Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

Όλα τα Forum
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Το φόρουμ του Στίβου
 22ο Πανευρωπαικό πρωτάθλημα στίβου- Ζυρίχη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4316 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  14:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Γύρισα από διακοπές χθες βράδυ.Δεν είχα πάρει χαμπάρι για το ΠΠ στίβου (έχω να δω τηλεόραση 1 μήνα και). Άνοιξα χθες την τηλεόραση αλλά δεν είχα καθόλου εικόνα, μόνο φωνή. Έπεσα πάνω στον μαραθώνιο. Άκουγα τους σχολιαστές και αναρωτιόμουν αν είναι ο Καπουτζίδης.Τώρα το επιβεβαίωσα. ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;;

Κοίτα να δεις που όλοι γίναμε fun του μαραθωνίου! Άλλοι τρέχουν μαραθώνιο 5 χλμ, άλλοι σχολιάζουν τον μαραθώνιο ως ειδικοί και άλλοι χαίρονται που έχουν φίλους που τρέχουν μαραθώνιο.

-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.

Γαμησε τα Αλεξανδρα, ευτυχως που δεν εβαλαν τον Ψινακη, να μας λεει για το καλυτερο συνολακι του αγωνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece

11558 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  14:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit dpkouk Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
που ως δημαρχος Μαραθωνα το δικαιουται

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4316 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  14:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

Ετοιμασου εσυ τωρα στην Κλασικη, να σου πει "γλυκιες μου ξεκινηστεεεε" μαζι με την πιστολια.

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  14:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:

σιγουρα δεν υπαρχει φθονος...τυπικη εφαρμογη των κανονισμων ειναι...αλλα αν και 'κακο' παιδι, το πηρε πολυ αλανικα με το ρυθμο στα τελευταια 400 και το πανηγυρισε με το δικο του στυλ χωρις να τους το χαρισει...ο στιβος ειναι πανω απο ολα ευγενεια κ ηθος, αλλα το τυπακι εχει ρε παιδι μου το κατιτις του που προσωπικα μου τον κανει συμπαθη, ενω δεν θα πρεπε και εννοειται οτι προσυπογραφω την ευγενη αμιλλα που υπαρχει στο χωρο..

Κι εγώ τον συμπάθησα τον Γάλλο. Και εν πάση περιπτώσει δεν διάβασα για κάποιον συγκεκριμένο κανονισμό που προβλέπει αφαίρεση μεταλλίου για την περίπτωση που βγάζει κάποιος την φανέλα του πριν τον τερματισμό. Και για να απαντήσω στον Φιντέλιο αν ξαναέβγαζε την φανέλα δεν ήταν απάντηση, θα ήταν μα...κία πρώτου μεγέθους, και πρώτος ο Φιντέλιο θα του τα (ξανα)έχωνε, για να μην λέμε κι ότι θέλουμε... Προφανώς πλέον υπάρχει ένα προηγούμενο και ο αθλητής αναγκάστηκε να συμμορφωθεί, αυτό είναι όλο. Και ότι οι Ισπανοί θα έπρεπε να ντρέπονται για την ένσταση είναι ΤΟ θέμα: άλλο να επιβληθεί κάποια ποινή αυτεπάγγελτα και να ευνοηθεί κάποιος από σπόντα, κι άλλο να επιδιώξει κάποιος που έχασε καθαρά και ξάστερα στον αγωνιστικό χώρο να κερδίσει στα χαρτιά μετάλλιο που ΔΕΝ το δικαιούται. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ήταν επιλογή του Ισπανού αθλητή ή της ισπανικής ομοσπονδίας.
Ο Καπουτζίδης δεν ήταν πάντως ενοχλητικός, αν και θα μπορούσε να βγαίνει προς τα έξω πιο μαζεμένος και λιγότερο ειδήμων. Από τους άλλους ειδικούς πάντως του καναλιού (Χατζηπαπάρα και σία) πιο ευχάριστα ακουγόταν νομίζω...

dimitrissss
Elite Forum-Runner

1503 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  14:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλήθεια γιατί δεν υπήρχε ελληνική συμμετοχή στους μαραθωνίους; Κανείς Έλληνας δεν έπιασε το όριο συμμετοχής;

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  14:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dimitrissss

Αλήθεια γιατί δεν υπήρχε ελληνική συμμετοχή στους μαραθωνίους; Κανείς Έλληνας δεν έπιασε το όριο συμμετοχής;

δεν υπάρχει κανένας με κάτω απο 2:20 τουλάχιστον, μην πω 2:18,
είχαμε πρόσφατο και το βατερλώ πριν δύο χρόνια στο Λονδίνο

Fidelio
Master Forum-Runner

2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  14:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
..αυτό ειναι το πρόβλημα; Αν συμπαθούμε ή όχι ένα αθλητή ; και εγώ τον συμπαθώ (με την παιδαγωγική έννοια) αλλά η αποψή μου δεν αλλάζει, αν έπρεπε να χειριστώ έναν αθλητη με τέτοιες νοοτροπιες θα του "εκοβα" τον τσαμπουκα από την ρίζα (για να μην πω τίποτε άλλο) και απλώς θα τον έβαζα να τρέχει, ρίχνει, να πηδάει να κάνει αυτο στο οποίο είναι καλός τέλος πάντων... Μάλλον μπερδεύετε λιγο τα πράγματα. Και το στάδιο τον γιουχάρησε στην απονομή. Για τους Ισπανούς γιατί; δεν το καταλαβαίνω. Αυτό μου θυμίζει την ελληνική νοοτροπία΄, πως όταν βλέπουμε κάτι παραβατικό καλύτερο θα ήταν να μην τους "ενοχλήσουμε" ουτε τις αρχές γιατί θα μας πουν ρουφιάνους. (για αυτο καταντήσαμε έτσι στην ελλάδα). ΟΧΙ φίλοι, κατευθειαν στον τάκο χωρίς τύψεις και ενοχές...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 18/08/2014 14:44:13

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

2865 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  15:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

..αυτό ειναι το πρόβλημα; Αν συμπαθούμε ή όχι ένα αθλητή ; και εγώ τον συμπαθώ (με την παιδαγωγική έννοια) αλλά η αποψή μου δεν αλλάζει, αν έπρεπε να χειριστώ έναν αθλητη με τέτοιες νοοτροπιες θα του "εκοβα" τον τσαμπουκα από την ρίζα (για να μην πω τίποτε άλλο) και απλώς θα τον έβαζα να τρέχει, ρίχνει, να πηδάει να κάνει αυτο στο οποίο είναι καλός τέλος πάντων... Μάλλον μπερδεύετε λιγο τα πράγματα. Και το στάδιο τον γιουχάρησε στην απονομή. Για τους Ισπανούς γιατί; δεν το καταλαβαίνω. Αυτό μου θυμίζει την ελληνική νοοτροπία΄, πως όταν βλέπουμε κάτι παραβατικό καλύτερο θα ήταν να μην τους "ενοχλήσουμε" ουτε τις αρχές γιατί θα μας πουν ρουφιάνους. (για αυτο καταντήσαμε έτσι στην ελλάδα). ΟΧΙ φίλοι, κατευθειαν στον τάκο χωρίς τύψεις και ενοχές...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Fidelio κατά τη γνώμη μου,το να μην επιδεικνύεις ευγενή άμιλλα δεν σημαίνει ότι είσαι παραβατικός. Την κίνηση που έκανε ο Γάλλος θα την χαρακτήριζα "υπεροψία" (το παίζει άνετος με το να βγάζει τη μπλούζα, να τη βάζει στο στόμα και να τερματίζει χάνοντας πολλάααα δευτερόλεπτα, αλλά δεν τον ενδιαφέρει διότι είναι πολύυυυυυ πιο μπροστά από τους άλλους). Γεγονός είναι πως έτρεξε πιο γρήγορα από όλους τους άλλους. Και το μετάλλιο έπρεπε να το πάρει. Για την "ανάρμοστη" συμπεριφορά του, η τιμωρία θα έπρεπε να είχε μια ηθική πτυχή- αποκλεισμό από μεγάλη διοργάνωση. Στο κάτω κάτω, δεν έσπρωξε κανέναν και δν ενόχλησε κανέναν να κάνει την κούρσα του.

Οι άλλοι τώρα που πήραν τα μετάλλια, χαίρονται; Διότι δεν είναι σαν την περίπτωση της Πατουλίδου που λέγανε οι Ελληνάρες, "ας μην έπεφτε η Αμερικάνα και θα βλέπαμε αν θα έβγαινε πρώτη". Μα το να μην πέσεις, είναι μέρος του αγωνίσματος.
Καθαρά αγωνιστικά λοιπόν, ο Γάλλος ήταν ο πιο γρήγορος και έπρεπε να πάρει το μετάλλιο (κατ'εμέ). Για την μη ευγενή άμιλλα που επέδειξε, τιμωρησέ τον "ηθικά" και όχι επί της ουσίας αυτού για το οποίο αγωνίζεται.

-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.

Fidelio
Master Forum-Runner

2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  16:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρωτα από όλα δεν χαίρεται κανένας, ουτε μερικοί απο τους συναθλητές του που έιναι και φίλοι του (και ο Mo Farah πχ φίλος του είναι) . Το μόνο σίγουρο είναι οτι λυπουνται που θα πρέπει σε 29 χρονών μαντράχαλο να κάνουν συστάσεις για τα αυτονόητα. Για παράδειγμα αν ήταν δικος μας φίλος θα του λέγαμε "καλα ρε μα...κα μυαλό δεν βάζεις;" (δεδομένου του παρελθόντος. Υπόψην οτι έχει σπρώξει και ρίξει κάτω για παράδειγμα 14 χρονών κοριτσάκι που κυκλοφορούσε στο ταρτάν ως μασκώτ.)
Ομως κάποιος πρέπει να αναλάβει και ρόλο εκτελεστικό. Για αυτό υπάρχουν οι επιτροπες, οι κριτές, οι ενστάνσεις κτλ (δικηγόροι είστε , εγώ θα σας τα λέω;) ΔΕΝ γίνεται η πειθαρχική ποινή να μην είναι συμβολική και πόσο συμβολική θα ήταν αν ήταν ...μισή. Εγώ το βλέπω πολύ απλά, πρώτος αθλητής είναι αυτός που φέρνει τους χρόνους, είναι αυτός που φέρνει τον στοιχειώδη χαρακτήρα. Αν σε κάποιο απο τα δύο υστερείς δεν είσαι πρώτος. Στην περίπτωση του Γάλλου λείπει το δεύτερο και αυτό δεν μπορεί να είναι πλέον ανεχτό.

Το να βγάζεις την μπλουζα σε έναν αγώνα που είσαι πολύ μπροστά δεν λεει τίποτα για τους συναθλητές σου σε έναν αγώνα, είναι όμως κακή επιροή για την θεμελίωση του μύθου. Τόσο του αγωνίσματος, του στίβου και του κλασικου αθλητισμου γενικότερα.

Δεν έπαθε τίποτα το γαλλάκι, μια χαρά θα τα πάει απο δω και πέρα. Εκτός και αν έχει όρεξη να συνεχίζει να ξεβρακώνεται στο μέλλον πάνω στα εμπόδια. Επισης να σας πω κάτι για την ποινή. Αυτή δεν γίνεται αμέσως αποδεκτή από τον παραβάτη , χρειάζεται η σχετική ζύμωση. Είναι μια διαδικασία και αυτή που έχει τα βασικά στάδια, άρνηση, θυμός, αποδοχή , δυσθιμία κτλ ... Ο Γάλλος μέσα από τις δηλώσεις του δεν δείχνει κάποια μεταμέλια είναι στο στάδιο άρνησης και θυμού, παρόλα αυτά φαίνεται οτι θα έπρεπε να κάνει πίσω στις εθυμοτυπιες του και να πατήσει τις "αρχές" του ωστε να μην χάσει ΞΑΝΑ και άλλο μετάλιο.

Μάλλον το μεταλιάκι, και ο μισθός είναι πιο ισχυροί παράγοντες από τις ..."αξίες" του. (μια χαρά θα στρώσει και αυτός... :p )

Edited by - Fidelio on 18/08/2014 16:47:49

Fidelio
Master Forum-Runner

2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  16:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτσε να βάλουμε και μια καλλιτεχνική φωτό έτσι για την ομορφιά.. :D

Ivorman
The Coach

Greece

1885 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  17:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:

σιγουρα δεν υπαρχει φθονος...τυπικη εφαρμογη των κανονισμων ειναι...αλλα αν και 'κακο' παιδι, το πηρε πολυ αλανικα με το ρυθμο στα τελευταια 400 και το πανηγυρισε με το δικο του στυλ χωρις να τους το χαρισει...ο στιβος ειναι πανω απο ολα ευγενεια κ ηθος, αλλα το τυπακι εχει ρε παιδι μου το κατιτις του που προσωπικα μου τον κανει συμπαθη, ενω δεν θα πρεπε και εννοειται οτι προσυπογραφω την ευγενη αμιλλα που υπαρχει στο χωρο..

Κι εγώ τον συμπάθησα τον Γάλλο. Και εν πάση περιπτώσει δεν διάβασα για κάποιον συγκεκριμένο κανονισμό που προβλέπει αφαίρεση μεταλλίου για την περίπτωση που βγάζει κάποιος την φανέλα του πριν τον τερματισμό. Και για να απαντήσω στον Φιντέλιο αν ξαναέβγαζε την φανέλα δεν ήταν απάντηση, θα ήταν μα...κία πρώτου μεγέθους, και πρώτος ο Φιντέλιο θα του τα (ξανα)έχωνε, για να μην λέμε κι ότι θέλουμε... Προφανώς πλέον υπάρχει ένα προηγούμενο και ο αθλητής αναγκάστηκε να συμμορφωθεί, αυτό είναι όλο. Και ότι οι Ισπανοί θα έπρεπε να ντρέπονται για την ένσταση είναι ΤΟ θέμα: άλλο να επιβληθεί κάποια ποινή αυτεπάγγελτα και να ευνοηθεί κάποιος από σπόντα, κι άλλο να επιδιώξει κάποιος που έχασε καθαρά και ξάστερα στον αγωνιστικό χώρο να κερδίσει στα χαρτιά μετάλλιο που ΔΕΝ το δικαιούται. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ήταν επιλογή του Ισπανού αθλητή ή της ισπανικής ομοσπονδίας.
Ο Καπουτζίδης δεν ήταν πάντως ενοχλητικός, αν και θα μπορούσε να βγαίνει προς τα έξω πιο μαζεμένος και λιγότερο ειδήμων. Από τους άλλους ειδικούς πάντως του καναλιού (Χατζηπαπάρα και σία) πιο ευχάριστα ακουγόταν νομίζω...

Εγώ πάλι, δεν τον συμπάθησα καθόλου. Τον είχα αντιπαθήσει από παλιά και συγκεκριμμένα, από τόσο παλιά :

http://www.letsrun.com/news/2014/08/mahiedine-mekhissi-benabbad-french-steeplers-bizarre-antics-overshadow-european-steeple-win/

Είναι όπως τα λέει ο Fidelio : αθλητισμός, δεν είναι μόνο οι επιδόσεις, είναι και πολλά άλλα πράγματα.

Edited by - Ivorman on 18/08/2014 17:08:17

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  17:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

quote:

Ετοιμασου εσυ τωρα στην Κλασικη, να σου πει "γλυκιες μου ξεκινηστεεεε" μαζι με την πιστολια.

Από τη μέρα των εκλογών αυτή την εκκίνηση σκέφτομαι!!!
"Ξεκινάτε τρελιάρες!!!":)

Fidelio
Master Forum-Runner

2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  20:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σας πω την αλήθεια ο Καπουτζίδης δεν με ενόχλησε καθόλου. Μάλιστα μου έκανε εντύπωση πως ως καλλιτέχνης έχει μνήμες ως θαυμαστής του στίβου από τα τέλη του 1970 ! Θα μπορούσε να είναι σύνηθες να καλουν ως συμπαρουσιαστές άνθρωπους που είναι δημόσια πρόσωπα (ακόμα και πολιτικούς...) και να μιλούν για τον στίβο εφόσον είναι αντικείμενο ενδιαφέροντος ή ακόμα και αποθυμένο. (όπως του Καπουτζίδη, τον κόβω για αντοχιτζή wannabe...).

Βασικά έχω ένα παραπονο, πότε επιτέλους θα μετράνε την ταχύτητα των αθλητών σε min/km ??!! Αν και έχω προσαρμοστεί αρκετά με τα χιλιόμετρα ανα ώρα... :p

Deorum
Master Forum-Runner

Greece
6912 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  20:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και όμως ήταν σχετικά διαβασμένος, δεν ήταν από αυτούς που έχουν τρέξει τα 5χλμ, και έλεγε έχω τρέξει και εγώ μαραθώνιο, και γενικά ήταν οκ η παρουσίασή του.
Για τον Γάλλο, τα πράγματα είναι απλά. Αφήστε τις παραφιλογίες.
Οι αθλητές, υποχρεούνται να φοράνε φανέλα (αλλιώς δεν θα ήταν καλύτερα για όλους τους δρομείς αντοχής να τρέχουν χωρίς μπλούζα...?) και να φαίνεται το νούμερο τους.
Δεν μπορώ να σας παραθέσω τον κανονισμό, αλλά το ξέρω πολύ καιρό τώρα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που το αμφισβητεί ότι υπάρχει.
τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Fidelio
Master Forum-Runner

2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2014 :  21:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει και παρα-υπάρχει κανονισμός , όχι μόνο για την φανέλα αλλά προβλέπεται επίσης η απαγόρευση συμετοχής ή ο αποκλεισμός-ακύρωση του αθλητη όταν κρίνεται από την επιτροπη αγώνα σε περίπτωση αντι-αθλητικής συμπεριφοράς κ.ο.κ. Αντι-αθλητική συμπεριφορά γενικότερα , βάση αθλητικου διακιου, δεν είναι μόνο το σπρώξιμο ή η παρεμπόδιση των αθλητών μετάξυ τους, είναι όλες εκείνες οι πράξεις που αμαυρώνουν το αγώνισμα ή που με την παρουσιά τους οι αθλητές υποκινούν την προκλητικότητα ή την ασκουν οι ίδιοι. (όπως είπα και πριν τα ίδια ισχύουν και στο ποδόσφαιρο αλλά εκεί δεν εφαρμόζονται τόσο σχολαστικά. Τι να τους κάνεις του θεσμους όταν αυτοί δεν εφαρμόζονται; Να ένα ακόμα μύνημα που αποτελεί παράδειγμα μέσα από τον αθλητισμό. Παράγεις ποδοσφαιρική ..κουλτούρα...)

...heidler και σφύρα!!! Απίστευτη!!!Κατοχος παγκοσμιου ρεκορ. Ατυχη στο πανευρωπαικό αλλά λόγω βροχής. Βέβαια για όλους τους αθλητές οι συνθήκες είναι οι ίδιες.

Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000

Γράψου στο Newsletter του RunningNews.gr για να λαμβάνεις τα σημαντικότερα θέματα της βδομάδας

* Απαραίτητο