Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ρολόι με GPS VS Smartphone
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

DaDi
Forum-Runner

Greece


80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/08/2014 :  08:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του DaDi.  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωσάν νέος δρομέας, βολεύομαι απόλυτα με το Android κινητό μου και το Endomondo που του έχω φορέσει, για τις προπονήσεις μου σε δρόμους / βουνό / πάρκα...
Δεν το κρύβω ότι γλυκοκοιτάω τα ρολόγια που συζητιούνται εδώ μέσα (ιδίως το Garmin 310 :) ) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μου έκανε κάποιο την ζωή ευκολότερη...

Με το smartphone δεν έχω κανένα πρόβλημα. Χωράει άνετα στο τσαντάκι μέσης, έχει μετρήσεις και στατιστικά που με καλύπτουν απόλυτα, παίζει τα mp3 μου, έχει εύκολα controls λόγω touchscreen... Και στην τελική είναι μια συσκευή που την έχω συνέχεια μαζί μου, δεν είναι κάτι που έχω extra να φορτίζω, να θυμάμαι να παίρνω μαζί μου κτλ κτλ...

Από την άλλη το ρολόι, είναι εύκολα προσβάσιμο στον καρπό, ώστε να βλέπεις όσο συχνά θέλεις pace και παλμούς (για παράδειγμα), και μάλλον τα controls του είναι πιο δύσχρηστα και πιο πολύπλοκα...

Πιστεύω πως οι περισσότεροι θα απαντήσουν "κάτσε στα αυγά σου", απλά είπα να πέσει καμμιά γνώμη, γιατί θεωρώ πως αυτή την απορία σίγουρα δεν την έχω μόνο εγώ... :)

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2014 :  09:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DaDi

και μάλλον τα controls του είναι πιο δύσχρηστα και πιο πολύπλοκα...



Τι εννοεις με αυτο? Για την ωρα που τρεχεις? ΜΑ δεν ακουμπας τιποτα την ωρα που τρεχεις. Το garmin 310XT σου επιτρεπει μεχρι και 4 ενδειξεις σε μια οθονη (και ειναι και το μονο αν δεν κανω λαθος, τα υπολοιπα ειναι μεχρι 3), οποτε εχεις ολες τις πληροφορες που θες εκει και δεν πατας τιποτα. Εγω εχω χρονο, pace, heart rate και distance. Εχω αλλη μια οθονη με την ωρα, το last pace (σε περιπτωση που το ξεχασω την ωρα που διανυω το επομενο χιλιομετρο) και το average pace της διαδρομης. Απλα πατωντας ενα βελακι μπορω να μεταφερθω απο τη μια οθονη στην αλλη. Τωρα συγκριση με εφαρμογη κινητου δεν μπορω να κανω μια και δεν ειχα ποτε, μονο καποιος που εχει δοκιμασει και τα 2 θα μπορει να σου πει.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2014 :  10:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by DaDi

και μάλλον τα controls του είναι πιο δύσχρηστα και πιο πολύπλοκα...



Τι εννοεις με αυτο? Για την ωρα που τρεχεις? ΜΑ δεν ακουμπας τιποτα την ωρα που τρεχεις. Το garmin 310XT σου επιτρεπει μεχρι και 4 ενδειξεις σε μια οθονη (και ειναι και το μονο αν δεν κανω λαθος, τα υπολοιπα ειναι μεχρι 3), οποτε εχεις ολες τις πληροφορες που θες εκει και δεν πατας τιποτα. Εγω εχω χρονο, pace, heart rate και distance. Εχω αλλη μια οθονη με την ωρα, το last pace (σε περιπτωση που το ξεχασω την ωρα που διανυω το επομενο χιλιομετρο) και το average pace της διαδρομης. Απλα πατωντας ενα βελακι μπορω να μεταφερθω απο τη μια οθονη στην αλλη. Τωρα συγκριση με εφαρμογη κινητου δεν μπορω να κανω μια και δεν ειχα ποτε, μονο καποιος που εχει δοκιμασει και τα 2 θα μπορει να σου πει.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις




4 ενδειξεις εχουν και αλλλα ggarmin Μαρια, οπως το 910,620 κλπ.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2014 :  18:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
4 ενδείξεις έχει και το timex που έχω αλλά και ένα πιο παλιό μιας μάρκας που τώρα δεν θυμαμαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2014 :  23:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα.
Χρησιμοποιω στο κινητο το endomondo και εχω ενα garmin χωρις gps. Στο endomondo καποιες φορες δεν παιρνει μπρος το gps κατι που με ενοχλει αρκετα. Εχω καταληξει οτι ενα ρολοι που θα εχει και gps ειναι καλυτερη λυση...

quote:
Originally posted by DaDi

Ωσάν νέος δρομέας, βολεύομαι απόλυτα με το Android κινητό μου και το Endomondo που του έχω φορέσει, για τις προπονήσεις μου σε δρόμους / βουνό / πάρκα...
Δεν το κρύβω ότι γλυκοκοιτάω τα ρολόγια που συζητιούνται εδώ μέσα (ιδίως το Garmin 310 :) ) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μου έκανε κάποιο την ζωή ευκολότερη...

Με το smartphone δεν έχω κανένα πρόβλημα. Χωράει άνετα στο τσαντάκι μέσης, έχει μετρήσεις και στατιστικά που με καλύπτουν απόλυτα, παίζει τα mp3 μου, έχει εύκολα controls λόγω touchscreen... Και στην τελική είναι μια συσκευή που την έχω συνέχεια μαζί μου, δεν είναι κάτι που έχω extra να φορτίζω, να θυμάμαι να παίρνω μαζί μου κτλ κτλ...

Από την άλλη το ρολόι, είναι εύκολα προσβάσιμο στον καρπό, ώστε να βλέπεις όσο συχνά θέλεις pace και παλμούς (για παράδειγμα), και μάλλον τα controls του είναι πιο δύσχρηστα και πιο πολύπλοκα...

Πιστεύω πως οι περισσότεροι θα απαντήσουν "κάτσε στα αυγά σου", απλά είπα να πέσει καμμιά γνώμη, γιατί θεωρώ πως αυτή την απορία σίγουρα δεν την έχω μόνο εγώ... :)

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

logacios
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  09:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πλεονέκτημα του κινητού ( όλα σ ενα ) πιστεύω ότι εξαναμίζεται απο την ευκολία που σου παρέχει το ρολόι με μια ματιά να ενημερώνεσαι άμεσα για αυτά που σε αφορούν την ώρα προπόνησης /αγώνα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaDi
Forum-Runner

Greece


80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  10:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit DaDi Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by logacios

Το πλεονέκτημα του κινητού ( όλα σ ενα ) πιστεύω ότι εξαναμίζεται απο την ευκολία που σου παρέχει το ρολόι με μια ματιά να ενημερώνεσαι άμεσα για αυτά που σε αφορούν την ώρα προπόνησης /αγώνα .




Αυτό συζητούσα χθές με την nimi, την ευκολία του να βλέπεις στατιστικά την ώρα που τρέχεις με ένα απλό κοίταγμα στο ρολόι!!!

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

logacios
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  10:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγάλη υπόθεση !
Σκέψου το βγάλε απο τσαντακι , οθόνη αφής , ξαναβάλε στο τσαντάκι και όλα αυτά την ώρα που τρέχεις .
Δε λέει .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  10:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και το βασικότερο, καταλαβαίνεις την αξία του ρολογιού όταν (ακόμη και το καλοκαίρι λόγω ιδρωτα) πνίξεις το κινητό σου. Κι εμένα με βόλευε η λύση δύο σ ενα (αν κι έκλεινα το τηλέφωνο γιατι αντε τωρα να σου τηλεφωνουνε οταν τρεχεις) αλλά είχα συνεχώς το άγχος μη πάρει νερό και μετά κλαίω το κινητό μου. Πήρα ένα Nike Sportwatch στα 80 δολαρια απο ebay κι ενα mp3 player αλλα 20 και τελος. Κι ειδικα σε μαραθωνιο που θα κουβαλας και διαφορα στο τσαντακι, ενα κινητο επιπλεον μου ειναι πολυ ενοχλητικο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  11:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα, εγω ψηφιζω ρολοι χωρις δευτερη σκεψη....και ευτυχως υπαρχει πια μεγαλη γκαμα.....και απο εταιρειες Garmin timex polar κλπ...οταν τρεχω δεν εχω ποτε κινητο μαζι μου...γιατι το τρεξιμο εκτος απο προπονηση ειναι και αποτοξινωση απο την ρουτινα της καθημερινοτητας....φανταζεσαι εκει που βλεπεις τις μετρησεις να σε παρουν απο την δουλεια;;;; επίσης εχω γνωρισει πιο παλιους και συναμα πιο εμπειρους δρομεις...εχω καταληξει οτι παρασυρομαστε με πρωτον εμενα...παλιοτερα ετρεχαν μονο με ενα χρονομετρο και εμεις θελουμε ρολοι με οθονη αφης κλπ....κλεινω 5 χρονια τρεξιματος πια και 3 με την βοηθεια ρολογιου με gps...η γνωμη μου ειναι οτι ρολοι με gps και παλμογραφο χρειαζεται καποιος που τρεχει σε παρκα και δρομους...τωρα τα νεα μοντελα με οθονες αφης και αλλα τεχνολογικα επιτευματα μαλλον ειναι μη αναγκαια...ενα απλο ρολοι με gps σε καλυπτει....garmin 10,15,110,210,310xt.910, timex run trainer 2......τα στατιστικα σου τα βλεπεις και σπιτι απο τον υπολογιστη σου καθως φορτιζεις και εχοντας την δυνατοτηατ να συγκρινεις......

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  11:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκίνησα να μετράω χρόνο με ένα απλό g-shock της casio. Αχχχχχ αυτές οι ωραίες ανέμελες εποχές της αθωότητας.

Συνέχισα με το κινητό δοκιμάζοντας τα endomondo και nikerun, καταλήγοντας στο endomondo. Μπορεί να είχα δυσκολίες στο κλείδωμα δορυφόρου και σε κάποιες αποκλίσεις (τον 1ο μου ΚΜΑ τον μέτρησε 44.5km !!), αλλά αυτό που χρησιμοποιώ ακόμα είναι to site του, όπου ανεβάζω τις προπονήσεις μου, βλέπω κάποια στατιστικά μου καθώς και τις προπονήσεις φίλων με σχόλια, σε στιλ FB. Το ίδιο κάνω και απ' το app του κινητού.

Σύντομα πέρσασα στο garmin 210, το οποίο παρέχει αρκετές πληροφορίες διευκολύνοντας τις προπονήσεις μου και μου δίνει όλα τα νουμεράκια που λατρεύω.

Και πρόσφατα απέκτησα και το garmin 310 για να έχω δεδομένα και στην κολύμβηση σε θάλασσα που είπα να δοκιμάσω.

Δεδομένου ότι είσαι καινούργιος, σου προτείνω Ανεπιφύλακτα απλά να απολαμβάνεις το τρέξιμο σου, έτσι απλά και χωρίς νούμερα. Μόνο με τις αισθήσεις. Άντε το πολύ να βλέπεις, ή να σημειώνεις κάπου το συνολικό σου χρόνο. Σε 6μήνες-1χρόνο ξανασκέφτεσαι τι θες.

Εγώ σε νεκρή από άποψη χρονικών στόχων περίοδο, πάταγα το start στο garmin και μετά το έβαζα να βλέπω μόνο την ώρα, οπότε έκανα ανάλυση δεδομένων όταν γύρναγα σπίτι.

ΠΡΟ-ΣΟ-ΧΗ
Παρόλο που το ρολόι είναι μακράν η πιο πρακτική λύση, είναι πολύ εύκολο να γίνεις σκλάβος του και να το κοιτάς κάθε μισό λεπτό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  13:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά, Endomondo χρησιμοποιώ και εγώ μαζί μέ ένα ρολόι sigma 25.10 που είναι και παλμογράφος.

Το κάθε ρολόι είναι πολύ βολικό που σου έχει σε μια οθόνη τις βασικές μετρήσεις, αλλά είναι πολύ καλύτερο που το endomondo μπορεί και σου ανακοινώνει μέσω φωνής, τις τρέχουσες μετρήσεις σου, είτε ανά τακτά χρονικά διαστήματα, είτε πατώντας το κουμπάκι από το hands free.

Όσο για την ενόχληση που μπορεί να σου κάνει κάποιος τηλεφωνώντας την ώρα που τρέχεις, απλά βάζεις το κινητό σε λειτουργία airplane οπότε και απενεργοποιείτε η λειτουργία τηλεφώνου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  13:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωράει συζήτηση..;;;;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  14:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Polar RS800CX στο χέρι για ποιό γρήγορη ενημέρωση,και κινητό στο τσαντάκι με strava και endomondo να τρέχουν μαζί.

Υπερβολή εεε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  16:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Χωράει συζήτηση..;;;;

"My sport is your sport's punishment"


ελα ντε...πως μπορεί να κανει κανεις αυστηρη ποιοτικη προπονηση με το κινητο?Σε ενα λονγκ ραν παρειστικο το καταλαβαινω αλλα μεχρι εκει.Να μην αναφερθώ στο τι χαος επικρατει στο βουνό.Αν το οικονομικο δεν ειναι προβλημα ειναι η νυχτα με τη μερα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  22:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, να πω κι εγώ μια γνώμη....
Ξεκίνησα κι εγώ με ένα απλό χρονόμετρο (που μέτραγε laps μόνο), κάπου το έχασα και πήγα στη λύση του κινητού (σαν απλό χρονόμετρο όμως) αλλά τότε ήταν η αρχή που έκανα απλά τα πρώτα βήματα. Όταν είδα ότι θα ασχοληθώ σοβαρά κατάλαβα ότι χρειάζομαι πάνω από όλα ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟ !!! όλα τα άλλα είναι "προαιρετικά"... όλα τα άλλα μπορείς και να μην τα έχεις, αυτό που θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ είναι ο παλμογράφος.
Οπότε για μένα αν πιστεύεις ότι θα ασχοληθείς σοβαρά (δηλαδή δεν θα το παρατήσεις μετά από λίγο καιρό) με το τρέξιμο, βάλε στόχο και πάρε ένα ρολογάκι (με τις βασικές λειτουργίες και gps αρκεί, ότι άλλο θες απλά διαλέγεις από την τεράστια γκάμα που υπάρχει...) ώστε να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

Υ.Γ. Αυτή τη στιγμή έχω το suunto t3 (χωρίς gps) και μετά από περίπου 2-3 μήνες που το έχω καταλαβαίνω πόσο χρήσιμο είναι. Είμαι σε διακοπές και η προπόνησή μου είναι βάση παλμών (όχι απόστασης λόγω έλειψης σταδίου & gps) και δουλεύω πραγματικά πολύ άνετα.

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000