Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Run Forest, run!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 05/09/2014 :  12:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς σας βρήκα!
Επιτρέψτε μου μια μικρή εισαγωγή, πριν σας αρχίσω στις ερωτήσεις.
Είμαι 42 ετών και 1.78 ύψος. Μέχρι τις 15 του περασμένου Μάρτη η μεγαλύτερη απόσταση που έκανα τα τελευταία 25 χρόνια ήταν από τον καναπέ στο κρεβάτι. Ήμουν 104,5 κιλά. Δεν ανέβαινα σκάλες, δεν περπατούσα, δεν έκανα τίποτα. Βάλτε και την καθιστική δουλειά μέσα σε όλα. Δράμα.
Ε, και ένα πρωί το πήρα απόφαση. Από τις 15/3 άρχισα να προσέχω τι τρώω και να μοιράζω το φαγητό καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας. Μέχρι τότε έπινα έναν καφέ το πρωί και έτρωγα σαν γουρούνι το βράδυ.
Τα κιλά άρχισαν να φεύγουν με γρήγορο ρυθμό και τέλη μέσα Μαΐου είπα να αρχίσω να περπατάω. Πήγαινα λοιπόν στη δουλειά με τα πόδια (3.5+3.5km) και περπατούσα στην κάθε ευκαιρία, όσο μπορούσα πιο γρήγορα. Ε, δεν θέλει και πολύ... Άρχισα να αισθάνομαι την ανάγκη να τρέξω.
30 Μαΐου, φορτώνω στο κινητό το γνωστό C25K και βγαίνω στους δρόμους του Πολυδρόσου. Πρώτη μέρα, 1 λεπτό "τρέξιμο", 1.5 λεπτό περπάτημα για 20 λεπτά. Μου φάνηκε άθλος. Αλλά σε 1.5 μήνα είχα βγάλει το πρόγραμμα και έτρεξα για πρώτη φορά 30 λεπτά συνεχόμενα. 3.90 km με μέσο ρυθμό 7:41 min/km. Προσωπικός άθλος. Ε, αυτό ήταν... κόλλησα...
Άρχισα να διαβάζω από εδώ και από εκεί, μπερδεύτηκα, τελικά αποφάσισα να τρέχω 5km και να πηγαίνω πιο αργά για μια ώρα ή παραπάνω.
Πρώτο 5ρι, 29/7 σε 39:34. Τρελή ικανοποίηση. Έτρεξα χωρίς διακοπή, δύο μήνες από τότε που σηκώθηκα από τον καναπέ, 5 ολόκληρα χιλιόμετρα.
Μετά, ήρθε ο Αύγουστος. Διακοπές, δεν μπορούσα να τρέχω εύκολα... Πήρα και 3 κιλά... Ο Αύγουστος βγήκε με 8 προπονήσεις μόνο, το 5ρι έπεσε στα 34:20 και η μεγαλύτερη απόσταση ήταν 8:14χμ σε 1:10:00...
Συνολικά ο Αύγουστος είχε 42km, ενώ ο Ιούλιος 46.

Επιστροφή από διακοπές, συμμαζεύτηκα, τα κιλά που πήρα χάθηκαν, (τώρα είμαι 85κιλά) το 5ρι σήμερα πήγε 31:08, έβαλα και κάποιες διαλειμματικές που βρήκα σε ένα πρόγραμμα και έκανα (δύο φορές μέχρι τώρα στο Γήπεδο Χαλανδρίου) 300m τρέξιμο/100m περπάτημα.

Ε, δεν ήθελε πολύ. Μπήκαν οι στόχοι...

Δήλωσα συμμετοχή στο 3ρι του Cardiorun (5/10) και στο 5ρι του ΚΜΑ (9/11)
Σε λίγες μέρες ξεκινάω ένα πρόγραμμα (Sub-30min 5k)από το Runkeeper του Jeff Galloway ( http://runkeeper.com/fitness-class/running-5k/3?menuSelection=SCHEDULE&userClassRegistrationId=3782115 ) με σκοπό να τελειώσω το πρόγραμμα την ημέρα του ΚΜΑ, με ένα διάλειμμα μιας εβδομάδας για το Cardiorun.
Μετά; Κοιτάζω λοξά τον Ημιμαραθόνιο τον Μάη και μετά.. ντρέπομαι να πω . Σκοπός βέβαια απλά ο τερματισμός νικώντας τον πιο δύσκολο αντίπαλο που μπορώ να φανταστώ. Τον εαυτό μου. Κόλλησα άσχημα βλέπετε τώρα στα γεράματα. Άλλωστε οι γεροντοκαψούρες είναι οι χειρότερες!

Καλώς σας βρήκα και πάλι. Κάθε παρατήρηση, όχι απλά ευπρόσδεκτη, αλλά και επιθυμητή.

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  13:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα έλεγα ότι αρκετοί από εμάς είμαστε πρώην. Πρώην υπέρβαροι, πρώην καπνιστές, πρώην ακίνητοι, πρώην....

Και κάποια στιγμή, ανακαλύπτουμε την μαγεία του δρόμου! Και τότε όλα αλλάζουν. Αποκτά άλλο νόημα η ζωή μας, η καθημερινότητά μας. Περιμένουμε να έρθει η ώρα να βγούμε έξω και να κάνουμε αυτό που μας αρέσει. Και όταν δεν ήμαστε έξω, το μυαλό μας είναι σίγουρα εκεί...

Καλώς όρισες φίλε!


Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  13:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ ξεκίνησα χαλαρά, (αν και είμαι από αυτούς που βαριούνται εύκολα) , έβαλα κανα χιλιόμετρο παραπάνω, και περιμένω να κάνω τον πρώτο μου αγώνα ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα για 10Κ στις αρχές Οκτώβρη. Σου εύχομαι λοιπόν καλή συνέχεια και η όλη ενασχόληση να σου εξασφαλίσει μια καλή υγεία και πολλές ευχάριστες στιγμές. Και μακάρι οι στόχοι σου να εκπληρωθούν, που είμαι σίγουρος πως έτσι θα γίνει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  14:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια για την μεγάλη αυτή απόφαση που πήρες να αλλάξεις την ποιότητα της ζωής σου!

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και να βρεις στο τρέξιμο (ή σε οτιδηποτε σε ξεκουνά από τον καναπέ!) ένα χόμπι που θα σε γεμίζει και θα το απολαμβάνεις για πολλά ακόμα χρόνια!

Καλά χιλιόμετρα!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  16:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια για ότι έχεις καταφέρει μέχρι τώρα, ειδικά τα -20 κιλά είναι άθλος!!
Καλά κάνεις και βάζεις "στόχους" αλλά η απόλαυση είναι πολλές φορές και χωρίς το
χρονόμετρο. Συνέχισε χωρίς υπερβολές τα πρώτα δύο χρόνια προσέχοντας την
διατροφή σου και βγαίνοντας για τρέξιμο και τον χειμώνα, όσο για τα 42 μιά χαρά
ηλικία είναι, έχεις πολλαααααά χρόνια μπροστά σου για αγώνες!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  16:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια για όλα, καλώς ήρθες και καλά τρεξίματα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  17:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή αρχή και καλά τρεξίματα. Μόνη "παρατήρηση", χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη γνώση, ότι ίσως τα 20 κιλά σε 5 μήνες (δηλαδή -20% στο βάρος σου) σε συνδυασμό με την άθληση να θέλουν ένα "κλικ" παραπάνω προσοχή.

Keep running
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  20:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α, με ερέθισε το θεματάκι, ως πρώην κι εγώ!
Όλα καλά πάνε λοιπόν φίλε (Unforgiven) και καλές τρεχάλες!
Μια συμβουλή έχω να σου δώσω, κόψε τις διαλειμματικές και τα προγράμματα για να αποφύγεις για όσο το δυνατόν περισσότερο το κρεβάτι του πόνου.

ΥΓ. Τα γουρούνια δεν τρώνε καθόλου το βράδυ!!!!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  20:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς ήρθες unforgiven ενδιαφέρουσα η ιστορία σου.
Κατάφερες ήδη πολλά και εύχομαι να καταφέρεις ακόμα περισσότερα,
θα ανακαλύψεις πολλά σ΄αυτό το δρόμο που ανοίγεται μπροστά σου
και σε οδηγεί σε ένα διαφορετικό τρόπο σκέψης και ζωής.
Μην ζορίσεις πολύ τα πράγματα με καταπόνηση χάριν του ενθουσιασμού
που όλοι έχουμε όταν ξεκινάμε.
Καλό δρόμο να έχεις!


Edited by - xipolitos on 05/09/2014 21:16:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  21:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι και εγώ συμφωνώ, οι διαλλειματικές δεν χρειάζονται. Είσαι αρχάριος ακόμα, λίγο βαρύς, δεν χρειάζεται, δεν σου προσφέρει κάτι. Απλά τρέχε, ευχαριστήσου το, και σταδιακά το βλέπεις. Διαλλειματικές για να πας από το 38 λεπτά στο 33, δεν χρειάζεται. Στο τρέξιμο οι τραυματισμοί παραμονεύουν πάντα ενώ νιώθεις υπέροχα, και λες, λίγο ακόμα, γιατί όχι.
Είναι σαν να προσπαθείς να λύσεις διαφορικές εξισώσεις, ενώ είσαι ακόμα στην πρόσθεση. Άντε στην διαίρεση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2014 :  23:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ όλους για το καλοσώρισμα.
Ιδιαίτερα τον παλιό γνώριμο Deorum που τον έχω τρακάρει σε δύο τρία forum!
Όντως, τα κιλά που έχω χάσει είναι αρκετά. Αν υπολογίσουμε όμως πως δεν έχω κάνει υπερβολές, δεν πεινάω, απλά μπήκα σε μια σειρά, θεωρείτε πως υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας;

Οκ, αφού το λέτε, δεν έχω παρά να δεχτω το ότι οι διαλειμματικές είναι υπερβολή.
Για το πρόγραμμα του Galloway, που ουσιαστικά είναι run/walk/run τι λέτε;
Απλά δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου, έχω καταλάβει πως δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Edited by - unforgiven on 05/09/2014 23:55:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2014 :  01:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unforgiven

Σας ευχαριστώ όλους για το καλοσώρισμα.
Ιδιαίτερα τον παλιό γνώριμο Deorum που τον έχω τρακάρει σε δύο τρία forum!
Όντως, τα κιλά που έχω χάσει είναι αρκετά. Αν υπολογίσουμε όμως πως δεν έχω κάνει υπερβολές, δεν πεινάω, απλά μπήκα σε μια σειρά, θεωρείτε πως υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας;

Οκ, αφού το λέτε, δεν έχω παρά να δεχτω το ότι οι διαλειμματικές είναι υπερβολή.
Για το πρόγραμμα του Galloway, που ουσιαστικά είναι run/walk/run τι λέτε;
Απλά δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου, έχω καταλάβει πως δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.



Χα, εσύ είσαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2014 :  19:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unforgiven

Σας ευχαριστώ όλους για το καλοσώρισμα.
Ιδιαίτερα τον παλιό γνώριμο Deorum που τον έχω τρακάρει σε δύο τρία forum!
Όντως, τα κιλά που έχω χάσει είναι αρκετά. Αν υπολογίσουμε όμως πως δεν έχω κάνει υπερβολές, δεν πεινάω, απλά μπήκα σε μια σειρά, θεωρείτε πως υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας;

Οκ, αφού το λέτε, δεν έχω παρά να δεχτω το ότι οι διαλειμματικές είναι υπερβολή.
Για το πρόγραμμα του Galloway, που ουσιαστικά είναι run/walk/run τι λέτε;
Απλά δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου, έχω καταλάβει πως δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.



Καλοτάξιδος κι' απο εμένα.. Γιατί δεν κοιτάς και τα πρoγράμματα του Hal Higdon που έχουν αναφερθεί πολλάκις στο forum...
http://www.halhigdon.com/
Επίσης αντι για διαλλειματικές μπορείς να βάλεις ένα μικρό tempo στο εβδομαδιαίο πρόγραμμά σου...


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  10:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ, και πάλι, για τις συμβουλές και το καλωσόρισμα!

Έχω μια απορία για τα speed intervals: Πώς τα τρέχουμε;

- Κρατάμε ένα εκ των προτέρων προαποφασιμένο τέμπο; Αν ναι, το βασίζουμε στο τέμπο που ήδη έχουμε ή σε αυτό που θα θέλαμε να κάνουμε;
- Κρατάμε ένα σταθερό τέμπο που θα μπορέσουμε να κρατήσουμε καθ' όλη τη διάρκεια της προπόνησης τη συγκεκριμένη μέρα;
- Τρέχουμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε σε κάθε πχ 400ρι, ανεξάρτητα αν στο τέλος της προπόνησης το τέμπο θα πέσει λόγω κούρασης;
- Στα διαλείμματα; Τρέχουμε ήρεμα; Περπατάμε; Σερνόμαστε σκασμένοι από την προσπάθεια να τρέξουμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε;

Συγκεκριμένα:
Το τελευταίο μου 5ρι το έτρεξα πριν ένα σχεδόν μήνα σε 30:50. Από τότε πιστεύω πως έχω βελτιωθεί αρκετά. (Άλλωστε οι πρωτάρηδες βελτιώνονται γρήγορα). Αυτό μας δίνει 6.10 min/km. Σύμφωνα με ένα calculator Που έχω θα έπρεπε να τρέχω τα speed intervals σε 5:23 min/km. Να κρατήσω αυτό το τέμπο σε όλα τα Intervals, ανεξάρτητα αν μπορώ να τρέξω πιο γρήγορα;
Να θέσω έναν στόχο, πχ 28:00 στο 5ρι, οπότε θα πρέπει να τρέχω τα Intervals στα 4:54 min/km
Τελευταία φορά που δοκίμασα, τα πρώτα 400ρια τα έτρεξα 4:10-4:30 min/km και τα τελευταία 5:10-5:50, ενώ στα ενδιάμεσα διαλείμματα των 250m περπατούσα πάρα πολύ αργά για να συνέλθω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2014 :  01:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ψάξε λίγο παλαιότερα, εδώ νομίζω (προπόνηση & απόδοση), να βρεις το Daniels Running Formula. Κάποια παιδιά έκαναν τον κόπο και το μετέφρασαν, οπότε είναι έτοιμο προς αφομοίωση..!!! Έχει απαντήσεις σε όλες σου τις ερωτήσεις και σε άλλες τόσες. Βρες το VDOT σου και ξεκίνησε ΑΡΓΑ & ΣΤΑΘΕΡΑ...!!!!!! Οι βιασύνες και ο υπέρμετρος ενθουσιασμός φέρνουν και τραυματισμούς.... Αν δεν το βρεις, στείλε μου το mail σου να σου το στείλω....


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>

Edited by - gligoros on 04/10/2014 01:13:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000