Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Ο σκοτεινός κόσμος των σπόρων του θανάτου...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 12

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  13:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρμεγε λαγούς και κούρευε χελώνες, πλέον παραλογίζεσαι.

Άποψή μου είναι να λέω ότι ο ήλιος ανατέλλει από τη δύση. Αν κάποιος μου πει ότι εγώ και όχι η άποψη είμαι ξεροκέφαλος και ανάξιος προς σοβαρή συζήτηση, θα του πω άντε γα**σου και θα συνεχίσουμε έτσι. Η μη αποδοχή δεδομένων και πραγματικότητας είναι άποψη. Όταν κρίνεις τον φέροντα και όχι την άποψη, έχεις ανοίξει την κεκρόπορτα του ολοκληρωτισμού. Αλλά ξέχασα, εσύ υποστηρίζεις το πατερναλιστικού κράτους, το "πριν από εμάς για εμάς", το "για το καλό μας"!

Ναι, πρέπει να καταλάβεις και εσύ και αρκετοί άλλοι εντός και εκτός φόρουμ ότι άλλο η άποψη, άλλο το άτομο. Η διάκριση είναι ξεκάθαρη, δεν είναι υπεκφυγή ούτε βέβαια γενίκευση.

Τα υπόλοιπα είναι ανάξια περαιτέρω σχολιασμού, με βάζεις να έχω πει και σκεφτεί πράγματα που έχουν βγει από την φαντασία σου!!! Φυσικά ποτέ δεν έχω πει ή υποννοήσει ότι είναι βλάκας ο Φιντέλιο, ούτε υποβιβάζω καμία κουβέντα!

Και ακόμα απορώ γιατί το κάνεις αυτό!

Σε ενοχλούν τόσο πολύ οι ιδέες μου;;;
(ρώτησα και απάντηση δεν πήρα!
εσύ ρωτάς, παίρνεις απάντηση και ξαναρωτάς!)

ΥΓ: "Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να αγοράζει όντως σπόρους ο αγρότης και να απαγορευόταν να τους χρησιμοποιεί!!!! " Εδώ μου λες ότι δεν μπορεί να χρησιμοπιήσει αυτούς που έχει ήδη δικούς του, αυτό το βρίσκεις παράλογο;;;;;;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  13:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι βρε Ρίγκο, μην το παίρνεις τόσο βαριά, γύρνα και το άλλο μάγουλο... Γιατί όπως έλεγε και κάποιος μικρός Μήτσος: "μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις, διορθώνομαι"...
Ρε τι άλλο θα ακούσουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  13:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Κώστα σε αυτό που είχες γράψει για μια τελείως άγνωστή σου, δεν ήσουν εμπαθής, προκατειλημμένος, αλαζόνας, αγύριστο κεφάλι, και όποιες άλλες λέξεις χρησιμοποιείς εδώ?
Δεν ζητάω απάντηση, το βάζω απλά για να δει ο κόσμος για τι διαμαρτύρεσαι, και τι κάνεις ο ίδιος.

http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=6199&whichpage=21




Παλαιοκομμουνίστρια προκατειλλημένη αγρίως η τύπισσα, είναι προφανές σε όποιον είχε έστω και μικρή επαφή με την ΠΣΚ στα πανεπιστήμια, την 10ετία του '80. Φυσικά γράφει αυτά που βλέπει προσπαθώντας βέβαια να τα ωραιοποιήσει.


Αυτό;

Κώστα, μπερδεύεις δύο πράγματα: Τη συμπεριφορά μας προς του συνομιλητές μας εδώ στο φόρουμ και τις κρίσεις μας για όλους τους άλλους εκτός φόρουμ. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Σας το έχω ξαναπεί, δεν το δέχεστε, οκ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  13:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Κώστα σε αυτό που είχες γράψει για μια τελείως άγνωστή σου, δεν ήσουν εμπαθής, προκατειλημμένος, αλαζόνας, αγύριστο κεφάλι, και όποιες άλλες λέξεις χρησιμοποιείς εδώ?
Δεν ζητάω απάντηση, το βάζω απλά για να δει ο κόσμος για τι διαμαρτύρεσαι, και τι κάνεις ο ίδιος.

http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=6199&whichpage=21




Κώστα Βολιώτη (και τώρα εξακολουθούμε να μιλάμε για την διαλεκτική και την τέχνη της συζήτησης) εγώ δεν κατηγορώ τον Ρίγκο γιατί αποκαλεί "προκατειλειμένη κουμουνίστρια" και δεν ξέρω εγώ τι άλλο την εκφέρουσα μίας άποψης.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ και δικαιούται να την λέει. Θεωρεί ότι αυτός που λέει αυτά ειναι "προκατειλειμένος κουμουνίστής" για αυτόν.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΤΟΥΣ να σχηματίσουν (και να την εκφέρουν φυσικά ...δεν κρυβόμαστε) άποψη για τον ίδιο???

Εάν εγώ πω ότι ο Ρίγκο είναι ΓΙΑ ΜΕΝΑ (έτσι τον βλεπω βρε αδελφέ) "ένας σκληροπυρηνικός νεοφιλελευθερος" του κάνω προσωπική επίθεση!!!

Εάν πω ότι (για μένα πάλι) είναι ξεροκέφαλος και αγύριστο κεφάλι (αφού θεώρώ ότι μπορεί να υποστηρίζει ότι το άσπρο -η τουλάχιστον το άσπρο που θεωρώ εγω ότι είναι άσπρο- είναι μαύρο) πάλι θεωρεί ότι του κάνω επίθεση...

Τα χουμε ξαναπει. Προσωπικές επιθέσεις είναι να πεις χοντρό τον συνομιλητή σου. ΚΑι αυτό εάν θελουμε να το τραβήξουμε ισχύει όχι πάντα ...αλλά όταν μιλάτε για πολιτική πχ.

Να πεις όμως π.χ. ότι είναι υπέρβαρος αυτός που πάει να σου πουλήσει συμβουλές διατροφής, είναι απλά ένα στοιχείο που πρέπει να συνυπολογίσεις. (Γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ 150 κιλά.... ότι και να λεει για τις "απόψεις" που είναι ανεξάρτητες του ομιλούντα και τις προσωπικές θεωρήσεις)

Edited by - sam on 03/10/2014 13:43:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  13:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

(Κώστα δεν κάνω διάλογο μαζί σου επι του θέματος, έχεις δίκιο. Εκεί δεν μπορώ να κάνω. Κάνω όμως διάλογο μαζί σου επί της διαλεκτικής γενικά καθώς σε αυτό με ενδιαφέρει γιατί παρεξηγείσαι κάθε φορά έτσι εύκολα. Οι αποψεις μας, μας χαρακτηρίζουν ότι και να λέμε και βάσει των απόψεων μας, μας συμπαθούνε ή μας αντιπαθούνε ή μας προτιμούνε ή μας αποφεύγουνε. Αυτό είναι πραγματικότητα. Οι απόψεις μας, δεν είναι αποστειρωμένες. Δεν ξέρω γιατί σε ενοχλεί αυτό. Δεν θα έπρεπε να προσβάλεσαι τόσο εύκολα. Στην τελική αυτό που θεωρείς προσβολή δεν παύει να είναι απλά μια ακόμα άποψη κάποιου άλλου για σένα. Δεν σημαίνει ότι είναι και η αληθινή εκδοχή σου. Θα έπρεπε ωστόσο νομίζω να σε προβληματίζει εάν αρκετοί σε θεωρουν "ξεροκέφαλο" π.χ. ή "προβοκάτορα" ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Απο τις κρίσεις των άλλων βελτιωνόμαστε.)



Δεν μπορείς όταν ξεμένεις από επιχειρήματα και αρχίζεις τις κρίσεις προσωπικότητας και τα ad hominem διότι δεν σ' αρέσουν οι απόψεις μου!

Δεν παρεξηγούμαι ποτέ παρά μόνο όταν σχολιάζεις άσχημα εμένα αντί για την άποψή μου, εδώ στο φόρουμ. Εγώ πάντα σχολιάζω απόψεις! Γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να κάνεις το ίδιο;

Φυσικά και δεν με προβληματίζουν οι χαρακτηρισμοί των άλλων, αν κάτι το λένε πολλοί δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό!

"Οι απόψεις μας, δεν είναι αποστειρωμένες. " οι δικές μου όχι, οι δικές σου; Γιατί πάντα μα πάντα έχεις υφάκι αφ'υψηλού, πατερναλιστικό και δείχνεις ότι όχι μόνο τα ξέρεις όλα, αλλά θέλεις να επιβάλλεις την δική σου άποψη στους άλλους; Θέλεις εσύ να τους "βελτιώσεις" σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια; Και όταν δεν αντέχουν τα επιχειρήματά σου, αρχίζεις προσωπικούς χαραλτηρισμούς;

Απάντηση, φαντάζομαι, ούτε εδώ θα πάρω, διότι απλά στις δύσκολες ερωτήσεις δεν έχεις απαντήσει. Και μετά μου λες εμένα ότι υπεκφεύγω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  14:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by KostasPVol

Κώστα σε αυτό που είχες γράψει για μια τελείως άγνωστή σου, δεν ήσουν εμπαθής, προκατειλημμένος, αλαζόνας, αγύριστο κεφάλι, και όποιες άλλες λέξεις χρησιμοποιείς εδώ?
Δεν ζητάω απάντηση, το βάζω απλά για να δει ο κόσμος για τι διαμαρτύρεσαι, και τι κάνεις ο ίδιος.

http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=6199&whichpage=21




Κώστα Βολιώτη (και τώρα εξακολουθούμε να μιλάμε για την διαλεκτική και την τέχνη της συζήτησης) εγώ δεν κατηγορώ τον Ρίγκο γιατί αποκαλεί "προκατειλειμένη κουμουνίστρια" και δεν ξέρω εγώ τι άλλο την εκφέρουσα μίας άποψης.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ και δικαιούται να την λέει. Θεωρεί ότι αυτός που λέει αυτά ειναι "προκατειλειμένος κουμουνίστής" για αυτόν.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΤΟΥΣ να σχηματίσουν (και να την εκφέρουν φυσικά ...δεν κρυβόμαστε) άποψη για τον ίδιο???

Εάν εγώ πω ότι ο Ρίγκο είναι ΓΙΑ ΜΕΝΑ (έτσι τον βλεπω βρε αδελφέ) "ένας σκληροπυρηνικός νεοφιλελευθερος" του κάνω προσωπική επίθεση!!!

Εάν πω ότι (για μένα πάλι) είναι ξεροκέφαλος και αγύριστο κεφάλι (αφού θεώρώ ότι μπορεί να υποστηρίζει ότι το άσπρο -η τουλάχιστον το άσπρο που θεωρώ εγω ότι είναι άσπρο- είναι μαύρο) πάλι θεωρεί ότι του κάνω επίθεση...

Τα χουμε ξαναπει. Προσωπικές επιθέσεις είναι να πεις χοντρό τον συνομιλητή σου. ΚΑι αυτό εάν θελουμε να το τραβήξουμε ισχύει όχι πάντα ...αλλά όταν μιλάτε για πολιτική πχ.

Να πεις όμως π.χ. ότι είναι υπέρβαρος αυτός που πάει να σου πουλήσει συμβουλές διατροφής, είναι απλά ένα στοιχείο που πρέπει να συνυπολογίσεις. (Γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ 150 κιλά.... ότι και να λεει για τις "απόψεις" που είναι ανεξάρτητες του ομιλούντα και τις προσωπικές θεωρήσεις)



Θα αφήσω κατά μέρος το γεγονός ότι στην εντυπωσιακή προσπάθειά σας να μου την πείτε, ψάχνετε τι έγραψα 1+ χρόνο πριν. Ελπίζω να συνεχίζετε να ασχολείστε μαζί μου γιατί, πλέον, θα μου κακοφαίνεται αν δεν το κάνετε! (μου θυμίζει μια ταινία με τον Μπενίνι, δεν θυμάμαι ποια, βοηθήστε!)

Σταμάτη, δεν έχεις απαντήσει σε πολλές από τις ερωτήσεις που σου έχω κάνει. Εσύ, όμως, ξέρεις να ρωτάς και να ξαναρωτάς ενώ παίρνεις απάντηση. Πώς να το εκλάβω αυτό;

Απλά, διότι οι προσωπικές επιθέσεις δεν προχωράνε την κουβέντα.

Η κριτκή επί των απόψεων, ακόμα και η ειρωνία επί των απόψεων την προχωράει και ίσως φέρει προβληαμτισμό πάνω στις απόψεις.

Είναι άσχημο όταν ξεμένεις από επιχειρήματα να πέφτεις σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς, τόσο απλά.

(είναι και άσχημο να μην απαντάς, ειδίκά όταν εσύ κάνεις αυτές τις ερωτήσεις.)

Και πάλι κάνεις λάθος στην τελευταία παράγραφο, διότι αντί να εξετάσεις την ορθότητα ή μη μιας απόφασης, κρίνεις αυτόν που την εκφέρει! (και χάνεις το νόημα της κουβέντας)

Έχει σημασία αν ο γιατρός πχ που θα σου πει "κόψε το κάπνισμα γιατί θα σε σκοτώσει" καπνίζει ο ίδιος ή όχι;

Αν κάποιος σου πει "κόψε τα γλυκά και τα καθημερινά 5 σουβλάκια και 2 πίτσες γιατί να γίνεις 150 κιλά", έχει σημασία αν είναι ανορεξικός ή 150 κιλά και ο ίδιος;

Την άποψη που κάποιος εκφράζει, την κρίνουμε ως άποψη από το αν ο ίδιος την εφαρμόζει ή όχι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  14:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν από 14 χρόνια λοιπόν
4 χώρες αρνήθηκαν τους μεταλλαγμένους σπόρους
και τώρα επί Μανιάτη τη δέχτηκαν

Σπόροι ΜΟΥΛΟΙ λοιπόν και γι αυτό βγάζουν καρπούς μόνο μια φορά
Την δεύτερη το μέγεθός τους συρρικνώνεται στο 1/4

Γιατί όμως να έχουμε ποικιλία σπόρων και να σπέρνουνε όλοι;
Γίνεται ένα ''μπάχαλο'' στην παγκόσμια αγορά
Ας παραδοθούμε λοιπόν στις ορέξεις και στις διαθέσεις
αυτής της πολυεθνικής για να τ' αρπάζει χοντρά κάθε φορά
να δίνει όποτε θέλει αυτή και όσο θέλει
και ΓΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ!!!

Αυτή η περίπτωση είναι Μία Πτυχή του ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ για την ανθρωπότητα
Όποιος σιωπά ή συνένοχος είναι ή πλησιάζει τον προθάλαμο της αναισθησίας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  14:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam
(Γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ 150 κιλά.... ότι και να λεει για τις "απόψεις" που είναι ανεξάρτητες του ομιλούντα και τις προσωπικές θεωρήσεις)



Ισχύει. Και είναι ένα τεράστιο, στερεοτυπικό λάθος της μάζας, κρίση επιφανειακή. Το ότι είναι fit ο διατροφολόγος σου τον κάνει πιο "σπουδαγμένο" και πιο έμπειρο απ΄ότι αν ήταν υπέρβαρος;

Τελικά και τα ράσα κάνουν τον παπά και ένα βιβλίο κρίνεται από το εξώφυλλο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  14:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Πριν από 14 χρόνια λοιπόν
4 χώρες αρνήθηκαν τους μεταλλαγμένους σπόρους
και τώρα επί Μανιάτη τη δέχτηκαν

Σπόροι ΜΟΥΛΟΙ λοιπόν και γι αυτό βγάζουν καρπούς μόνο μια φορά
Την δεύτερη το μέγεθός τους συρρικνώνεται στο 1/4

Γιατί όμως να έχουμε ποικιλία σπόρων και να σπέρνουνε όλοι;
Γίνεται ένα ''μπάχαλο'' στην παγκόσμια αγορά
Ας παραδοθούμε λοιπόν στις ορέξεις και στις διαθέσεις
αυτής της πολυεθνικής για να τ' αρπάζει χοντρά κάθε φορά
να δίνει όποτε θέλει αυτή και όσο θέλει
και ΓΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ!!!

Αυτή η περίπτωση είναι Μία Πτυχή του ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ για την ανθρωπότητα
Όποιος σιωπά ή συνένοχος είναι ή πλησιάζει τον προθάλαμο της αναισθησίας



Περιμένω μια απάντησή σου στην ερώτησή μου τι ακριβώς θεωρείς μεγάλο κίνδυνο για την ανθρωπότητα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  14:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κώστα το ότι υπάρχει διαφοροποίηση για το φορουμ, εκτός φορουμ (ή για τη γη και το διάστημα) σε σχέση με την θεώρηση που έχουμε για τους άλλους απο τα λεγόμενα τους ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ. ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Ή για να μη λες ότι στο είπα πατερναλιστικά: "ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ (και ακόμα καλύτερα -ΣΕ ΜΕΝΑ-) ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ"

Δηλαδη θα θεωρώ ότι ο χ/ψ σύμφωνα με αυτά που λεεί (οταν μου εξιστορούν τις απόψεις του) είναι "Προκατειλλημένος Κουμουνιστής" -ΓΙΑ ΜΕΝΑ- και εαν μου τις εξιστορει ο ίδιος τις ίδιες αποψεις σε ένα φορουμ π.χ δεν θα θεωρώ το ίδιο ακριβώς????? Τελείως υποκρισία να το υποστηρίζω αυτό.

Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα να εκφέρω εάν χρειαστεί την άποψη που σχηματίζω για τον καθεναν από τις απόψεις του εάν π.χ. νιώθω (εγώ πάντα) ότι σύμφωνα με αυτά που λεει είναι ξεροκέφαλος, σκληροπηρυνικά νεοφιλευθερος, κυνικός κλπ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΕΩΡΗΣΗ. Και εσύ μπορείς π.χ. να το συνεκτιμήσεις και να αποφασίσεις εάν θες να συνεχίσεις τη κουβέντα μαζί μου ή όχι (κάποιοι επιθυμουν να συνομιλούν μόνο με όσους τους κολακεύουν) ή και να προσαρμόσεις τον λογο σου εάν θεωρείς ότι δεν σε κατάλαβα καλά κλπ

Ωραία. Μου λες ότι "έχω πατερναλιστικό ύφος και δείχνω ότι θέλω να επιβάλλω την δική μου άποψη στους άλλους". ΜΠΡΑΒΟ! ....Χαίρομαι που μου αποκαλύπτεις το πως με βλέπεις ΕΣΥ σύμφωνα με αυτά που λεω και όπως τα λέω. Θα το συνεκτιμήσω και εγώ και μπορεί να το λάβω υπόψιν μου ...μπορεί και όχι (εξαρτάται πάντα ΠΟΙΟΣ μας λεει ότι μας λεει). ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΠΑΝΤΩΣ. Αφού ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ η θεώρηση σου για μένα είτε μου την πεις, είτε όχι. Καλύτερα να την γνωρίζω λοιπόν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  14:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς δεν διάβασες τις δύο τελευταίες γραμμές!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  14:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by sam
(Γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ 150 κιλά.... ότι και να λεει για τις "απόψεις" που είναι ανεξάρτητες του ομιλούντα και τις προσωπικές θεωρήσεις)



Ισχύει. Και είναι ένα τεράστιο, στερεοτυπικό λάθος της μάζας, κρίση επιφανειακή. Το ότι είναι fit ο διατροφολόγος σου τον κάνει πιο "σπουδαγμένο" και πιο έμπειρο απ΄ότι αν ήταν υπέρβαρος;

Τελικά και τα ράσα κάνουν τον παπά και ένα βιβλίο κρίνεται από το εξώφυλλο!



Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα θυμάμαι από τα σχολικά χρόνια, νομίζω στο μάθημα της ψυχολογίας ή φιλοσοφίας ή κάτι τέτοιο ένα σχετικό παράδειγμα που είχε πει κάποιος φιλόσοφος. Ρώτησαν έναν φιλόσοφο γιατί ενώ διδάσκει το άλφα, αυτός πάει και κάνει το βήτα και απάντησε: εάν κάποιος περαστικός σου ζητήσει να του δείξεις το δρόμο, του δείχνεις τον δρόμο, δεν σημαίνει ότι πρέπει να πας κι εσύ μαζί του...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  14:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α, ναι, ε; Όταν ο Κώστας και πολλοί άλλοι λένε για προδότες, κλέφετς, τοκογλύφους, αυτό μας αρέσει επειδή συμφωνούμε;

Ναι, σε έναν συζητητή σου, αν θέλεις να πάς την κουβέντα ένα βήμα πιο πέρα, δεν θα τον κρίνεις στην προσωπικότητά του.
Είναι λάθος και προσβλητικό να πω
Σταμάτη είσαι βολεμένος
ή
Κώστα είσαι αριστερός του καναπέ.

Αν πω όμως ότι ο Σαμαράς είναι μλκς, είναι μέσα στο πλαίσιο της κουβέντας, καμία υποκρισία.

"εξαρτάται πάντα ΠΟΙΟΣ μας λεει ότι μας λεει": Εδώ διαφωνούμε. Η γνώμη κρίνεται ως γνώμη. Αν μου πει κάποιος "είσαι προκατειλλημένος κομμουνιστής" θα το εξετάσω/κρίνω/απορρίψω/δεχτώ ανεξάρτητα από το αν το λες εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος.

Στις άλλες ερωτήσεις μου κάποια απάντηση θα δώσεις; Μπα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  14:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Προφανώς δεν διάβασες τις δύο τελευταίες γραμμές!



Αυτή η περίπτωση είναι Μία Πτυχή του ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ για την ανθρωπότητα
Όποιος σιωπά ή συνένοχος είναι ή πλησιάζει τον προθάλαμο της αναισθησίας

ε, οι άλλες πτυχές;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  14:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian
Αν κάποιος σου πει "κόψε τα γλυκά και τα καθημερινά 5 σουβλάκια και 2 πίτσες γιατί να γίνεις 150 κιλά", έχει σημασία αν είναι ανορεξικός ή 150 κιλά και ο ίδιος;

Την άποψη που κάποιος εκφράζει, την κρίνουμε ως άποψη από το αν ο ίδιος την εφαρμόζει ή όχι;



Xa ...έχει πλάκα όταν το εκφέρεις έτσι. Για θέματα κοινής γνώσης...

Ναι αλλά εάν έχω 2 διατροφολόγους και ο ένας μου λέει "Η ιδανική υγειηνή διατροφή είναι 30% υδατανθρακες και χ,ψ,ω" και τόσο άσκηση και δεν ξέρω εγώ τι.... και ένας άλλος κάτι άλλο ....και ο ένας είναι 150 κιλά και δείχνει να μην προσέχει καθόλου τον εαυτό του και τρώει και 2 πιτόγυρα περιποιημένα όταν μου τα λεει και άλλος δείχνει φιτ και ενεργός και υγειής .....ε τι να κάνουμε ....θα διαλέξω τον δεύτερο.

Και φυσικά δεν εμπιστεύομαι εύκολα τον γιατρό που δεν προσέχει ο ίδιος τον εαυτό του ....όπως δεν δίνω και τόση βαρύτητα στις συμβουλές για το καλό (ή ΤΟ ΚΑΚΟ) που κρύβει η άσκηση όταν μου τις λεει κάποιος που σηκώνεται απο τον καναπέ του μόνο για να παει στη πολυθρόνα του...

Δεν είναι στερεότυπα αυτά. Είναι η ωμή πραγματικότητα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000