Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Ορθοτικοί πάτοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

salomon
Advanced Forum-Runner

Greece
276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/08/2014 :  19:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετω μεσα στη βδομαδα σκεφτομαι να παω Alpamayo να κανω πατους εχω ελαφρυ υπερπρηνισμο και θελω τις γνωμες σας για την αξια τους αν κανουν δουλεια γιατι παλια ειχα διαβασει καποια διστακτικα σχολια για το αν αξιζουν τα λεφτα τους 65 ευρω και αν κανουν τελικα δουλεια η οχι ευχαριστω

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  21:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1. Γιατί είναι πρόβλημα ο υπερπρηνισμός σου; Ιδίως αφού είναι και ελαφρύς...
2. Αν υποθέσουμε ότι όντως πρέπει να τον διορθώσεις (???), γιατί να μην πάρεις ένα παπούτσι light stability;ορτη
3. Σου συνέστησε κάποιος ειδικός τα orthotics;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

salomon
Advanced Forum-Runner

Greece
276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  21:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το μονο μερος που εχω προβλημα στους μεγαλους αγωνες ειναι οι πατουσες με πονους κατα καιρους σε διαφορα σημεια και το τελευταιο τετραμηνο εντονο πονο στη δεξια καμαρα φοραω χρονια παπουτσια με υποστηριξη πχ salomon xt wings3 αλλα εν οψει του 164αριου ελεγα να κανω κατι καλυτερο για να μην δεχεται ολη την πιεση το συγκεκριμενο σημειο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2014 :  09:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει κανείς εμπειρία από πάτους για την πελματιαία απονευρωσίτιδα;
Έχω περίπου 2 χρόνια πελματιαία (απλά μία ενόχληση, ποτέ δεν έχω σταματήσει το τρέξιμο από αυτό το λόγο) και η οποία οφείλεται σε υψηλή καμάρα.
Μόλις την προηγούμενη βδομάδα επισκέφτηκα ορθοπεδικό, ο οποίος μου συνέστησε φυσικοθεραπεία (την οποία ξεκίνησα) και πάτους. Είναι άνετοι; Βοηθούν σημαντικά για την πελματιαία;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2014 :  13:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανένας δεν είναι τέλειος...
Μήπως είναι από υπερβολές;
Δοκίμασες και ασκήσεις;


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2014 :  13:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω αν οφείλεται σε υπερβολές, πάντως εμφανίστηκε πριν από 2 χρόνια περίπου, ενώ τρέχω όλα κι όλα 3 χρόνια.. Ο γιατρός μου είπε πάντως ότι ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενο, επειδή έχω ψηλές καμάρες.

Έχω κάνει μαλάξεις-διατάσεις και 4 μέχρι τώρα φυσικοθεραπείες (κρουστικός υπέρηχος, laser, tens, λουτρά, πάγο κλπ.), αλλά ακόμα τουλάχιστον δεν έχω δει βελτίωση (αν και όπως είπα, δεν είναι ιδιαίτερα σημαντική η ενόχληση μέσα σε αυτά τα 2 περίπου χρόνια).


quote:
Originally posted by xipolitakos

Κανένας δεν είναι τέλειος...
Μήπως είναι από υπερβολές;
Δοκίμασες και ασκήσεις;


___________________
Run Natural... run Bare

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2014 :  13:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gtsig

Δεν ξέρω αν οφείλεται σε υπερβολές, πάντως εμφανίστηκε πριν από 2 χρόνια περίπου, ενώ τρέχω όλα κι όλα 3 χρόνια.. Ο γιατρός μου είπε πάντως ότι ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενο, επειδή έχω ψηλές καμάρες.

Έχω κάνει μαλάξεις-διατάσεις και 4 μέχρι τώρα φυσικοθεραπείες (κρουστικός υπέρηχος, laser, tens, λουτρά, πάγο κλπ.), αλλά ακόμα τουλάχιστον δεν έχω δει βελτίωση (αν και όπως είπα, δεν είναι ιδιαίτερα σημαντική η ενόχληση μέσα σε αυτά τα 2 περίπου χρόνια).


quote:
Originally posted by xipolitakos

Κανένας δεν είναι τέλειος...
Μήπως είναι από υπερβολές;
Δοκίμασες και ασκήσεις;


___________________
Run Natural... run Bare




Γιώργο επειδή το πέρασα πέρσυ λίγο πριν τον Μαραθώνιο, όταν με το καλό βρεθούμε θα σου πω αναλυτικά κάποια πράγματα (λείπει και ο Τρεχαντίρης που είναι master σε αυτά)
Εγώ δεν είχα βάλει πάτους, αυτό που έκανα ήταν καλές διατάσεις και "έλιωνα" τις γάμπες με το The Stick. Όσο περίεργο και αν ακούγεται, μια σφιχτή γάμπα δημιουργεί θέμα και εκεί. Θυμάμαι που είχες πιαστεί στις γάμπες όταν είχες βάλει τα Pro. Όλα συνδέονται.
Επίσης αρκετή βοήθεια έδωσε η strasburg sock την οποία φορούσα το βράδυ.
Τελευταίο, όταν φορούσα στη δουλειά παπούτσια κακής ποιότητας τότε με ξαναέπιανε. Όταν έβαζα κάτι της προκοπής τότε έστρωνε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2014 :  14:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Αργύρη, ελπίζω να τα πούμε σύντομα και από κοντά. Πάντως τα pro τα πρωτοφόρεσα πολύ αργότερα από όταν με έπιασε η πελματιαία. Επίσης, αυτά τα δύο χρόνια νομίζω ότι παραμένει σταθερή η κατάσταση (δεν έχω παρατηρήσει δλδ. τίποτα που να βελτιώνει ή να χειροτερεύει την κατάσταση.)


quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by gtsig

Δεν ξέρω αν οφείλεται σε υπερβολές, πάντως εμφανίστηκε πριν από 2 χρόνια περίπου, ενώ τρέχω όλα κι όλα 3 χρόνια.. Ο γιατρός μου είπε πάντως ότι ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενο, επειδή έχω ψηλές καμάρες.

Έχω κάνει μαλάξεις-διατάσεις και 4 μέχρι τώρα φυσικοθεραπείες (κρουστικός υπέρηχος, laser, tens, λουτρά, πάγο κλπ.), αλλά ακόμα τουλάχιστον δεν έχω δει βελτίωση (αν και όπως είπα, δεν είναι ιδιαίτερα σημαντική η ενόχληση μέσα σε αυτά τα 2 περίπου χρόνια).


quote:
Originally posted by xipolitakos

Κανένας δεν είναι τέλειος...
Μήπως είναι από υπερβολές;
Δοκίμασες και ασκήσεις;


___________________
Run Natural... run Bare




Γιώργο επειδή το πέρασα πέρσυ λίγο πριν τον Μαραθώνιο, όταν με το καλό βρεθούμε θα σου πω αναλυτικά κάποια πράγματα (λείπει και ο Τρεχαντίρης που είναι master σε αυτά)
Εγώ δεν είχα βάλει πάτους, αυτό που έκανα ήταν καλές διατάσεις και "έλιωνα" τις γάμπες με το The Stick. Όσο περίεργο και αν ακούγεται, μια σφιχτή γάμπα δημιουργεί θέμα και εκεί. Θυμάμαι που είχες πιαστεί στις γάμπες όταν είχες βάλει τα Pro. Όλα συνδέονται.
Επίσης αρκετή βοήθεια έδωσε η strasburg sock την οποία φορούσα το βράδυ.
Τελευταίο, όταν φορούσα στη δουλειά παπούτσια κακής ποιότητας τότε με ξαναέπιανε. Όταν έβαζα κάτι της προκοπής τότε έστρωνε

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2014 :  14:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα pro τα ανέφερα οχι σαν αιτία της πελματιαίας αλλά σαν απόδειξη πως οι γάμπες σου υποθέτω πως είναι κάπως σφιχτές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2014 :  16:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...ο τρεχαντήρης επέστρεψε και ετοιμάζει βρεγμένη σανίδα για τον gtsig (το πρόβλημα είναι όμως ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τον φτάσω τρέχοντας)!!! Γιώργο σου στέλνω ΡΜ…

Πάντως το γεγονός ότι δεν είχες κοιτάξεις το θέμα με την πελματιαία σου τα 2 χρόνια που σε απασχολεί…είναι βασικά λάθος!!! Η ενόχληση που παραμένει, σε περιμένει στη γωνία και κάποια στιγμή η φλεγμονή σε εκτροχιάζει!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/09/2014 :  23:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιωργο, εγω δοκιμασα τους πατους χωρις ομως αποτελεσμα, οπως σου εχω πει και στο παρελθον συνεχισε το τρεξιμο με καλο ομως ζεσταμα πριν στο σημειο που πονας. Μασαζ με τον αντιχειρα κατα μηκος του πελματος στο σημειο που πονας, και παγο μετα. Μανωλη, αυτο το καλοκαιρι γνωρισα τον junior, τους χαιρετισμους μου. Επισης δηλωνω δυστυχως και εγω τραυματιας. Σε λιγες μερες θα ξερω περισσοτερα σχετικα οποτε και θα σας τα πω. Στο μεταξυ καλο φθινοπωρο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2014 :  08:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά Νίκο!! Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό..
Μανώλη, θα σε πάρω τηλέφωνο το απόγευμα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2014 :  16:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tazi

Γιωργο, εγω δοκιμασα τους πατους χωρις ομως αποτελεσμα, οπως σου εχω πει και στο παρελθον συνεχισε το τρεξιμο με καλο ομως ζεσταμα πριν στο σημειο που πονας. Μασαζ με τον αντιχειρα κατα μηκος του πελματος στο σημειο που πονας, και παγο μετα. Μανωλη, αυτο το καλοκαιρι γνωρισα τον junior, τους χαιρετισμους μου. Επισης δηλωνω δυστυχως και εγω τραυματιας. Σε λιγες μερες θα ξερω περισσοτερα σχετικα οποτε και θα σας τα πω. Στο μεταξυ καλο φθινοπωρο!



Καλό Φθινόπωρο Νίκο και εύχομαι να είναι κάτι απλό. Βασικά εγώ είμαι ο "junior" της οικογένειας...οπότε γνώρισες τον senior στο Βόλο!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2014 :  22:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη αντιχαιρετώ!!!, Γνώρισα λοιπόν τον senior σε ενα αγώνα στο Βόλο, για πεντάρι πήγαινα, 3400 τελικά ήτανε μέσα στο βουνό!!!
Δυστυχώς τα νέα μου δεν είναι καλά. Σήμερα βγήκα για τρέξιμο και δεν έκανα ούτε δέκα μέτρα. Αύριο έχω ραντεβού με αθλίατρο, εκτιμώ πως θα ζητήσει μαγνητική για να δεί τι συμβαίνει. Ψάχνοντας στο internet έχω μάλλον καταλήξει πως πρόκειται για κάταγμα κόπωσης ή τέλος πάντων κάτι σχετικό, σύνδρομο διαμερισματοπόίησης, κλπ. Ελπίζω να βγώ ψεύτης βέβαια. Οπως και να έχει είμαι απογοητευμένος γιατί όλα πήγαιναν μιά χαρά. Πριν λίγο καιρό ένιωσα μυική κόπωση, που έφυγε πολύ γρήγορα με συμπλήρωμα γλουταμίνης και αμινοξέων. Τα χιλιόμετρα δεν ήταν πολλά, από 75 έως 85. Νομίζω πως ακόμα κουβαλάω το κουσούρι της προετοιμασίας της Θεσσαλονίκης.
Από ότι κατάλαβα εσύ επανέρχεσαι στο προσκήνιο, πολύ ωραία νέα, εύχομαι γρήγορα να βρείς τον εαυτό σου.
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by tazi

Γιωργο, εγω δοκιμασα τους πατους χωρις ομως αποτελεσμα, οπως σου εχω πει και στο παρελθον συνεχισε το τρεξιμο με καλο ομως ζεσταμα πριν στο σημειο που πονας. Μασαζ με τον αντιχειρα κατα μηκος του πελματος στο σημειο που πονας, και παγο μετα. Μανωλη, αυτο το καλοκαιρι γνωρισα τον junior, τους χαιρετισμους μου. Επισης δηλωνω δυστυχως και εγω τραυματιας. Σε λιγες μερες θα ξερω περισσοτερα σχετικα οποτε και θα σας τα πω. Στο μεταξυ καλο φθινοπωρο!



Καλό Φθινόπωρο Νίκο και εύχομαι να είναι κάτι απλό. Βασικά εγώ είμαι ο "junior" της οικογένειας...οπότε γνώρισες τον senior στο Βόλο!

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2014 :  11:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ποιό σημείο είναι το πρόβλημα Tazi;

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 03/09/2014 11:59:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2014 :  13:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επειδή έχω πλούσια εμπειρία σχετικά με τους πάτους να πω ότι εφόσον κάποιος έχει αποφασίσει την λύση των πάτων και όχι των προστατευτικών υποδημάτων ή του ξυπόλητου κατά την γνώμη μου λύση προσφέρουν μόνο οι πάτοι σιλικόνης, οι οποίοι όμως είναι λιγάκι σκληροί για να τους συνηθίσει κάποιος και επιπλέον προσθέτουν αρκετό βάρος στα παπούτσια

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000