησα να πάω για απογευματινό μπάνιο μετά το γρσφείο. Οπότε, είχα χρωστούμενα το πρωί.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  10:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την προηγούμενη φορά που έτρεξα πρωί καθημερινή ήμουν βαρύς και έτρεχα με το ζόρι. Σήμερα ξύπνησα 6:30 ήπια τον καθιερωμένο σκέτο καφέ και έφαγα κάτι σαν μισό παστέλι που βρέθηκε μπροστά μου. Πήγα για τρέξιμο στις 7:30 και έτρεξα 10χλμ πολύ ευχάριστα και πιο γρήγορα από ότι περίμενα. Ειδικά πριν ανέβει ο ήλιος και είχε σκιά σχεδόν σε όλο το γήπεδο ήταν απολαυστικά και δροσερά. Λογικά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (ύπνος, διάθεση, κ.α).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  11:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το κάνω κι εγώ καμιά φορά αυτό. Το σώμα και ο οργανισμός δεν έχουν ξυπνήσει ακόμα. Έτσι βλέπω ότι τα πόδια δεν υπακούν. Ενώ το απόγευμα είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα. ΄
Εάν τώρα το συνηθίσει ο οργανισμός... Δεν ξέρω πως θα είναι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  11:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν τρέχω ποτέ χαράματα!

(διακαίωμά μου να γυρνώ στο σπίτι τα χαράματα
https://www.youtube.com/watch?v=DT5gd6B3fsg )

Edited by - Rigelian on 01/08/2014 11:15:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  11:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα μην ανησυχείς είναι όλα θέμα συνήθειας και αλλαγής του βιολογικού μας ρολογιού. Εγω έτρεχα πάντα απόγευμα και πρίν 10 χρόνια, όταν έκανα τον πρώτο γιό μου, έπρεπε αναγκαστικά να αλλάξω τον τρόπο ζωής μου και από τότε τρέχω από τα χαράματα...και είναι κυριολεξία γιατί ξυπνάω καθημερινά 5 το πρωί (πάρκο Συγγρού ειδικά όταν ανοίξει ο καιρός ή στα κρύα διάδρομο στο σπίτι). Βέβαια δεν ήταν εύκολο (αν και κοιμάμαι νωρίς 10:30) αλλά πλέον μετά από τόσα χρόνια νομίζω έκανα την καλύτερη επιλογή καθώς μπορώ να κάνω όλες τις δουλειές μου χωρίς να έχω την σκέψη ότι θα πρέπει να τρέξω. Το πρωί μόλις ξυπνήσω τρώω 2 μικρές φέτες ψωμί με βούτυρο και μέλι για να έχω ενέργεια και είμαι έτοιμος. Απλά θέλει επιμονή και προγραμματισμό.

Καλή επιτυχία!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  11:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρωινά τρεξίματα Μόνο Κυριακή
και για ένα 5μηνο πριν την κλασσική
Ξεκινάμε με 7.30
αργότερα γίνεται 7.00
μετά 6.30... 6.15
και θα δω αυτή την Κυριακή ίσως ξεκινήσω πριν τις 6

Τα πόδια για να συνηθίσουν θέλουν τουλάχιστον 5χλμ προθέρμανση
κι αν είναι να γίνει κανένα 30ρι ή πιο πολύ
το πρώτο δεκαράκι γίνεται απελπιστικά αργά έως και 60'

Πρωινό νόου και σε όλη την διάρκεια μόνο ΥΔΩΡ
Όλα αυτά τα βλέπει ο εργομέτρης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  11:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέρσι λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων ξεκίνησα να τρέχω πρωί. Ξυπνούσα κατά τις 5:30, ντυνόμουν, έπινα λίγο νερό ή ένα τζελ αν είχα κάτι απαιτητικό (πχ Intervals) και έβγαινα στο δρόμο.
Σε λιγότερο από χιλιόμετρο είχα ξυπνήσει και με το που έφτανα στο γήπεδο ήμουν έτοιμος.
Ποτέ δεν έχω κουραστεί περισσότερο σε πρωινό τρέξιμο ώστε να τα παρατήσω.
Όσο για τη διατροφή, αν φάς καλά και σωστά το βράδυ, τότε το πρωί δεν έχεις ιδιαίτερες ανάγκες.
Το καλό (ένα από τα πολλά βασικά) είναι πως έχεις διαθέσιμη όλη την υπόλοιπη μέρα :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  11:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tρεξιμο 99% πρωι.Δυστυχως θελω γυρω στη μια ωρα για να μπορεσω να ξεκινησω.Οποτε καφεδακι,λιγο τηλεοραση και τρεξιμο.Το καλοκαιρι το 80% της διαδρομης που ακολουθω το πρωι ειναι υπο σκια σε αντιθεση με το απογευμα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  12:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πιο ωραίο τρέξιμο της εβδομάδας είναι το long run νωρίς το Σάββατο πρωί που βλέπεις σιγά σιγά την πόλη να ξυπνάει. Εδώ και 2 μήνες γύρισα όλα τα τρεξίματα σε πρωινά κι απολαμβάνω ελεύθερα απογεύματα μετά το γραφείο + μπορώ να πάω και κανά γυμναστήριο που πιο πριν δε μπορούσα. Και με το που ξυπνάω έχω έτοιμο στο ψυγειο μπωλ με δημητριακα, ριχνω μονο το χυμο πορτοκαλι (αλλιως θα χε παπαριασει ολο το βραδυ), ενα κατουρημα, και ειμαι στο δρομο. Περπαταω 3 στενά μέχρι το σημειο που αρχιζει η προπονηση και μέχρι να φτάσω εκεί είμαι μια χαρά έτοιμος για τρέξιμο. Και μ αυτόν τον τρόπο συμμαζεύτηκα κάπως και στο θέμα ύπνου που κοιμόμουν στις 2 κάθε βράδυ ενώ τώρα αν δεν έχω να πάω κάπου στις 12 έχω κοιμηθεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  12:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μελεκουνι, ροκιες στη διαπασων και φυγαμε...αυτο ειναι το αξημερωτο πρωτοκολλο..

καλο μηνααα

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  12:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παντα πρωι το τρεξιμο! ξυπνητηρι στις 5.50 κ 6.10 βρισκομαι στο γηπεδο η στους δρομους τις κυριακες για τα lr..ειναι θεμα συνηθειας..προσωπικα εμενα μου φτιαχνει την διαθεση για την υπολοιπη ημερα! η δυσκολια ειναι μεχρι να φορεσω τα ρουχα μετα ολα ειναι οκ! βεβαια αν μιλησουμε για το χειμερινο ξυπνημα σαφως ειναι πολυ πιο αγριο απο το καλοκαιρινο,αλλα κ παλι μολις κανω τα πρωτα μετρα ειναι ολα οκ
Οσο για το αν πρεπει να εισαι νηστικος η οχι θα πω (παντα με τις δικες μου συνηθειες) οτι θελω το στομαχι μου να ειναι αδειο..το μονο που θελω ειναι οι ηλεκτρολυτες μου!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  14:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το έκανα και εγώ στις διακοπές μου και το καταχάρηκα, 6 το πρωί νηστικός ντύσιμο και έξω. Για την αθήνα σκέφτομαι να το εφαρμόσω για τα long runs μου. Το μόνο πρόβλημα ήταν κάτι θεματάκια με το έντερο καθώς ξύπναγε και αυτό αλλά κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα με κούραση κλπ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  15:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρέξιμο νηστικός το πρωί = "εκμάθηση" του σώματος να διαχειρίζεται καλύτερα τις ενεργειακές του ανάγκες χρησιμοποιώντας σε μεγαλύτερο ποσοστό το λίπος, από ότι αν έτρεχες το απόγευμα με "γεμάτες" τις αποθήκες γλυκογόνου.

...και έχεις όλη την υπόλοιπη μέρα ελεύθερη όπως τόνισαν οι προλαλήσαντες...

...και τρέχεις σε πιο "νεκρές" ώρες, όσο αφορά τις τυχόν οικογενειακές υποχρεώσεις (το τρέξιμό σου με άλλα λόγια γίνεται λιγότερο "αντιληπτό" από τους άλλους που ενδέχεται να γκρινιάξουν ότι λείπεις!)...

...κοιμάσαι νωρίτερα που σημαίνει ότι "αναλώνεις" λιγότερο χρόνο σε μερικές φορές άσκοπες ενέργειες (π.χ. να χαζεύεις μπροστά στην TV)...

...μετά τρως ένα γερό πρωινό (=ιδανική φόρτιση υδατανθράκων) και πηγαίνεις με άλλον αέρα στη δουλειά σου...

...μονόδρομος αν θέλεις κάποια στιγμή να κάνεις doubles (διπλές προπονήσεις, όπου η δεύτερη μπορεί να είναι δρομικής/κολυμβητικής/ποδηλατικής φύσεως, ή σοβαρής-χρονοβόρας ενδυνάμωσης :-)

Πιστεύω να σε πείσαμε στο να του δώσεις ακόμα μια ευκαιρία (του πολύ πρωινού ξυπνήματος)...!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2014 :  16:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Τrexantiri άρα μπορεί να θέλει το σώμα λίγη περίοδο προσαρμογής μέχρι να μάθει να διαχειρίζεται καλύτερα τις ενεργειακές του ανάγκες; Άρα ίσως στην αρχή είναι λίγο αφύσικο για τον οργανισμό το πρωινό τρέξιμο; (προσπαθώ να του δώσω δεύτερη ευκαιρία με το να παρηγορηθώ ότι ήταν φυσική η κούραση και θα περάσει:-) )
Προβλήματα ύπνου δεν έχω, γιατί με εξουθενώνει η 1.5 χρονών κόρη..
Βασικά αυτό που με κάνει να το σκέφτομαι ν αλλάξω ωράριο είναι η ζέστη και τ' ότι οι περισσότεροι αγώνες είναι πρωί, οπότε αν έχω συνηθίσει να τρέχω άλλες ώρες θα κουράζομαι περισσότερο. Επίσης θα θελα να τρέχω και στο βουνό και πάντα πρωί πάνε οι πιθανοί συντρέχτες, πολύ πρωί...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000