Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στο γόνατo
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

spykon
Newbie Forum Runner

4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/08/2014 :  10:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας!

Πολυ ασχημο να γραφω πρωτη φορα στο Forum και να γραφω για τραυματισμο. Πριν 2-3 βδομαδες πηγα για τρεξιμο. Ετρεξα καπου μιση ωρα και οταν γυρισα σπιτι ενιωθα πολυ βαρυ το γονατο μου. Μετα αυτο μου βγηκε σε πονο. Περασαν 2 μερες και ο πονος ηταν πιο δυνατος. Πηγα σε εναν ορθοπεδικο και δεν ειδε κατι. Μου ειπε οτι μαλλον ειναι κουρασμενο και οτι αν ειναι οντως κατι μονο η μαγνητικη θα το δειξει. Απο τη μια το νιωθω λιγο καλυτερα αλλα ο πονος δεν εχει φυγει. Ο πονος ειναι σαν να με μαχαιρωνει στο γονατο και το νιωθω απο τη μεσα μερια και λιγο προς το πανω μερος. Θα παω να κανω μαγνητικη σιγουρα αλλα θελω να μου πειτε κ εσεις τη γνωμη σας σαν πιο εμπειροι.

Edited by - spykon on 04/08/2014 10:54:32

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2014 :  11:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορεί να έχεις χονδροπάθεια. Αλλά αυτό θα στο δείξει η μαγνητική και θα κάνεις ότι σου πει ο γιατρός. Καλύτερα να είναι γιατρός που ξέρει από αθλητικές κακώσεις και γενικά κάποιος που εμπιστεύεσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spykon
Newbie Forum Runner

4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2014 :  13:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και αν εχω χονδροπαθεια τι γινεται μετα?? ποια ειναι η θεραπεια??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2014 :  14:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ανάλογα τον βαθμό... μια συντηρητική θεραπεία περιλαμβάνει γλουκοζαμίνες, ενδυνάμωση...
Ακόμα όμως δεν ξέρεις αν έχεις..
Οπότε μην αγχώνεσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2014 :  14:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξεκουραση, παγο, κολυμπι, πολυ ελαφρυ ποδηλατο για κανα 10λεπτο
εμενα 2 φορες που επαθα χονδροπαθεια εκανε 1 μηνα να περασει αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2014 :  14:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αφού ο γιατρός δεν σου βρήκε τίποτε, ξεκούραση και ενδυνάμωση τετρακεφάλου κάνε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spykon
Newbie Forum Runner

4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2014 :  14:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω για τις απαντησεις!! Θα παω να κανω μαγνητικη και βλεπουμε. Ποδηλατο εκανα παρα πολυ αλλα το αφησα επειδη δεν ξερω τι εχω, μην κανω καμια μεγαλυτερη ζημια. Θα κοιταξω να κανω χαλαρα. Αν νιωσω κατι θα σταματησω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2014 :  16:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτή η "μανία" που έχουμε ως Έλληνες να κάνουμε μαγνητική, διότι "αν είναι όντως κάτι μόνο η μαγνητική θα το δείξει", είναι, πολλές φορές, ανεξήγητη και η κύρια αιτία βρίσκεται στους επαγγελματίες υγείας. Για να βγει μια διάγνωση, ο γιατρός πρέπει να βασιστεί στην κλινική εξέταση και στο λεγόμενο "κλινικό συλλογισμό" (δηλαδή στην ερμηνεία των ευρημάτων της εξέτασης με βάση τις γνώσεις και την εμπειρία του). Σαφώς, τα απεικονιστικά ευρήματα (μαγνητική, αξονική, απλή ακτινογραφία κ.ά.) βοηθούν στην επαλήθευση ή όχι της κλινικής υπόθεσης, αλλά δεν μπορούν να έχουν κυρίαρχο ρόλο στη διάγνωση, τουλάχιστον μεγαλύτερο από την κλινική εξέταση. Παρατηρήστε τι συμβαίνει σε αθλητές υψηλού επιπέδου που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας. Θα δείτε ότι ο γιατρός που τους εξέτασε έβγαλε ένα συμπέρασμα και στη συνέχεια συστήνει μαγνητική ή κάποια άλλη μέθοδο απεικόνισης για να επαληθεύσει τη διάγνωσή του, όχι για να βγάλει διάγνωση.

Έχω γράψει σε άλλο post για την αξία της κλινικής εξέτασης και το πώς μπορεί ένας επαγγελματίας υγείας να ερμηνεύσει λανθασμένα τα απεικονιστικά ευρήματα, αν δεν έχει εξετάσει κλινικά και δεν έχει συνδέσει πραγματικό αίτιο με σύμπτωμα. Στην περίπτωσή σου, spykon, μπορεί η μαγνητική να δείξει, για παράδειγμα, ότι έχεις χονδροπάθεια στην επιγονατίδα αλλά ο πόνος που έχεις να μην οφείλεται σε αυτό το εύρημα, οπότε η θεραπεία που θα ακολουθήσεις να μην είναι αποτελεσματική. Γι αυτό, έχει μεγαλύτερη αξία να γίνει μια ενδελεχής κλινική εξέταση παρά μια μαγνητική.

Από όσα ανέφερες μέχρι τώρα, μάλλον δείχνει για υπερβολική καταπόνηση και όχι τόσο για οξύ τραυματισμό. Αν θες, πες μας περισσότερα για το σύμπτωμά σου και το ιστορικό του (πότε νιώθεις τώρα πόνο -αν συνδέεται με κάποια κίνηση, θέση ή δραστηριότητα-, πόσο έντονος είναι -κλίμακα 0 ως 10 όπου 0=καθόλου πόνος και 10=εντονότατος πόνος-, αν υπάρχει περιορισμός λειτουργικότητας -αν σε ενοχλεί στο περπάτημα ή στα σκαλιά κ.ά.). Ακόμα, αν παρατήρησες κάποιο άλλο σύμπτωμα, όπως πρήξιμο ή μούδιασμα ή κάτι άλλο. Επίσης, αν έτρεξες για πρώτη φορά, σε ποια επιφάνεια, αν είχες κατάλληλα παπούτσια, σε ποια ένταση έτρεξες κ.ά. Τέλος, πες μας ηλικία, ύψος, βάρος και αν έχεις άλλα προβλήματα υγείας που να γνωρίζεις. Όλα τα παραπάνω θα μας βοηθήσουν περισσότερο για να σε κατευθύνουμε. Βέβαια, μην περιμένεις διάγνωση ή θεραπεία μέσω διαδικτύου.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2014 :  17:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ μαζί σου.
Θα ακουστεί κάπως αλλά νομίζω οτί αυτό ισχύει:Ο γιατρός θέλει να χει τον κώλο του καλυμένο και δεν τον κατηγορώ.Γι αυτό νομίζω ότι τις περισσότερες φορές πάει κατευθείαν στην απεικονιστική διάγνωση.Βέβαια αυτό μπορεί να κοστίζει και στον ασθενή ,ο οποίος ανάλογα τις εξετάσεις που καλείται να κάνει χρεώνεται αυτός και το ταμείο του ή δέχεται ακτινοβολία χωρίς λόγο.
Για το φίλο που ρωτάει:καλά έκανε και πήγε σε γιατρό.Επειδή κι εγώ είχα κάτι ανάλογο τον τελευταίο καιρό και με πήγα πολύ πίσω..Είναι πολύ πιθανόν να μην έχεις και τίποτα.Εγώ απλά πίεσα πολύ το γόνατο.Έχω και λίγη χονδροπάθεια αλλά ποιος δεν έχει;;; Τρέξιμο και μετά παγοθεραπεία και διατάσεις.Αυτό κάνω από τότε εδώ και 2 μήνες


ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2014 :  17:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τη μαγνητική δε δέχεσαι ακτινοβολία. Με την αξονική δέχεσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2014 :  17:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γι αυτό είπα ανάλογα την εξέταση

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spykon
Newbie Forum Runner

4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2014 :  09:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον... βγηκαν τα αποτελεσματα της μαγνητικης. Εχω λιγο υγρο και μια μικρη μετατοπιση. Σημερα θα κλεισω ραντευου με τον καλυτερο γιατρο για γονατα που υπαρχει εδω Πατρα. Τον λενε Γκλιατη και ειναι στο νοσοκομειο του Ριου. Ο προηγουμενος γιατρος μου ειχε πει οτι δεν εχω υγρο. Ισως ηταν καλο τελικα που εκανα μαγνητικη

Ενας γνωστος που ξερει κατι παραπανω απο εμενα μου ειπε οτι ξεχναω τη μπαλα γιατι το επομενο βημα ειναι ρηξη. Αυτο οντως ισχυει??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hristoforos
Newbie Forum Runner



3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  16:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας παιδιά και από εμένα,

νέος στο φόρουμ.Ήθελα να ρωτήσω αν όντως η γλυκοζαμίνη κάνει διαφορά. Ξέρω τι είναι και πως δρα, αλλά όντως έχετε παρατηρήσει διαφορά στους πόνους των αρθρώσεων.

Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  18:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οχι δεν μπορώ να πω ότι απέτρεψε πόνους αν και τη χρησιμοποιώ συνεχώμενα περισσότερο από 3 μήνες.
Ούτε υπάρχουν αρκετές μελέτες για ΟΛΑ τα συμπληρώματα αρθρώσεων χονδροιτίνη,msm,shark cartilage,hyalurunic που να αποδικνύουν ότι βοηθούν στις αρθρώσεις.
Η γλουκοζαμίνη και χονδροιτίνη έχουν τις περισσότερες ενδείξεις αποτελεσματικότητας,τη χρησιμοποιώ γιατί είναι φθηνή και γιατί δεν γνωρίζω άλλο συμπλήρωμα που θα μπορούσε να προστατεύσει πιθανόν τα γόνατά μου.


same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  20:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς ήλθατε spykon και Hristoforos.
Πιό παλιά spykon είχα πάθει και γω κάτι ανάλογο έπειτα απο εντατικές προπονήσεις και αυξημένο όγκο χιλιομέτρων,
μετά απο λίγη ώρα τρεξίματος ένοιωθα πόνο στο αριστερό γόνατο σαν να με διαπερνολυσε καρφί!
Τόσο δυνατός ήυαν ο πόνος που δεν μπορούσα να κινήσω το πόδι μου και με ανάγκαζε να στσματώ.
Τελικά αναγκάστηκα να σταματήσω ένα διάστημα για να το κεκουράσω.
Εκτοτε ευτυχώς δεν εμφανίστηκε ξανά αυτό το πρόβλημα στο γόνατο μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hristoforos
Newbie Forum Runner



3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2014 :  12:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά (ευτυχώς ακόμα) δεν έχω κάποιο έντονο πρόβλημα. Μπορεί να παρατηρήσω κάποιους μικροπόνους στο γόνατο μετά 3-4 μέρες έντονης άσκησης σε συνδιασμό με τη δουλειά. Και πάλι, αν ξεκουράσω το πόδι μία μέρα είμαι καλά.
Απλά για προληπτικούς λόγους με ενδιαφέρει.
Τις προάλες είχε πάει η μάνα μου σε ένα φαρμακείο και είχαν προώθηση προϊόντος και της δώσανε δώρο αυτό. Ρώτησα τον φαρμακοποιό μου και μου είπε ότι θα βοηθήσει μιάς και έχει χονδροϊτίνη. Ωστόσο, σκεφτόμουνα (όταν τελειώσει) να πάρω κάτι πιο εξειδικευμένο. Γι' αυτό ρώτησα για τη γλυκοζαμίνη.
Παρεπιπτόντως το υαλουρονικό κάνει μία κάποια διαφορά. Το παίρνει η γιαγιά μου εδώ και χρόνια κ τη βοηθάει αρκετά, ωστόσο το παίρνει σε ένεση (too early να αρχισουμε τα τρυπήματα)...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000