Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Σπέτσες Marathon 10-12/10/2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  13:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos
Ευτυχώς ήρθαν γρήγορα δυο παιδιά με κόκκινες μπλούζες και μετά είδα κι ένα ασθενοφόρο να πηγαίνει προς τη Ντάπια.



Η παρέα μου πάντως που έτυχε να κάθονται ως θεατές ακριβώς δίπλα και είδαν όλο το περιστατικό, μου είπαν ότι τα παιδιά με τις κόκκινες μλούζες τα έχασαν και δεν ήξεραν τι να κάνουν. Από εταιρία ναυαγοσωστικής είναι και ίσως να μη γνωρίζουν από στεριά, αλλά και πάλι! Ευτυχώς που ήταν δίπλα θεατής γιατρός, ο οποίος ήταν πάρα πολύ ανήσυχος. Δυσανασχέτησαν όμως ιδιαίτερα, επειδή το ασθενοφόρο έκανε 30-40 λεπτά να εμφανιστεί. Το ασθενοφόρο που είδες ήταν άλλο, αυτό που παρέλαβε τον Παναγιώτη που ήταν πιο κοντά στον τερματισμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  14:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ είδα ένα άλλο περιστατικό που έγινε στο παλιό λιμάνι, με έναν δρομέα ξαπλωμένο σε παγκάκι. Από πάνω του ήταν οι διασώστες και του πρόσφεραν τις πρώτες βοήθειες. Το περιστατικό που αναφέρετε σε ποιο χλμ έγινε και τι ώρα περίπου;
Η διαδρομή των Σπετσών είναι πολύ δύσκολη για έναν μη καλά προπονημένο, ο οποίος στην προσπάθεια του να δώσειδύναμη και ταχύτητα, ενδέχεται να αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Προβληματάκι αντιμετώπισα κι εγώ, καμία σχέση σε σοβαρότητα με αυτά που έγιναν. Εγώ απλώς κινδύνεψα να μην τερματίσω, ίσως και να έχανα τον Μαραθώνιο όπως το εκτίμησα εκείνη τη στιγμή, αλλά τέλος καλό όλα καλά.

Θέλω να ευχηθώ από καρδιάς, αυτά τα περιστατικά που συνέβησαν να μην είναι τελικά τόσο σοβαρά. Τα παιδιά να είναι καλά στην υγεία τους, να μπορούν να συνεχίσουν τη ζωή του αλλά και το αγαπημένο τους άθλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  14:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANGEL1

Εγώ είδα ένα άλλο περιστατικό που έγινε στο παλιό λιμάνι, με έναν δρομέα ξαπλωμένο σε παγκάκι. Από πάνω του ήταν οι διασώστες και του πρόσφεραν τις πρώτες βοήθειες. Το περιστατικό που αναφέρετε σε ποιο χλμ έγινε και τι ώρα περίπου;
Η διαδρομή των Σπετσών είναι πολύ δύσκολη για έναν μη καλά προπονημένο, ο οποίος στην προσπάθεια του να δώσειδύναμη και ταχύτητα, ενδέχεται να αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Προβληματάκι αντιμετώπισα κι εγώ, καμία σχέση σε σοβαρότητα με αυτά που έγιναν. Εγώ απλώς κινδύνεψα να μην τερματίσω, ίσως και να έχανα τον Μαραθώνιο όπως το εκτίμησα εκείνη τη στιγμή, αλλά τέλος καλό όλα καλά.

Θέλω να ευχηθώ από καρδιάς, αυτά τα περιστατικά που συνέβησαν να μην είναι τελικά τόσο σοβαρά. Τα παιδιά να είναι καλά στην υγεία τους, να μπορούν να συνεχίσουν τη ζωή του αλλά και το αγαπημένο τους άθλημα.



Το περιστατικό που είδα εγώ ήταν στο παλιό λιμάνι, προς το τέλος του αν θυμάμαι καλά, και στην αρχή είμασταν δυο γιαγιάδες και εγώ με ένα φίλο (όχι γιατρό) και τα παιδιά μας. Πρέπει να ήταν κάπου στο 23 με 23,5, αν και δεν ξέρω ακριβώς την αρίθμηση των χιλιομέτρων. Έπεσε προς τα πίσω, αλλά ευτυχώς δε μάτωσε, είχε όμως ψιλοχάσει την επαφή με το περιβάλλον. Αρκετά γρήγορα ήρθαν δυο παιδιά της lifeguard και τον πήραν, δεν ξέρω όμως τι έγινε μετά και αν ήρθε γιατρός ή αν το ασθενοφόρο ήταν με αυτόν τον αθλητή (τον Παντελή, φορούσε πράσινα νομίζω) ή ήταν για άλλον. Από ώρα πρέπει να ήταν γύρω στις 11, αλλά ακριβώς δεν πρόσεξα, ίσως και 11:15. Η Alexandra πχ και εσύ Άγγελε περάσατε πιο μετά, νομίζω, ήταν δηλαδή γρήγορος αθλητής. Η παγίδα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πιθανολογώ όταν για κακή σου τύχη είσαι κοντά στον τερματισμό και λες άλλο λίγο κι άλλο λίγο, και πιέζεσαι... Πραγματικά, αν κάποιος ξέρει, ας μας πει ότι είναι καλά το παιδί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  15:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το είδα κι εγώ εκεί Gypaete. Εγώ πέρσα απο εκεί στις 11:12 (ακρίβεια, όχι αστεία!) Είδα ότι τον ε΄χιαν ξαπλώσει και ήταν 10 άτομα από πάνω του.
Πραγματικά, αναρωτιέμαι, ΠΩΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ κΑΤΩ;;;;Δεν καταλαβαίνουν ότι δεν τραβάνε, ότι ζαλίζονται; Ότι κάτι δεν πάει καλά; ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  15:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
By the way,Gypaete,σε είδα εκεί; Χαιρετηθήκαμε; Δεν θυμάμαι.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  15:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

By the way,Gypaete,σε είδα εκεί; Χαιρετηθήκαμε; Δεν θυμάμαι.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.



...καλό!!
Θυμάσαι ακριβώς την ώρα και όχι εάν βρεθήκατε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  15:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

By the way,Gypaete,σε είδα εκεί; Χαιρετηθήκαμε; Δεν θυμάμαι.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.




Μπας και είχες χάσει κι εσύ τις αισθήσεις σου;
Δε με είδες (ούτε κι εγώ), σε κατάλαβε όμως η γυναίκα μου και σου φωνάξαμε από πίσω, όταν είχες περάσει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ξανθό Άλογο
Advanced Forum-Runner

Greece
250 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  15:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω συμμετειχα πρωτη φορα στο Spetses mini Marathon. Δεν ειχα σκοπο να παω στον συγκεκριμενο αγωνα αλλα λογω συγκυριων πηγα τελικα μαζι με την γυναικα η οποια ετρεξε τα 5χλμ. Το θεωρησα ως μια καλη προσομοιωση για την Κλασσικη σε ενα μηνα. .Η διοργανωση παρα πολυ καλη. Απιστευτος κοσμος,εθελοντες,το νησι βουλιαξε κυριολεκτικα!
Στα αγωνιστικα τωρα. Ο αγωνας αρκετα δυσκολος με πολλα ανεβοκατεβασματα και καλες ανηφορες. Οπως ειπα και πριν ειναι πολυ καλη προπονηση για την Κλασσικη. Μου βγηκε παρα πολυ καλα και εκανα 01:55'. Ο τερματισμος στην πλατεια Ποσειδωνιου ολα τα λεφτα. Πολλα μπραβο στους εθελοντες που μας εμψυχωναν καθ'ολη την διαρκεια του αγωνα και στους ντοπιους οι οποιοι μας εδιναν δυναμη. Και του χρονου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  16:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ανέβηκαν τα επίσημα αποτελέσματα και των αγώνων δρόμου
http://spetsesmarathon.com/?page_id=24422


SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  16:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά ο Παντελής είναι καλά. Δεν τον γνωρίζω προσωπικά αλλά είμαστε "friends" στο RunKeeper. Μπήκα να δω τους χρόνους του και είδα ότι έγινε auto-pause στο Παλιό Λιμάνι και απόρησα. Μετά διάβασα εδώ περί Παντελή και ανατρίχιασα. Του έστειλα από το RK μήνυμα και μου απάντησε ότι τώρα είναι καλά και ότι τον ταλαιπώρησε η ζέστη.

Περί αγώνα έχω και εγώ να πω διάφορα αλλά αργότερα μιας και μπήκα για λίγο για να σας ενημερώσω για τον έναν τυχερό "άτυχο".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  16:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

By the way,Gypaete,σε είδα εκεί; Χαιρετηθήκαμε; Δεν θυμάμαι.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.





...καλό!!
Θυμάσαι ακριβώς την ώρα και όχι εάν βρεθήκατε!




Την ώρα την θυμάμαι διότι υπολόγιζα πότε θα φτάσω στον τερματισμό. Από κει και πέρα, επειδή είμαι σίφουνας ( ), δεν προλαβαίνω να συνειδητοποιήσω ποιος με χαιρετάει. Συνήθως το καταλβαίνω μετά από πολλά μέτρα αλλά τώρα δεν θυμάμαι να χαιρέτησα τον Τάσο.







-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  16:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Το είδα κι εγώ εκεί Gypaete. Εγώ πέρσα απο εκεί στις 11:12 (ακρίβεια, όχι αστεία!) Είδα ότι τον ε΄χιαν ξαπλώσει και ήταν 10 άτομα από πάνω του.
Πραγματικά, αναρωτιέμαι, ΠΩΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ κΑΤΩ;;;;Δεν καταλαβαίνουν ότι δεν τραβάνε, ότι ζαλίζονται; Ότι κάτι δεν πάει καλά; ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.




... Μάλλον Αλεξάνδρα δεν έχεις δοκιμάσει και πολλές φορές την "πικρή" εμπειρία της αφυδάτωσης! Σε αντίθεση με τον ενεργειακό τοίχο που συνήθως έρχεται πιο γρήγορα η επίδρασή του, τα συμπτώματα της αφυδάτωσης συσσωρεύονται πιο αργά και ύπουλα και εσύ νομίζοντας "ότι το έχεις" συνεχίζεις να πιέζεις το σώμα στον αγώνα. Ειδικά αν δεν έχεις πρώτερη εμπειρία από "αφυδατωμένη" προπόνηση μακράς διαρκείας ή αγώνα, τότε τα όρια μεταξύ της απλής επιβράδυνσης του ρυθμού και τις κατάρρευσης του σώματος αρχίζουν και συγκλίνουν επικίνδυνα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  18:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τον δρομέα που κατέρρευσε στον τερματισμό ξέρει κανένας τίποτα; Ήταν σοβαρό περιστατικό και μου είπαν ότι τελικά μεταφέρθηκε με ελικόπτερο.

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  19:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Trexanitris:η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ την πικρή εμπιρεία της αφυδάτωσης. Και να σου πω την αλήθεια, δεν καταλαβαίνω ΠΩΣ, ΓΙΑΤΙ, αφυδατώνεται κανείς. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΝΟΥΝ ΥΓΡΑ;;;; Για να μην χάσουν 1 δευτερόλεπτο;;;




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papili
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  19:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σπέτσες ευχαριστούμε. ήταν όλα πολύ ωραία. προσοχή σε όσους φτάνουν στα όρια τους. ο ήλιος πάντα είναι ύπουλος εχθρός. εμείς που απλά θέλαμε να τον τρέξουμε ως ένα long run τον χαρήκαμε πολύ. και του χρόνου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000