Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ήρθε το Φθινόπωρο. Αγορά Αντιανεμικού - Αδιάβροχου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 09/09/2014 :  15:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιας και ξεκίνησαν οι βροχές και θα έρθουν και τα ψιλοκρύα, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για αντιανεμικά που δοκιμάσατε το τελευταίο χειμώνα. Αποτελεσματικότητα, θερμότητα, ιδρώτας, διαπνοή, βροχή.

Edited by - roberto4carlos on 11/09/2014 15:24:18

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2014 :  15:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η καλύτερη αγορά για εμένα ήταν ενός αμάνικου αντιανεμικού μάρκας Ronhill. Ελαφρύ, δεν σκας φορώντας το και με προστατεύει αποτελεσματικά από τον κρύο αέρα.


Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2014 :  16:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, αν είναι εύκολο να αναφέρουμε και την πλήρη ονομασία της πρότασής μας, και όχι μόνο τη μάρκα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2014 :  16:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unforgiven

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, αν είναι εύκολο να αναφέρουμε και την πλήρη ονομασία της πρότασής μας, και όχι μόνο τη μάρκα.



Ronhill Vizion Windlite Run Gilet
Δεν το έχει φέτος η εταιρία, αλλά παρόμοια γιλέκα υπάρχουν και από άλλες.



Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2014 :  21:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thestria

quote:
Originally posted by unforgiven

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, αν είναι εύκολο να αναφέρουμε και την πλήρη ονομασία της πρότασής μας, και όχι μόνο τη μάρκα.



Ronhill Vizion Windlite Run Gilet
Δεν το έχει φέτος η εταιρία, αλλά παρόμοια γιλέκα υπάρχουν και από άλλες.


Γηράσκω αεί διδασκόμενος



Αγορά από που?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2014 :  21:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roberto4carlos

quote:
Originally posted by thestria

quote:
Originally posted by unforgiven

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, αν είναι εύκολο να αναφέρουμε και την πλήρη ονομασία της πρότασής μας, και όχι μόνο τη μάρκα.



Ronhill Vizion Windlite Run Gilet
Δεν το έχει φέτος η εταιρία, αλλά παρόμοια γιλέκα υπάρχουν και από άλλες.


Γηράσκω αεί διδασκόμενος



Αγορά από που?


Αυτό το πήρα από το SportsShoes.com
Στην Θεσσαλονίκη τέτοια πουλάει και το performance store (performance-store.gr)

Επίσης υπάρχουν και τα κλασικά http://www.wiggle.co.uk/ και http://www.startfitness.co.uk/


Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jobil
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2014 :  22:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποια site εκτός από αυτά υπάρχουν;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis_1988
Forum-Runner

Greece


124 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2014 :  01:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To Ronhill το αμανικο ειναι πολυ καλο +1 και απο εμενα ολο τ χειμωνα με αυτο και ενα μακρυμανικο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2014 :  15:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποια που κοιτάζω είναι τα

ADIDAS ADIZERO SLIM TRAIL RUNNING JACKET
http://www.sportsshoes.com/product/adi5623/adidas-adizero-slim-trail-running-jacket/

RONHILL VIZION RIP ZIP RUNNING JACKET
http://www.sportsshoes.com/product/ron989/ronhill-vizion-rip-zip-running-jacket/

BROOKS NIGHTLIFE III RUNNING JACKET
http://www.sportsshoes.com/product/bro459/brooks-nightlife-iii-running-jacket/

RONHILL TRAIL MICROLIGHT RUNNING JACKET
http://www.sportsshoes.com/product/ron1137/ronhill-trail-microlight-running-jacket/

ADIDAS RESPONCE WINDJACKET
http://www.intersport.gr/pd/adidas-responce-windjacket-d88343-53735.htm?lang=el&path=1734307610&color=2829


αλλά δεν μπορώ να πάρω μια απόφαση. Για αυτό βρε παιδιά, δώστε μια βοήθεια, γιατί φυσάει βοριάς και έχει σύννεφα απόψε!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2014 :  17:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο αλλά θεωρώ πως είναι μεγάλο αβαντάζ αυτό που θα πάρεις να αφαιρούνται τα μανίκια. Προσωπικά δεν τρέχω ποτέ πάνω από 10' με αδιάβροχο. Ακόμη και με θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν, μετά από 2-3 χιλιόμετρα, το βγάζω (σημειωτέον δεν είμαι από αυτούς που ιδρώνουν εύκολα και επίσης είμαι και σχετικά κρυουλιάρης). Ενα από τα πιο μαρτυρικά τρεξίματά μου ήταν όταν κάποτε χειμώνα στην Πάρνηθα έπρεπε, λόγω ψιλόβροχου, να τρέχω επί 3 ώρες με αδιάβροχο και μούλιασα από τη ζέστη και τον ιδρώτα. Αντίθετα οι συντρέχτες μου, που είναι καθαρόαιμοι βουνίσιοι και είχαν αδιάβροχα χωρίς μανίκια, ήταν σούπερ. (Και μην ακούς για τέλειες διαπνοές, ακόμη και η καλύτερη μεμβράνη κάποια στιγμή τα παίζει σε συνθήκες έντονης σωματικής προσπάθειας).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2014 :  18:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Laga

Δεν ξέρω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο αλλά θεωρώ πως είναι μεγάλο αβαντάζ αυτό που θα πάρεις να αφαιρούνται τα μανίκια. Προσωπικά δεν τρέχω ποτέ πάνω από 10' με αδιάβροχο. Ακόμη και με θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν, μετά από 2-3 χιλιόμετρα, το βγάζω (σημειωτέον δεν είμαι από αυτούς που ιδρώνουν εύκολα και επίσης είμαι και σχετικά κρυουλιάρης). Ενα από τα πιο μαρτυρικά τρεξίματά μου ήταν όταν κάποτε χειμώνα στην Πάρνηθα έπρεπε, λόγω ψιλόβροχου, να τρέχω επί 3 ώρες με αδιάβροχο και μούλιασα από τη ζέστη και τον ιδρώτα. Αντίθετα οι συντρέχτες μου, που είναι καθαρόαιμοι βουνίσιοι και είχαν αδιάβροχα χωρίς μανίκια, ήταν σούπερ. (Και μην ακούς για τέλειες διαπνοές, ακόμη και η καλύτερη μεμβράνη κάποια στιγμή τα παίζει σε συνθήκες έντονης σωματικής προσπάθειας).



Εσύ μιλάς για καθαρόαιμα αδιάβροχα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  13:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θεωρείτε ότι τα αμάνικα αντιανεμικά είναι καλύτερη επιλογή? Τόσο πολύ προκαλείται ζέστη με τα μακρυμάνικα τζάκετ? Δεν αντέχονται δηλαδή με τίποτα μετά από 2-3 χιλιόμετρα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  14:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να προστατεύουμε το στήθος μας. Από τα χέρια δεν πρέπει να κρυώνει ο άνθρωπος.

Εγώ με κανονικό αντιανεμικό δεν μπορώ να τρέξω άνετα τον χειμώνα. Ζεσταίνομαι. Αλλά πρέπει να έχεις και ένα ελαφρύ αντιανεμικό στον εξοπλισμό σου...


Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  15:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roberto4carlos

Θεωρείτε ότι τα αμάνικα αντιανεμικά είναι καλύτερη επιλογή? Τόσο πολύ προκαλείται ζέστη με τα μακρυμάνικα τζάκετ? Δεν αντέχονται δηλαδή με τίποτα μετά από 2-3 χιλιόμετρα?



…δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά με ένα μόνο αντιανεμικό (ή αδιάβροχο) δεν «καθαρίζεις» και κάποια στιγμή θα πρέπει να έχεις στο οπλοστάσιό σου κάποια διαφορετικά «κομμάτια» όπου το καθένα όμως θα είναι και για διαφορετική χρήση. Για να γίνω πιο κατανοητός θα φέρω παράδειγμα το δικό μου «οπλοστάσιο»…

1) Αντιανεμικό με αφαιρούμενα μανίκια που προσφέρει και μέτρια προστασία από τη βροχή. Το γεγονός ότι τα μανίκια βγαίνουν είναι όντως μεγάλο πλεονέκτημα γιατί όπως σημείωσε ο Laga, η διαπνοή έτσι εκτοξεύεται στα ύψη, ενώ η αντιανεμική προστασία στα καίρια σημεία του σώματος (στήθος/πλάτη) παραμένει πολύ καλή! Αν όμως θέλεις να προστατευτείς από τη βροχή, τότε του να μην έχεις τα μανίκια δεν είναι και ότι καλύτερο… Μειονέκτημα ότι το βάρος και ο όγκος αυξάνονται (λόγω των φερμουάρ και έξτρα ραφών) οπότε το κουβάλημά του γίνεται πιο δύσκολο, κρεμασμένο π.χ. στη ζώνη κατά τη διάρκεια ενός αγώνα.
Βάρος: 250γρ χωρίς τα μανίκια / 325γρ με τα μανίκια. (Adidas “clima proof” σειρά)

2) Καθαρόαιμο αντιανεμικό. Μηδενική προστασία από τη βροχή, ΜΗ αφαιρούμενα μανίκια. Υπερ-ελαφρύ (πιο ελαφρύ και από πολλές τεχνικές κοντομάνικες μπλούζες!), εξαιρετικά μικρού όγκου στο πακετάρισμα και με καλή διαπνοή. Διαθέτει επίσης «θυρίδες αερισμού» στην πλάτη/μασχάλες και στα πλαϊνά του σώματος. Λεπτό σαν χαρτί/ημιδιαφανές…
Βάρος: 101γρ (Adidas “Adizero” σειρά). Ιδιαίτερα χρήσιμο σε αγώνες/προπονήσεις βουνού…

3) Αδιάβροχη/αντιανεμική μεμβράνη. Πολύ καλή προστασία από τη βροχή/κρύο, καλή διαπνοή, με κουκούλα. ΜΗ αφαιρούμενα μανίκια (προσθέτουν βάρος, ενώ η χρήση του ως καθαρόαιμου αδιάβροχου απαιτεί και τα μανίκια).
Βάρος: 180γρ (OR -> Outdoor Research «Hellium II»)

Καθορίζεις με προτεραιότητα τις ανάγκες σου, ξεκινάς από ένα κομμάτι που σε βολεύει τώρα…και μετά από κάποιο καιρό θα χρειαστείς και το «κάτι άλλο»!

Υ.Γ.1 Το πόσο πολύ θα αισθάνεσαι ότι «σκας» φορώντας κάποιο αντιανεμικό ή αδιάβροχο εξαρτάται από:
- την ικανότητα διαπνοής του
- το πόσο ιδρώνεις
- την εξωτερική θερμοκρασία
- το πόσο «αλμυρός» είναι ο ιδρώτας σου (οι μεμβράνες βασίζονται στο φαινόμενο της όσμωσης για να λειτουργήσουν σωστά). Αν για παράδειγμα μέσα στο αδιάβροχο μπει νερό βροχής από κάποιο άνοιγμα τότε βασικά την πάτησες: το νερό αυτό δεν πρόκειται να βγει προς τα έξω ποτέ (όσο το φοράς δηλαδή)! Το ίδιο συμβαίνει και με τα παπούτσια που διαθέτουν προστασία από το νερό με μεβράνες όπως «Gortex» κλπ. Το νερό δεν μπαίνει μέσα, αλλά αν τυχόν μπει (επειδή το πόδι χώθηκε σε μια νερολακούβα για τα καλά)…τότε την «έκατσες τη βάρκα»!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

marga
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  12:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολυ χρησιμο το παραπανω ποστ!
Θέω κι εγω το πρωτο μου αντιανεμικο, θα προςπαθησω να βρω καποιο με αφαιρουμενα μανικια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  13:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by marga

Πολυ χρησιμο το παραπανω ποστ!
Θέω κι εγω το πρωτο μου αντιανεμικο, θα προςπαθησω να βρω καποιο με αφαιρουμενα μανικια



...βρες και πες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000