Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στο κουντεπιέ και γύρω
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/09/2014 :  21:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,

τις τελευταίες 2 εβδομάδες, έχω ένα έντονο πόνο στο κουντεπιέ του αριστερού ποδιού. Ο πόνος νομίζω δεν είναι μόνο εκεί, αλλά επεκτείνεται προς τα επάνω στην καμάρα, αλλά και προς τα πίσω κάτω από τη γάμπα.

Όταν είμαι κρύος, π.χ. το πρωί με το που ξυπνάω, ο πόνος είναι πιο έντονος. Με πονάει στο πάτημα και όχι όταν το έχω ακίνητο. Επίσης στα σκαλοπάτια είναι πιο έντονο. Στην περιοχή δεν βλέπω ή νιώθω κάποιο πρήξιμο.

Το μόνο καλό είναι ότι όταν ζεσταίνεται, ο πόνος σιγά σιγά εξασθενεί. Αλλά χρειάζονται αρκετά χιλιόμετρα! π.χ. σήμερα που πήγα για τρέξιμο, στο ζέσταμα (3,5 χλμ) πονούσα πολύ, και ας πήγαινα πολύ αργά (ρυθμός 7:10!). Σιγά σιγά περνούσε οπότε αύξανα ρυθμό, αλλά για να μην πονάω σχεδόν καθόλου έπρεπε να τρέξω κάπου στα 6-7χλμ!

Ίσως να προέκυψε από την ξαφνική πιο εντατική προπόνηση που άρχισα τον Σεπτέμβρη. Δυστυχώς τον Αύγουστο λόγω διακοπών και άλλον υποχρεώσεων έτρεξα ελάχιστα.

Τι πρέπει να κάνω; Αν σταματήσω να τρέχω λέω αντίο στον στόχο του πρώτου μου μαραθωνίου . Δοκίμασα να κάνω μια παύση 3 ημερών (είχα να τρέξω από τη Δευτέρα), αλλά δεν είδα διαφορά.
Η counterpain νομίζω με βοηθάει. Να βάζω εντατικά; Επίσης να βάζω στην περιοχή κρύα ή ζεστά επιθέματα;

Ευχαριστώ!!

Edited by - helios21 on 19/09/2014 22:01:23

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2014 :  09:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η πρώτη μου κουβέντα είναι, να πας σε ορθοπεδικό...

Δύο μήνες και, είχα αυτόν τον πόνο που περιγράφεις. Άντε τώρα θα περάσει, άντε μετά... Τίποτα! Έκανα αποχή από το τρέξιμο, τίποτα. Τελικά πήγα και εγώ ο έξυπνος στον ορθοπεδικό αφού είχα φτάσει στο αμήν. Διάστρεμμα αστραγάλου η διάγνωση. http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_content&view=article&catid=130:orthopedic&id=1335:2009-04-30-08-14-02

Τώρα αν εσύ έχεις κάτι διαφορετικό, δεν ξέρω... Πιστεύω ότι πρέπει να πας το συντομότερο.


Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2014 :  12:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομιζω οτι η τενοντιτιδα ειναι πιο πιθανη.. Πηρα επιδεσμο να το δεσω, ελπιζω να βοηθησει. Το θεμα ειναι οτι αυριο σκοπευω να τρεξω και ημιραθωνιο... Να τρεξω με επιδεσμο; εχει νοημα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2014 :  15:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά αν πονάτε ή έχετε ενοχλήσεις καλύτερα να πηγαίνετε σε γιατρό. Δεν υπάρχει καλύτερη λύση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ztakis
Newbie Forum Runner

Greece
37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2014 :  15:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορεί όπως λές να είναι τενοντίτιδα αλλά μπορεί και κάτι χειρότερο:

http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00379





Ότι δεν με σκοτώνει, μάλλον αστόχησε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2014 :  16:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α ωραια.. Ναι Δευτερα θα κλεισω ραντεβου.
Ο επιδεσμος που δοκιμασα παντως με εκανε χειροτερα. Δεν θελει πιεση απο οτι φαινεται. Με τον παγο παντως ανακουφιζομαι παρα πολυ, μεχρι σε σημειο να μην ποναω! Απορω γιατι ειχα σταματησει να βαζω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  19:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by helios21

Α ωραια.. Ναι Δευτερα θα κλεισω ραντεβου.
Ο επιδεσμος που δοκιμασα παντως με εκανε χειροτερα. Δεν θελει πιεση απο οτι φαινεται. Με τον παγο παντως ανακουφιζομαι παρα πολυ, μεχρι σε σημειο να μην ποναω! Απορω γιατι ειχα σταματησει να βαζω


Τι έγινε τελικά με τον γιατρό;


Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  22:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχασα δυστυχώς το ραντεβού που είχα κλείσει οπότε άργησα να πάω.

Δεν μπορώ να πω ότι ο γιατρός βοήθησε. Στην αρχή μου είπε ότι μπορεί να έχει μικρά ραγίσματα το κόκκαλο που να μην φαίνονται και με την ακτινογραφία, και που δεν τα αφήνω να αύτο-ιανθούν για αυτό πονάω. Μου έγραψε ακτινογραφία που όντως δεν έδειξε τίποτα. Μου σύστησε απλά ξεκούραση. Μου είπε ότι και ο πάγος κάνει καλό και να βάζω.
Μου είπε επίσης ότι είναι θετικό που δεν πρήζεται και δεν πονάει όταν του ασκώ πίεση με το χέρι.

Εγώ βέβαια εξακολουθώ να πονάω αλλά και να συνεχίζω το τρέξιμο με μέτρο όμως (όταν τρέχω ευτυχώς δεν πονάω).

Μετά από δική μου παρότρυνση μου έγραψε και αντιφλεγμονώδη που όμως το σκέφτομαι αν πρέπει να τα πάρω ή όχι... Μου είπε ότι απλά μπορεί να καλύψουν τον πόνο, εγώ να νομίζω ότι γιατρεύτικα και τελικά να γίνω χειρότερα. Επίσης διστάζω να πάρω αντιφλεγμονώδη ενώ αθλούμαι.

Το κακό βέβαια έχει γίνει, η προετημασία που ήθελα να κάνω για τον ΚΜΑ έχει ήδη χαλάσει λόγω του τραυματισμού αυτού
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  07:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να σε παρηγορήσω, έξι μήνες τρέχω με τον πόνο στο πόδι. Περιμένω τα τελειώσω τον μαραθώνιο έτσι ώστε να το ξεκουράσω και ίσως καταφέρω να αναρρώσω.


Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

T.A.
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  08:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@helios21

Καλημέρα και εγω το ιδιο πρόβλημα εχω και σημερα εχω κατι ραντεβού να τα ξεκαθαρισω.
Ένα παντως είναι σιγουρο: από την στιγμη που ποναει κατι δεν παει καλα και δεν θελει τρεξιμο. Μπορει να είναι παρα πολλα πραγματα από ένα μικρο καταγμα κοπώσεως μεχρι και μια φλεγμονη που δεν την αφηνεις να ιαθει.

Μπορεις να κανεις ποδηλατο αν δεν σε ενοχλεί ή λιγα βαρη με ασκησεις που δεν σε ενοχλουν ώστε να κρατησεις τα ποδια σου σε ασκηση.

Μολις εχω εγω νεοτερα με το δικο μου θα σε ενημερωσω μηπως σε βοηθησει αλλα δοκιμασε και σε φυσιοθεραπευτή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

running_grandpa
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  09:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,

άλλος ένας στο γκρουπ αυτού του ύπουλου τραυματισμού.
Ετοιμασία για ΚΜΑ από αρχές Ιούνη με προοδευτική αύξηση χλμ. Κανένα πρόβλημα μέχρι το τελευταίο LR 32Km 27/09 που ενώ όλα πήγαιναν καλά, προς το τέλος ένιωσα ένα πόνο στο αριστερό κουντεπιέ, όχι οξύ αλλά ενοχλητικό, πιο πολύ σαν πίεση από το παπούτσι. Υπέθεσα ότι ήταν από τα κορδόνια που πιθανά τα έσφιξα λίγο παραπάνω. Έβαλα πάγο και θεώρησα ότι θα περάσει. Την επόμενη Τρίτη έτρεξα ένα ελέυθερο 12άρι και είχα πάλι το ίδιο ζήτημα. Σταμάτησα να τρέχω (με πολλά νεύρα και απογοήτευση) και μετά από 2 βδομάδες που είχα ακόμα ενόχληση (χωρίς τρέξιμο, ένα βάρος από το παπούτσι ειδικά σε γρήγορο περπάτημα) πήγα σε ορθοπεδικό αφού έβγαλα ακτινογραφία. Ο γιατρός λέει ότι από την κλινική εξέταση δεν προκύπτει κάταγμα στρες, επίσης αν ήταν θα φαινόταν κάτι στην ακτινογραφία μετά από 2 βδομάδες. Πιθανολογεί κάποιο τράβηγμα (νεύρου, τένοντα;) και η θεραπεία που προτείνει είναι ξεκούραση, αποχή από τρέξιμο (@#$!%) και πάγο.
Η αλήθεια έιναι ότι σιγά-σιγά βελτιώνεται αλλά πολύ αργά. Την περασμένη Παρασκευή δοκίμασα ένα χαλαρό 5άρι σε 32min. Στην αρχή είχα ένα βάρος, μετά όταν ζεστάθηκα δεν με ενοχλούσε, αλλά προς το τέλος ήρθε ο πόνος και μαζί η οριστική εγκατάλειψη της ιδέας του ΚΜΑ...
Είναι πολύ εκνευριστικό γιατί κανείς δε σου λέει τι είναι και το κυριότερο πως να το αποφύγεις την επόμενη φορά. Μετά το τρέξιμο υπάρχει ένα ελαφρύ πρήξιμο το οποίο όμως δεν είναι φοβερό και φεύγει με πάγο. Επίσης ένα άλλο χαρακτηριστικό είναι ότι μετά από ξεκούραση όταν ακουμπώ ελαφρώς το πάνω μέρος του ποδιού (πιο ψηλά από τα μετατάρσια) νοιώθω ένα μούδιασμα-ηλεκτρισμό και στα δάχτυλα (πως όταν ο "ηλεκτρίζεται" αγκώνας που ακουμπάμε κάπου και γλυστράει;).
Τώρα κάνω υπομονή και περιμένω να δω. Ελπίζω σύντομα να ξανατρέξω γιατί μου λείπει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  10:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
2-3 γενικοί μπούσουλες.
Αν κάτι ενοχλεί όσο είναι κρύο στο καθισιό, στο πρωινό ξύπνημα κτλ, και μετά κατά την άσκηση υποχωρεί όταν ζεσταθείς, για να επιστρέψει δριμύτερο αργότερο...
παραπέμπει σε κάποια τενοντίτιδα/μυικό.
Αν κάτι ενοχλεί γενικά αλλά στην άσκηση χειροτερεύει, ενώ μετά πάλι ηρεμεί παραπέμπει σε κάτι οστικό.

Αν νιώθει κάποιος μουδιάσματα/ηλεκτρισμούς/μυρμηγκιές κτλ, είναι περίεργο το πράγμα. Μπορεί να έιναι κάποιου είδους ισχιαλγία (που ξεκινάει από ψηλά) έως κάποιο σύνδρομο διαμερίσματος που με την πολύ άσκηση πιέζονται τα νεύρα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  10:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βλέπω υπάρχουν και άλλοι με αυτό το πρόβλημα.
Με τα αντιφλεγμονώδη τι προτείνεται να κάνω; Να τα πάρω; Είναι επικίνδυνα τώρα που προπονούμε; Γιατί έχω διαβάσει διάφορα.
Μου είπε να παίρνω ένα πρωί και ένα βράδυ. Συνήθως για τρέξιμο πάω απόγευμα. Θέλω να πω θα περνάνε αρκετές ώρες από την στιγμή που θα πάρω ένα χάπι μέχρι την προπόνηση, αν αυτό έχει σημασία.

Edited by - helios21 on 22/10/2014 10:55:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

running_grandpa
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  11:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ Deorum

Εγώ έχω και τα τρία , εννοώ δηλαδή ότι δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι απ'όλα υπερισχύει...

@ helios21

Δεν ξέρω για την επίδραση αυτών των φαρμάκων στο τρέξιμο, ρώτα καλύτερα γιατρό. Αν πάντως έχεις (ή υποπτεύεσαι ότι έχεις) κάταγμα κόπωσης τότε τα αντιφλεγμονώδη απαγορεύονται γιατί καθυστερούν την πόρωση του οστού (αυτό μου είπε ο ορθοπεδικός).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

T.A.
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  11:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστος ο Deorum.

Παντως είναι ένα σημειο πολύ δυσκολο γιατι δεν μπορεις να το αφησεις τελειως σε ακινησια, μιας και το χρησιμοποιείς εστω και λιγο καθημερινα.

Σε έναν φιλο στην Γερμανια, ο γιατρος του ειπε ότι θελει χρονο, αντι-φλεγμονωδες και στο σπιτι να φοραει μποτα σκι ή snowboard για να μην το ταλαιπωρει πολύ.

Το θεμα είναι ότι αφου σου ειπε κατι ο γιατρος, αυτό πρεπει να κανεις, γιατι σιγουρα ξερει καλυτερα από εμας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  11:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ότι σου πει ο γιατρός σου.

γενικά δεν είναι επικίνδυνα, γιαυτό και άλλωστε πωλούνται χωρίς ιατρική συνταγή.

Αλλά ότι σου πει ο γιατρός σου.
Εμένα πάντως, μου πρότειναν μια χαρά διάφορα αντιφλεγμονώδη όταν είχα κάτι θέματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000