Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Συναντήσεις - Προπονήσεις
 Long Run στον κλασσικό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Arnaki
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/09/2014 :  14:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά καλησπέρα. Πιστεύετε πως τα LR για τον κλασσικό, θα ήταν καλύτερα να γίνονται στην ίδια την διαδρομή του μαραθωνίου; ειδικά αν κάποιος δεν την έχει τρέξει τη διαδρομή...Ίσως μετράει στην ψυχολογία...

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  14:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δν έχεις τρέξει μαραθώνιο Αθήνας, καλύτερα να μην ξέρεις τι σε περιμένει. Αυτό πιστεύω εγώ.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  14:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλύτερα δεν είναι, ούτε χειρότερα, αρκεί να τα κάνεις κάπου, άσε που ο δρόμος αυτός δεν είναι και ότι το καλύτερο για προπονήσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  15:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πέρισυ σχεδόν όλα τα long runs απο Σεπτέμβριο και μετά τα έκανα πάνω στην Κλασσική διαδρομή. Ξεκινώντας απτο 5ο χιλιόμετρο. Είχα κάνει ένα 25άρι, ένα 26άρι, δύο 28άρια, ένα 30άρι, ένα 33άρι και ένα 36άρι. Τότε είχα χαρεί πολύ γιατί ένοιωθα ότι είχα κάνει αρκετή προσομείωση. Φέτος δεν έχω τρέξει κανένα στην διαδρομή και δεν προβλέπεται. Τα long runs πρέπει να σε χρεώνουν το δυνατό λιγότερο. Και δεν είναι και το καλύτερο να τα κάνεις σε τόσο ανηφορική διαδρομή. Απο ψυχολογική πλευρά είναι καλό, απο αγωνιστική μάλλον όχι, αν δεν θες να πας καμμένος στην εκκίνηση..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  15:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
36+5=41.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  17:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Trexalitsa τι χρόνο έκανες πέρσυ; Ποιςο μαραθώνιός σου ήταν;




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  17:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξάνδρα, 4:10 έκανα και ήταν ο πρώτος μου μαραθώνιος. Δεν έτρεχα όμως πριν. Πρωτοφόρεσα τα αθλητικά μου και βγήκα στους δρόμους το Μαίο του '13 και το Νοέμβριο με μόνο 5 μήνες τρέξιμο στα πόδια μου έτρεξα την Κλασσική.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  20:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέρυσι τα περισσότερα LR τα έκανα στην κλασική διαδρομή.
Κατά την άποψή μου με βοήθησαν ψυχολογικά και ίσως προπονητικά, αλλά στην εκκίνηση ήμουν κουρασμένος, και βγήκαν και κάτι προβλήματα τραυματισμών.
Πιστεύω, ότι 1 ή το πολύ 2 LR στην κλασική με αργό ρυθμό βοηθούν.
Βέβαια εξαρτάται από την εκάστοτε φυσική κατάσταση του καθένα, τον χρονικό στόχο του, τις καιρικές συνθήκες, την τροφοδοσία την ημέρα του αγώνα, κλπ.

30Κ
http://connect.garmin.com/activity/378734384
25Κ
http://connect.garmin.com/activity/382357366
29Κ
http://connect.garmin.com/activity/385982754
25Κ
http://connect.garmin.com/activity/392313578

και 32Κ ΕΚΤΟΣ ΚΛΑΣΙΚΗΣ στις 12-10-2013
http://connect.garmin.com/activity/389347070
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  20:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Αλεξάνδρα, 4:10 έκανα και ήταν ο πρώτος μου μαραθώνιος. Δεν έτρεχα όμως πριν. Πρωτοφόρεσα τα αθλητικά μου και βγήκα στους δρόμους το Μαίο του '13 και το Νοέμβριο με μόνο 5 μήνες τρέξιμο στα πόδια μου έτρεξα την Κλασσική.



Μπράβο! Πολύ καλά!




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOSD
Forum-Runner

Greece
61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2014 :  23:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην ξεχνάτε ότι αν κάποιος θέλει να τρέξει L.R. στην κλασσική διαδρομή και ταυτόχρονα να μην επιβαρυνθεί πολύ από τις ανηφόρες, μπορεί να την τρέξει ανάποδα, δηλαδή με κατεύθυνση από Αθήνα προς Μαραθώνα.Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω. Λίγα L.R. τα τρέχω κανονικά. Αυτήν την Κυριακή , βέβαια, θα ξεκινήσω από Μαραθώνα για 26άρι.

ΚΟΝΞ-ΟΜ-ΠΑΞ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  03:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλύτερα να κάνεις αλλου τα λονγκ γιατί είναι πιο ωραία η πρώτη εμπειρία της κλασικής διαδρομής την ημέρα του αγώνα. Εχει διαφορετική ατμόσφαιρα, έχει ενέργεια και έτσι την βιώνεις πιο έντονα. Αν έχεις κάνει αρκετες προπονήσεις στην ίδια διαδρομή θα μειώσεις ίσως την επιδραση αυτή. Εξαρτάται πάντα βέβαια τον στόχο που έχεις, αλλά συνήθως ο πρώτος μαραθώνιος είναι αναγνωριστικός για το σώμα και γεμάτος συναισθήματα για την ψυχή. Επίσης οι ανηφόρες της κλασικής για ένα βατό ρυθμό δεν είναι δύσκολες. Αν έχεις κάνει αρκετά λονγκ , αν έχεις συμπληρώσει έναν καλό όγκο χιλιομετρων στην προετοιμασία σου , η ημέρα του αγώνα θα είναι για σένα ένα πρωτόγνωρο ταξίδι.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  09:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Καλύτερα να κάνεις αλλου τα λονγκ γιατί είναι πιο ωραία η πρώτη εμπειρία της κλασικής διαδρομής την ημέρα του αγώνα. Εχει διαφορετική ατμόσφαιρα, έχει ενέργεια και έτσι την βιώνεις πιο έντονα. Αν έχεις κάνει αρκετες προπονήσεις στην ίδια διαδρομή θα μειώσεις ίσως την επιδραση αυτή. Εξαρτάται πάντα βέβαια τον στόχο που έχεις, αλλά συνήθως ο πρώτος μαραθώνιος είναι αναγνωριστικός για το σώμα και γεμάτος συναισθήματα για την ψυχή. Επίσης οι ανηφόρες της κλασικής για ένα βατό ρυθμό δεν είναι δύσκολες. Αν έχεις κάνει αρκετά λονγκ , αν έχεις συμπληρώσει έναν καλό όγκο χιλιομετρων στην προετοιμασία σου , η ημέρα του αγώνα θα είναι για σένα ένα πρωτόγνωρο ταξίδι.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



+1




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  11:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Καλύτερα να κάνεις αλλου τα λονγκ γιατί είναι πιο ωραία η πρώτη εμπειρία της κλασικής διαδρομής την ημέρα του αγώνα. Εχει διαφορετική ατμόσφαιρα, έχει ενέργεια και έτσι την βιώνεις πιο έντονα. Αν έχεις κάνει αρκετες προπονήσεις στην ίδια διαδρομή θα μειώσεις ίσως την επιδραση αυτή. Εξαρτάται πάντα βέβαια τον στόχο που έχεις, αλλά συνήθως ο πρώτος μαραθώνιος είναι αναγνωριστικός για το σώμα και γεμάτος συναισθήματα για την ψυχή. Επίσης οι ανηφόρες της κλασικής για ένα βατό ρυθμό δεν είναι δύσκολες. Αν έχεις κάνει αρκετά λονγκ , αν έχεις συμπληρώσει έναν καλό όγκο χιλιομετρων στην προετοιμασία σου , η ημέρα του αγώνα θα είναι για σένα ένα πρωτόγνωρο ταξίδι.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



+2. Νιώθω ότι κάνοντας τα LR επάνω στην κλασική διαδρομή την απομυθοποιείς και χάνεις κάτι από τη μαγεία την ημέρα του αγώνα.

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  11:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρια που στην τελικη πιο πολυ κακο παρα καλο μπορει να σου κανει στην ψυχολογια σου, γιατι το πιο πιθανο να σου φανει δυσκολη η διαδρομη, να κουραστεις κλπ, και ποιος δεν κουραζεται καλοκαιριατικα χωρις τροφοδοσια (υδατανθρακες εννοω) μετα απο ενα βαρετο και ενδεχομενως μοναχικο 30-32αρι? Γιατι αλλο η προπονηση και αλλο ο αγωνας, οπου και ξεκουραση θα εχει προηγηθει, και καλη τροφοδοσια θα υπαρχει και κοσμος στους δρομους να ενθαρρυνει και πολλοι συντρεχτες και δε θα υπαρχει και το αγχος των διερχομενων αυτοκινητων.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  14:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ε ναί ρε παιδιά, είναι ξενέρωμα να κάνεις ειδικά για τον πρώτο μαραθώνιο τα long στην κλασσική, άσε που συμφωνούν και οι γυναίκες του forum....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  21:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω λεω να μην κανεις κανενα long run γιατι θα σε χρεωσουν και θα απομυθοποιησεις το μαραθωνιο.Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα να μην κανεις καθολου προπονηση γιατι θα σε χρεωσει και αυτη.Πηγαινε εντελως αποπρονητος και θα εισαι οκ.
Θα με τρελανεται ρε παιδια.Δηλαδη να μη τρεχει σε ανηφορες για να μην κουραστει στην προπονηση;Οι περισσοτεροι προπονητες προτεινουν αν μπορει καποιος να τρεξει κομματι της διαδρομης που θα γινει ο αγωνας και εσεις του λετε να μην το κανει; Αγωνα θα τρεξει δεν παει να παντρευτει και φοβαται να μη χασει τη μαγεια του μυστηριου.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

Edited by - stratus on 27/09/2014 21:16:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000