Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Τρέξιμο σε αερόβιο tempo και μείωση παλμών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

inershado
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 25/09/2014 :  20:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα
Θα ήθελα να εκφράσω τους προβληματισμούς μου ως αναφορά την προπόνηση που κάνω και κατά πόσο τελικά βοηθάει η αερόβια προπόνηση στην μείωση τον καρδιακών παλμών εν καιρώ.

Είμαι πλέων στα 35 και τα τελευταίε δυο χρόνια που ασχολούμαι με το τρέξιμο έξω στον δρόμο, αυτό που νόμιζα είναι ότι αν θέλω να ρίξω τους χρόνους μου στα 5Κ – 10Κ κ.τ.λ αυτό που πρέπει να κάνω είναι να προσπαθώ να τα τρέχω κάθε φορά πιο γρήγορα, με αποτέλεσμα να έχω φτάσει να βγάζω το 5Κ σε 22λ λεπτά το 10Κ σε 45λ και τον πρόσφατο ημιμαραθώνιο στην Αθήνα σε 1ω:50λ.
Το πρόβλημα πλέων είναι ότι δεν μπορώ ευκολά να πέσω κάτω από τα 4:40/km και παλίνδρομό μεταξύ 4:50/km και 5:20/km. Έτρεχα πάντα με ένα GPS ρολόι για να βλέπω την απόσταση και τον χρόνο μου.

Κάποια στιγμή πήρε το αυτί μου για τους καρδιακούς παλμούς, και άκουγα κάτι νούμερα στο 150-160bpm μέσο όρο ανά τρέξιμο συναθλητών μου με ελαφρά καλύτερους χρόνους από εμένα. Τότε αποφάσιζα το αναπόφευκτο ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟ. Ευτυχώς το ρολόι που είχα ήταν συμβατό οπότε και έτσι έγινε. Με μεγάλη μου έκπληξη αλλά και προβληματισμό διαπίστωσα ότι τα τρεξίματα μου στους χρόνους που κάνω είναι με μέσο όρο πάντα πάνω από 180bpm μέχρι και 190!!! ΜΠΑ…ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΩΣΤΑ… Συνέχισα έτσι για κάποιους μήνες μέχρι που πήρα καινούργιο ρολόι.Θα έλεγα οτι δεν έσκαγα λόγο παλμών, απλά την μια μέρα το 10αρι το έτρεχα καλα και την επόμενη το έτρεχα με πολύ ζόρι.

Τι έκπληξη!! Και αυτό δείχνει τους ίδιους παλμούς με το προηγούμενο. ΑΜΑΝ πως δεν έχω σκάση ακόμα με 190bpm για 10Κm και έκανα και 21Km ενίοτε (με ρυθμό 5:50/km βέβαια αλλά bpm στα κόκκινα). Άρχισα λοιπόν να ψάχνω στα διάφορα φόρα ελληνικά και ξένα και κατέληγα στο συμπέρασμα ότι πρέπει πλέων να δουλέψω μόνο με παλμογράφο και απλά να γράφω χιλιόμετρα στο 60-70% του maximum των παλμών μου, που με διάφορα τέστ που έκανα έφτανα και 203bpm.
Εδώ και 3 μήνες πάω πλέων σαν την κότα αφού για να είμαι στην ζώνη του αερόβιου κάποιες φορές έπρεπε να κάνω και 8:00/km ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΡΣΙΜΟ. Κάποιες φορές βγαίνω από την ζώνη αφού βαριέμαι αλλά μέχρι στιγμής δεν νομίζω ότι έχω δει κάποια ιδιαίτερη βελτίωση στους παλμούς μου. Έχω ακούσει επιπλέων ότι αυτό μπορεί να πάρει από 6 μήνες έως και χρόνο.

Τελικά είναι αυτός ο τρόπος για να ρίξω τους παλμούς μου και να μπορέσω να αυξήσω ταχύτητα ή θα πρέπει να κινηθώ διαφορετικά?!?!?!?
Ευχαριστώ και συγγνώμη εάν κούρασα.

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  20:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by inershado

Καλησπέρα
Θα ήθελα να εκφράσω τους προβληματισμούς μου ως αναφορά την προπόνηση που κάνω και κατά πόσο τελικά βοηθάει η αερόβια προπόνηση στην μείωση τον καρδιακών παλμών εν καιρώ.

Είμαι πλέων στα 35 και τα τελευταίε δυο χρόνια που ασχολούμαι με το τρέξιμο έξω στον δρόμο, αυτό που νόμιζα είναι ότι αν θέλω να ρίξω τους χρόνους μου στα 5Κ – 10Κ κ.τ.λ αυτό που πρέπει να κάνω είναι να προσπαθώ να τα τρέχω κάθε φορά πιο γρήγορα, με αποτέλεσμα να έχω φτάσει να βγάζω το 5Κ σε 22λ λεπτά το 10Κ σε 45λ και τον πρόσφατο ημιμαραθώνιο στην Αθήνα σε 1ω:50λ.
Το πρόβλημα πλέων είναι ότι δεν μπορώ ευκολά να πέσω κάτω από τα 4:40/km και παλίνδρομό μεταξύ 4:50/km και 5:20/km. Έτρεχα πάντα με ένα GPS ρολόι για να βλέπω την απόσταση και τον χρόνο μου.

Κάποια στιγμή πήρε το αυτί μου για τους καρδιακούς παλμούς, και άκουγα κάτι νούμερα στο 150-160bpm μέσο όρο ανά τρέξιμο συναθλητών μου με ελαφρά καλύτερους χρόνους από εμένα. Τότε αποφάσιζα το αναπόφευκτο ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟ. Ευτυχώς το ρολόι που είχα ήταν συμβατό οπότε και έτσι έγινε. Με μεγάλη μου έκπληξη αλλά και προβληματισμό διαπίστωσα ότι τα τρεξίματα μου στους χρόνους που κάνω είναι με μέσο όρο πάντα πάνω από 180bpm μέχρι και 190!!! ΜΠΑ…ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΩΣΤΑ… Συνέχισα έτσι για κάποιους μήνες μέχρι που πήρα καινούργιο ρολόι.Θα έλεγα οτι δεν έσκαγα λόγο παλμών, απλά την μια μέρα το 10αρι το έτρεχα καλα και την επόμενη το έτρεχα με πολύ ζόρι.

Τι έκπληξη!! Και αυτό δείχνει τους ίδιους παλμούς με το προηγούμενο. ΑΜΑΝ πως δεν έχω σκάση ακόμα με 190bpm για 10Κm και έκανα και 21Km ενίοτε (με ρυθμό 5:50/km βέβαια αλλά bpm στα κόκκινα). Άρχισα λοιπόν να ψάχνω στα διάφορα φόρα ελληνικά και ξένα και κατέληγα στο συμπέρασμα ότι πρέπει πλέων να δουλέψω μόνο με παλμογράφο και απλά να γράφω χιλιόμετρα στο 60-70% του maximum των παλμών μου, που με διάφορα τέστ που έκανα έφτανα και 203bpm.
Εδώ και 3 μήνες πάω πλέων σαν την κότα αφού για να είμαι στην ζώνη του αερόβιου κάποιες φορές έπρεπε να κάνω και 8:00/km ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΡΣΙΜΟ. Κάποιες φορές βγαίνω από την ζώνη αφού βαριέμαι αλλά μέχρι στιγμής δεν νομίζω ότι έχω δει κάποια ιδιαίτερη βελτίωση στους παλμούς μου. Έχω ακούσει επιπλέων ότι αυτό μπορεί να πάρει από 6 μήνες έως και χρόνο.

Τελικά είναι αυτός ο τρόπος για να ρίξω τους παλμούς μου και να μπορέσω να αυξήσω ταχύτητα ή θα πρέπει να κινηθώ διαφορετικά?!?!?!?
Ευχαριστώ και συγγνώμη εάν κούρασα.






Πρωτον μην τρελενεσαι τοσο με τους παλμους, καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος κι εσυ μπορει να εχεις μαξ παλμων ακομα και 210, οποτε το να πηγαινεις με 170 παλμους ελευθερο ειναι οκ πχ.
Δευτερον για να δεις περαιτερω βελτιωση στο τρεξιμο πρεπι να εχεις ποικιλια στην προπονηση οπερ σημαινει οτι πρεπει να κανεις εφοσον εχεις φτιαξει μια αξιολογη βαση.
1 διαλλειματικη προπονηση
1 τεμπο
1-2 ελευθερα τρεξιματα
1 μεγαλο τρεξιμο λιγο πιο αργο απο τα ελευθερα.

Αυτα κανουμε πανω κατω ολοι και αναλογως την αποσταση που θελουμε να τρεξουμε ανεβαζουμε την αποσταση στις προπονησεις.
Ειδικα για 5-10αρι που θελεις εσυ να ξερεις οτι πρεπει να δωσεις εμφαση κυριως στις διαλλειματικες προπονησεις για να ανεβασεις την ταχυτητα σου και κατ'επεκταση το αναεροβιο κατωφλι σου, την ανοχη στο γαλακτικο και την μεγιστη προληψη οξυγονου.
Αυτοι οι παραμετροι ειναι σημαντικοι για την βελτιωση του ρυθμου που θες να τρεξεις τα 5-10χλμ.
Αυτα σε γενικες γραμμες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

inershado
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  21:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Savvas σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Το κακό είναι ότι πλέον, μετά από 3-4 μήνες στα αργά, δεν μπορώ να πιάσω καν το 5:30/km. Πρέπει να ζοριστώ πάρα πολύ. Συνήθως όταν πάω γρήγορα είμαι στο 5:50 με 6:00/km, και τότε το “τεχνολογικό ρολόι θαύμα” που έχω πάρει, μου βγάζει recovery time 85ώρες!!

Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν έχω κάνει ποτέ διαλλειματικές πάρα μόνο συνεχόμενα 10άρια και 15αρια σε ελεύθερο ή χαλαρό tempo. Αλλά είχα την εντύπωση ότι η αξιόλογη βάση που λες, είναι οι παλμοί και θεώρησα ότι πρώτα πρέπει να ρίξω παλμούς και μετά να ξεκινήσω στο τεχνικό κομμάτι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  21:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by inershado

Φίλε Savvas σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Το κακό είναι ότι πλέον, μετά από 3-4 μήνες στα αργά, δεν μπορώ να πιάσω καν το 5:30/km. Πρέπει να ζοριστώ πάρα πολύ. Συνήθως όταν πάω γρήγορα είμαι στο 5:50 με 6:00/km, και τότε το “τεχνολογικό ρολόι θαύμα” που έχω πάρει, μου βγάζει recovery time 85ώρες!!

Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν έχω κάνει ποτέ διαλλειματικές πάρα μόνο συνεχόμενα 10άρια και 15αρια σε ελεύθερο ή χαλαρό tempo. Αλλά είχα την εντύπωση ότι η αξιόλογη βάση που λες, είναι οι παλμοί και θεώρησα ότι πρώτα πρέπει να ρίξω παλμούς και μετά να ξεκινήσω στο τεχνικό κομμάτι.





Αν κανεις σωστη προπονηση σιγα σιγα θα πεσουν και οι παλμοι.
Με μονο αργο τρεξιμο δεν θα δεις και πολλα πραγματα στην αλλαγη της φυσικης σου καταστασης.
Για να καταλαβεις, αν δωσεις με τις διαλλειματικες καινουρια ερεθισματα στο σωμα σου και βελτιωσεις σιγα σιγα τις παραμετρους που προανεφερα, θα πηγαινεις στις εντασεις που τωρα σε ζοριζουν και θα νιωθεις οτι περπατας, συν οτι θα δουλευεις και χαμηλοτερα σε παλμους.
Εγω θα σου προτεινα αν θελεις και εχεις χρονο να δουλεψεις σωστα και να βελτιωσεις τις επιδοσεις σου να κανεις μια εργομετρηση, με την οποια θα μπορεσεις να λυσεις τις οποιες αποριες εχεις, αλλα και να δουλεψεις σωστα και κυριως εξατομικευμενα για να εχεις το καλυτερο αποτελεσμα με τον λιγοτερο κοπο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

inershado
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  21:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή τελικά το ότι πηγαίνοντας για μεγάλο χρονικό διάστημα μόνο μέσα στην ζώνη του αερόβιου έως ότου το σώμα συνηθίσει και ξεκινά να μεταβολίζει καλύτερα το λίπος και στη συνέχεια πέφτουν σταδιακά οι παλμοί στις ίδιες ταχύτητες, διαβάζοντας και το παρακάτω άρθρο θεωρείς ότι είναι λάθος προσέγγιση?

http://www.coolrunning.com/forums/Forum6/HTML/025568.shtml

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2014 :  23:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρις να θελω να σε τρομαξω,οταν οι καρδιακοι παλμοι ειναι τοσο ψηλα ανεβαινει πολυ και η αρτηριακη πιεση,εκανα πριν λιγους μηνες τσεκ απ και στο τεστ κοπωσεως με πηγε μεχρι τους 150κ.σ. οπου η συστολικη ηταν 18.
Για 3-4 μηνες πηγαινα πιο αργα και απο κλωσσα μιας και υπαρχει οικογενειακο ιστορικο με υπερταση και ειμαι χεστης. Τωρα ξαναανεβασα λιγο, αλλα αποφευγω να ειμαι πολυ ωρα στα κοκκινα. (παλμογραφο δεν εχω βαλει ποτε)Καταλαβαινω οτι ειναι μαλλον φυσιολογικο να ειναι τοσο ψηλη η πιεση αλλα οπως ειπα και πριν.... .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  11:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως λέει και ο Σάββας, τα απόλυτα νούμερα των παλμών από μόνα τους δεν λένε τίποτα απολύτως... Μπορεί κάποιος να τρέχει στους 160-170 παλμούς και πηγαίνει πολύ πιο άνετα από κάποιον άλλον που πηγαίνει στους 135!
Τα πάντα είναι συνάρτηση της μέγιστης καρδιακής συχνότητας, η οποία συνήθως καθορίζεται είτε με εργομέτρηση, είτε πιο εμπειρικά μόνος σου με κομμάτια "όλα-μέσα", αν και αυτό το τελευταίο ενέχει κινδύνους και δεν συνιστάται... Σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις κάνει πρόσφατο καρδιολογικό έλεγχο και σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση να μην βασιστείς στις γνωστές, μπακαλίστικες φόρμουλες που κυκλοφορούν αν θες να έχεις κάποιο αξιόπιστο και αξιοποιήσιμο αποτέλεσμα.
Επίσης, αφού καθορίσεις την μέγιστη καρδιακή σου συχνότητα, πρέπει να περάσεις και τα αντίστοιχα δεδομένα στον παλμογράφο/ρολόι σου, ώστε να σε καθοδηγεί με ακρίβεια βάσει των ζωνών σου. Γιατί τι να το κάνεις αν ξέρεις ότι έχεις πχ ΜΚΣ 205 και πας άνετα στους 160 παλμούς (δηλαδή ακόμα μέσα στην άνετη Ζ2 σου) και το ρολόι σου έχει σαν ΜΚΣ πχ 180 και να θεωρεί ότι με τους 160 παλμούς τρέχεις στα κόκκινα μέσα στην Ζ4;

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  15:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε σε κατανοώ πλήρως! Έτρεχα και εγώ αμέριμνος χωρίς να ασχολούμαι με παλμούς και τέτοια. Μέχρι που μία μέρα αποφάσισα εκεί που έτρεχα, έτσι για πλάκα, να σταματήσω και να τους μετρήσω με το χέρι για να δω έτσι που βρίσκομαι. 180! Έτσι άρχισα να τρέχω με το χέρι στον λαιμό. Στον πρώτο μου ημιμαραθώνιο πηγαίνοντας με έναν ρυθμό γύρω στο 6'/km, τους υπολόγισα πάλι κάπου εκεί.

Με άγχωσε και ο περίγυρος μου ότι είναι πολλοί, οπότε άρχισα και εγώ σαν και εσένα να το ψάχνω. Έτσι έμαθα για τους μέγιστους παλμούς, τις εργομετριες κτλ. Πήγα και έκανα λοιπόν και εργομέτρηση και τεστ κοπώσεως. Η εργομέτρηση έδειξε 209 μέγιστους παλμούς (πολύ πιο πάνω από τους παλμούς που προκύπτουν από τις διάφορες εμπειρικές σχέσεις με βάση την ηλικία που κυκλοφορούν), όσους είχα μετρήσει και εγώ με το χέρι σε κάτι σπριντ που έκανα σε ανηφόρες για αυτό το σκοπό. Το τεστ κοπώσεως λίγο λιγότερους αλλά εκεί δεν τα έδωσα όλα γιατί πήγα και το έβαλα και εγώ μια μέρα μετά την εργομέτρηση που τα είχα φτύσει.
Στον καρδιολόγο νομίζω έφτασα μέχρι 18-19 πίεση. Φυσιολογικά τα είδε όλα, δεν μου είπε τίποτα.
Αυτός που έκανα την εργομέτρηση μου είπε ότι αφού έχω μέγιστους 209, βγαίνει ημιμαραθώνιος στους 180 και ότι είμαι οκ. Το Αναερόβιο Κατώφλι μου το έβγαλε στους 169 παλμούς.

Έτσι αφού πήρα την γνώμη των ειδικών, ηρέμησα και δεν ξανά ασχολήθηκα . Πάντως αυτό που λες ότι αν τρέχεις για πολύ καιρό σε πολύ χαμηλούς παλμούς, θα ρίξεις τον μέσο όρο των παλμών σου το είχα διαβάσει και εγώ και μάλιστα και εδώ στο φόρουμ. Τώρα το πόσο αποτελεσματικό είναι τελικά και πόσο χρόνο θέλει για να δεις αποτέλεσμα δεν ξέρω.

Πάντως η εργομέτρηση είναι καλή φάση, και αν την επαναλάβεις βλέπεις και ακριβώς την βελτίωση σου. Εγώ είχα πετύχει μία καλή προσφορά από το site εδώ με 35 ευρώ που είναι πολύ καλή τιμή και έτσι και πήγα.

Edited by - helios21 on 26/09/2014 15:13:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  15:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προβλημα με υψηλη τιμη πιεσης εχουμε οταν αυτο συμβαινει και δεν κανουμε τιποτα, αντιθετως ειναι απολυτα φυσιλιογικο να ανεβαινει η πιεση μας οταν πιεζομαστε σε μια αθλητικη δραστηριοτητα.
Βεβαια δεν παραλειπουμε να κανουμε προληπτικες εξετασεις για την καρδια, για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με τους υψηλους παλμους και την υψηλη πιεση.
Γι'αυτο μην ακουτε ανθρωπους που δεν εχουν αθληθει ποτε και σας πανικοβαλουν, ψαξτε το πρωτα, πριν παρετε αποφαση να σταματησετε κατι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kon71
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  18:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Προβλημα με υψηλη τιμη πιεσης εχουμε οταν αυτο συμβαινει και δεν κανουμε τιποτα, αντιθετως ειναι απολυτα φυσιλιογικο να ανεβαινει η πιεση μας οταν πιεζομαστε σε μια αθλητικη δραστηριοτητα.
Βεβαια δεν παραλειπουμε να κανουμε προληπτικες εξετασεις για την καρδια, για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με τους υψηλους παλμους και την υψηλη πιεση.
Γι'αυτο μην ακουτε ανθρωπους που δεν εχουν αθληθει ποτε και σας πανικοβαλουν, ψαξτε το πρωτα, πριν παρετε αποφαση να σταματησετε κατι.



... σωστα...εαν σε κατασταση ηρεμιας μετρηθουμε μεσα στα φυσιολογικα ορια τοτε και στο τρεξιμο μας θα δουμε κατι αναλογο(βεβαια αρκετα παραπανω λογω της ασκησης αλλα μεσα στα φυσιολογικα ορια)...εαν σε κατασταση ηρεμιας δεν εχουμε φυσιολογικες τιμες τοτε θα τρεχουμε με υψηλη πιεση...επικινδυνο....και επειδη εχουμε βαλει πολυ αλατι και αγχος στην ζωη μας...καλο θα ναι,μιας και η υπερταση δεν δινει καποια συμπτωματα ολοι να την προσεχουμε...(στο hypertension.gr μπορουμε να βρουμε πολλες πληροφοριες για την υπερταση πως να την μετραμε...εγκυρα πιεσομετρα κτλπ.)......γιαυτο πριν ξεκινησουμε κατι, καλο ειναι να κανουμε ελεγχο...ζωης!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  11:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι γενικό για την πιεση. Αν δεν ανεβάζαμε πιεση , όχι μόνο στο τρέξιμο, αλλά σε κάθε κινηση που κάνουμε (πχ να σηκωθούμε από την καρέκλα) , τότε το μυικό σύστημα ΔΕΝ θα μπορούσε να τροφοδοτηθεί με ενέργεια ώστε τελικά να εκτελεστεί η κίνηση. Οταν σηκώνεται κάποιος από την καρέκλα μπορεί να φτάσει και 17 πίεση. Ενα ακραίο παράδειγμα, οι αρσιβαρίστες όταν σηκώνουν βάρη ξεπερνάνε τα 250 mmHg, σαν να λέμε πάνω από 25 δηλαδή... (ουπς...)

[Δεν είμαι σίγουρος πόση πιεση μπορεί να φτάσει κανείς όταν κάποιος στο φανάρι του πατάει κόρνα στο πρώτο κλάσμα του δευτερολέπτου που ανάβει το πράσινο. Και αυτο φυσιολογικό όμως ειναι. Ο οργανισμός σε προετοιμάζει να βγείς έξω από το αυτοκίνητο και οτι προκύψει..χαχα ]



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 27/09/2014 11:18:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kon71
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  11:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Κάτι γενικό για την πιεση. Αν δεν ανεβάζαμε πιεση , όχι μόνο στο τρέξιμο, αλλά σε κάθε κινηση που κάνουμε (πχ να σηκωθούμε από την καρέκλα) , τότε το μυικό σύστημα ΔΕΝ θα μπορούσε να τροφοδοτηθεί με ενέργεια ώστε τελικά να εκτελεστεί η κίνηση. Οταν σηκώνεται κάποιος από την καρέκλα μπορεί να φτάσει και 17 πίεση. Ενα ακραίο παράδειγμα, οι αρσιβαρίστες όταν σηκώνουν βάρη ξεπερνάνε τα 250 mmHg, σαν να λέμε πάνω από 25 δηλαδή... (ουπς...)

[Δεν είμαι σίγουρος πόση πιεση μπορεί να φτάσει κανείς όταν κάποιος στο φανάρι του πατάει κόρνα στο πρώτο κλάσμα του δευτερολέπτου που ανάβει το πράσινο. Και αυτο φυσιολογικό όμως ειναι. Ο οργανισμός σε προετοιμάζει να βγείς έξω από το αυτοκίνητο και οτι προκύψει..χαχα ]



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff


Ναι μεν,αλλα...
και βέβαια χρειαζόμαστε την πίεση για οτιδήποτε κάνουμε ....απλά υπάρχουν κάποια όρια που μας θέτουν το φυσιολογικό...θα ταν επικίνδυνο να τρέχουμε με 21,22,23 πίεση για ώρα...νομίζω ένας καρδιολόγος μπορεί να μας πει περισσότερα...
Αν σκεφτεί κανείς ότι η αρτηριακή πίεση αφορά περίπου το 25% του πληθυσμού(ενήλικες)...δεν είναι κάτι εύκολα προσπελάσιμο...και ειδικά στους δρομείς που δουλεύουμε “ψηλά” σχεδόν καθημερινά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

inershado
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  18:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφήνοντας πίσω το θέμα της υψηλής πίεσης το οποίο νομίζω μπορούμε να καταλάβουμε όλοι τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουμε εάν έχουμε, υπάρχει κάποιο standard ως αναφορά τις αναπνοές την ώρα του τρεξίματος?

Ας πούμε, σήμερα έκανα μια 10km διαδρομή σχεδόν flat με 6:10min/km μέσο όρο και οι παλμοί μου ήταν μέσο όρο 175 στην διαδρομή. Ένιωθα χαλαρά και άνετα και με σχετική ευκολία εισέπνεα και εκπνεα από την μύτη. Προφανώς στο ζόρισμα πλέων δεν προλαβαίνεις να εκπνεύσεις από την μύτη και το κάνεις από το στόμα, όμως έχει σχέση αυτό με τους παλμούς? έχει σχέση από πού γίνετε η οξυγόνωση με τους καρδιακούς παλμούς?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2014 :  10:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by inershado

Αφήνοντας πίσω το θέμα της υψηλής πίεσης το οποίο νομίζω μπορούμε να καταλάβουμε όλοι τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουμε εάν έχουμε, υπάρχει κάποιο standard ως αναφορά τις αναπνοές την ώρα του τρεξίματος?

Ας πούμε, σήμερα έκανα μια 10km διαδρομή σχεδόν flat με 6:10min/km μέσο όρο και οι παλμοί μου ήταν μέσο όρο 175 στην διαδρομή. Ένιωθα χαλαρά και άνετα και με σχετική ευκολία εισέπνεα και εκπνεα από την μύτη. Προφανώς στο ζόρισμα πλέων δεν προλαβαίνεις να εκπνεύσεις από την μύτη και το κάνεις από το στόμα, όμως έχει σχέση αυτό με τους παλμούς? έχει σχέση από πού γίνετε η οξυγόνωση με τους καρδιακούς παλμούς?





Δεν νοειται τρεξιμο με αναπνοη απο την μυτη, παιρνεις πολυ λιγο οξυγονο, ειναι λογικο και ειδικα οταν ανεβαινει ο ρυθμος του τρεξιματος.
Φιλε μου μην ασχολεισαι τοσο με τους παλμους και τις αναπνοες, κανε ενα ολοκληρωμενο προγραμμα τρεξιματος εφοσον ηδη εχεις χτισει μια βαση αεροβια και σιγα σιγα με τον καιρο θα δεις και τις αναλογες βελτιωσεις που θα προκυψουν απο τις προσαρμογες που θα αποκομισεις μεσω της προπονησης.
Το τρεξιμο θελει υπομονη και επιμονη για να δεις αποτελεσματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2014 :  14:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε savvas,οταν λες "δεν νοειται τρεξιμο με αναπνοη απο τη μυτη" για ποτε μιλας; για διαλειματικη; για αγωνα; και σε ημιμαραθωνιο ας πουμε;και μιλαμε μονο για εκπνοη η και για εισπνοη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2014 :  14:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικα εγω χρησιμοποιω μονο την μυτη οταν περπαταω, στο τρεξιμο και στομα και μυτη, οσο ειναι χαμηλος ο ρυθμος τοσο λιγοτερο συμετεχει το στομα, ενω οσο αυξανεται ο ρυθμος παιζει τον κυριαρχο ρολο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000