Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μαραθώνιος & "ξεμπλοκάρισμα" ποδιών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/08/2014 :  11:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα τελευταία longrun, στο πλαίσιο προπόνησης για τον ΚΜΑ, παρατήρησα ότι μετά από 8-10 χλμ τα πόδια μου τα αισθάνομαι κλειδωμένα.
Αυτό έχει σαν συνέπεια να μην μπορώ να ανοίξω στον ρυθμό που επιθυμώ.
Ξεκινώ αργά, και μετά από 3-4 χλμ ανεβάζω ρυθμό για να φτάσω στα τελευταία χλμ στον ρυθμό Μαραθωνίου.
Στην αρχή για να λύσω αυτό το πρόβλημα, κάθε μισή ώρα φέρνω τους αστραγάλους δυνατά στους γοφούς για περίπου 25 φορές. Πραγματικά με βοήθησε.
Στη συνέχεια και ενώ φτάνω στο 15 χλμ νιώθω τα πόδια μου βαριά και κλειδωμένα και νιώθω αδυναμία στο να ανοίξω τον ρυθμό μου.
Η τροφοδοσία μου είναι κανονική με νερό κάθε μισή ώρα, μπάρα δημητριακών κάθε ώρα περίπου.
Για να εξαντλήσω την πιθανότητα κούρασης, δεν ακολούθησα το πρόγραμμα της προπόνησης για 1 εβδομάδα, και ταυτόχρονα πρόσεξα την διατροφή μου.
Είμαι αργός δρομέας, αλλά αλλά στην προετοιμασία για τον 7ο συνεχόμενο ΚΜΑ δεν είχα άλλη παρόμοια εμπειρία.
Είναι κάτι που μου διαφεύγει ή ποιές διατάσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα ή της προπόνησης θα βοηθούσαν στην περίπτωσή μου.
Γιάννης Στασινόπουλος

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2014 :  12:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιαννη αυτο σου συμβαινει μονο στα lr η γενικοτερα στις προπονησεις σου?

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2014 :  12:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν φτάνει στο 15ο χιλιόμετρο αναφέρει. Δηλαδή μετά από 1,30 ώρα τρεξίματος...

Βασικά καταπονούνται οι συνδεσμοι σου - τένοντες, σε μακρυά χρήση (λογικό - επίσης ΟΣΟ πιο μιρκό είναι το ευρος κίνησης της αρθρωσης για μακρη χρονικό διάστημα ΤΟΣΟ πιο έντονη είναι αυτή η ενόχληση). Για αυτό όταν κάνεις πχ δρομικές χαλαρώνει ο πόνος και η ενόχληση.

Δεν έχει σχέση με την τροφοδοσία σου. Οι παρενέργειες μια ελλειπους τροφοδοσίας δεν προκαλεί δυσκαμψία γύρω από τις αρθρωσεις σου.

Αυτό διορθώνεται με την βελτίωση της τεχνικής σου στο τρέξιμο. Μόνο έτσι. Κάτι ή κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξεις στον διασκελισμό σου.

Επισης παίζει να έκανες απότομη αυξηση χιλιομέτρων για τον φετεινό μαραθώνιο, εφόσον κάθε χρόνο τα τελευταία 7 χρόνια, έχεις μόνο μια παρόμοια εμπειρία. Μήπως άργησες να ξεκινήσεις φέτος;

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 30/08/2014 12:51:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2014 :  14:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ξεκίνησα κανονικά την προπόνηση από 2 Ιουλίου.
Στις διακοπές, έκανα πολύ περπάτημα και ακολούθησα εν μέρει το πρόγραμμα.

Για την απότομη αύξηση των χλμ, μπορεί να υπάρχει συσχέτιση.
Σε μία εβδομάδα, έβαλα σύνολο 78 χλμ από 45 της προηγούμενης μόνο ακολουθώντας το πρόγραμμα (τα υπόλοιπα ήταν περπάτημα).

Όσον αφορά την τεχνική στο τρέξιμο και αυτό μπορεί να είναι γιατί δεν αλλάζω διασκελισμό στα LR. Αυτό μπορεί σημαίνει:
1) να αλλάζω διασκελισμό κατά τακτά χρονικά διαστήματα (κάθε πότε)
2) να αλλάζω ρυθμό κατά τακτά χρονικά διαστήματα (κάθε πότε)

Αν υπάρχει κάτι άλλο, παρακαλώ να το παραθέσετε για να το δοκιμάσω.

ευχαριστώ και πάλι FIDELIO & SOTOS-MARATHON.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2014 :  15:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν από 2 χρόνια ήμουν στην καλύτερη κατάσταση.Μετά τον πρώτο μου μαραθώνιο στην κλασική του '12 άρχικα να κάνω προπονήσεις με παρέα.Η παρέα ήταν πιο αργή-μετά από κάποια χιλιόμέτρα ένιωθα σφίξιμο στους τετρακέφαλους και στις γάμπες.Αυτό οφειλόταν στον χαμηλότερο ρυθμό από αυτόν στον οποίο είχα συνηθίσει.
Στον τελευταίο μου μαραθώνιο τον απρίλιο, ένιωθα αυτό ακριβώς που περιγράφεις.Άρχισα τον αγώνα με προοπτική να σταματήσω κάπου στο 15ο χλμ γτ λόγω προβλήματος υγείας που είχα κα΄ποιους μήνες νωρίτερα δεν ήθελα να ανησυχησω την οικογενεια μου.Τελικά είδα ότι χωρίς προπόνηση έβγαζα τον αγώνα με πολύ συντηρητικό τρέξιμο και τερμάτισα σε 4:30 ώρες.
Μέσα στον αγώνα τα πόδια άρχισαν να κλειδώνουν μετά το 21ο γτ πολύ απλά πήγαινα πολύ αργά!
Άνοιξα ρυθμό και μεγάλωσα το διασκελισμό μου λες και έτρεχα 5άρι.Κατευθείαν το πιάσιμο έφευγε.Αυτό συνεχίστηκε ανά διαστήματα μέχρι τα 42, με τα τελευταία 2 χιλιόμετρα να γίνονται με ρυθμό κάτω του 4/χλμ...και ήταν η καλύτερη αποθεραπεία που έχω κάνει ποτέ

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2014 :  18:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by rowergr

Πριν από 2 χρόνια ήμουν στην καλύτερη κατάσταση.Μετά τον πρώτο μου μαραθώνιο στην κλασική του '12 άρχικα να κάνω προπονήσεις με παρέα.Η παρέα ήταν πιο αργή-μετά από κάποια χιλιόμέτρα ένιωθα σφίξιμο στους τετρακέφαλους και στις γάμπες.Αυτό οφειλόταν στον χαμηλότερο ρυθμό από αυτόν στον οποίο είχα συνηθίσει.
Στον τελευταίο μου μαραθώνιο τον απρίλιο, ένιωθα αυτό ακριβώς που περιγράφεις.Άρχισα τον αγώνα με προοπτική να σταματήσω κάπου στο 15ο χλμ γτ λόγω προβλήματος υγείας που είχα κα΄ποιους μήνες νωρίτερα δεν ήθελα να ανησυχησω την οικογενεια μου.Τελικά είδα ότι χωρίς προπόνηση έβγαζα τον αγώνα με πολύ συντηρητικό τρέξιμο και τερμάτισα σε 4:30 ώρες.
Μέσα στον αγώνα τα πόδια άρχισαν να κλειδώνουν μετά το 21ο γτ πολύ απλά πήγαινα πολύ αργά!
Άνοιξα ρυθμό και μεγάλωσα το διασκελισμό μου λες και έτρεχα 5άρι.Κατευθείαν το πιάσιμο έφευγε.Αυτό συνεχίστηκε ανά διαστήματα μέχρι τα 42, με τα τελευταία 2 χιλιόμετρα να γίνονται με ρυθμό κάτω του 4/χλμ...και ήταν η καλύτερη αποθεραπεία που έχω κάνει ποτέ

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος




Η εμπειρία σου είναι πολύτιμη και διδακτική.
Πράγματι τα LR είναι σε πολύ αργό ρυθμό.
Δεν μένει παρά να δοκιμάσω τη συμβουλή σου.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2014 :  00:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από τα 45 χιλιόμετρα στα 75 είναι απότομη αύξηση. Επισης πριν τις 2 Ιουλίου αν είχες ακόμα λιγότερα χιλιόμετρα την βδομάδα τότε αυτο σημαίνει οτι άργησες για φέτος να ξεκινήσεις.

Αυτό βέβαια δεν λέει και τίποτα, δεν σημαίνει οτι δεν θα ξεπεράσεις τις ενοχλήσεις, θεωρητικά όμως τις δικαιολογούν.

Στα μεγάλα δεν θα ήταν άσχημη ιδέα αν μετά από δυό-τρείς φορές αλλαγής στον ρυθμό σου , όπως σου περιεγραψε ο rowergr , να σταματήσεις την προπονηση εφόσον οι ενοχλήσεις δείχνουν ανυσηχητικές. Δεν υπάρχει λόγος να πιέζεις τα ποδια σου περισσότερο. Ισως τον Οκτώμβρι να σε ενοχλούν λιγότερο. Μην τα "κάψεις".

Τέλος μπορείς να προσαρμόσεις το προγραμμα που ακολουθείς. Δεν είναι απαραίτητο να το βγάλεις όπως ακριβώς είναι. Προφύλαξε τα πόδια σου για να ευχαριστηθείς τον 8ο μαραθώνιο σου περισσότερο (μωρε μπράβο! 8 μαραθώνιους στην σειρά! :) )

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2014 :  18:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Από τα 45 χιλιόμετρα στα 75 είναι απότομη αύξηση. Επισης πριν τις 2 Ιουλίου αν είχες ακόμα λιγότερα χιλιόμετρα την βδομάδα τότε αυτο σημαίνει οτι άργησες για φέτος να ξεκινήσεις.

Αυτό βέβαια δεν λέει και τίποτα, δεν σημαίνει οτι δεν θα ξεπεράσεις τις ενοχλήσεις, θεωρητικά όμως τις δικαιολογούν.

Στα μεγάλα δεν θα ήταν άσχημη ιδέα αν μετά από δυό-τρείς φορές αλλαγής στον ρυθμό σου , όπως σου περιεγραψε ο rowergr , να σταματήσεις την προπονηση εφόσον οι ενοχλήσεις δείχνουν ανυσηχητικές. Δεν υπάρχει λόγος να πιέζεις τα ποδια σου περισσότερο. Ισως τον Οκτώμβρι να σε ενοχλούν λιγότερο. Μην τα "κάψεις".

Τέλος μπορείς να προσαρμόσεις το προγραμμα που ακολουθείς. Δεν είναι απαραίτητο να το βγάλεις όπως ακριβώς είναι. Προφύλαξε τα πόδια σου για να ευχαριστηθείς τον 8ο μαραθώνιο σου περισσότερο (μωρε μπράβο! 8 μαραθώνιους στην σειρά! :) )

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff




FIDELIO, ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Θα είναι ο 7ος συνεχόμενος ΚΜΑ.
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι συνέχεια μαθαίνω για τον ΚΜΑ.
θα δοκιμάσω κάθε μισή ώρα να αλλάζω για λίγα λεπτά το ρυθμό και διασκελισμό μου. Δηλαδή πιο γρήγορο ρυθμό και μεγαλύτερο άνοιγμα στα πόδια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2014 :  21:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα στον στίβο της Παλλήνης κατά τη διάρκεια του LR δοκίμασα το εξής:
Κάθε μισή ώρα πριν την τροφοδοσία έκανα 20 φορές δυνατά τον αστράγαλο στους γοφούς και αμέσως μετά άνοιγα τον διασκελισμό και τον ρυθμό μου για 1-2 λεπτά.
Αποτέλεσμα, δεν ένιωσα το κλείδωμα/μπλοκάρισμα των ποδιών στην προπόνηση.
Πιστεύω, βρήκα λύση στο πρόβλημά μου, και σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Γιάννης Στασινόπουλος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2014 :  01:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω σου ειπα: δοκιμασμενη η "Πατεντα"

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000