Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Επιλογη παπουτσιου για αρχαρια & υπερπρηνισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

marga
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 13/09/2014 :  16:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα!
Ειμαι νεα στο χωρο και του φορουμ και του τρεξιματος.
Πηγαινω γυμναστηριο και προπονουμαι για τα 5χλμ του Νοεμβριου στο διαδρομο και σε ταρταν προς το παρων.

Τα αθλητικα που εχω ειναι ενα ζευγαρι air pegasus 29 & nike flyknit max . Και τα δυο μια χαρα μου καθονται σα μοντελα αλλα το κακο με το πηγασους ειναι οτι το χα παρει μικρο και αν τρεξω μ ενοχλει στα δαχτυλα.

Πηγα σημερα στη μιζουνο και το πελματογραφημα εδειξε υπερπρηνισμο ελαφρυ.
Μου προτειναν τα inspire 10 αλλα μου φανηκαν σκληρα εσωτερικα και δε μ αρεσαν κιολας.
Νομιζω να πω την αληθεια οτι μου χουν κολλησει τα nimbus 16 & γεμικα σα μαρκα μ αρεσουν πιο πολυ καποια saucony που εχω δει.
Δεν εχω φορεσει ποτε καποια απ αυτες τις 3 μαρκες, χρονια τωρα τ αθλητικα μου ειναι nike.

Εχω διαβασει οτι επειδη δεν ειναι ιδιος πολλες φορες ο πρηνισμος και στα δυο ποδια ειναι ισως καλυτερα να επιλεχθει παπουτσι με ουδετερο πατημα και να μπει καποιος πατος αν χρειαστει.

Να πω οτι εχω και ενα θεμα με το γονατο, οπου η επιγονατιδα μου δε μπαινει ισια στην αρθρωση.

Θα ηθελα τη γνωμη σας ως ατομα που ασχολειστε... Ψαχνω ενα παπουτσι που να μην ειναι βαρυδι, για χρηση σε ταρταν/διαδρομο/ασφαλτο με πολυ καλη απορροφητικοτητα κραδασμων.

Ειμαι 1.70-71 και 54κ.


Edited by - marga on 13/09/2014 16:50:34

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2014 :  19:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ. Αν σ αρεσουν τα saucony θα σου προτεινα να δοκιμασεις τα saucony guide. Εχοντας φορεσει τα ride (τα αντιστοιχα για ουδετερο πατημα) και εχοντας το ιδιο βαρος με σενα (αλλα πιο κοντη), πιστευω οτι θα μεινεις πολυ ευχαριστημενη.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2014 :  21:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα marga. To θέμα παπούτσι είναι περίπλοκο γιατί οι επιλογές είναι πάρα πολλές. Καλύτερα να πας σε κάποιο εξειδικευμένο κατάστημα όπου θα σε δουν στο διάδρομο και θα σου προτείνουν κάποιο παπούτσι. Για ελαφρύ υπερπρηνισμό τα πιο γνωστά παπούτσια είναι Asics GT-2000, Brooks Ravenna, New Balance 870v3, Saucony Guide, Nike LunarGlide.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasKon
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  22:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα Nimbus δεν είναι για υπερπτηνισμό. Εγώ που έχω μέτριο υπερπρηνισμό είχα μεγάλο πρόβλημα με τα Nimbus (τα οποία είναι εξαιρετικά παπούτσια για κάποιον με υπο- και ουδέτερο πάτημα). Αντιθέτως τα Inspire 9 που έχω φορέσει στο παρελθόν είχαν ταιριάξει πολύ καλά στο πόδι μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2014 :  22:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To GT δεν είναι για ελαφρύ υπερπρηνισμό, έχει αρκετή στήριξη.

Το πελματογράφημα έδειξε υπερπρηνισμό! Το πελματογράφημα..?!?!?
Πάρε γλυκειά μου όποιο παπούτσι αισθάνεσαι καλύτερα στο πόδι σου όταν τρέχεις και μην ασχολείσαι με υπερπρηνισμούς κι υπτιασμούς...


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2014 :  09:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαρια θελω να σε ρωτησω επειδη ακομα ψαχνω ενα παπουτσι για τις μεγαλες προπονησεις (για τις μικρες εχω καταληξει στο kinvara) αν σε βολεψαν τα ride και συγκριτικα με το kinvara, ιδιο νουμερο;


r]Καλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ. Αν σ αρεσουν τα saucony θα σου προτεινα να δοκιμασεις τα saucony guide. Εχοντας φορεσει τα ride (τα αντιστοιχα για ουδετερο πατημα) και εχοντας το ιδιο βαρος με σενα (αλλα πιο κοντη), πιστευω οτι θα μεινεις πολυ ευχαριστημενη.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


[/quote]
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2014 :  09:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Cortana ή PureFlow.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2014 :  12:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

To GT δεν είναι για ελαφρύ υπερπρηνισμό, έχει αρκετή στήριξη.

Το πελματογράφημα έδειξε υπερπρηνισμό! Το πελματογράφημα..?!?!?
Πάρε γλυκειά μου όποιο παπούτσι αισθάνεσαι καλύτερα στο πόδι σου όταν τρέχεις και μην ασχολείσαι με υπερπρηνισμούς κι υπτιασμούς...


"My sport is your sport's punishment"




...Νίκο, τί άλλο θα ακούσουμε από τους "ειδικούς" των καταστημάτων ε;(!)

@marga:
1)...το πελματογράφημα δε δείχνει τα θέματα του πρηνισμού...μόνο η βιντεοσκόπηση καθώς τρέχεις στο διάδρομο θα βγάλει κάποια συμπεράσματα.
2) Αν λοιπόν πας σε κατάστημα που σε βάζουν να τρέξεις σε διάδρομο, σε βιντεοσκοπούν και μετά κάνουν ανάλυση στο πάτημά σου και διαπιστωθεί υπερπρηνισμός...τότε..."so what!" Δώσε βάση στην τελευταία πολύ μεγάλη κουβέντα που είπε ο echetlos στο ποστάρισμά του! Το παπούτσι πρέπει να το αισθάνεσαι πάνω από όλα ΑΝΕΤΟ στο πέλμα σου και μην ασχολείσαι με το θέμα του πρηνισμού. Αντίθετα, όσο το λιγότερο το παπούτσι επεμβαίνει στην εμβιο-μηχανική σου τόσο το καλύτερο! Και η χημεία που θα αναπτύσεται μεταξύ του ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ πέλματος και συγκεκριμένο υποδήματος είναι διαφορετική από την αντίστοιχη χημεία άλλου δρομέα: με άλλα λόγια το παπούτσι που αρέσει ΣΕ ΣΕΝΑ μπορεί να είναι απαράδεκτο για κάποιον άλλο! Οπότε αναγκαστικά θα αγοράσεις/δοκιμάσεις/στρώσεις αρκετά ζευγάρια πάνω στα πόδια σου μέχρι να κατασταλάξεις σε πιο ασφαλή συμπεράσματα...
3)..."ορθωτικοί πάτοι";;;;(!) από τώρα;!;!;!...για το 5άρι;(!) Ειδικά εδώ μπορείς να πατήσεις "shift+delete"...εκτός και αν το μέγεθος του πορτοφολιού σου είναι σεβαστό!
4) Επιπλέον το βάρος σου είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αποδοτικό/αποτελεσματικό για ανάλαφρο τρέξιμο...μην αποζητάς λοιπόν αυτόματα τη μέγιστη απορροφητικότητα κραδασμών...να ξέρεις ότι και το ίδιο το σώμα σου έχει ΠΟΛΥ αποτελεσματικούς μηχανισμούς που ξεπερνούν κάθε παπούτσι! Το λέω αυτό για να μην πέφτεις στην παγίδα της "αντικραδασμικότητας"...και καλά!
5) Το ξέρεις ότι αρκετοί εδώ μέσα θα "σκότωναν" για να έχουν το ΔΜΣ που έχεις εσύ...το καταλαβαίνεις αυτό ε;

Free your feet...free your senses!

edit: ορθογραφική διόρθωση του "ΔΜΣ"...

Edited by - trexantiris on 15/09/2014 13:02:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2014 :  18:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο καλησπέρα.
Το pureflow το έχω δοκιμάσει. Είχα πάρει αρχικά το 1 αλλά μου ήταν στενό και το επέστρεψα. Διάβασα ότι το 2 το έχουν φαρδύνει και το πήρα. Είναι φαρδύτερο από το 1 οπότε από αυτή την άποψη οκ. Επειδή φοβήθηκα το πήρα λίγο μεγαλύτερο από ότι θα έπρεπε.. Δεν το έχω φορέσει αρκετά ακόμα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη... Έκανα μόνο δυο τρια μεγάλα.
Στο cortana μου κακοφαίνεται η τιμή για αυτό και δεν το δοκίμασα ακόμα...
Σε ευχαριστώ πολύ.
quote:
Originally posted by echetlos

Cortana ή PureFlow.

"My sport is your sport's punishment"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2014 :  21:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου Βίκυ,
Όντως, πολύ ακριβό το Cortana.
Αλλά αν θες ένα μαλακό μοντέλο στα 4mm, αυτές είναι οι επιλογές.
Kαι το runningnews Ride.
Υπάρχει και το Fresh Foam 980 αλλά δεν είναι τόσο cushioned όσο φαίνεται.
Και βέβαια μετά υπάρχει η ιστορία που λέγεται HOKA...


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Grally
Newbie Forum Runner

Australia


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2014 :  22:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομιζω θα συμφωνησω 100% με τα παιδια...
Και σιγουρα το πελματογραφημα δε θα σου βγαλει αν εχεις ουδετερο πατημα η υπερπρηνισμο...
+ οτι παιζει ρολο και η ταχυτητα προπονησης για το πατημα αλλαζει.
Θα συμφωνησω με echetlos οσον αφορα για το Go run η τιμη του ειναι πολυ καλη γυρω στα 50ε. Και λογο των κιλων σου ευκολα τρεχεις με κατι τετοιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2014 :  00:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο έχω πάρει το go run ride το 1 (σε συμβουλεύομαι καιρό τωρα....)
το οποίο μπροστά είναι αρκετά φαρδύ και κάτι δεν μου αρέσει στο πάτημα όταν τρέχω πάνω από μια ώρα. Είναι ένα καλό παπούτσι, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου κάθησε πολύ καλά.
θα δοκιμάσω και το go run 2 (περιμένω να έρθει στο outlet στη Θεσ/νίκη) για να βγάλω τελικά συμπεράσματα.
Για τα Hoka προς το παρών δεν το σκέφτομαι...


quote:
Originally posted by echetlos

Γεια σου Βίκυ,
Όντως, πολύ ακριβό το Cortana.
Αλλά αν θες ένα μαλακό μοντέλο στα 4mm, αυτές είναι οι επιλογές.
Kαι το runningnews Ride.
Υπάρχει και το Fresh Foam 980 αλλά δεν είναι τόσο cushioned όσο φαίνεται.
Και βέβαια μετά υπάρχει η ιστορία που λέγεται HOKA...


"My sport is your sport's punishment"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2014 :  00:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι να σου πω...
Πάντως θα σου πρότεινα να επιμείνεις στα Pureflow, είναι ό,τι πιο κοντινό σε αυτό που ψάχνεις (μαζί με τα Cortana).
Απλά, κακώς τα πήρες μεγαλύτερα γιατί τα 2 ούτως ή άλλως έχουν πιο ευρύχωρο toe box από τα 1.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2014 :  00:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Τι να σου πω...
Πάντως θα σου πρότεινα να επιμείνεις στα Pureflow, είναι ό,τι πιο κοντινό σε αυτό που ψάχνεις (μαζί με τα Cortana).
Απλά, κακώς τα πήρες μεγαλύτερα γιατί τα 2 ούτως ή άλλως έχουν πιο ευρύχωρο toe box από τα 1.

"My sport is your sport's punishment"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

marga
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2014 :  08:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις!

Τι να κανω αφου δε γνωριζω, το ψαχνω! Λεω να παω στο outrun στο Φλοισβο που ειδα οτι εχουν αυτο το διαδρομο που λετε ..

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasKon
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2014 :  09:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο παρακάτω άρθρο αναφέρεται ότι με το πελματογράφημα διαπιστώνεις την ύπαρξη υπερπρηνισμού.
http://www.fitnesspulse.gr/item.php?id=15917
Τελικά ξέρετε τι ισχύει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000