Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στο κουντεπιέ και γύρω
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μήπως είναι κάτι που προέρχεται από υπερβολικό σφίξιμο των κορδονιών; με άλλο παπούτσι συμβαίνει το ίδιο ή ο πόνος ελαττώνεται; το αναφέρω γιατί το σημείο που περιγράφεις επηρεάζεται από κάτι τέτοιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν νομίζω, προσπαθώ να μην τα σφίγγω αλλά δεν έχω δει διαφορά. Έχω δοκιμάσει και με άλλο ζευγάρι αλλά τα ίδια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

T.A.
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  10:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον, μετα από ορθοπεδικο και φυσικοθεραπευτη:
ΜΑΛΛΟΝ πρόβλημα σε τενοντα ή συνδεσμο αλλα για να βγει ακριβης διαγνωση θελει Μαγνητικη και όχι Αξονικη
Μεχρι να βγαλω Μαγνητικη:
Παγοθεραπεια
Ακινησια
Celebrex για 7 μερες
Ασκησεις επιτρέπονται, φτανει να μην με ενοχλουν ή να χρειαζεται να στηριχθω πανω στο ποδι

Βεβαια μιλαμε για μια περιοχη με παρα πολλα κοκαλα, συνδέσμους, τενοντες και μυς, οποτε η κάθε περιπτωση μπορει να είναι ξεχωριστη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  22:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πως πάει ο τραυματισμός σας; Εγώ έτρεξα τελικά στον μαραθώνιο παρά τους πόνους και μπορώ να πω ότι μετά από αυτό πάει πολύ καλύτερα! Πραγματικά την επόμενη μέρα το μόνο σημείο που δεν με πόναγε ήταν αυτό ! Σήμερα που υποχώρησαν κάπως οι υπόλοιποι πόνοι ίσα που το ένιωσα. Στον αγώνα δε δεν με ενόχλησε καθόλου, ούτε στην αρχή, πράγμα που ίσως να οφείλεται στον πολύ αργό ρυθμό που είχα. Τι να πεις... Ας ελπίσω ότι δεν θα επιστρέψει στο επόμενο run που θα κάνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

T.A.
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  11:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπραβο μια χαρα, εμενα δεν με ενοχλησε καθολου εκει, αλλα καπου ακομα χειροτερα: Λαγονοκνημιαια Ταινια και οσο και να πιεσα το χειροτερεψα ωσπου στο 19χλμ σταματησα και μετα το περπατησα με το ποδι τεντωμενο.
Βασικα εγω τον πονο στον κουντουπιε τον ελυσα με ένα τελειως τυχαιο τροπο. Μια φιλη που κανει μπαλετο μου ειπε ότι κανουν ασκησεις για να δυναμωσουν το συγκεκριμενο σημειο ώστε να κανουν pointe οποτε τις ακολουθησα καθημερινα και ποτε δεν με ξαναενοχλησε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panbal
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2015 :  18:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά είμαστε πολλοί αλλά είμαστε σκόρπιοι... Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα κυρίως στο αριστερό πόδι... Με ενοχλεί αρκετά στο τρέξιμο (σε βαθμό να σε ξενερώνει, όχι να μην μπορείς να τρέξεις). Έχω αρχίσει κι εγώ από μόνος πάγο κ τα συναφή καθώς από την εμπειρία μου είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η ακτινογραφία δεν πρόκειται να δείξει κάτι. Το θέμα είναι ότι είχα σκοπό να ανεβάσω για τα καλά ρυθμό μετά την χαλάρωση των διακοπών ώστε να προλάβω να είμαι έτοιμος για αγώνα τέλος Οκτώβρη και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα...Νομίζω ότι κ γιατρός θα μου πει πάγο κ ξεκούραση, αν και δεν το έχω κουράσει τις τελευταίες μέρες επίτηδες.. Σήμερα σταμάτησα στα μισά να χαλαρώσω τα κορδόνια... Πολύ ύπουλος κ σπαστικός τραυματισμός...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nassos
Forum-Runner

Greece
72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2015 :  23:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άλλος ένας εδώ με πρόβλημα στο ίδιο σημείο. Στο αριστερό πόδι. Πρώτη φορά με ενόχλησε μετά τον ΑΜΑ του 2014. Πίστευα πως ήταν τενοντίτιδα . Επειδή οι ενοχλήσεις επέμεναν μετά από ένα μήνα πήγα σε γιατρό . Η μαγνητική που έκανα έδειξε οστικό οίδημα μέσου σφηνοειδούς. Ακολούθησα τη συμβουλή του γιατρού για τετράμηνη αποχή από το τρέξιμο. Έφτιαξα πάτους και ξεκίνησα προσεκτικά αλλά έως και σήμερα αισθάνομαι έντονη ενόχληση . Εύχομαι η δική σου περίπτωση να είναι λιγότερο σοβαρή από τη δική μου. 10 μήνες τραβιέμαι και έχω ακόμα δρόμο μπροστά μου.

Edited by - Nassos on 19/09/2015 04:42:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panbal
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2015 :  19:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nassos

Άλλος ένας εδώ με πρόβλημα στο ίδιο σημείο. Στο αριστερό πόδι. Πρώτη φορά με ενόχλησε μετά τον ΑΜΑ του 2014. Πίστευα πως ήταν τενοντίτιδα . Επειδή οι ενοχλήσεις επέμεναν μετά από ένα μήνα πήγα σε γιατρό . Η μαγνητική που έκανα έδειξε οστικό οίδημα μέσου σφηνοειδούς. Ακολούθησα τη συμβουλή του γιατρού για τετράμηνη αποχή από το τρέξιμο. Έφτιαξα πάτους και ξεκίνησα προσεκτικά αλλά έως και σήμερα αισθάνομαι έντονη ενόχληση . Εύχομαι η δική σου περίπτωση να είναι λιγότερο σοβαρή από τη δική μου. 10 μήνες τραβιέμαι και έχω ακόμα δρόμο μπροστά μου.


Τι λες τώρα... 4μηνη αποχή; Τόσο χάλια; Έβγαλες κατευθείαν μαγνητική ή πρώτα ακτινογραφία και δεν έδειξε τίποτα; Πω πω, με άγχωσες... Περαστικά σου όπως και να'χει πάντως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nassos
Forum-Runner

Greece
72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2015 :  18:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο γιατρός είχε ζητήσει να κάνω μαγνητική. Αφού την είδε με συμβούλεψε να μην τρέξω για τρεις μήνες. Μου επέτρεψε να κάνω προσεκτικά ποδήλατο. Με την συμπλήρωση τριών μηνών αισθανόμουν ακόμα ενόχληση για το λόγο αυτό μου πρότεινε να κάνω υπομονή ένα ακόμα μήνα.
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική οπότε δεν σημαίνει ντε και καλά πως έχεις το ίδιο θέμα ή πως ο ρυθμός αποκατάστασης είναι ίδιος για όλους. Σε ευχαριστώ .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elen241
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2019 :  11:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νασο καλημερα!!ψαχνοντας απελπισμενα λυση για οστικο οιδημα στο μεταταρσιο επεσα πανω στο ποστ σου....ταλαιπωρουμαι εδω και 6 μηνες δεν ξερω τι να κανω...μπορεις να μου πεις για την περιπτωση σου τι εγινε τι εκανεε ποσο καιρο κλπ???
quote:
Originally posted by Nassos

Ο γιατρός είχε ζητήσει να κάνω μαγνητική. Αφού την είδε με συμβούλεψε να μην τρέξω για τρεις μήνες. Μου επέτρεψε να κάνω προσεκτικά ποδήλατο. Με την συμπλήρωση τριών μηνών αισθανόμουν ακόμα ενόχληση για το λόγο αυτό μου πρότεινε να κάνω υπομονή ένα ακόμα μήνα.
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική οπότε δεν σημαίνει ντε και καλά πως έχεις το ίδιο θέμα ή πως ο ρυθμός αποκατάστασης είναι ίδιος για όλους. Σε ευχαριστώ .


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2019 :  11:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα,

Έχω αναρώσει πλήρως από οστικο οίδημα στο μετατάρσιο εδώ και περίπου 3 μηνες τρέχοντας πλεον κανονικα 50-60 χλμ την εβδομαδα χωρις τη παραμικρη ενοχληση. Δεν έκανα καθόλου μαγνητική ή κάποια άλλη κλινική εξέταση.

Ο φυσιοθεραπευτής μου συνέστησε πλήρη απόχη από το τρέξιμο (όχι όμως από τη πισίνα και το ελλιπτικό) για ένα μηνα και μετα μπήκα σταδιακα και συντηρητικα για περίπου ένα μήνα. Τους τελευταίους δύο μήνες προπονούμαι κανονικά.

Τι εννοείς ταλαιπωρείσαι 6 μήνες? Έχεις κάνει πλήρη αποχή από το τρέξιμο και δεν σου έχει περάσει?

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.

Edited by - Mikekan on 13/06/2019 11:45:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elen241
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2019 :  12:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mike καλημερα!!καταρχας δεν ειμαι δρομεας απλως ψαχνοντας πληροφοριες για το οστικο οιδημα επεσα πανω στο φορουμ και βλεπω οτι ειναι ενας κοινος τραυματισμος αθλητων...εγω ξεκινησα υστερα απο ενα αρκετα μεγαλο διαδτημα αποχης γυμναστηριο τον ιανουαριο και μου παρουσιατηκε αυτο..οιδημα οστικου μυελο στο 1 μεταταρσιο με υποσυμαινομενη ποσοτητα υγρου στην πρωτη μεταταρσοφαλαγγικη αρθρωση...εκανα και φυσικοθεραπειες με λειζερ ρευματα μικροκυμματα κλπ παρολα αυτα τιποτα...ουτε παπουτσι δε θελω να με σφιγγει..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elen241
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2019 :  13:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καποιος με αντιστοιχο τραυματισμο?? κάποια συμβουλη για αναρρωση??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2019 :  13:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elen241

Καποιος με αντιστοιχο τραυματισμο?? κάποια συμβουλη για αναρρωση??



Στο κολυμβητήριο που πηγαίνω, πριν μερικές μήνες ερχόταν ένας κύριος γύρω στα 50, ο οποίος εμφανέστατα δεν είχε σχέση με σπορ/αθλητισμό με ανάλογο τραυματισμό στο πέλμα. Αυτός έλεγε ότι τη μεγάλη διαφορά την είδε κάνοντας θεραπεία με υπερβαρικό οξυγόνο. Ήρθε και 6-7 εβδομάδες στην πισίνα για κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις και δεν τον ξανάδαμε από τότε (οπότε θεωρώ ότι του πέρασε). Βέβαια, ο συγκεκριμένος από ό,τι κατάλαβα είχε δικαίωμα άδειας από την υπηρεσία του για λόγους υγείας και ένα μήνα έκανε κούρα, παιδιά/οικογένεια δεν είχε (άρα μπορούσε να πληρώσει πιο εύκολα τέτοιες θεραπείες), συνεπώς ήταν τυχερός μέσα στην ατυχία του. Για κάποιον με ένα κάρο υποχρεώσεις (οικογενειακές/οικονομικές/εργασιακές/κτλ.) αυτά τα κόλπα γίνονται πιο ζόρικα.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elen241
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2019 :  15:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο γιατρος μου εδωσε 5 μερες ξεκουραση κ θα ειμαι μια χαρα μου ειχε πει..παρολα αυτα την μαγνητικη την εκανα μονη μου ευτυχως με φωτισε ο θεος γιατι εκεινος για κανενα λογο δε μου την εγραφε..και παρολο που δεν το παταω πολυ εχω κανει κ φυσικοθεραπειες με λειζερ κλπ επιμενει ο πονος στο κουντεπιε δεν μπορω να βαλω παπουτσι..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000