Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Συναντήσεις - Προπονήσεις
 Long Run στον κλασσικό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  22:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μολις περσι εκανα LR στη κλασσικη, 32αρι, ενω την εχω τρεξει 3 φορες. Ψυχολογικα με εριξε. Πηγαινοντας σιγα εβλεπα περισσοτερο τη δυσκολια της διαδρομής και τις παρατεταμενες ανηφορες, κατι που δε καταλαβα καμια φορα στον αγωνα. Τωρα καθε φορα που κινουμαι στη μαραθωνος ττο μυαλό μου παει σε αυτο το LR και στις ανηφορες της διαδρομής!! Οχι ευχαριστο συναισθημα. Νομιζω πως αν εχεις προπονηθει σωστα σε ανηφορες και LR, δεν έχει να σου προσφέρει τιποτα αν την τρεξεις σε αργο ρυθμό. Τώρα αν κανεις πραγματικλη προσομείωση σε ρυθμό αγώνα η και γρηγοροτερο, αιναι άλλη κουβέντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  23:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To 2002 που πήγα σαν αρχάριος στον μαραθώνιο
τα δοκιμαστικά πρώτα 30χλμ που κάναμε 4 βδομάδες πριν
εννοείται με βοήθησαν-και τον καθέναν φαντάζομαι!-
αφού είδαμε τι μας περιμένει

Στους επόμενους μαραθωνίους εξαρτιόνταν από τη μνήμη μας
εάν θα έπρεπε να την ξανατρέξουμε δοκιμαστικά

Τώρα που τη θυμάμαι καλά δεν βρίσκω το λόγο να πάω πριν δοκιμαστικά

Εάν ένας έχει απορία... επιβάλλεται να το κάνει
αλλά πρέπει να πάει πολύ χαλαρά

Ένας που στην προπόνησή του έχει βάλει παρόμοιες
ή πιο δύσκολες ανηφόρες
συμμετέχοντας για πρώτη φορά ή όχι
δεν το θεωρώ αναγκαίο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2014 :  10:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να κάνεις Long Run (μα καλά τι συζητάμε), απλά βρίσκω υπερβολικό το να το κάνεις στην κλασσική, καθαρά από πρακτικό θέμα, εκτός αν είσαι κάποιος που μένει νέα μάκρη/ραφήνα κτλ. Αφήστε που το θεωρώ επικίνδυνο, και λόγω της επικινδυνότητας δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να το ευχαριστηθεί όπως θέλει. Έχω δει δεκάδες δρομείς να κάνουν Long run εκεί, καθώς πήγαινα για τρίαθλο στου σχινιά πριν 1 βδομάδα.

Κάτι προσφέρει δλδ αν θέλετε να ψυρίσετε την μαιμού, αλλά πολύ κακό για το τίποτα, ειδικά για τους περισσότερους από εμάς. Χρησιμοποιείστε τον εξτρά χρόνο που θα χρειαστείτε (εκτός αν είστε ντόπιοι είπαμε) για διατάσεις, λίγη ενδυνάμωση κτλ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2014 :  15:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Εγω λεω να μην κανεις κανενα long run γιατι θα σε χρεωσουν και θα απομυθοποιησεις το μαραθωνιο.Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα να μην κανεις καθολου προπονηση γιατι θα σε χρεωσει και αυτη.Πηγαινε εντελως αποπρονητος και θα εισαι οκ.
Θα με τρελανεται ρε παιδια.Δηλαδη να μη τρεχει σε ανηφορες για να μην κουραστει στην προπονηση;Οι περισσοτεροι προπονητες προτεινουν αν μπορει καποιος να τρεξει κομματι της διαδρομης που θα γινει ο αγωνας και εσεις του λετε να μην το κανει; Αγωνα θα τρεξει δεν παει να παντρευτει και φοβαται να μη χασει τη μαγεια του μυστηριου.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.


είπε κανείς να μην κάνει ανηφόρες η long;;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2014 :  15:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Arnaki

Παιδιά καλησπέρα. Πιστεύετε πως τα LR για τον κλασσικό, θα ήταν καλύτερα να γίνονται στην ίδια την διαδρομή του μαραθωνίου; ειδικά αν κάποιος δεν την έχει τρέξει τη διαδρομή...Ίσως μετράει στην ψυχολογία...


μην τρελλαθούμε εμείς, σε αυτό απαντάμε και το τι νομίζει ο καθένας μας.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2014 :  22:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by stratus

Εγω λεω να μην κανεις κανενα long run γιατι θα σε χρεωσουν και θα απομυθοποιησεις το μαραθωνιο.Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα να μην κανεις καθολου προπονηση γιατι θα σε χρεωσει και αυτη.Πηγαινε εντελως αποπρονητος και θα εισαι οκ.
Θα με τρελανεται ρε παιδια.Δηλαδη να μη τρεχει σε ανηφορες για να μην κουραστει στην προπονηση;Οι περισσοτεροι προπονητες προτεινουν αν μπορει καποιος να τρεξει κομματι της διαδρομης που θα γινει ο αγωνας και εσεις του λετε να μην το κανει; Αγωνα θα τρεξει δεν παει να παντρευτει και φοβαται να μη χασει τη μαγεια του μυστηριου.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.


είπε κανείς να μην κάνει ανηφόρες η long;;;;




Μεταξιταστέος ο Χρήστος. Δεν διαβάζει την ερώτηση και απαντάει άλλα ντ'άλλα της Παρασκευής το γάλα.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2014 :  22:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by stratus

Εγω λεω να μην κανεις κανενα long run γιατι θα σε χρεωσουν και θα απομυθοποιησεις το μαραθωνιο.Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα να μην κανεις καθολου προπονηση γιατι θα σε χρεωσει και αυτη.Πηγαινε εντελως αποπρονητος και θα εισαι οκ.
Θα με τρελανεται ρε παιδια.Δηλαδη να μη τρεχει σε ανηφορες για να μην κουραστει στην προπονηση;Οι περισσοτεροι προπονητες προτεινουν αν μπορει καποιος να τρεξει κομματι της διαδρομης που θα γινει ο αγωνας και εσεις του λετε να μην το κανει; Αγωνα θα τρεξει δεν παει να παντρευτει και φοβαται να μη χασει τη μαγεια του μυστηριου.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.


είπε κανείς να μην κάνει ανηφόρες η long;;;;




Μεταξιταστέος ο Χρήστος. Δεν διαβάζει την ερώτηση και απαντάει άλλα ντ'άλλα της Παρασκευής το γάλα.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.



Χαιρομαι που ειδατε το δενδρο και οχι το δασος.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2014 :  10:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by stratus

Εγω λεω να μην κανεις κανενα long run γιατι θα σε χρεωσουν και θα απομυθοποιησεις το μαραθωνιο.Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα να μην κανεις καθολου προπονηση γιατι θα σε χρεωσει και αυτη.Πηγαινε εντελως αποπρονητος και θα εισαι οκ.
Θα με τρελανεται ρε παιδια.Δηλαδη να μη τρεχει σε ανηφορες για να μην κουραστει στην προπονηση;Οι περισσοτεροι προπονητες προτεινουν αν μπορει καποιος να τρεξει κομματι της διαδρομης που θα γινει ο αγωνας και εσεις του λετε να μην το κανει; Αγωνα θα τρεξει δεν παει να παντρευτει και φοβαται να μη χασει τη μαγεια του μυστηριου.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.


είπε κανείς να μην κάνει ανηφόρες η long;;;;




Μεταξιταστέος ο Χρήστος. Δεν διαβάζει την ερώτηση και απαντάει άλλα ντ'άλλα της Παρασκευής το γάλα.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.



Χαιρομαι που ειδατε το δενδρο και οχι το δασος.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.


εγώ καταλαβαίνω το point σου, αλλά διαφωνείς ότι τα long runs δεν πρέπει να επιβαρύνουν πολύ? Άλλες οι προπονήσεις ταχύτητας, άλλες αυτές για αύξηση της VoMax, άλλες οι ανηφόρες, και άλλος ο σκοπός των long runs. Διόρ8ωσε με αν κάνω λάθος...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2014 :  10:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρήστο, εγώ λέω να μην κάνει κανείς "πρόβα" στην διαδρομή του μαραθωνίου διότι μόνος και μες τη ζέστη και με αυτοκίνητα θα είναι "χάλια" και θα "βρίζει" και θα του πέσει το ηθικό. Και έτσι, την ώρα του μαραθωνίου, ψυχολογικά θα θυμάται ότι όταν έκανε τις πρόβες, ήταν χάλια και θα του φαίνεται χάλια και στον μαραθώνιο ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο άσχημα.
Μπορεί όμως κάλλιστα να πάει στον Υμηττο ή κάπου αλλού καινα κάνει ανηφόρες και να του δώσει να καταλάβει.
Δεν καταλαβαίνω το point σου περί δάσους και δένδρου. Εξήγησέ μου να καταλάβω.

Όσο για τον μαραθώνιο, ε ναι, έχει μια μαγεία. Διαφορετικά θα πήγαινε ο καθ'ένας να τρέχει 42χλμ σε ένα οποιοδήποτε μέρος, μια οπιαδήποτε μέρα, μόνος του. Χωρίς "επισημότητες", κόσμο, σταθμούς, μουσικές κλπ κλπ




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aristotelisA
Forum-Runner

208 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  11:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί μπερδευόμαστε ρε παιδιά χωρίς λόγο; αφού έχουμε πει
Ανηφόρες; ΝΑΙ και αν είναι δυνατόν σχετικά με την αναλογία τους στην κλασσική. Δηλαδή περίπου στο 1/3 της προπόνησης (εβδομαδιαίας ας πούμε).
Long run; ΝΑΙ, μέχρι 30-32 χλμ ή 3 ώρες.
Τώρα, αν θα το κάνει στην κλασσική, στον Υμητό, στην Πάρνηθα, στην παραλιακή (εκεί δεν μπορεί να βρει ανηφόρες βέβαια) ή στο κέντρο της Αθήνας, ουδείς λόγος περί ορέξεως. Όπου γουστάρει και βολεύεται ο καθένας. Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν, ούτε ξόρκια που αν τα κάνεις θα βγάλεις τον κλασσικό αέρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Yiota
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  00:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους! Θα συμμετάσχω πρώτη φορά φέτος στον Μαραθώνιο κι επειδή πρόσφατα μετακόμισα Αθήνα, δεν έχω βρει διαδρομές και προς το παρόν τρέχω μόνο σε στάδια. Για τις προπονήσεις σε long runs μέχρι τον Νοέμβρη θα προτιμούσα να τρέχω μαζί με άλλους. Ξέρεις κανείς ομάδες ή άτομα που να ενδιαφέρονται να τρέχουν μαζί με άλλους;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  01:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξαρτάται που μένεις. Αν μένεις κέντρο αθήνας, κάτι μπορώ να σκεφτώ, αλλιώς ας απαντήσει κάποιος στην περιοχή σου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Yiota
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  00:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, κέντρο Πετράλωνα. Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη!
quote:
Originally posted by Deorum

Εξαρτάται που μένεις. Αν μένεις κέντρο αθήνας, κάτι μπορώ να σκεφτώ, αλλιώς ας απαντήσει κάποιος στην περιοχή σου!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  01:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για αυτές τις περιοχές ρώτα τον Savva
Savva ακούς!?
Στο πεδίο του Άρεως μπορούμε να σε κατατοπίσουμε όπου τρέχουμε μεγάλη παρέα για όλα τα γούστα εμείς (αργοί - γρήγοροι - άντρες - γυναίκες), αλλά υπάρχει πάντα και ο εθνικός κήπος που είναι πασπαρτού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  08:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεχρι την δυση του ηλιου Εθνικος Κηπος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000