Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στο κουντεπιέ και γύρω
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Elen241
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2019 :  15:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε μου ειπε τιποτα ουτε για αποφορτιση ουτε για πατεριτσα ουτε για φυσικοθεραπεια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2019 :  16:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, ενοχλήσεις μπορεί να έχεις για πολύ καιρό και ίσως μια ευαισθησία του τύπου "αλλάζει ο καιρός, καταλαβαίνω ότι κάτι είχε συμβεί σε αυτό το σημείο" μπορεί να μείνει και μόνιμα. Χωρίς να δημιουργεί προβλήματα, απλή αίσθηση. Το 2011 είχα πάρει παράσημο ένα καλό διάστρεμμα στο δεξί πέλμα. Μία αντίληψη πόνου/ενόχλησης υπήρχε για μήνες, παρότι το πέλμα μου ήταν αρκετά δυνατό. Ενώ η "αίσθηση" που σου περιγράφω μου ήταν αντιληπτή σίγουρα μέχρι και να απολυθώ από φαντάρος (2014). Do the math. Εγώ, βέβαια, το επιβάρυνα και με δραστηριότητες (σκέψου μια βδομάδα μετά τον τραυματισμό ξαναέπαιξα μπάλα) και ίσως για αυτό τράβηξε τόσο.
Γενικά, πάντως, ό,τι και να γράψει ο οποιοσδήποτε από μας εδώ μέσα θα είναι απλά μια καταγραφή μιας ίδιας εμπειρίας ή κάποιου γνωστού η οποία μπορεί και να μην έχει ιδιαίτερη σχέση με το δικό σου πρόβλημα. Βασικά, δεν έχεις αναφέρει καν πώς ακριβώς το έπαθες, οπότε...
Απλά, επειδή το διάστημα που περιγράφεις είναι μεγάλο εγώ θα σε συμβούλευα να ψάξεις κάποιον επαγγελματία υγείας με credibility σε τέτοιες περιπτώσεις και να πάρεις μια πιο σοβαρή γνώμη/κατεύθυνση. Παίζει ρόλο, βέβαια, και σε ποια περιοχή βρίσκεσαι, αν είσαι σε μεγάλη πόλη σίγουρα θα βρεις, απλά θέλει λίγο ψάξιμο. Στην επαρχία ζορίζει το πράγμα.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elen241
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2019 :  16:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υστερα απο μια μεγαλη περιοδο επανηλθα στο γυμναστηριο και του δωσα και καταλαβε....και καπου εκει αρχισε η ενοχληση αρχικα πονος πλεον..οσο για την επαρχια μεσα επεσες...υπουλο το οστικο οιδημα και αποτι διαβαζω θελει αρκετο καιρο και μεγαλη προσοχη για να φυγει...καπου εδω να αναφερω οτι οι δραστηριοτητες μου μειωθηκαν στο 100% απο οταν ανακαλυψα την αιτια του πονου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elen241
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2019 :  16:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω παρει αποφαση οτι μπορει να μεινει απλη αισθηση...οχι ομως τετοιος πονος ρε παιδια..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2019 :  16:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elen241

Υστερα απο μια μεγαλη περιοδο επανηλθα στο γυμναστηριο και του δωσα και καταλαβε....και καπου εκει αρχισε η ενοχληση αρχικα πονος πλεον..οσο για την επαρχια μεσα επεσες...υπουλο το οστικο οιδημα και αποτι διαβαζω θελει αρκετο καιρο και μεγαλη προσοχη για να φυγει...καπου εδω να αναφερω οτι οι δραστηριοτητες μου μειωθηκαν στο 100% απο οταν ανακαλυψα την αιτια του πονου...



Όταν λες πως του έδωσες και κατάλαβε, πώς το εννοείς; Από τα βάρη αποκλείεται να έγινε κάτι τέτοιο, από το ελλειπτικό/ποδήλατο/κτλ. επίσης. Μόνο ο διάδρομος (νομίζω) μπορεί να σου έκανε τέτοιο θέμα εκεί κάτω.
Πάντως, δε βρίσκω λόγο να κόψεις τα πάντα. Λίγα βάρη/κοιλιακοί/πουσάπς/κτλ. (ίσως και τίποτα ισομετρικές/λάστιχα για τα πόδια) δε θα στο κάνουν χειρότερο, ενώ θαχεις και την αίσθηση ότι κάτι κάνεις (μεγάλη υπόθεση στο ψυχολογικό).
Οπωσδήποτε, όμως, κλείσε κάποιο ραντεβού με ειδικό.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elen241
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2019 :  18:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι διαδρομο αυτο υποψιαζομαι και γω απο το καθολου το ζορισα στο διαδρομο..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2019 :  21:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elen241

Ναι διαδρομο αυτο υποψιαζομαι και γω απο το καθολου το ζορισα στο διαδρομο..



Άλλαξε παπούτσια, πρόσεχε πως σφίγγεις τα κορδόνια (την έχω πατήσει...) και συνέχισε την άσκηση χαλαρά.

Γενικά πιστεύω ότι αν πάμε όλοι και αρχίσουμε τις μαγνητικές στα πέλματα ή δεν ξέρω εγω τι, όλο και κάτι θα φανεί, και μετά το placebo θα γιγαντώθει μέσα μας.
Με μια προπόνηση, μετά από τόσο καιρό να έπαθες τόσο χοντρή ζημιά... πολύ δύσκολο.
Οπότε πάρτο χαλαρά, και δεν ακούγεται τίποτα τραγικό.
Το πιο πιθανό είναι από την αποχή, το κακό παπούτσι, κτλ, να έπαθε κάποιου είδους κάκωση η περιοχή, που πιέστηκε/πατήθηκε παραπάνω.

Μετά από τόση αποχή, δλδ στον διάδρομο πόσο έκανες αν μπορείς να μας πείς? 10-20λεπτά σε τι ταχύτητα?

Όταν λες είναι συχνός τραυματισμός σε αθλητές, ίσως και να είναι, εσύ τι αθλήτρια είσαι, ποιο ήταν το άθλημά σου που στο προκάλεσε?

Το ρωτάω, διότι δεν μπορούμε να ξέρουμε από εδώ τι είναι ο καθένας. Άλλος αυτοπροσδιορίζεται αθλητής επειδή πάει 1 φορά την εβδομάδα γυμναστήριο (και κάνει διάδρομο στο 5χλμ/ω (δλδ στο... 12'00''/χλμ), μιλώντας στο τηλέφωνο, και κρατιέται κιόλας), και άλλος έχει πάει στους Ολυμπιακούς, και πλέον δεν θεωρεί τον εαυτό του αθλητή επειδή έχει σταματήσει τον αγωνιστικό αθλητισμό. Βέβαια εξακολουθεί να κάνει για την πλάκα του 6-7 προπονήσεις την εβδομάδα, (και σε επιδόσεις μας πατάει όλους κάτω, που φτύνουμε αίμα), αλλά ο ίδιος θεωρεί ότι "αυτή την περίοδο δεν προπονούμαι, δεν κάνω τίποτα"

Edited by - Deorum on 14/06/2019 22:46:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elen241
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2019 :  16:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνω απολυτα οσο το σκεφτεσαι χειροτερευει...παρολα αυτα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει κ φωτια...συν το γεγονος οτι φορουσα και γυμναζομουν περπαταγα κλπ με παπουτσια ενα νουμερο μικροτερα τσουπ να το οστικο οιδημα...και στην επαρχια πασ τ αυγο και κουρευτο βαλε βολταρεν και θα περασει σε μια βδομαδα...το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε διοτι απο πληροφορηση μηδεν...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elen241
Newbie Forum Runner

17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2019 :  14:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υστερα απο επισκεψη σε ακομα ενα γιατρο το πορισμα ειναι υπερπρηνισμος και κοιλοποδια το μονο που μπορω να κανω ειναι ειδικα ορθωτικα για αποφορτιση του μεταταρσιου και ξεκουραση και σε 2 ε μηνες θα ειμαι καλυτερα...επισης το υπερβαρικο οξυγονο βοηθαει να αποσυμφοριθει το οστικο οιδημα αλλα χωρις τα ορθωτικα μια τρυπα στο νερο θα κανω..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2019 :  12:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά όμως δεν μας είπες την εν λόγω μέρα που πιστεύεις ότι τραυματίστηκες, πόσο έτρεξες, σε τι ταχύτητα και για πόση ώρα.

Διότι και συντριπτικό κάταγμα να πάθεις, σε 2-3 μήνες θα έχεις γιατρευτεί πλήρως.

Ο υπερπρηνισμός δεν είναι πρόβλημα για να πάθεις τέτοια ζημιά που θα χρειαστούν γιατροί και ειδικές θεραπείες μένοντας 3-4 μήνες εκτός.
Ούτε φυσικά στο πρώτο τρέξιμο (αν δεν περπάταγες κιόλας) σου διαλύει τα πόδια.

Χρεώνει λίγο περισσότερο τα καλάμια ίσως, και κάποια άλλα σημεία του σώματος, αλλά αυτά είναι προβλήματα που προκύπτουν μετά από έναν κάποιο όγκο προπόνησης.
Τέλος διορθώνεται και με παπούτσια stability, χωρίς εξειδικευμένους πάτους.

Και ξανα ρωτάω.
"δεν μας είπες την εν λόγω μέρα που πιστεύεις ότι τραυματίστηκες, πόσο έτρεξες, σε τι ταχύτητα και για πόση ώρα."

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panixgr
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2019 :  11:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elen241

Συμφωνω απολυτα οσο το σκεφτεσαι χειροτερευει...παρολα αυτα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει κ φωτια...συν το γεγονος οτι φορουσα και γυμναζομουν περπαταγα κλπ με παπουτσια ενα νουμερο μικροτερα τσουπ να το οστικο οιδημα...και στην επαρχια πασ τ αυγο και κουρευτο βαλε βολταρεν και θα περασει σε μια βδομαδα...το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε διοτι απο πληροφορηση μηδεν...



είδαμε και την πρωτεύουσα, σε βαζουν με το ζόρι φυσικοθεραπείες κόστους 400 ευρώ, και πάτους άλλα 150, χωρίς να σε εξετάσουν κάν...

άστα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000