Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τσίμπημα από μπάμπουρα εν ώρα τρεξίματος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/08/2014 :  08:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήμουν στην Πάτρα το ΣΚ και πήγα στο λιμάνι για τρέξιμο. Φθάνω στην πλαζ και κάνω αναστροφή στον ΕΟΤ να επιστρέψω για άλλα 8 χλμ. Καθώς τρέχω νιώθω να με τσιμπάει, καρφώνει καλύτερα, κάτι στη γάμπα. Γυρίζω και βλέπω ένα μαύρο μεγάλο έντομο να απομακρύνεται. Ο πόνος οξύς και η γάμπα είχε αρχίσει να κοκκινίζει. Δεν είμαι αλλεργικός, αλλά φοβήθηκα και πήρα τηλέφωνο να έρθουν να με παραλάβουν και να μην τρέξω τα οκτώ χλμ. της επιστροφής. Η πρώτη μέρα πέρασε νε πόνους σε όλη τη γάμπα. Η δεύτερη με φοβερό πρήξιμο που κατέβηκε μέχρι και το πέλμα. Οι αστράγαλοί μου δε φαίνονται από το οίδημα! Η περιοχή του τσιμπήματος σκληρή σαν πέτρα. Fenistil και Fusicort και αντιβίωση. Τρίτη μέρα και μάλλον έχει αρχίσει να υποχωρεί αργά αργά.
Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε άλλον και απορώ γιατί έτρεχα στον δρόμο, με πολύ κόσμο τριγύρω, αρκετούς δρομείς και με μη έντονα ρούχα.
Τώρα που το σκέφτομαι νιώθω και τυχερός που έτσι όπως ήρθε από πίσω και με τσίμπησε από το πουθενά, δεν προτίμησε κανένα σβέρκο.

Θα αρχίσω να κουβαλάω φαρμακειάκι και πάνω μου από εδώ και πέρα...

Stelios - BOB
Newbie Forum Runner

Greece
30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2014 :  11:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββατο πρωί μέσα στη θάλασσα με τσίμπησε κάτι σαν μεγάλη καφέ μύγα στο χέρι (βγήκε αίμα)
3η μέρα σήμερα αρχίζει να υποχωρεί το πρήξιμο
δεν έλαβα κανένα μέτρο

ΣΔΔ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2014 :  12:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά και στους δύο.
Χαράμπε καιρός να αρχίσεις ταχύτητες

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2014 :  13:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στέλιο, "ντάβανος" σε τσίμπησε.Προτιμά να τσιμπά υγρό δέρμα και κυρίως ζώα.Αν προλάβεις και το πάρεις χαμπάρι διώξτο γρήγορα άλλη φορά.Γενικά, δεν το καταλαβαίνεις όπως τη μύγα.Όταν κξάνει τη δουλειά του μόνο.

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2014 :  15:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέρυσι σε κάμπιγκ στην ύπαιθρο, μετά από 4-5 μέρες πλήρους απραξίας, ετοιμάζομαι, φρεσκάρομαι, φοράω ευλαβικά τα παπούτσια -όπως παιδιά που για να παίξουμε μπάλα σφίγγαμε τα κορδόνια και σηκώναμε τις κάλτσες σα να είμαστε ο maradona- και ενώ ήμουν έτοιμος να πάρω τα βουνά, αισθάνομαι κάτι να κάθεται στα μαλλιά μου.

Κάνω μια κίνηση να το διώξω με το χέρι και τρώω μια γερή τσιμπιά λίγο πιο πίσω από το αυτί. Πιθανότατα σφήκα καθώς η περιοχή έχει μπόλικες. Πόνεσα καμπόσο, τσαντίστηκα πολύ περισσότερο και αποφάσισα να κάτσω στα αυγά μου και να μη ρισκάρω να τεζάρω σε κανένα χαντάκι. Ευτυχώς, έβαλα άμεσα αμμωνία και μετά από 2 μερούλες έκανα και το τρεξιματάκι μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2014 :  16:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Περαστικά και στους δύο.
Χαράμπε καιρός να αρχίσεις ταχύτητες

___________________
Run Natural... run Bare



Στους πόσους σφυγμούς πηγαίνεις πιο γρήγορα από τις σφήκες;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2014 :  20:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chamav

Ήμουν στην Πάτρα το ΣΚ και πήγα στο λιμάνι για τρέξιμο. Φθάνω στην πλαζ και κάνω αναστροφή στον ΕΟΤ να επιστρέψω για άλλα 8 χλμ. Καθώς τρέχω νιώθω να με τσιμπάει, καρφώνει καλύτερα, κάτι στη γάμπα. Γυρίζω και βλέπω ένα μαύρο μεγάλο έντομο να απομακρύνεται. Ο πόνος οξύς και η γάμπα είχε αρχίσει να κοκκινίζει. Δεν είμαι αλλεργικός, αλλά φοβήθηκα και πήρα τηλέφωνο να έρθουν να με παραλάβουν και να μην τρέξω τα οκτώ χλμ. της επιστροφής. Η πρώτη μέρα πέρασε νε πόνους σε όλη τη γάμπα. Η δεύτερη με φοβερό πρήξιμο που κατέβηκε μέχρι και το πέλμα. Οι αστράγαλοί μου δε φαίνονται από το οίδημα! Η περιοχή του τσιμπήματος σκληρή σαν πέτρα. Fenistil και Fusicort και αντιβίωση. Τρίτη μέρα και μάλλον έχει αρχίσει να υποχωρεί αργά αργά.
Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε άλλον και απορώ γιατί έτρεχα στον δρόμο, με πολύ κόσμο τριγύρω, αρκετούς δρομείς και με μη έντονα ρούχα.
Τώρα που το σκέφτομαι νιώθω και τυχερός που έτσι όπως ήρθε από πίσω και με τσίμπησε από το πουθενά, δεν προτίμησε κανένα σβέρκο.

Θα αρχίσω να κουβαλάω φαρμακειάκι και πάνω μου από εδώ και πέρα...



μπορει να μεταλαχτεις οπως ο spiderman και να κανεις το χιλιαρι σε 2 λεπτα... και να ανεβαινεις τα βουνα σαν κατσικι.
Περιμενε λιγο ακομα για τις παρενεργειες


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2014 :  23:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν ήμουν μικρός στην κατασκήνωση με είχαν τσιμπήσει κάτω από το μάτι δυο σφήκες ταυτόχρονα. Από το πρήξιμο δε μπορούσα να ανοίξω το μάτι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kolaz
Forum-Runner



78 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2014 :  23:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα πιτσιρικά με είχε τσιμπήσει μια σφήκα στην γλώσσα όπως έκανα ποδήλατο με ανοιχτό το στόμα....και τι να βάλεις;



----------------------------------------------------------
Την υγειά μας να έχουμε, να τρέχουμε και ας μην φτάνουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2014 :  08:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Kolaz

Εμένα πιτσιρικά με είχε τσιμπήσει μια σφήκα στην γλώσσα όπως έκανα ποδήλατο με ανοιχτό το στόμα....και τι να βάλεις;



----------------------------------------------------------
Την υγειά μας να έχουμε, να τρέχουμε και ας μην φτάνουμε!



Mέλι...;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2014 :  10:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Leonardo

quote:
Originally posted by chamav

Ήμουν στην Πάτρα το ΣΚ και πήγα στο λιμάνι για τρέξιμο. Φθάνω στην πλαζ και κάνω αναστροφή στον ΕΟΤ να επιστρέψω για άλλα 8 χλμ. Καθώς τρέχω νιώθω να με τσιμπάει, καρφώνει καλύτερα, κάτι στη γάμπα. Γυρίζω και βλέπω ένα μαύρο μεγάλο έντομο να απομακρύνεται. Ο πόνος οξύς και η γάμπα είχε αρχίσει να κοκκινίζει. Δεν είμαι αλλεργικός, αλλά φοβήθηκα και πήρα τηλέφωνο να έρθουν να με παραλάβουν και να μην τρέξω τα οκτώ χλμ. της επιστροφής. Η πρώτη μέρα πέρασε νε πόνους σε όλη τη γάμπα. Η δεύτερη με φοβερό πρήξιμο που κατέβηκε μέχρι και το πέλμα. Οι αστράγαλοί μου δε φαίνονται από το οίδημα! Η περιοχή του τσιμπήματος σκληρή σαν πέτρα. Fenistil και Fusicort και αντιβίωση. Τρίτη μέρα και μάλλον έχει αρχίσει να υποχωρεί αργά αργά.
Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε άλλον και απορώ γιατί έτρεχα στον δρόμο, με πολύ κόσμο τριγύρω, αρκετούς δρομείς και με μη έντονα ρούχα.
Τώρα που το σκέφτομαι νιώθω και τυχερός που έτσι όπως ήρθε από πίσω και με τσίμπησε από το πουθενά, δεν προτίμησε κανένα σβέρκο.

Θα αρχίσω να κουβαλάω φαρμακειάκι και πάνω μου από εδώ και πέρα...



μπορει να μεταλαχτεις οπως ο spiderman και να κανεις το χιλιαρι σε 2 λεπτα... και να ανεβαινεις τα βουνα σαν κατσικι.
Περιμενε λιγο ακομα για τις παρενεργειες


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"







___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2014 :  10:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chamav

quote:
Originally posted by xipolitakos

Περαστικά και στους δύο.
Χαράμπε καιρός να αρχίσεις ταχύτητες

___________________
Run Natural... run Bare



Στους πόσους σφυγμούς πηγαίνεις πιο γρήγορα από τις σφήκες;



Για εσένα 190 και πάνω

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2014 :  17:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην εφερε πισωπλατα ο ατιμος ο μπαμπουρας, εμενα μια σφηκα μου την εριξε μπροστα στο καλαμι πριν κανα μηνα.Δεν ηταν τοσο μπαμπεσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2014 :  17:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην εφερε πισωπλατα ο ατιμος ο μπαμπουρας, εμενα μια σφηκα μου την εριξε μπροστα στο καλαμι πριν κανα μηνα.Δεν ηταν τοσο μπαμπεσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2014 :  20:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως θα΄πρεπε να τρέχουμε φορώντας την ''στολή'' του μελισσκόμου για προστασία;

Edited by - xipolitos on 13/08/2014 21:24:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mina007
Forum-Runner

Greece
83 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2014 :  23:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει δεν θέλω να γίνω αισχρη ή αηδιαστικη αλλά εγώ έφαγα τσίμπημα, ευτυχώς χωρίς παρενέργειες κ συνέχισα το τρέξιμο, μέσα από μπλουζάκι κ εσώρουχο!!τι να πεις;!αν δεν είσαι αλεργικος όλα καλά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000