Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Το «θύμα του ΕΝΦΙΑ»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(μα καλά την παροιμία "τα λέει στη νύφη για να τα ακουσει η πεθερά" δεν την ξέρεις )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Deorum

Μόνος σου το είπες η μεταβολή της κατάστασης, τώρα πως πας από το μερικό στο όλο, μόνο εσύ ξέρεις.
Σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μετράει και παίζει ρόλο. Σε πόσες είναι αυτές?
Δεν ξέρω. Σε 10 περιπτώσεις στο έτος σου λέω, ένα +2%. Τι σημασία έχει.
Και το κράνος δεν σώζει τους πάντες, ένα +20% σώζει.
Επίσης πολλοί πχ, λόγω της κρίσης τσιγκουνεύτηκαν να πάνε για σέρβις το αμάξι τους, να αλλάξουν λάστιχα, με αποτέλεσμα να είχαν αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Αλλά αν μπούμε σε αυτές τις λογικές φέξε μου και γλίστρισα.





ε;



Είπες ότι η μεταβολή παίζει ρόλο.
Συμφωνούμε, αυτό είπα και εγώ.
Μετά λες, αν ήταν έτσι θα αυτοκτονούσαν όλοι.

εγώ τώρα απαντάω.

ε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Deorum, έχει βρεθεί ότι η ευτυχία/δυστυχία δεν εξαρτώνται τόσο από την κατάσταση που είσαι αλλά από τη μεταβολή της κατάστασης.

Ωστόσο, ένας σχετικά "ψυχικά υγιής" άνθρωπος (με πολλά εισαγωγικά παντού, αν θέλετε) δεν αυτοκτονεί όταν η κατάσταση χειροτερεύει. Αλλιώς, κατά καιρούς, θα είχαν αυτοκτονήσει όλοι οι άνθρωποι στον πλανήτη!


Άλλο η ευτυχία/δυστυχία άλλο η κατάληξη στην αυτοκτονία!

ΔΕΝ λέω αυτό μετά, λέω ότι αν ένας σχετικά "ψυχικά υγιής" άνθρωπος (με πολλά εισαγωγικά παντού, αν θέλετε) αυτοκτονούσε όταν η κατάσταση χειροτερεύει θα είχαν αυτοκτονήσει όλοι οι άνθρωποι στον πλανήτη!

Πού διαφωνούμε;

Edited by - Rigelian on 01/10/2014 14:38:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Η κουβέντα σου ειναι θεωρητικη και ΑΧΡΗΣΤΗ αυτή τη στιγμή!!! ...Δεν μιλάμε τώρα γιατί φτάσαμε εκει και εσύ ΜΟΝΟ για αυτό θες να μιλάς στα περισσότερα θέματα.

Το σπίτι έπιασε φωτιά και αντί να ψάξεις να βρεις ΤΩΡΑ ένα κουβα νερο να βοηθήσεις θες να κανεις κουβεντα για το φαινόμενο της καύσης...

Εεεεε ...αλοίμονο. Και όσο για τα "λάθη". ....ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ!!!!!!!!!!



Συνεπαγωγή άκυρη #195.128.111.810

Συνεχίζεις την κατ' εσέ άχρηστη και θεωρητική κουβέντα, αφού την επισημάνεις, γιατί;
Για να ασχοληθείς και πάλι μαζί μου;

Αδιανόητο ξεαδιανόητο, έγιναν λάθη τρομακτικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

(μα καλά την παροιμία "τα λέει στη νύφη για να τα ακουσει η πεθερά" δεν την ξέρεις )



Την έχω ακούσει και δεν με εξέφραζε ποτέ, εγώ είμαι πάντα ευθύς, όταν απευθύνομαι σε κάποιον του το λέω, όταν μιλάω γενικά, μιλάω γενικά. Προσπαθώ, τουλάχιστον, να μην αφήνω υποννοούμενα και να είμαι ξεκάθαρος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian
... #195.128.111.810


Αυτό και εάν είναι λάθος. Μεχρι 255 μπορεί να πάει το τελευταίο τμήμα


(και εάν πήγαινε θα ήμουν Αυστριακός ...που δεν είμαι)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  14:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


Όταν ξανασυντρέξουμε θα τα συζητήσουμε και αυτά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  15:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Το μνημόνιο δεν έφερε την χρεοκοπία, η χρεοκοπία έφερε το μνημόνιο.
Τώρα να συζητήσουμε ότι δεν ήταν η βελτιστη λύση, αλλά ήταν μια λύση.
Ότι με μνημόνιο/με δραχμή/εκτός ΕΕ/εντός ΕΕ, θα τρώγαμε ένα τεράστιο οικονομικό ΣΟΚ, (έστω και αν χάριν της κουβέντας δεχτώ ότι οι άλλες λύσεις στο μέλλον θα ήταν καλύτερες) πάλι το ίδιο δεν θα προκαλούσε?


Το μνημόνιο το επέβελλαν μα το ζόρι και χωρίς την συναίνεση του Ελληνικού λαού και μάλιστα με τεράστια ψεύδη. Η προσφυγή στην "μέγγαινη" του ΔΝΤ ήταν προηλλειμένη!
Ο πρώην γενικός διευθυντής του ΔΝΤ Ντομινίκ Στρος Καν, ο οποίος αναφορικά με τη χώρα μας παραδέχθηκε ότι επιβλήθηκε ανυπόφορη λιτότητα, με συνέπειες όπως ανέφερε τρομερές για την Ελλάδα
και αποκάλυψε και το διάλογο που είχε με τον Γιώργο Παπανδρέου που όπως λέει ήταν έτοιμος από το 2009 για την προσφυγή στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο!
Ο Ντομινίκ Στρος Καν, που είχε αναλάβει το ΔΝΤ δυο χρόνια πριν (Νοέμβριο 2007), θυμάται ότι ο Παπανδρέου του τηλεφώνησε και ο διάλογος είχε ως εξής:

Γ. Παπανδρέου: Ντομινίκ, απ' αυτά που βλέπω εδώ, θα έχουμε ανάγκη από ένα σχέδιο του ΔΝΤ.
Ντ. Στρος Καν: Χωρίς αμφιβολία, αλλά εδώ υπάρχει κι ένας επιπλέον παράγοντας που είναι η Ευρωπαϊκή Ένωση. Θα πρέπει να μιλήσεις με τους Ευρωπαίους εταίρους σου ώστε να είναι σίγουροι πως το ΔΝΤ θα έρθει να ασχοληθεί με τις υποθέσεις τις Ελλάδας.
Γ. Παπανδρέου: Α ναι, το πιστεύεις;
Ντ. Στρος Καν: Ναι, το πιστεύω.
Ο Πρώην γενικός διευθυντής του ΔΝΤ, κατηγόρησε επίσης ξεκάθαρα το ζεύγος Μέρκελ-Σαρκοζί για την απόφαση που πήραν οι δυο τους στη Ντοβίλ στις 18 Οκτωβρίου του 2010, όπου, όπως είπε, διαπράχθηκε το «προπατορικό αμάρτημα» για την Ευρώπη.
Ιδού λοιπόν..!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  17:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Δεν ξέρω αν μπορείς να ορίσεις την κατάθλιψη ως απλά μια συμπεριφορά εκτός του μέσου όρου. Βασικά, ούτε καν ως συμπεριφορά. Συμπεριφορά είναι αυτό που κάνεις, ο τρόπος που φαίρεσαι. Η κατάθλιψη μπορεί να ορίσει την συμπεριφορά σου, αλλά δεν είναι η ίδια συμπεριφορά.


Αν ανοιξεις το στατιστικό εγχειρίδιο (το DSM) να βρεις ΤΙ ΕΙΝΑΙ η κατάθλιψη, θα βρείς μια υποκατηγορία της πχ Μείζων,Διπολική κτλ και απο κάτω μια σειρά απο συμπτώματα που προκύπτουν ΜΟΝΟ μέσα από την παρατήρηση του ανθρώπου αυτου. ΔΗΛΑΔΗ μιλάμε για την ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του.

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ εργαστηριακος έλεγχος που να συμβάλει σε οποιοδήποτε προδιορισμό που δίνουν οι ψυχιατροι. Πρέπει να σου πω οτι ΠΟΛΛΟΙ απο αυτούς έχουν πετάξει το DSM στον κάλαθο των αχρήστων , όχι γιατί είναι ένα άκυρο εγχειρίδιο , αλλά γιατι απο ένα σημείο και μετά δεν έχει να προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ στον προσδιορισμο και την αντιμετώπιση μιας κατάστασης. ΔΕΝ υπάρχει με άλλα λόγια μια φορμουλα αντιμετώπισης , όπως υπάρχει στην παθολογία.

Δεν πέρνεις παρακεταμολη να μειώσεις τον πυρετό ή αντιβιώσεις για να σκοτώσεις τα βακτήρια. Τα ψυχοφάρμακα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ! !!!Δεν σκοτώνουν δηλαδή βακτήρια ή ιούς.

Ως εκ τουτου , δεν υπάρχει ασθένεια, δεν υπάρχει νόσος. Είναι δανικές ορολογίες και αν θες να το παω λιγο πιο μακρυά , τις δανιστικαν την εποχή γέννησης του κλάδου για να θεωρηθούν ισάξιοι των Ιατρών.

Ψυχικά υγιής άνθρωπος , είναι μια καταχρηστική έκφραση ή ψυχικά άρρωστος. Ετσι ακριβώς αντιμετωπίζουν το θέμα και οι Ψυχολόγοι-Ψυχιατροι που βασίζονται στην Ψυχανάλυση. Οι πιο προχωρημένοι στην καριέρα τους έχουν πετάξει το στατιστικό εγχειρίδιο στα σκουπιδια, η αντιμετώπιση μιας δύσκολης στιγμής της ζωής ενός ατόμου μπορει να έχει ΜΟΝΟ ανθρώπινο προσωπο. Και έτσι πρέπει να συζητάμε για την αυτοκτονία, όχι σαν να είναι ασθένεια, αλλά μια ΣΤΑΣΗ απέναντι στην ζωή. Υπάρχουν κάποιοι που δεν θέλον να ζουν άλλο, πως να το κάνουμε; Εμείς δεν τους λέμε άρρωστους, απο που και ως που;.....δεν υπάρχει τέτοιο πράμα.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 01/10/2014 17:59:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  18:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και κάτι ακόμα , για το επιχειρημα οτι θα ειχε αυτοκτονήσει όλος ο κόσμος του πλανήτη στις δύσκολες στιγμές.

..χμμ..πως να το θέσω. Είπα βέβαια πιο πριν οτι όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν τις ίδιες αντοχές. ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ...ΑΝΟΧΕΣ! Είναι πιο αντιπροσωπευτική η λέξη.

Ολοι οι άνθρωποι του πλανήτη αυτου δεν είναι ίδιοι μπροστά στον Φόβο, την Λύπη, τον Θυμό, την Ζήλια, το Μίσος.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2014 :  20:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by Rigelian
... #195.128.111.810


Αυτό και εάν είναι λάθος. Μεχρι 255 μπορεί να πάει το τελευταίο τμήμα


(και εάν πήγαινε θα ήμουν Αυστριακός ...που δεν είμαι)



Ειναι το λεγομενο ff (κατα την δεκαεξαδικη αριθμιση)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  11:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio


Αν ανοιξεις το στατιστικό εγχειρίδιο (το DSM) να βρεις ΤΙ ΕΙΝΑΙ η κατάθλιψη, θα βρείς μια υποκατηγορία της πχ Μείζων,Διπολική κτλ και απο κάτω μια σειρά απο συμπτώματα που προκύπτουν ΜΟΝΟ μέσα από την παρατήρηση του ανθρώπου αυτου. ΔΗΛΑΔΗ μιλάμε για την ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του.

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ εργαστηριακος έλεγχος που να συμβάλει σε οποιοδήποτε προδιορισμό που δίνουν οι ψυχιατροι. Πρέπει να σου πω οτι ΠΟΛΛΟΙ απο αυτούς έχουν πετάξει το DSM στον κάλαθο των αχρήστων , όχι γιατί είναι ένα άκυρο εγχειρίδιο , αλλά γιατι απο ένα σημείο και μετά δεν έχει να προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ στον προσδιορισμο και την αντιμετώπιση μιας κατάστασης. ΔΕΝ υπάρχει με άλλα λόγια μια φορμουλα αντιμετώπισης , όπως υπάρχει στην παθολογία.

Δεν πέρνεις παρακεταμολη να μειώσεις τον πυρετό ή αντιβιώσεις για να σκοτώσεις τα βακτήρια. Τα ψυχοφάρμακα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ! !!!Δεν σκοτώνουν δηλαδή βακτήρια ή ιούς.

Ως εκ τουτου , δεν υπάρχει ασθένεια, δεν υπάρχει νόσος. Είναι δανικές ορολογίες και αν θες να το παω λιγο πιο μακρυά , τις δανιστικαν την εποχή γέννησης του κλάδου για να θεωρηθούν ισάξιοι των Ιατρών.

Ψυχικά υγιής άνθρωπος , είναι μια καταχρηστική έκφραση ή ψυχικά άρρωστος. Ετσι ακριβώς αντιμετωπίζουν το θέμα και οι Ψυχολόγοι-Ψυχιατροι που βασίζονται στην Ψυχανάλυση. Οι πιο προχωρημένοι στην καριέρα τους έχουν πετάξει το στατιστικό εγχειρίδιο στα σκουπιδια, η αντιμετώπιση μιας δύσκολης στιγμής της ζωής ενός ατόμου μπορει να έχει ΜΟΝΟ ανθρώπινο προσωπο. Και έτσι πρέπει να συζητάμε για την αυτοκτονία, όχι σαν να είναι ασθένεια, αλλά μια ΣΤΑΣΗ απέναντι στην ζωή. Υπάρχουν κάποιοι που δεν θέλον να ζουν άλλο, πως να το κάνουμε; Εμείς δεν τους λέμε άρρωστους, απο που και ως που;.....δεν υπάρχει τέτοιο πράμα.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Επιμένω ότι η κατάθλιψη δεν είναι συμπεριφορά, αλλά ορίζει την συμπεριφορά μας όπως ανέφερα στην προηγούμενη ανάρτησή μου. Σύμφωνοι, παρατηρώντας την συμπεριφορά κρίνουμε αν κάποιος υποφέρει από κατάθλιψη ή όχι (με έμφαση στο "υποφέρει", με την έννοια ότι πρόκειται για κάτι ανεπιθύμητο όπως και οι κοινές ιατρικές ασθένειες), ωστόσο όπως και ο συμβατικός γιατρός θα ελέγξει τα κλινικά συμπτώματα κάποιας ασθένειας για να βγάλει διάγνωση (δεν κάθεται απαραίτητα να βρει κάθε φορά εργαστηριακά τον ιό ή το βακτήριο που την προκαλεί), έτσι και ο ψυχίατρος/ψυχολόγος θα ψάξει για τα συμπτώματα της κατάθλιψης στην συμπεριφορά μας.

Επίσης νομίζω ότι συγχέεις την αυτοκτονία με την κατάθλιψη. Πράγματι μεγάλο ποσοστό των αυτόχειρων είναι και καταθλιπτικοί, ωστόσο ούτε απαραίτητα ο καταθλιπτικός θα οδηγηθεί στην αυτοκτονία, ούτε και ο αυτόχειρας είναι απαραίτητα καταθλιπτικός. Δεν πιστεύω ότι ο καταθλιπτικός που οδηγείται στην αυτοκτονία κάνει την επιλογή αυτή συνειδητά αλλά το βλέπει ως μονόδρομο! Όταν κάποιος πονάει, βασανίζεται, διαλέγει τον θάνατο για να ανακουφιστεί όταν δεν βλέπει άλλη λύση. Η βοήθεια από τον ειδικό είναι μια λύση, μια εναλλακτική από τον θάνατο που πάρα πολλές φορές έχει αποτέλεσμα και αποτρέπει αυτοκτονίες, όχι με το έτσι-θέλω του ειδικού, αλλά με συνειδητή επιλογή του ασθενή που επιτέλους ανακαλύπτει και άλλες εναλλακτικές, που όταν ζούσε βυθισμένος στην κατάθλιψη, απλά δεν τις είχε/έβλεπε!


________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  13:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εσύ μπορεί να επιμένεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι με την παραπάνω παραθεση μου δίνεις έναν σαφή ορισμό. Στηρίζεσαι ΜΟΝΟ στην εικόνα, αρα στηρίζεσαι στην συμπεριφορά. Δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ άλλο εργαλείο, ουτε αξονικές, ουτε mri, ουτε αιματολογικές, ουτε τίποτα.

Αρα μου μιλάς για κάτι το οποίο δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι , με την συμβατική έννοια, αφου το διαζωριζεις απο την συμπεριφορά, αρα μιλάς για κάτι που εικάζεις οτι υπάρχει, πρέπει να το εντοπισεις όμως.. Ε, ακριβώς απο εκεί ξεκινάνε πολλά προβλήματα, όπως για παράδειγμα ο στιγματισμος και η ταμπελοποιηση.

Απο κει ξεκινά και το τσουβάλισμα των αυτοκτονιών (δεν το συγχέω με την κατάθλιψη) όταν αρνουμαστε να δουμε την σαφή συσχέτηση της με τον κοινωνικό παράγοντα. Δηλαδή, το επιχείρημα οτι αυτοι που αυτοκτονούν είναι ασθενείς είναι αστηρικτο τελείως και εν πολλοίς χρησιμοποιείται για να αποσύρουν τις κοινωνικές ευθύνες.

Αυτό θέλει να πει ο Γιωσαφατ όταν μιλάει για συσπειρωση, οτι ο άνθρωπος που έχει μια βαθειά δυσθιμία και αυτοκτονικό ιδεασμό έχει ανάγκη απο τους υπόλοιπους, την οικογένεια, την κοινωνία και την πολιτεία του...




People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 02/10/2014 13:56:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  15:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Εσύ μπορεί να επιμένεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι με την παραπάνω παραθεση μου δίνεις έναν σαφή ορισμό. Στηρίζεσαι ΜΟΝΟ στην εικόνα, αρα στηρίζεσαι στην συμπεριφορά. Δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ άλλο εργαλείο, ουτε αξονικές, ουτε mri, ουτε αιματολογικές, ουτε τίποτα.

Αρα μου μιλάς για κάτι το οποίο δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι , με την συμβατική έννοια, αφου το διαζωριζεις απο την συμπεριφορά, αρα μιλάς για κάτι που εικάζεις οτι υπάρχει, πρέπει να το εντοπισεις όμως.. Ε, ακριβώς απο εκεί ξεκινάνε πολλά προβλήματα, όπως για παράδειγμα ο στιγματισμος και η ταμπελοποιηση.

Απο κει ξεκινά και το τσουβάλισμα των αυτοκτονιών (δεν το συγχέω με την κατάθλιψη) όταν αρνουμαστε να δουμε την σαφή συσχέτηση της με τον κοινωνικό παράγοντα. Δηλαδή, το επιχείρημα οτι αυτοι που αυτοκτονούν είναι ασθενείς είναι αστηρικτο τελείως και εν πολλοίς χρησιμοποιείται για να αποσύρουν τις κοινωνικές ευθύνες.

Αυτό θέλει να πει ο Γιωσαφατ όταν μιλάει για συσπειρωση, οτι ο άνθρωπος που έχει μια βαθειά δυσθιμία και αυτοκτονικό ιδεασμό έχει ανάγκη απο τους υπόλοιπους, την οικογένεια, την κοινωνία και την πολιτεία του...




Δεν έχω σαφή ορισμό να σου δώσω και αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει σαφής ορισμός της κατάθλιψης! Προσπαθώ να δώσω μια εικόνα (εν μέρει και για να το καταλάβω και εγώ ο ίδιος) και να τονίσω τον λόγο που νομίζω ότι ο ορισμός που εσύ της δίνεις (ως μια διαφορετική συμπεριφορά από τον μέσο όρο και όχι ασθένεια) είναι λάθος!

Με τον τρόπο που προσπάθησα να την περιγράψω ως μια ασθένεια, δεν θεωρώ ότι έδωσα βήμα για τσουβάλιασμα των αυτοκτονιών. Δεν καταλαβαίνω πως το συμπεραίνεις αυτό. Ωστόσο, θεωρώ ότι αν ορίζεις την κατάθλιψη ως απλώς μια διαφορετική συμπεριφορά όπου άμα ο άλλος γουστάρει να αυτοκτονήσει είναι επιλογή του και στάση ζωής, έτσι νομίζω γίνεται το τσουβάλιασμα και έτσι είναι που σταματάμε να ψάχνουμε τις πραγματικές αιτίες πίσω από τις αυτοκτονίες.


________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  15:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia
Δεν έχω σαφή ορισμό να σου δώσω και αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει σαφής ορισμός της κατάθλιψης!


Ε αυτό λέω τόση ώρα απο την αρχή της συζήτησης, πως ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ τι ακριβώς είναι αυτο το πράγμα. (πάντα, με την συμβατική έννοια που δίνεται στην κοινή ιατρικη).

quote:
Προσπαθώ να δώσω μια εικόνα (εν μέρει και για να το καταλάβω και εγώ ο ίδιος) και να τονίσω τον λόγο που νομίζω ότι ο ορισμός που εσύ της δίνεις (ως μια διαφορετική συμπεριφορά από τον μέσο όρο και όχι ασθένεια) είναι λάθος!


ΔΕΝ δίνω κάποιον ορισμό γιατί ΔΕΝ υπάρχει ορισμός. Υπάρχει "κλινική" εικόνα , συμπτώματα (δηλαδή ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ).

Και να έχεις τουτο κατα νου. Πως η κατθλιψη είναι μια κατάσταση που την αντιμετωπίζει το άτομο , μάντεψε: ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΟΥ. Με την αλλαγή δηλαδή της στάσης του απέναντι στην ζωή ή σε κάτι πιο ειδικό, πιο συγκεκριμένο που πυροδοτεί αρνητικά συναισθήματα.

Βασικά αυτό το σκοπό έχει η ψυχανάλυση. Να εντοπιστουν σχεσεις αιτίου και αιτιατού απο το παρελθόν (ψυχαναλυτική μέθοδος) και επίσης κατα μια πιο μοντέρνα μέθοδο , να γίνει μια εντατική αλλαγή του τρόπου ζωής στο τώρα. Την γνωστή ως Γνωσιακή - Συμπεριφορική μέθοδο.


quote:
Με τον τρόπο που προσπάθησα να την περιγράψω ως μια ασθένεια, θεωρώ ότι έδωσα βήμα για τσουβάλιασμα των αυτοκτονιών. Δεν καταλαβαίνω πως το συμπεραίνεις αυτό. Ωστόσο, θεωρώ ότι αν ορίζεις την κατάθλιψη ως απλώς μια διαφορετική συμπεριφορά όπου άμα ο άλλος γουστάρει να αυτοκτονήσει είναι επιλογή του και στάση ζωής, έτσι νομίζω γίνεται το τσουβάλιασμα και έτσι είναι που σταματάμε να ψάχνουμε τις πραγματικές αιτίες πίσω από τις αυτοκτονίες.


Το τσουβάλισμα των αυτοκτονιών γίνεται εκατερωθεν και για αυτους που λένε οτι η τροικα τους σκότωσε και για αυτους που λένε πως οι αυτοχειρες είναι ...ασθενείς. Είναι μια γενική τοποθέτηση σχετικά με την αυξηση των αυτοκτονιών σε χώρες ου το επιπεδο διαβίωσης είναι ή γινεται δραματικό.

Το γεγονός οτι εσύ ΔΕΝ αποδέχεσαι την αυτοκτονία ως μια συνειδητή επιλογή (και καλά κάνεις, εγώ απλά λέω πως πρέπει να προσπαθησουμε να αλλάξουμε την επιλογή αυτή στο άτομο που την νιώθει ) δεν σημαίνει οτι είναι το σύμπτωμα μιας "νόσου". Δεν υπάρχει νόσος...ετσι όμως την ονομάσαμε , κακώς !

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 02/10/2014 17:01:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000