Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Long runs τελευταίων εβδομάδων πριν τον μαραθώνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

Papatak
Advanced Forum-Runner

241 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  12:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by helios21

quote:
Originally posted by Elda

Ποια ειναι τα τελευταια LR σου του Σεπτεμβριου ωστε να σου πω μια γνωμη για τα 3 επομενα πριν το tapering?

Τις πρώτες 2 εβδομάδες ουσιαστικά δεν έκανα long run λόγο τραυματισμού . Οι αποστάσεις που έκανα τις Κυριακές ήταν
12.5
12.5
21

Αυτή τη Κυριακή λέω να τρέξω 25άρι, την επόμενη μάλλον δεν θα μπορέσω να τρέξω long run αλλά ελπίζω να τρέξω αρκετά χιλιόμετρα στο σύνολο (3 15άρια), την παρά επόμενη έλεγα να πάω Σπέτσες και να κάνω το 25άρι, και την τελευταία Κυριακή 19/09 να κάνω το 30-32άρι. Πως σας φαίνεται;



Κατα τη γνώμη μου, τα χιλιόμετρα που περιγράφεις εκτος Αυγούστου δεν είναι άσχημα, εφ'οσον έχεις στόχο τον τερματισμό.

Απο τη στιγμή που δεν έχεις κάνει πολλά μεγάλα, πιστεύω οτι είναι καλύτερα να μην πλακωθείς τώρα. Πιθανά να βγουν προβλήματα. Κάνε βδομάδα παρα βδομάδα μεγάλα, πχ 25, 15 όπως λες, κάνε τις Σπέτσες αν θέλεις, αλλά πιστεύω οτι το 30-32 την εβδομάδα μετα τον αγώνα, αν βγει, θα σε κουράσει πάρα πολυ. Και αυτό γιατι απ'ότι κατάλαβα, δεν έχεις ιδιαίτερο δρομικό παρελθον.

Επίσης, μην αυξήσεις ιδιαίτερα τον όγκο των χιλιομέτρων. Αυξηση όγκου συν περισσότερα μεγάλα μέσα σε 4 εβδομάδες δε νομίζω ότι θα σου βγουν σε καλό.

Χρειάζεται πιο συντηρητική προσέγγιση, πάντα τονίζω κατά τη γνώμη μου.
Πολλοί από τους φίλους που σου απαντούν παραπάνω, είναι έμπειροι δρομείς. Αυτά που σου γράφουν είναι σωστά αλλά πρέπει, να τα φέρεις στα μέτρα σου.

Καλή συνέχεια στην προετοιμασία σου.

Τα πόδια στον ώμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  13:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

@giakos:
Όχι φίλε μου, το τρέξιμο αντοχής είναι απλή βιοχημεία και εργοφυσιολογία.
Αν καρφώσεις, την καρδιά του Braveheart να έχεις, το πολύ πολύ να καταφέρεις να συρθείς μέχρι τον τερματισμό τρικλίζοντας.
Καρδιά θέλει να αναλάβεις την εκτέλεση του πέναλτυ στο 90΄ ή να πάρεις το τελευταίο σουτ, κι ας μην μπουν.
Στο τρέξιμο, 9 στις 10 θα θερίσεις ότι έσπειρες και η σπορά σου είναι τα προπονητικά χλμ.-
Τα υπόλοιπα είναι απλά για να το περιβάλλουμε με μία, και καλά, ιδιαίτερη αύρα...

ΥΓ: ούτε έμπειρος είμαι, ούτε μαραθωνοδρόμος...


"My sport is your sport's punishment"



Να προσθέσω κάτι και εγώ, όχι όμως για την «πω» στον giako αλλά για να «προειδοποιήσω» τους δρομείς που για πρώτη φορά θα κάνουν μια υπέρβαση, είτε αυτή λέγεται Μαραθώνιος, ή υπεραπόσταση…

Η «Καρδιά» θα χρειαστεί για να αποδώσει το σώμα αυτό που έχει ΗΔΗ προετοιμαστεί καλά για να κάνει, μέσα από την προπόνηση. Αν όμως το σώμα δεν είναι έτοιμο, τότε όπως είπε και ο echetlos, και την τιτανομέγιστη «Καρδιά» να έχεις αυτό που θα καταφέρεις είναι το πιο πιθανόν να εξωθήσεις το σώμα σου στα άκρα τραυματίζοντάς το!

Και όπως τόνισε η Αλεξάνδρα, σκοπός είναι να φτάσεις στο τέρμα σώος και αβλαβής! Κουρασμένος μεν, ακέραιος δε. Και για αυτό η μαγεία του Μαραθωνίου είναι όντως πιο πολύ η προετοιμασία του που με ασφάλεια θα σε οδηγήσει στο τέρμα, χωρίς να ζεις παραισθήσεις (επειδή κρέμασες) ή να παραμιλάς, ή να καταριέσαι την ώρα που αποφάσισες να λάβεις μέρος στον αγώνα ή…ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΟ…χωρίς να αποκτήσεις κουσούρι που θα το κουβαλάς για κανά εξάμηνο μετά!

Για να είμαι όμως και πιο συγκεκριμένος απέναντι στον συνφορουμίτη μας που αρχικά έθεσε την ερώτηση:
…όπως στα είπε η Elda, τις Σπέτσες να τις δεις σαν μια σούπερ προπόνηση! Θα συνιστούσα όμως να κάνεις ακόμα ένα 28άρι-30άρι! Αν προσπαθείς να βρεις χρόνο για το επόμενό σου 22άρι-25άρι, τότε ΠΡΕΠΕΙ να βρεις και λιιιιιίγο χρόνο παραπάνω για λιιιιιίγα χιλιόμετρα παραπάνω στο LR. Ειδικά εσύ που έχεις πολύ μικρό χιλιομετρικό όγκο στα ποδάρια σου!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  13:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οπως το ειπαν τα παιδια...η καρδια μιλαει σε ενα σωμα που εχει μαθει να την ακολουθει...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  13:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

οπως το ειπαν τα παιδια...η καρδια μιλαει σε ενα σωμα που εχει μαθει να την ακολουθει...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



...ο προφέσορας αυτό που "εμείς" χρειαζόμαστε παραγράφους για να εκφράσουμε, το συμπυκνώνει σε μία αράδα!

Καλησπέρα Δημήτρη!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  14:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
helios21
Σε καταλαβαίνω απόλυτα καθώς έκανα ακριβώς τα ίδια –αν όχι χειρότερα- το 2012.

Μετά από μόλις 4-5 μήνες τρεξίματος αποφάσισα τον Ιούλιο να κάνω την Κλασσική γιατί «δεν μπορούσα να περιμένω ένα ολόκληρο χρόνο ακόμα»
Με όγκους εκεί γύρω στα 25-40 την εβδομάδα, μόλις πήγα να ανεβάσω όγκους και ταχύτητα λίγο παραπάνω το Σεπτέμβριο, για να μπαλώσω τα χαμένα του Αυγούστου, βγήκαν τραυματισμοί. Λαγονοκνημιαία και χονδροπάθεια στα γόνατα, με αποτέλεσμα να ξαναπέσουν πολύ χαμηλά οι όγκοι. Τα LR μου ήταν συνολικά 2*16, 1*21 κι 1*28 (!!!)
3 μέρες πριν τον αγώνα δεν μπορούσα να τρέξω σχεδόν καθόλου, κι αφού μου είπε η κόρη μου «πήγαινε και κάνε ότι μπορείς» στάθηκα στην αφετηρία για όσο αντέξω.
Πήγα μέχρι το 25 με 6:30-7:00, μετά πόναγα αρκετά και έκανα σχεδόν μόνο περπάτημα μέχρι το τέλος. Στόχευα χοντρικά σε 5 ώρες και τερμάτισα σε 5.50 πανευτυχής μαζί με τις κόρες μου.

Χωρίς να είμαι ειδικός, Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις 2 προπονήσεις την εβδομάδα με αργό, ελεύθερο, ξεκούραστο τρέξιμο πχ 20+/- sec πιο αργό από το στόχο του αγώνα, ίσως μία λίγο πιο τσιμπημένη σε ρυθμό προπόνηση (προσοχή: πιθανόν τα πόδια σου να μην αντέχουν από τώρα κάτι τέτοιο) και το LR.
Ουσιαστικά έχεις 4 maximum LR και μετά tapering.

Σημασία έχει ο χρόνος προπόνησης κι όχι τα km. Σε νομίζω ότι αξίζει να κάνεις κάτι πολύ μεγάλο σε km πχ 32άρι, καθώς είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο τραυματισμούς σε σχέση με το όποιο κέρδος.

28/9 150-160min
05/10
12/10 180min (Θα είμαι και γω στις Σπέτσες, όπου η διαδρομή είναι ζόρική από ανηφόρες και θέλει να πηγαίνει κανείς πολύ αργά)
19/10 150-180 min ανάλογα με το πόσο σε κούρασαν οι Σπέτσες
26/10 90-100min
02/11 χαλαρά

Στο 1ο μαραθώνιο μπορείς να πηγαίνεις χωρίς να ασχολείσαι καθόλου με το χρόνο, με βάση την αίσθηση και για τη χαρά του τερματισμού. Προσοχή μην παρασυρθείς από το παρτάκι και τους γύρω που φεύγουν γρήγορα. Τα πρώτα 10km είναι ένα χαλαρό ζέσταμα, στα επόμενα αυξάνει σιγά-σιγά η δυσκολία. Στο 19ο αρχίζουν οι ανηφόρες και πέφτει ο ρυθμός. Στο 25 είναι η ανηφόρα-Γολγοθάς του alex-pack και μετά τα ζόρια αυξάνουν. Και στο 32ο που τελειώνει η ανηφόρα ελπίζεις να είσαι ζωντανός και να έχεις ακόμα πόδια.
Αλλά μην ανησυχείς. Τα κάνεις όλα πιο αργά για να διασφαλίσεις τον τερματισμό σου.
Θα Πας και θα Σκίσεις και θα το θυμάσαι για πάντα.

Ας συμπληρώσουν-τροποποιήσουν οι πιο έμπειροι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  14:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν πάει κανείς σεμνά και ταπεινά και όχι με θράσος, μπορεί να το απολάυσει.
Πήγα στον πρώτο μαραθωνιο, ανίδεη-ούτε long runs, ούτε τίποτα δεν ήξερα. Αφού εφτάσα στο 30 και είπα "τερμάτισα". Τέτοια ασχετοσύνη! Αλλά δεν είχα θράσος.
Τερμάτισα σε 4:02 ανετότατα, και με ένα κενό "αυτό ηταν όλο; Σιγά το δύσκολο". Απομυθοποίησα τον μαραθώνιο.
Με ταπεινότητα και άγνοια κάτι μπορεί να καταφέρεις....

Τώρα που ξέρω 5 πράγματα, τρέμω τι θα μου προκύψει κατά τον μαραθώνιο συμβεί, αν θα τερματίσω κλπ κλπ. Αλλά αυτή είναι η ομορφιά του μαραθωνίου.






-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  15:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομιζω οτι το να τρεξεις 25χλμ στις Σπετσες και καπακι την επομενη 30χλμ θα σε τελειωσει.
Για μενα μην τρεξεις καθολου στις Σπετσες και την Κυριακη εκεινη κανε μεχρι 20χλμ.
Το 30αρι μην το κανεις σε ανηφορες καντο καλυτερα σε φλατ για να μην σε χρεωσει πολυ.
Μπες στον αγωνα να τον απολαυσεις, αλλα παρε σαλτστικς και τζελακια γιατι αν εχει υγρασια και ζεστη οπως συνηθως θα εχεις μεγαλες ενεργειακες απωλειες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  15:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by echetlos

Ούτε κι ένας τερματισμός λέει κάτι από μόνος του...

"My sport is your sport's punishment"



Είναι προφανές ότι δεν το ευχαριστήθηκες πρόπερσυ, έτσι;




Καλά, τι να ευχαριστηθώ;
Από το 22 έτρεχα διπλωμένος στα δύο από τους γαμωκοιλιακούς...



"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  15:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  15:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by echetlos

Ούτε κι ένας τερματισμός λέει κάτι από μόνος του...

"My sport is your sport's punishment"



Είναι προφανές ότι δεν το ευχαριστήθηκες πρόπερσυ, έτσι;




Καλά, τι να ευχαριστηθώ;
Από το 22 έτρεχα διπλωμένος στα δύο από τους γαμωκοιλιακούς...



"My sport is your sport's punishment"



Μιλάω για τον τερματισμό. όχι για την διαδρομή.
Ένιωσες καμιά χαρά όταν μπήκες στο στάδιο ή όχι;




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  15:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άλεξ, υπέφερα πολύ οπότε η μόνη χαρά ήταν για το μαρτύριο που τελείωνε!
Αλλά για να είμαι ειλικρινής, γενικότερα μου είναι αδιάφορη η "γιορτή" ενός αγώνα.
Προφανώς και είναι θέμα χαρακτήρα αλλά ως επί το πλείστον με ενδιαφέρει ο χρόνος. Τα υπόλοιπα τα θεωρώ απλά ντεκόρ...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  15:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

οπως το ειπαν τα παιδια...η καρδια μιλαει σε ενα σωμα που εχει μαθει να την ακολουθει...



Αυτό πολύ μου άρεσε και μένα συντρέχτη!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  15:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχετλέ πέρσι δεν ήταν καλύτερα οπότε? (αν και δε θυμάμαι να σε είδα μετά τον τερματισμό)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  16:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υπάρχουνε δύο ειδών δρομείς: αυτοί που την Τρίτη περπατάνε κανονικότατα (προπονημένοι) και οι....άλλοι που θέλουνε φορείο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  16:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Άλεξ, υπέφερα πολύ οπότε η μόνη χαρά ήταν για το μαρτύριο που τελείωνε!
Αλλά για να είμαι ειλικρινής, γενικότερα μου είναι αδιάφορη η "γιορτή" ενός αγώνα.
Προφανώς και είναι θέμα χαρακτήρα αλλά ως επί το πλείστον με ενδιαφέρει ο χρόνος. Τα υπόλοιπα τα θεωρώ απλά ντεκόρ...

"My sport is your sport's punishment"



Θυμάμαι στην Αγ παρασκευή: "Νίκο εσυ; Α συγγνώμη λάθος"
"όχι σωστά, εγώ είμαι"....

Όσο για την γιορτή, εγώ στους περισσότερους αγώνες πάω για να περάσω ευχάριστα.... Σε κάποιους (σπάνια), πάω για τον χρόνο. Έχει ενδιαφέρον η διαφορετική προσέγγιση του καθενός.








-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000