Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Τρέξιμο σε αερόβιο tempo και μείωση παλμών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2014 :  17:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Πχ τρεχω Μαραθωνιο και κανω 2.56 και εναμισι μηνα μετα κανω 10χλμ σε 35,17 (μεσα Δεκεμβριου), ξεκιναω παλι προετοιμασια Φλεβαρη και κανω τον Μαη 2,51.
Με βαση το 10αρι μου θα επρεπε να κανω 2,43 που δεν το κανω με τιποτα.
Τα αλλα που σου λεω μου βγαζουν 2,46-2,48 που ειναι πιο κοντα σε αυτο που εκανα, αλλα 2.43 δεν γινεται με τιποτα.


Ο λογος για τον οποιο παρουσιαζει κανεις αποκλείσεις σε αυτά τα νούμερα στην πράξη είναι γιατί για προσπάθειες πάνω από δύο ώρες η καμπύλη γαλακτικού και πρόσληψης οξυγόνου είναι ακόμη πολύ αριστερά στο προφίλ του. Τι σημαίνει αυτό. Οτι ο δρομέας δεν έχει δουλέψει την ταχύτητα του στα 2.5 με 3 mmols. Να κάνει δηλαδή ποιοτικά λονγκς και να βγάλει περισσότερο όγκο. Να γίνει πιο οικονομικός στον μαραθώνιο, στο μακρύ τρέξιμο. Η πρόβλεψη είναι σωστή στην πράξη όμως πρέπει να γίνει δουλειά.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2014 :  17:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με όλα αυτά που διαβάζω και με μπερδεύουν ακόμα περισσότερο, καταλήγω ότι τελικά καλά κάνω και αντιστέκομαι ακόμα σε παλμογραφους και γκάτζετακια. Ξεκίνησα με την αίσθηση και συνεχίζω έτσι. Δοκίμασα το ρολόι του καλού μου όταν καναδυο λονγκ μου βγήκαν πιο γρήγορα απ'οτι τα υπολόγιζα για να τσεκάρω παλμούς με την έννοια μήπως παραζοριζομαι. Τελικά μια χαρά χαμηλοί ήταν οι παλμοί μου οποτε δεν ήταν λάθος η "αίσθηση" άνεσης που είχα και συνέχισα να πορεύομαι ως συνήθως. Στο μόνο γκατζετακι που δε μπορώ να αντισταθώ ειναι στην καταγραφή της διαδρομής-χρόνου-pace μεςω κινητού καθαρά για στατιστικούς λόγους καταγραφής του συνολικού όγκου προπονήσεων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2014 :  17:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
η φορμουλα 180 δημιουργηθηκε για να υπολογιστει η μεγιστη προσωπικη αεροβια λειτουργια χωρις την αναγκη εργομετρησης ειτε ο αθλητης ειναι επαγγελματιας ειτε ερασιτεχνης, ειτε ειναι γυναικα ειτε ανδρας, ειτε ειναι υπεβαρος ειτε ειναι αδυνατος κτλ κτλ Εκει που δεν μπορει να υπολογισει με ακριβεια ειναι σε νεους κατω των 16 οπου προτεινεται το 165.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2014 :  17:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να διευκρινησω γιατι φαινεται οτι παρανοηθηκε: η maf αφορα την προπονηση και οχι τον αγωνα. ετσι οι ελιτ μπορουν να ακολουθησουν και μαλλον να νικησουν τους συναθλητες τους...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2014 :  18:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γιατι ειναι χρησιμος ο παλμογραφος; οταν λειτουργουμε μεσα στην προσωπικη μας αεροβια ζωνη ο οργανισμος μας λειτουργει με κυριο καυσιμο το λιπος. ο μεταβολισμος του λιπους ειναι πιο αποδοτικος και εχει πολυ μικροτερο οξυδοτικο στρες. το οξυδοτικο στρες γεμιζει τον οργανισμο με ελευθερς ριζες και τοτε χρειαζεται να λειτουργήσουν αντιοξειδωτικοι μηχανισμοι για να απομακρυνουν τις βλαβερες ελευθερες ριζες. με την καυση λιπους η αποκατασταση του αθλητη ειναι ταχυτερη. οταν καιμε λιπος η υγεια μας ειναι αριστη και γερναμε με πολυ βραδυτερους ρυθμους

Edited by - n1kcha on 11/10/2014 10:52:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2014 :  19:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nimi

Με όλα αυτά που διαβάζω και με μπερδεύουν ακόμα περισσότερο, καταλήγω ότι τελικά καλά κάνω και αντιστέκομαι ακόμα σε παλμογραφους και γκάτζετακια. Ξεκίνησα με την αίσθηση και συνεχίζω έτσι. Δοκίμασα το ρολόι του καλού μου όταν καναδυο λονγκ μου βγήκαν πιο γρήγορα απ'οτι τα υπολόγιζα για να τσεκάρω παλμούς με την έννοια μήπως παραζοριζομαι. Τελικά μια χαρά χαμηλοί ήταν οι παλμοί μου οποτε δεν ήταν λάθος η "αίσθηση" άνεσης που είχα και συνέχισα να πορεύομαι ως συνήθως. Στο μόνο γκατζετακι που δε μπορώ να αντισταθώ ειναι στην καταγραφή της διαδρομής-χρόνου-pace μεςω κινητού καθαρά για στατιστικούς λόγους καταγραφής του συνολικού όγκου προπονήσεων.



Και εγώ έτσι τρέχω, που και που χρησιμοποιώ το smartphone.΄
Παλμους εχω να μετρήσω κάτι χρόνια, στόχους αγωνιστικούς βάζω πολύ σπάνια και αυτό με την έννοια ενός προσωπικού στόχου. (είμαι 85-90 κιλά γαιδαρος τι άλλους αγωνιστικους στόχους να βάλω δηλαδή...:p ) Τελευταία προετοιμαζόμουν για τον νυχτερινό ημι για κάτιτις στο 1,40 ,με επιασε μια ίωση βαρβάτη που ακόμα βήχω...αυτά.

Ομως η προπονητική ειναι προπονητική, κάτι σαν την ...πολιτική.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2014 :  19:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by n1kcha

η φορμουλα 180 δημιουργηθηκε για να υπολογιστει η μεγιστη προσωπικη αεροβια λειτουργια χωρις την αναγκη εργομετρησης ειτε ο αθλητης ειναι επαγγελματιας ειτε ερασιτεχνης, ειτε ειναι γυναικα ειτε ανδρας, ειτε ειναι υπεβαρος ειτε ειναι αδυνατος κτλ κτλ Εκει που δεν μπορει να υπολογισει με ακριβεια ειναι σε νεους κατω των 16 οπου προτεινεται το 165.



The number 180 in itself has no meaning, nor does 180-age, which is just a means to an end. (The number 180 came to me in the shower one day after a long run, one of those “ah ha” moments.) The important part of the formula is the adjustment (choosing category a, b, c, or d). With this, my attempt was to convert ones chronological age (in years) to physiological age (how healthy we are).

The training heart rate derived from the 180-Formula (or however you obtain an effective number) can also be used to test yourself (checking your pace at this HR on a track each month, called the MAF Test), or using it as a max racing heart rate on the bike during long triathlons so you’re relatively fresh for your run.

Phil Maffetone.

Αυθαίρετο λοιπόν το μαγικό νούμερο. Η μέθοδος είμαι σίγουρος ότι για κάποιους (αρκετούς) δουλεύει, αλλα δεν ειναι και ακριβής επιστήμη φαντάζομαι.

Με όλο το σεβασμό, αλλα σε αυτό το topic διαβάζω για ρυτίδες, πρόληψη γήρανσης και καταπολέμηση ελευθερων ριζών. Είχα την εντύπωση ότι το forum επισκέπτονται αρχάριοι και εμπειροτεροι δρομείς, άλλοι χαλαροί χομπιστες και άλλοι πιο σκληροπυρηνικοί. Τρέχουμε όλοι φυσικά ΚΑΙ για την υγεία μας. Αρκετοί όμως τρέχουμε κυρίως επειδή ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2014 :  20:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν γ@μιεται ας γερασουμε νωριτερα, τουλαχιστον θα εχουμε ευχαριστηθει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2014 :  21:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@n1kcha:
Επειδή δεν έχω καταλάβει τελικά, υποστηρίζεις γενικότερα ότι πρέπει να προπονούμαστε βάσει παλμών ή μόνο σε χαμηλούς παλμούς;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2014 :  23:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@echetlos Σε γενικές γραμμές πρέπει να προπονούμαστε βάσει παλμών και ο μεγάλος όγκος των προπονήσεων 80%+ να είναι σε χαμηλούς παλμούς. Το υπόλοιπο ποσοστό με πολύ μικρής διάρκειας αναερόβια interval τα ονομαζόμενα ΗΙΙΤ (15-30sec στο full με 4:30 recovery). Κάθε άτομο είναι διαφορετικό και με διαφορετικό background οπότε κρίνει ποια θα είναι η αναλογία πχ ενας εντελώς αρχάριος θα ήταν καλύτερο να είναι σχεδόν στο 100% σε χαμηλούς παλμούς.


Ενα άλλο σημαντικό εργαλείο σε σχέση με την προπόνηση και την καλή υγεία είναι η μέτρηση με τον παλμογράφο του HRV (heart rate variability). Ο παλμογράφος καταγράφει σε κατασταση ηρεμίας την κανονικότητα των χρονικών διαστημάτων μεταξύ των παλμών. Αν πχ ενα ατομο σε κατάσταση ηρεμίας έχει 60 σφυγμούς/min δεν σημαινει οτι ο ένας από τον άλλο απέχουν 1 ακριβώς sec. Τα διαστήματα μεταξύ των παλμών παρουσιάζουν ποικιλία και κυμαίνονται απο 0,5 ως 2sec. Όσο πιο ακανόνιστα είναι τα διαστήματα τόσο πιο άνετα δουλεύει η καρδιά, τόσο καλύτερο είναι το αεροβικό μας σύστημα, ενώ αποτελεί ισχυρή ένδειξη οτι ο οργανισμός έχει αφομιώσει την προηγούμενη προπόνηση μας έτσι μπορούμε να προχωρήσουμε σε επόμενη προπόνηση χωρίς τον κίνδυνο υπερπροπόνησης.

Υπάρχει η εφαρμογή ithlete για τηλέφωνα που μας επιτρέπει να μετράμε καθημερινά το hrv μας και να ξέρουμε με εγκυρότητα ποια είναι η φυσική κατάσταση μας και τι πρόοδο έχουμε κάνει μεσα στο χρόνο.
Ακόμα στα ρολόγια polar (ίσως και σε άλλα) υπάρχει το τεστ ownindex που βασίζεται στο hrv το οποίο βγάζει με μικρή απόκλιση το VO2max μας.

Εγω χρησιμοποιώ καθημερινά το ithlete και αν βγω και για 2-3 κρασιά ή το παρακάνω με τους καφέδες ή κάνω κακό ύπνο τα "βλέπω" το επόμενο πρωι στο hrv μου. Εκτός λοιπόν από την προπόνηση το hrv επηρεάζεται και από τον τρόπο ζωής...

και μια έρευνα για το HRV:
quote:
Heart rate variability (HRV) is a noninvasive, practical and reproducible measure of autonomic nervous system function. A heart rate that is variable and responsive to demands is believed to bestow a survival advantage, whereas reduced HRV may be associated with poorer cardiovascular health and outcomes. In recent years, many researchers have investigated the prognostic implications of HRV in a variety of clinical populations. Evidence suggests that reduced HRV has prognostic significance for individuals with myocardial infarction, chronic heart failure, unstable angina and diabetes mellitus.

όλη ή έρευνα:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2903986/

Edited by - n1kcha on 10/10/2014 23:37:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2014 :  12:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να καταλήξουμε λοιπον πως, τον παλμογράφο μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε για την παρατηρήση της αποκατάστασης και τον ρυθμό διασκελισμου για τον έλεγχο της έντασης στην προπονηση όταν μας απασχολεί η επίδοση. (οι όροι που χρησιμοποιώ καθώς και αυτούς πού σκόπιμα δεν αναφέρω όπως πχ τον όρο Υγεία, δεν είναι τυχαίοι).

Δεν σημαίνει οτι κάποιος που θα δουλεύει με παλμογράφο δεν θα έχει κινητρο ή αποτέλεσμα, απλώς ο ρυθμός είναι πιο έγκυρος για την εξέλιξη της επιδοσης.

Σε καμία περίπτωση, και υπάρχουν πολλοί λογοι για αυτό, η σχετική αδιαφορία για τις ζώνες καρδιακής συχνοτητας ΔΕΝ σημαίνει οτι λειτουργούμε σε βάρος της υγείας μας και αυτο γιατί , τα πρωτόκολλα που βασίζονται στην ΕΠΙΔΟΣΗ (δηλαδή στον ρυθμό) έχουν πολύ μεγάλο βαθμό ακολουθίας στην ομαλή προσαρμογή της καρδιάς. Επισης οι φόρμουλες του προσδιορισμου του ρυθμου γενικότερα (αλλά ας μην γελοιμαστε όταν μιλάμε για φόρμουλες μιλάμε για τον Ντάνιελς..) διέπονται απο τις βασικές αρχές της προπονησης, κα-νο-νι-κα και με τον νόμο.

Οι εργομετρες όπως ο Ντάνιλες, στα 100δες προφιλ που συνέταξαν στην πολυετή έρευνα τους έχουν μετρήσει , εκτός των άλλων , ΚΑΙ την καρδιακή συχνότητα των δοκιμαζομένων.




People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 11/10/2014 12:33:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2014 :  13:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή, για να καταλάβω, αν εγώ αύριο αποφασίσω να τρέχω (εφόσον είμαι ικανός για κάτι τέτοιο) για 6 μήνες 4 φορές εβδομαδιαίως απο 5χλμ σε 35 λεπτά ακριβώς πχ και να βελτιώνω το χρόνο αυτό κατα 1 λεπτό ας πούμε κάθε δίμηνο έπειτα, τι παραπάνω θα κερδίσω αν αγοράσω ρολόι με παλμογραφο? θεωρείς ότι με αυτή τη "μπακαλιστικη" λύση που πρότεινα κινδυνεύω απο υπερπροπονηση, ότι ο οργανισμός μου δε θα μπορεί να προσαρμοστεί και θα κινδυνεύσει η υγεία μου? δεν θα δώ με τον τροπο αυτό σταδιακή βελτίωση όπως αν εφαρμοζα τη MAF κατα γράμμα ?
Ρωτάω για να καταλάβω, οχι για να ειρωνευτω.
Επίσης η έρευνα που παραθετεις αφορά πληθυσμό με χρόνια καρδιαγγειακά νοσήματα και η γενίκευση των συμπερασμάτων ειναι παρακινδυνευμενη. Και κάποιες κατηγορίες φαρμάκων ωφελούν ασθενείς με τέτοια προβλήματα, αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να αρχίσουμε όλοι να παίρνουμε β-αναστολεις για παράδειγμα.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  18:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@dkoukou Καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και το καρδιοσυχνόμετρο προσφέρει την βέλτιστη επιλογή. Πχ κάποιος με καλή τεχνική τρεξίματος μπορεί τα 5χλμ σε 35 λεπτά να είναι πολύ αργά για αυτόν, ενώ κάποιος με περίσιο λίπος να πρέπει αρχικά να περπατάει γιατί το βάρος του δίνει έξτρα φόρτο στην καρδιά και δεν μπορεί να παραμείνει αερόβιος με 7 λεπτά/χλμ. Με το καρδισυχνόμνετρο δεν βαδίζεις στα τυφλά, επιτυγχάνεις γρηγορότερα πρόοδο κτλ

Μελέτη HRV για αρσιβαρίστες
http://www.8weeksout.com/wordpress/wp-content/uploads/2011/12/HRV-in-Powerlifters.pdf

Μελέτη HRV για δρομείς
http://www.8weeksout.com/wordpress/wp-content/uploads/2011/12/HRV-in-Middle-Distance-Runners.pdf

στην πρώτη αναφέρει:
quote:
Heart ratevariability(HRV)and parasympathetic power are closely related
to the well-being and health status in humans.


Η μέτρηση HRV είναι σημαντική όχι μόνο για ασθενείς αλλά για αθλητές και όλο τον κόσμο...

Edited by - n1kcha on 13/10/2014 18:56:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  19:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας το προχωρησω λοιπον λιγο ακομα.
Γραφεις οτι τα 7 λεπτα/χλμ μπορει για καποιους να ειναι παρα πολυ αργος ρυθμος - μα ακριβως αυτο δεν ευαγγελιζεται η μεθοδος (τρεξιμο σε αποκλειστικα αεροβιες συνθηκες) ? Αφου ετσι κι'αλλιως θα υποχρεωθω να τρεχω απελπιστικα αργα απ'οτι καταλαβαινω, τι το χρειαζομαι το καρδιοσυχνομετρο αν ειμαι ηδη εστω και αρχαριος δρομεας (αρα εστω και στοιχειωδως προπονημενος) ? Απλα ριχνω το ρυθμο σε ολες τις προπονησεις 3-4 λεπτα το χιλιομετρο και ειμαι σιγουρα εντος στοχου παλμων, ή οχι ?
Δευτερον, ποσες ωρες προπονησης εβδομαδιαια απαιτουνται για να δεις απτα αποτελεσματα ? Γιατι με παραδοσιακες προπονητικες μεθοδους 2-3 ωρες την εβδομαδα αρκουν για να δει καποιος αξιολογα αποτελεσματα σε μερικους μηνες. Στη MAF φανταζομαι θα απαιτειται σημαντικος αριθμος ωρων προπονησης εβδομαδιαια με τοσο χαμηλες εντασεις. Ποσο πρακτικο ειναι για τους περισσοτερους αν απαιτουνται 8 και βαλε ωρες προπονησης ?
Τριτον, την ημερα του αγωνα τι γινεται ? Στο αεροβιο κομματι μπορει να γινω πιο αποτελεσματικος αλλα στον αγωνα οι ρυθμοι θα ανεβουν σημαντικα και η καρδιακη συχνοτητα επισης. Ποσο καλα μπορει να αποδωσει ενας οργανισμος σε εντασεις στις οποιες δεν εχει μαθει να ασκειται ?

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  21:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τέτοια πολεμική εναντίον του παλμογράφου πάντως δεν την περίμενα!

Μανώλη, ο δρομέας που απλά τρέχει για τη φυσική του κατάσταση και δεν κοιτά ούτε αγώνες, ούτε χρονόμετρα, προφανώς δεν ενδιαφέρεται για παλμογράφους, αλλά ούτε για βιβλία προπονητικής, ούτε για πίνακες, μεθόδους, ζώνες, vdot, τέμπο και διαλειμματικές. Και κατά πάσα πιθανότατα τρέχει αποκλειστικά αερόβια και καλά κάνει για την υγεία του.

Αν μιλάμε όμως για κάποιον που θέλει να προσεγγίσει λίγο πιο εξειδικευμένα την προπόνησή του, τότε η πιο φθηνή/αξιόπιστη λύση παραμένει ο παλμογράφος. Εκτός και αν θέλετε τον άνθρωπο αυτόν να τον τρυπάτε και να του παίρνετε αίμα λες και είναι επαγγελματίας! Αυτά όσον αφορά στα εργαλεία.

Όσον αφορά στη μέθοδο και ειδικότερα στον Maffetone, ο άνθρωπος δεν είπε τίποτε περισσότερο από το ότι η βάση για κάθε αγώνισμα αντοχής είναι η αερόβια προπόνηση. Πόσοι και πόσοι δεν το υποστηρίζουν αυτό. Έφτιαξε και αυτός μια μέθοδο (180 – ηλικία κλπ) όπως τόσοι άλλοι, ώστε ο κάθε κοινός αθλούμενος με παλμογράφο να υπολογίζει που πρέπει να κινείται για να αναπτύξει την αερόβια βάση του. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό εγείρει τόσες ενστάσεις; τα vdot δεν είναι και αυτοί εμπειρικοί/στατιστικοί πίνακες ; όλες οι ταχύτητες και ρυθμοί προπόνησης που υπολογίζουν τα calculator δεν είναι εμπειρικοί αλγόριθμοι; δεν είπε κανείς ότι αν εγώ π.χ. ξεπεράσω τους 140 σφυγμούς και τρέχω με 143 δε θα αναπτύξω την αερόβια ικανότητά μου. Αλλά ως άσχετος, χωρίς προπονητή μπορώ να έχω μια εκκίνηση βάσει σφυγμών.

Πέραν αυτού, ο παλμογράφος και τα MAF test είναι ένα πολύ καλό και δωρεάν τεστ, για να υπολογίζει κανείς την αερόβια βελτίωσή του. Αν μπορώ να πηγαίνω πιο γρήγορα με τους ίδιους σφυγμούς, έχω βελτιωθεί. Απλά και δωρεάν και μετρήσιμα και χωρίς να κοπανηθώ/εξαντληθώ για να βρω μέγιστα! Κάνω κάθε μήνα την 4άρα του Υμηττού για ζέσταμα και μετά την κάνω κρατώντας τους σφυγμούς μου στους 140. Μετρώ το χρόνο και τον μέσο ρυθμό και έχω κάτι σαν αυτό:



Απλά, μετρήσιμα και δωρεάν. Ή μάλλον 50 ευρώ πριν 3 χρόνια για έναν παλμογράφο.

Και ναι, προσωπικά χρησιμοποιώ παλμογράφο και στους αγώνες. Πείτε ότι δεν έχω την εμπειρία της αίσθησης ή του ρυθμού, αλλά το να έχω μια στιγμιαία μέτρηση της κατάστασης της φυσιολογίας μου προσωπικά το βρίσκω θετικό. Όπως επίσης να έχω έναν μπούσουλα ότι τον ημί μπορώ να το τρέξω περίπου με έναν μ.ο. 168 σφυγμών και τον μαραθώνιο 160 μου είναι χρήσιμο. Και θα ομολογήσω ότι αν δεν το είχα θα πήγαινα και πιο αργά γιατί ως άτομο δεν πιέζω τον εαυτό μου σωματικά. Δεν υποστηρίζω ότι οι σφυγμοί είναι το αποκλειστικό κριτήριο. Το πώς νιώθεις και ο ρυθμός συνυπολογίζονται. Π.χ. χθες υπολόγιζα να κάνω τα 25Κ των Σπετσών με 165 σφυγμούς μέσο όρο. Τελικά έκανα 160 μ.ο. και τα πήγα καλύτερα από ποτέ. Δεν πίεζα για παραπάνω σφυγμούς όταν ένιωθα ότι δεν πήγαινα.

Αυτά

Edited by - chamav on 13/10/2014 21:38:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000