Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Αίσθημα βάρους στην βουβωνική χώρα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

sergio gta
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/09/2014 :  21:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα σε όλες και όλους. Διάβασα όλα τα θέματα περί συνδρόμου κοιλιακών προσαγωγών αλλά επειδή το δικό μου πρόβλημα διαφοροποιείται άνοιξα κανούργιο θέμα. Αν οι διαχειριστές το κρίνουν απαραίτητο ας το μεταφέρουν. θα μπω κατευθείαν στο πρόβλημα για να μην σας κουράσω. Τρέχω χρόνια συστηματικά πάντα σε στίβο 3 φορές την εβδομάδα μικρές αποστάσεις.Τους τελευταίους 3 μήνες τρέχω σταθερά την ίδια απόσταση καθώς το έχω σαν αρχή να αυξάνω κατά 500μέτρα την απόσταση αν 3 με 4 μήνες. Πριν δύο εβδομάδες μετά την ολοκλήρωση της καθιερωμένης προπόνησης ένιωθα πολύ δυνατός και αρκετά ξεκούραστος και αποφάσισα να κάνω και λίγα σπρίντ (το κανω πολύ σπάνια). Εκανα λοιπόν 6 σπρίντ από 60 μέτρα περίπου στο 70% της έντασης.Ακολούθησαν διατάσεις και το καθιερωμένο ζεστό και κρύο μπάνιο. Την επόμενη μέρα άρχισα να νιώθω στην βουβωνική χώρα ένα μούδιασμα σαν να το αίσθημα που έχουμε όταν φοράμ στενό εσώρουχο. Δεν του έδωσα σημασία και καθώς ακολούθησε το ΣΚ παρατήρησα ότι αυτό το αίσθημα βάρους εντάθηκε σαν να ήταν μια μελανιά και να μου την πατούσε κάποιος. Διέκοψα αμέσως τις προπονήσεις καθώς κάποιοι συναθλητές μου μίλησαν για το σύνδρομο και ομολογώ πως ότι διάβασα περί πλέγματος και εγχειρήσεων με άγχωσαν πολύ. Πήγα σε γνωστό μου ορθοπαιδικό που είναι και αθλητής με εξέτασε ενδελεχώς για το σύνδρομο το οποίο και απέρριψε κατα 90% όπως χαρακτηριστηκά που ανέφερε. Επίσης ασχολήθηκε αρκετά με τη μέση και τα ισχία καθώς μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να προέρχεται και από εκεί. Να τονίσω ότι την περίοδο που μου εμφανίστηκε είχα αισθητές ενοχλήσεις στη μέση λόγω 16ωρων στη δουλειά. Επίσης στον προσαγωγό δεν νιώθω απολύτως το παραμικρό. Σήμερα δοκίμασα να τρέξω χαλαρά ένα 5αρι και ένιωθα την περιοχή των κάτω κοιλιακών αλλά και κάτω από τα γεννητικά όργανα (συγνώμη για την έκφραση) αρκετά μουδιασμένη. Πάντως σε καμία περίπτωση αίσθημα πόνου. Τέλος με τραβάει να το υπερδιατείνω σε απλές διατάσεις προσαγωγών αλλά μόνο στους κάτω κοιλιακούς και στα γεννητικά. Απολογουμαι και πάλι για την έκταση του μηνύματος αλλά θα εκτιμούσα ιδαιτέρως τις απόψεις σας πάνω στο θέμα καθώς είστε εμπειρότεροι και κάποιοι το έχετε αντιμετωπίσει.

Nassos
Forum-Runner

Greece
72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2014 :  08:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε πήγαινε και σε έναν ουρολόγο να σε δει. Περαστικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2014 :  09:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άσχετο (για τον ουρολόγο).

Υπομονή μερικές μέρες και θα περάσει. Δεν είναι όλοι οι πόνοι εκεί κάτω σύνδρομο κοιλιακών - προσαγωγών. Πρέπει να προπονείσαι εντατικά για καιρό για να το πάθεις (και μάλλον πρέπει να παίζεις και ποδόσφαιρο, αφού οι ποδοσφαιριστές είναι πιο επιρρεπείς - όχι ότι δεν το έχουν πάθει και έμπειροι δρομείς βέβαια). Είναι κάποιο τράβηγμα ή θλάση στην περιοχή. Δε χρειάζεται πανικός. Ξεκούραση, μη σηκώνεις βάρη και υπομονή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2014 :  12:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο το δεκεμβρη του 13 έως τον απρίλη του 14 έκανα αρκετές θεραπείες και πολλή ενδυνάμωση για σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών. Επειδή κάπως σαν εσένα είχα αρχίσει κι εγώ, νιώθοντας βάρος στην αρχή το οποίο σιγα σιγά κατέληξε σε πόνο κι επίσης η πρώτη μου διάγνωση απο ορθοπεδικό ήτανε θλάστικά τραύματα στον κοιλιακό θα σου πρότεινα να πας σε κάποιον καλό φυσικοθεραπεύτη που να εμπιστεύεσαι για να σε εξετάσει. Σε εμένα ήταν ο προσαγωγός που το δημιουργούσε το πρόβλημα κι ας μην πονούσα καθόλου σε αυτόν. Τώρα που είσαι στην αρχή θα χρειαστείς και λιγότερη δουλειά. Επειδη όμως το σύνδρομο είναι ένα σαν αποτέλεσμα ενώ μπορεί να έχει διάφορα αίτια(π.χ. διευρυμενο βουβωνικό στόμιο, ρήξη κοιλιακού τοιχώματος, πρησμένο προσαγωγό κ.λ.π.) μπορείς να κάνεις και κάποιον υπέρηχο να σιγουρευτείς.
Απο την περιγραφή σου όμως πιστεύω ότι είναι ο προσαγωγός.
Ελπίζω να βοήθησα.


Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sergio gta
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2014 :  14:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Άσχετο (για τον ουρολόγο).

Υπομονή μερικές μέρες και θα περάσει. Δεν είναι όλοι οι πόνοι εκεί κάτω σύνδρομο κοιλιακών - προσαγωγών. Πρέπει να προπονείσαι εντατικά για καιρό για να το πάθεις (και μάλλον πρέπει να παίζεις και ποδόσφαιρο, αφού οι ποδοσφαιριστές είναι πιο επιρρεπείς - όχι ότι δεν το έχουν πάθει και έμπειροι δρομείς βέβαια). Είναι κάποιο τράβηγμα ή θλάση στην περιοχή. Δε χρειάζεται πανικός. Ξεκούραση, μη σηκώνεις βάρη και υπομονή.



Και γω την ίδια άποψη έχω. Δεν νομίζω ότι έκανα κάτι υπερβολικό. Ισως τα σπριντ να ήταν υπερβολή.Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sergio gta
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2014 :  14:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by VTRunner

Απο το δεκεμβρη του 13 έως τον απρίλη του 14 έκανα αρκετές θεραπείες και πολλή ενδυνάμωση για σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών. Επειδή κάπως σαν εσένα είχα αρχίσει κι εγώ, νιώθοντας βάρος στην αρχή το οποίο σιγα σιγά κατέληξε σε πόνο κι επίσης η πρώτη μου διάγνωση απο ορθοπεδικό ήτανε θλάστικά τραύματα στον κοιλιακό θα σου πρότεινα να πας σε κάποιον καλό φυσικοθεραπεύτη που να εμπιστεύεσαι για να σε εξετάσει. Σε εμένα ήταν ο προσαγωγός που το δημιουργούσε το πρόβλημα κι ας μην πονούσα καθόλου σε αυτόν. Τώρα που είσαι στην αρχή θα χρειαστείς και λιγότερη δουλειά. Επειδη όμως το σύνδρομο είναι ένα σαν αποτέλεσμα ενώ μπορεί να έχει διάφορα αίτια(π.χ. διευρυμενο βουβωνικό στόμιο, ρήξη κοιλιακού τοιχώματος, πρησμένο προσαγωγό κ.λ.π.) μπορείς να κάνεις και κάποιον υπέρηχο να σιγουρευτείς.
Απο την περιγραφή σου όμως πιστεύω ότι είναι ο προσαγωγός.
Ελπίζω να βοήθησα.


Μιχάλης-VTRunner



Καλησπέρα Μιχάλη,

αν επιτρέπεται πως το έπαθες; Τι είδους ενδυνάμωση έκανες; Είχες και διατάσεις στο πρόγραμμα; Ετρεχες κανονικά ή είχες σταματήσει τελείως όλο αυτό το διάστημα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2014 :  14:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:


Καλησπέρα Μιχάλη,

αν επιτρέπεται πως το έπαθες; Τι είδους ενδυνάμωση έκανες; Είχες και διατάσεις στο πρόγραμμα; Ετρεχες κανονικά ή είχες σταματήσει τελείως όλο αυτό το διάστημα;



Βασικά είχα τρέξει στο Pearl Izumi στην Παρνηθα χωρίς να έχω κανει καλές προπονήσεις και με λιγη ενδυνάμωση. Ήταν και το σύστημα φορτωμένο οποτε αρχισε η ενόχληση. Στη συνέχεια και μέχρι το Δεκέμβρη έτρεχα, έπαιξα και ποδόσφαιρο, έτρεξα μέχρι και ημίμαραθώνιο αλλά εννοείται οτι πονούσα. Οταν ξεκίνησα θεραπείες και μετά έτρεχα βάσει εντολών φυσικοθεραπευτή μέχρι λίγο πριν σταματήσω θεραπείες(τουλάχιστον έτσι του έλεγα).
Απο ενδυνάμωση πολλες ισομετρικες κορμού και λάστιχα(ιμαντες) όλες όμως με την καθοδήγηση του φυσιο. Διατάσεις νορμάλ , όχι κάτι εξεζητημένο.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sergio gta
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2014 :  15:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by VTRunner

quote:


Καλησπέρα Μιχάλη,

αν επιτρέπεται πως το έπαθες; Τι είδους ενδυνάμωση έκανες; Είχες και διατάσεις στο πρόγραμμα; Ετρεχες κανονικά ή είχες σταματήσει τελείως όλο αυτό το διάστημα;



Βασικά είχα τρέξει στο Pearl Izumi στην Παρνηθα χωρίς να έχω κανει καλές προπονήσεις και με λιγη ενδυνάμωση. Ήταν και το σύστημα φορτωμένο οποτε αρχισε η ενόχληση. Στη συνέχεια και μέχρι το Δεκέμβρη έτρεχα, έπαιξα και ποδόσφαιρο, έτρεξα μέχρι και ημίμαραθώνιο αλλά εννοείται οτι πονούσα. Οταν ξεκίνησα θεραπείες και μετά έτρεχα βάσει εντολών φυσικοθεραπευτή μέχρι λίγο πριν σταματήσω θεραπείες(τουλάχιστον έτσι του έλεγα).
Απο ενδυνάμωση πολλες ισομετρικες κορμού και λάστιχα(ιμαντες) όλες όμως με την καθοδήγηση του φυσιο. Διατάσεις νορμάλ , όχι κάτι εξεζητημένο.

Μιχάλης-VTRunner



Μιχάλη,

μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν έχω καθόλου πόνο. Ούτε όταν βήχω ή φτερνίζομαι.Μόνο αυτό το βάρος σαν να έχεις φάει κλωτσιά εκεί Το κρατάω μέχρι στιγμής με μειωμένο όγκο προπόνησης, πολλές καθημερινές διατάσεις και ενδυνάμωση κορμού με ελάχιστα ροκανίσματα κυρίως γέφυρες και σταθεροποιητικές. Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε μια γενικότερη ενδυνάμωση κάτω άκρων όπως π.χ καθίσματα με ελάχιστο βάρος όπως σκέτη μπάρα και πολλές επαναλήψεις για καλύτερη αιμάτωση της περιοχής. Το σίγουρο είναι ότι σύντομα αν δεν υπάρξει βελτίωση θα ξαναεπισκεφτώ το γιατρό για επανεξέταση και κάποιον απεικονιστικό έλεγχο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2014 :  18:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Sergio,

το ότι δεν έχεις πόνο εννοείται οτι είναι πολύ καλο σημάδι. Γεφυρες και ασκήσεις κορμού είναι ότι καλύτερο. Τώρα για την ενδυνάμωση των κάτω άκρων φαντάζομαι θα σε βοηθήσει αλλά αν ο προσαγωγός σου δεν είναι οκ κι έχει κάποια φλεγμονή η είναι πολύ σφιγμένος μπορεί να γίνει χειρότερα. Γι'αυτό σου πρότεινα να πας σε φυσικοθεραπευτή.
Εσύ μόνο μπορεις να το αξιολογήσεις αν πρεπει να πας η όχι.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sergio gta
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2014 :  20:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by VTRunner

Sergio,

το ότι δεν έχεις πόνο εννοείται οτι είναι πολύ καλο σημάδι. Γεφυρες και ασκήσεις κορμού είναι ότι καλύτερο. Τώρα για την ενδυνάμωση των κάτω άκρων φαντάζομαι θα σε βοηθήσει αλλά αν ο προσαγωγός σου δεν είναι οκ κι έχει κάποια φλεγμονή η είναι πολύ σφιγμένος μπορεί να γίνει χειρότερα. Γι'αυτό σου πρότεινα να πας σε φυσικοθεραπευτή.
Εσύ μόνο μπορεις να το αξιολογήσεις αν πρεπει να πας η όχι.

Μιχάλης-VTRunner


Εχεις δίκιο Μιχάλη. Πάντως καθώς η κατάσταση είναι στάσιμη εδώ και 2-3 μέρες αν συνεχίσει και την άλλη βδομάδα έτσι πάω για 2η επίσκεψη σε ορθοπαιδικό. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sergio gta
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2014 :  22:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και κάτι που ξέχασα να ρωτήσω:
1.πως μπορεί κανείς να ξεχωρίσει ένα απλά τράβηγμα σε προσαγωγό ή κοιλιακούς από το σύνδρομο χωρίς απεικονιστικά μέσα ή ορθοπαιδικό; Εννοώ ποια είναι η βασική τους διαφορά το αίσθημα του πόνου ή ο περιορισμός της κίνησης;
2.σε περίπτωση συνδρόμου ο μόνος τρόπος είναι η εγχείρηση για να γίνει κανείς όπως ήταν πριν ή και με απλές διατάσεις και ενδυνάμωση επανέρχεσαι πλήρως;
3.Η χρήση πάγου ενδύκνειται στην περιοχή του προσαγωγού και τής βουβωνικής χώρας ή πρέπει να αποφεύγεται.

ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geoks
Forum-Runner

89 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  14:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο πονος αυτος θα μπορουσε να ειναι απο το εντερο. Εαν τρεξεις λιγο φευγει;

Μηπως συνεπεσε με καποια μικρη εστω αλλαγη στη διατροφη σου;

Εγω το ειχα παθει και ετρεχα σε γιατρους. Οταν ευρεχα λιγο περνουσε. Μετα με επιανε. Δεν μου βρηκαν τιποτε. Πηγα σε ουρολογους, ορθοπαιδικους, παθολογους. Τελικα το συνδιασα μονος μου με καποια δημητριακα που ειχα τσακσει τοτε. Ετυχε να τελειωσουν και περασε. Μολις τα ξανααρχισα νατος παλι ο πονος.

Λεω μηπως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sergio gta
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  15:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geoks

Ο πονος αυτος θα μπορουσε να ειναι απο το εντερο. Εαν τρεξεις λιγο φευγει;

Μηπως συνεπεσε με καποια μικρη εστω αλλαγη στη διατροφη σου;

Εγω το ειχα παθει και ετρεχα σε γιατρους. Οταν ευρεχα λιγο περνουσε. Μετα με επιανε. Δεν μου βρηκαν τιποτε. Πηγα σε ουρολογους, ορθοπαιδικους, παθολογους. Τελικα το συνδιασα μονος μου με καποια δημητριακα που ειχα τσακσει τοτε. Ετυχε να τελειωσουν και περασε. Μολις τα ξανααρχισα νατος παλι ο πονος.



Λεω μηπως.



Δεν έχω αλλάξει κάτι στην διατροφή μου. Μακάρι να ήταν από κάτι τέτοιο. ¨Οταν τρέχω δεν ενοχλεί απλά το νιώθω κάπως σαν να είναι βαρύ ή μουδιασμένο σε εκείνο το σημείο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sergio gta
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2014 :  23:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους. Επανέρχομαι στο θέμα καθώς μετά από μια βδομάδα πλήρους αποχής από το τρέξιμο δοκίμασα πολύ χαλαρό τζόκινγκ και εξακολουθώ να το νιώθω βαρύ και δύσκαμπτο. Νιώθω σαν να με τραβάει ο προσαγωγός και κάπως βαριά και μουδιασμένη την περιοχή κάτω από τα γεννητικά όργανα. Επίσης ψηλαφώντας τους κάτω κοιλιακούς έχω την εντύπωση ότι η μια πλευρά είναι αισθητά πιο σκληρή από την άλλη και κατά την ψηλάφιση αναπαράγεται ένας πόνος σαν να έχω μια μελανιά.Δεν καμιά περίπτωση δεν έχω αίσθημα πόνου έντονο. όταν βήχω ή φτερνίζομαι δεν πονάω και δεν πετιέται τίποτα. Κάνω αρκετές διατάσεις για προσαγωγούς και κοιλιακους και μέση και λίγη ενδυνάμωση ποδιών. Το έχω υπο παρακολούθηση και σύντομα θα ξαναπάω σε γιατρό. Μέχρι τότε έχετε να προτείνεται κάτω κυριώς τι να αποφεύγω και τι θα βοηθούσε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000