Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ρολόι με GPS VS Smartphone
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  23:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρολόι με GPS VS Smartphone? Δεν τίθεται καν θέμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spectactor
Forum-Runner

Greece
92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2014 :  23:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Oι αθλητες εκατοντάδες χρόνια έτρεχαν χωρις παλμογράφο κ gps
αγοράζουμε τα καλύτερα παπουτσια, συμπιεστικα, ρολογια, μπλουζες, καπέλα
και προπόνηση.. μια στο τοσο..
θεωρω πως τιθεται θέμα ειδικα στην περιοδο κρίσης που ζούμε,
πολλοι αθλητες τρέχουν ακόμη χωρις ρολόι, συνηθίζουν ν΄ακουν το σωμα τους.
Αν περισσευουν, παίρνεις, αν δεν περισσευουν μονο αν εισαι σίγουρος πως θα σε ανεβάσει
Το πιο σημαντικο ειναι οι παλμοι,όπου υπάρχουν ζωνες που επικοινωνουν με τα κινητα
για να γλυτώσεις κάποιο έξοδο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  00:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με το ίδιο σκεπτικό θα πρέπει να μετακινούμαστε με κάρα γιατί εκατοντάδες χρόνια ο κόσμος χρησιμοποιούσε ζώα και άμαξες με τις μετακινήσεις τους. Το θέμα είναι τι είναι καλύτερο για τις ανάγκες σου. Στο στίβο που είναι σταθερή η απόσταση χρησιμοποιώ ένα Casio των €30 για να μετράω τους γύρους. Στα Long run ρολόι γιατί από ένα σημείο και μετά όταν σταμάτησα να τρέχω με μουσική το τηλέφωνο ήταν περιττό βάρος και τίποτα άλλο. Πολυτέλεια θεωρώ το smartphone των €600 όχι το ρολόι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  03:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά έτρεχα με ένα smartphone για κανα μήνα για να δω τι ταχύτητα είχα.Από κει και πέρα για 2 χρόνια δεν χρησιμοποιώ ούτε απλό ρολόι.Βλέπω τι ώρα ξεκινάω και τι ώρα φτάνω.Σε κομμάτια που χρειάζεται σταθερός χρόνος απλά μετράω από μέσα μου.Τους παλμούς τους μετράω εμπειρικά στα 15δευτερόλεπτα στην ακινησία και τρέχοντας τους ανεβοκατεβάζω με την ανάσα.
Σκέφτομαι να αγοράσω ρολόι gps γιατί πιστεύω ότι θα με βοηθήσει στην προπόνηση.Επιπλέον θέλω να ξέρω τι απόσταση διανύω και ποια η υψομετρική διαφορά, έτσι ώστε να στοχοθετώ νέες προκλήσεις στις επόμενες προπονήσεις μου.

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  10:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Χωράει συζήτηση..;;;;

"My sport is your sport's punishment"




Μπάαα,δέν νομίζω

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaDi
Forum-Runner

Greece


80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  11:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit DaDi Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by echetlos

Χωράει συζήτηση..;;;;

"My sport is your sport's punishment"




Μπάαα,δέν νομίζω

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.





Σαφή απάντηση δεν βλέπω...

Τέσπα, τελικά τα ρολόγια κερδίζουν σε θέμα "mobility"... Το έχω πάνω μου και ενημερώνομαι ανα πάσα στιγμή...
Αν λάβουμε υπ όψην μας και τους πιο παραδοσιακούς / μεγάλους σε ηλικία , που θεωρούν το smartphone συσκευή του Διαβόλου ...

Πάντως, το smartphone είναι σαφώς πιο οικονομικό, καθώς και την δουλειά σου την κάνεις με μια συσκευή των 100-150 ευρώ (και έχεις και τηλέφωνο και mp3 player...)

Και όσο και να κακοφαίνεται το "κουβαλάω τηλέφωνο ενώ τρέχω", εαν είσαι στο βουνό ή στο διπλανό προάστειο και τραυματιστείς... το ρολόι ΔΕΝ βοηθάει...

( τώρα θα πέσουν να με φάνε οι "πάλιουρες"; )

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  11:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DaDi

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by echetlos

Χωράει συζήτηση..;;;;

"My sport is your sport's punishment"




Μπάαα,δέν νομίζω

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.





Σαφή απάντηση δεν βλέπω...

Τέσπα, τελικά τα ρολόγια κερδίζουν σε θέμα "mobility"... Το έχω πάνω μου και ενημερώνομαι ανα πάσα στιγμή...
Αν λάβουμε υπ όψην μας και τους πιο παραδοσιακούς / μεγάλους σε ηλικία , που θεωρούν το smartphone συσκευή του Διαβόλου ...

Πάντως, το smartphone είναι σαφώς πιο οικονομικό, καθώς και την δουλειά σου την κάνεις με μια συσκευή των 100-150 ευρώ (και έχεις και τηλέφωνο και mp3 player...)

Και όσο και να κακοφαίνεται το "κουβαλάω τηλέφωνο ενώ τρέχω", εαν είσαι στο βουνό ή στο διπλανό προάστειο και τραυματιστείς... το ρολόι ΔΕΝ βοηθάει...

( τώρα θα πέσουν να με φάνε οι "πάλιουρες"; )

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!




Δέν είναι λογική αυτή
Την προφανή απάντηση την έδωσες και μόνος σου,έστω και εάν κακοφαίνεται

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  12:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε "παροχες" το ρολοι δε συγκρινεται με το τηλεφωνο.
Τρεχω με τηλεφωνο μονο αν η κορη μου ειναι σπιτι μονη της.Μια φορα ευχηθηκα να ειχα μαζι μου τηλεφωνο, οταν τραυματιστηκα στη Λευκαδα και αναγκαστηκα να περπατησω 10 χλμ με τρομερους πονους.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  15:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από το '11 πλέον τρέχω ΠΑΝΤΑ με τηλέφωνο μαζί μου για να μπορούν να με βρίσκουν οι δικοί μου, ή να μπορώ εγώ να επικοινωνήσω σε περίπτωση ανάγκης! Συνειδητοποίησα την ανάγκη, όταν τότε κάτι συνέβη και δεν μπορούσαν οι δικοί μου να με βρουν!

Ωστόσο δεν το χρησιμοποιώ για τα στατιστικά. Έχω ρολόι για αυτήν τη δουλειά. Κάθε εργαλείο για την χρήση του...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  15:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το να τρέχεις κουβαλώντας τηλέφωνο για λόγους ασφαλείας είναι τελείως διαφορετικό απτο να τρέχεις για να αξιολογήσεις την προπόνησή σου.
Το gps στα τηλέφωνα δεν είναι ακριβείας. οι αποκλίσεις μπορεί να είναι μεγάλες. Δε λέω βέβαια ότι και τα ρολόγια είναι πάντα ακριβή..
Αν τρέχεις σε στίβο για παράδειγμα, ή σε μικρές κυκλικές διαδρομές, το να τρέχεις πατώντας το lap είναι μονόδρομος. Σ αυτή την περίπτωση μόνο ένα χρονόμετρο χρειάζεσαι. Το αν τρέχεις απλά χωρίς συγκεκριμένους στόχους για την εκάστοτε προπόνηση, και δεν σε νοιάζει να έχεις αποκλίσεις σε ρυθμό και απόσταση, τότε όντως και με το τηλέφωνο κάνεις την δουλειά σου. Ακούς και τη μουσικούλα σου, έχεις και επικοινωνία για ώρα ανάγκης, τραβάς και καμμία φωτογραφία σε ωραίες διαδρομές.
Το ρολόι το χρειάζεσαι αν 8ες να κάνεις προπόνηση στοχευμένη. Αν 8ες να δείς όντως που ακριβώς βρίσκεσαι. Εγώ πρωτοάρχισα να τρέχω με τηλέφωνο. Σε κάποιες στιγμές με έβγαζε ότι τρέχω σαν τον Farah
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  16:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρολόι με GPS VS multi mixer

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2014 :  02:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλοι σχεδόν έχουμε ένα έξυπνο τηλέφωνο, το ερώτημα είναι :κατεβάζω μια δωρεάν εφαρμογή και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά, δεν κάνω πρωταθλητισμο.... Γιατί με τρώει όμως το χέρι μου να πάρω ρολόι!? Αν κουβαλάει κάποιος τηλέφωνο μαζί έτσι και αλλιώς, κάνει μια χαρά τη δουλειά του, το ρολόι είναι περιττή πολυτέλεια. Τους παλμούς τους "νιώθεις" από τις ανάσες. είχα ρολόι και το πούλησα,δουλεύω με endomondo premium και είναι μια χαρά η προπόνηση μου, παρόλα αυτά με τρώει να ξαναπάρω ρολόι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaDi
Forum-Runner

Greece


80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2014 :  11:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit DaDi Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
@A1200 : Και μένα με τρώει, αλλά είναι δύσκολοι οι καιροί και φοβάμαι μην είναι τελικά ένα ακόμα περιττό έξοδο...

@xipolotakos : ωραίο και πρακτικό το multi mixer, κάνεις και χώρο στην κουζίνα (ιδίως αν είναι μικρή σαν την δική μου)

:)

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  20:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by A1200

Όλοι σχεδόν έχουμε ένα έξυπνο τηλέφωνο, το ερώτημα είναι :κατεβάζω μια δωρεάν εφαρμογή και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά, δεν κάνω πρωταθλητισμο.... Γιατί με τρώει όμως το χέρι μου να πάρω ρολόι!? Αν κουβαλάει κάποιος τηλέφωνο μαζί έτσι και αλλιώς, κάνει μια χαρά τη δουλειά του, το ρολόι είναι περιττή πολυτέλεια. Τους παλμούς τους "νιώθεις" από τις ανάσες. είχα ρολόι και το πούλησα,δουλεύω με endomondo premium και είναι μια χαρά η προπόνηση μου, παρόλα αυτά με τρώει να ξαναπάρω ρολόι.



ΚΑι εμένα με έτρωγε να πάρω ρολόι αν και χρηστης Endomodo PRenium, αλλα τώρα το ξεπέρασα με ένα εύκολο τρόπο. Παράγγειλα το Ambit2 !!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2014 :  15:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι άλλο που προσφέρει το κινητό αλλά όχι το ρολόι, είναι η δυνατότητα live tracking ώστε να μπορούν σε σε βλέπουν οι δικοί σου μέσω internet. Άσε που π.χ. στο runtestic μπορούν να σου στέλνουν και επιφωνήματα και χειροκροτήματα. Έτσι για τον χαβαλέ :p
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000