Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 adidas boost-τα φώτα σας!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 11

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  00:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Εγώ έχω δικά μου, είχε το πόδι μου εξ αρχής...

"My sport is your sport's punishment"



Το μόνο είναι ότι αν χαλάσουν δε μπορείς να τα αντικαταστήσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  09:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως Νίκο, να μας έκανες μια συνοπτική παρουσίαση των μοντέλων της Adidas για τους mainstream ερασιτέχνες δρομείς. Βάρος, drop, σε τι είδους πάτημα, ή σωματότυπο απευθύνονται κυρίως και για τι είδους χρήση πχ LR, αγώνες κλπ.

Εγώ έχω καταλάβει ότι το adios είναι το αγωνιστικό, για γρήγορους ή ελαφρείς δρομείς και για μικρές αποστάσεις.
Ακολουθεί το boston, λίγο πιο απορροφητικό κυρίως για γρήγορες προπονήσεις αλλά και για λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις.
Μετά είναι τα glide, αρκετά απορροφητικά και για όλες σχεδόν τις δουλειές (με τα boost έτρεξα στον ΚΜΑ)
Τέλος, το energy boost πρέπει να είναι το πιο βαρύ, αργό κι απορροφητικό απ' όλα, κι άρα το ιδανικότερο για LR.

ΥΓ σκεφτόμουνα το energy αλλά δοκίμασα το boston και μου άρεσε αρκετά, οπότε σκέφτομαι να παω στο boston -για τα πιο γρήγορα- ή και στα δύο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  09:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρη, το Energy είναι αρκετά απορροφητικό στο κομμάτι της φτέρνας, αν πατάς ελαφρώς μπροστά δεν έχει και τοοοσο μεγάλη απόσβεση (μη σου πως πως εμένα μου φαίνεται σχεδόν το ίδιο με τα Boston)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2014 :  14:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio


Μήπως Νίκο, να μας έκανες μια συνοπτική παρουσίαση των μοντέλων της Adidas για τους mainstream ερασιτέχνες δρομείς. Βάρος, drop, σε τι είδους πάτημα, ή σωματότυπο απευθύνονται κυρίως και για τι είδους χρήση πχ LR, αγώνες κλπ.




Άρη, ο Αργύρης είναι πιο κατάλληλος μιας κι έχει γράψει πολλά χλμ και με τα τρία.

Όλα ουδέτερα παπούτσια είναι, 9-10mm drop.
Μη με ρωτάς σε τι σωματότυπο απευθύνονται γιατί εγώ είμαι ξεκάθαρα υπέρ της άποψης πως ο οποιοσδήποτε μπορεί να φορέσει ό,τι παπούτσι θέλει και του αρέσει. Οπότε...

Από την μία φορά που έχω τρέξει με τα adios κι από όσο θυμάμαι, είναι πιο κοντά με τα Boston απ' όσο τα δεύτερα με τα Energy. Τα Energy είναι κατηγορία Nimbus, μην σου πω και πιο μαλακά.
Τα adios και τα Energy είναι τα μοναδικά με σκέτο boost, τα Boston έχουν μια λεπτή στρώση EVA, ενώ τα υπόλοιπα έχουν από αρκετό έως πολύ EVA.
Πάντως με τα Energy ένοιωθα ότι "πάλευα" για να κινηθώ, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ζεστό το techfit ύφασμα και παρ' όλο που δίνει αρχικά μια εφαρμογή γάντι, είναι τόσο stretchy που το πόδι δεν είναι σταθερό μέσα στο παπούτσι.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2014 :  14:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχοντας γράψει μερικά ακόμη χλμ με τα δύο Boost, τα μεν Energy είναι ΣΙΓΟΥΡΑ τα χειρότερα παπούτσια που έχω φορέσει, τα δε Boston μου αρέσουν ακόμη περισσότερο από την πρώτη εντύπωση.
Τελικά το Boost μαζί με λίγο EVA (σε σχετικά χαμηλό προφίλ) φτιάχνουν έναν πολύ ωραίο αφρό.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2014 :  14:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Έχοντας γράψει μερικά ακόμη χλμ με τα δύο Boost, τα μεν Energy είναι ΣΙΓΟΥΡΑ τα χειρότερα παπούτσια που έχω φορέσει, τα δε Boston μου αρέσουν ακόμη περισσότερο από την πρώτη εντύπωση.
Τελικά το Boost μαζί με λίγο EVA (σε σχετικά χαμηλό προφίλ) φτιάχνουν έναν πολύ ωραίο αφρό.

"My sport is your sport's punishment"


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2014 :  15:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνείς, adidasάκια?

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/12/2014 :  15:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Συμφωνείς, adidasάκια?

"My sport is your sport's punishment"


Βασικά το smile ήταν πιο πολύ για τον χαρακτηρισμό του Energy
Κατα τα άλλα συμφωνώ για τα Boston
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2014 :  08:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και γω προς τα κει πάω.
Μετά τα sonic boost και τα glide boost, έλαβα τώρα τα glide 5, οπότε θα δοκιμάσω τα boston boost.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2014 :  08:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι, τα παλιά Glide σάς έστειλαν;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pheidias
Forum-Runner

Greece


125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2014 :  15:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Pheidias Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το Energy Boost 2 ESM (προσοχή στο ESM) είναι βελτιωμένο (και ακριβότερο) - έχει πιο διαπνέον επάνω ύφασμα σε σχέση με το σκέτο Boost 2.
Το Adios Boost 2 μου φαίνεται πολύ βελτιωμένο σε σχέση με το παλιό Adios, πιο μαλακό επάνω και πλαϊνό και καλύτερα εφαρμοστό στο πόδι.

Έτρεξα Κλασικό Μαραθώνιο (θα μου πεις ότι είμαι 60 kg) με το Adios (και δεκάρι ΣΔΥΑ φυσικά) και το έχω για αγωνιστικό καθαρά.
Και έχω και το Energy για προπονητικό και επαρχιακούς δύσκολους δρόμους (έτρεξα τις Σπέτσες με αυτό).
(Ακριβός συνδυασμός βέβαια, αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος.)


Τρέχω στον μαραθώνιο του Λονδίνου και μαζεύω προσφορές για τα παιδιά της Αφρικής! Please sponsor me (thank you!): http://uk.virginmoneygiving.com/pheidias

Edited by - Pheidias on 23/12/2014 15:01:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ousake
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2014 :  11:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Εγώ συνήθως τρέχω με Nimbus (και πιο παλιά με supernova glide), και ήμουν πολύ ικανοποιημένη και από τα δύο παπούτσια. Πρόσφατα δοκίμασα τα Energy boost 2 και έχω να πω τα εξής:

Μου φάνηκαν εξαιρετικά σε απορρόφηση κραδασμών.

Η πολύ μαλακή αίσθηση/σαν να βουλιάζεις λίγο, δεν με τρέλανε, αλλά εφόσον είναι απορροφητικά/προστατευτικά, μπορώ άνετα να την παραβλέψω.

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, πράγματι το ύφασμα/υλικό τους μου φάνηκε και εμένα πολύ ζεστό. Το καλοκαίρι ίσως να είναι πρόβλημα.


Και μια παρατήρηση για όποιους τρέχουν σε βουνό με παπούτσια δρόμου: Εγώ συνήθως τρέχω βουνό (χωματόδρομους και μονοπάτια) με τα nimbus, με εξαίρεση όταν βρέχει ή έχει βρέξει. E, τα boost δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά (το ξέρω, το ξέρω, τα παπούτσια φτιάχτηκαν για άλλη χρήση ), γιατί σε χώμα η αίσθηση ότι βουλιάζεις παραήταν έντονη, ενώ σε πιο κακοτράχαλο μονοπάτι φοβόμουν μην σκίσουν/χαλάσουν οι πέτρες το boost. Επίσης το γεγονός ότι είναι τόσο ελαστικό το ύφασμα, κάνει το πόδι να γλιστράει και να μην είναι σταθερό σε πέτρες.

Συνολικά πάντως για άσφαλτο (που είναι και η χρήση για την οποία κατασκευάστηκαν τα παπούτσια βέβαια!) είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jpsih
Senior Forum-Runner

Greece


519 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/01/2015 :  23:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ψαχνω τα boston boost αλλα στα πιο γνωστα μαγαζακια (sportsshoes, startfitness, wiggle) εχουν μεινει μονο μικρα νουμερα (ψαχνω για UK 12αρι)

εχουμε καποια αλλη αξιοπιστη εναλλακτικη μηπως τα βρω απο καπου αλλου?


Pain is inevitable. Suffering is optional.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2015 :  18:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου πηρε σημερα ξαδελφος μου τα boston 5 απο το Mall στην adidas που ειχε 40 τις εκατο εκπτωση με 78 ευρω.Τα περιμενω πως και πως να μου τα στειλει,αν προλαβω θα τα φορεσω στον Ταχυδρομο την αλλη Κυριακη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2015 :  19:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για όποιον ενδιαφέρεται για Boost...
Έτρεξα με τα Response Boost ενός φίλου.
Παρ' όλο που είναι εμφανώς "φθηνότερο" μοντέλο (ιδίως στο επάνω μέρος), το πάτημά του είναι πολύ κοντά στα Energy.
Κι ας έχει μεγάλο κομμάτι της σόλας με απλό EVA.
Ο φίλος που έχει και τα Glide Boost, λέει πως τα Response είναι πιο μαλακά.
Η δε τιμή τους είναι πολύ χαμηλή, 60€ στο sportsshoes και 85€ στα Zackret.
Προσοχή μόνο στο νούμερο γιατί μπροστά είναι και στενά και ρηχά.

Λεωνίδα, κάθε φορά που τρέχω με τα Boston, όλο και πιο πολύ μου αρέσουν!



"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 11 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000