Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 USPS - Με έπιασε το τελωνείο για το ρολόι suunto
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/10/2014 :  10:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας,

Είπα να μοιραστώ μαζί σας το παρακάτω.

05/09 Παράγγειλα απο clevertraining (USA) το suunto Ambit2 με συνολικό κόστος 256ε, μέσω USPS (γιατί σπάνια μπλοκάρει στο τελωνείο)

16/09 Το πακέτο έφτασε τελωνείο

02/10 έλαβα επιστολή από ΕΛΤΑ για ειδοποίηση από τελωνείο που ζητά προσκόμηση παραστατικών για την αγορά αυτή

ΛΟΙΠΟΝ , ένα μήνα μετά τη παραγγελία και πρέπει να τρέχω στα τελωνεία για να πληρώσω ένα κάρο λεφτά για εκτελωνισμό τρώγοντας και μια μέρα.

Και όλα αυτά για ένα ρολόι που τόσο είχα λαχταρήσει ώστε να το έχω στον πρώτο μου αγώνα μεθαύριο.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Πρώτον με τα διαδικαστικά και δεύτερον με το ποσό που πρέπει να πληρώσω.

Έχει κανείς να με συμβουλέψει και να με καθοδηγήσει σχετικά με τις διαδικασίες?

Υ.Γ Είμαι απογοητευμένος!!!!

DaDi
Forum-Runner

Greece


80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  11:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit DaDi Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μοντέλο;
SS020655000 ?
SS020654000 ?

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  11:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DaDi

Μοντέλο;
SS020655000 ?
SS020654000 ?

IT NEVER GETS EASIER
YOU JUST GET STRONGER!



SS019561000
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pheidias
Forum-Runner

Greece


125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  11:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Pheidias Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαν τί να κάνεις δηλαδή... Ό,τι οδηγίες σου έδωσαν από το Τελωνείο... (Εμένα, σε άλλη, άσχετη αγορά, μού είχε στείλει το Τελωνείο email με δηλώσεις να συμπληρώσω και να τούς στείλω με φαξ, και μετά έστειλαν το δέμα στο Ταχυδρομείο, με το ποσόν που έπρεπε να πληρώσω (πλήρωσα στο Ταχυδρομείο δηλαδή και πήρα το δέμα).)
Αλλά, βρε παιδί μου, κανά ευρωπαϊκό site δεν βρήκες κι εσύ; Εδώ στο skroutz.gr πόσο τό έχει; Στο Amazon.co.uk;
(Ή έστω στο Amazon.com, που προϋπολογίζει και προχρεώνει τα έξοδα και αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό μόνο του, οπότε ξέρεις τι γίνεται και δεν παιδεύεσαι κιόλας.)

Edited by - Pheidias on 03/10/2014 11:25:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tsiggogeo
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  11:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο Αμερική εγώ μόνο footlocker πλέον(τελευταία παραγγελία πριν 20 μέρες, πάνω απο 500 ευρω κ όλα πήγαν καλά)
Έχω κάνει τρεις εκτελωνισμούς και δεν υπάρχει χειρότερο.
Κάποια στιγμή κατα τον εκτελωνισμό θα χρειαστεί να κάνεις χαρτούρα. Έχει κάτι τσακάλια που παραμονεύουν να σε βοηθήσουν( και καλά) με τη χαρτούρα, με το αζημίωτο. Καντο μόνος σου. Έχει τρέξιμο απο το ένα γραφείο στο άλλο, απο το ένα κτήριο στο άλλο και αν έχει ουρά παίρνει ώρες. Για μένα πήγαινε πολύ πρωί. Τα κτήρια που με στέλνανε ειναι λίγο πριν το Ελ. Βενιζέλος - έχει έξοδο προς τελωνείο κανονικά απο Αττική. Απο λεφτά δεν θυμάμαι πως πάει αλλά πάρε καλού κακού μπολικα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Takis
Forum-Runner

Greece


180 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  12:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,
το αντιμετώπισα πριν από 3 χρόνια και εγώ με garmin από την Αμερική. Επικοινώνησα με την εταιρία που το είχα κάνει την παραγγελία και μου είπαν ότι θα γυρίσει πίσω εάν δεν το παραλάβω σε χρονικό διάστημα περίπου 35 ημερών. Θα μου επέστρεψε τα χρήματα εκτός από τα έξοδα αποστολής (περίπου 11 $). Επικοινώνησα και με το τελωνείο, λέγοντας μου ότι εάν δεν το αναζητήσω το επιστρέφουν μετά από ένα χρονικό διάστημα περίπου 30 ημερών. Έτσι και έγινε και τα χρήματα πιστώθηκαν πίσω στην κάρτα σε 50 περίπου ημέρες. Για την ιστορία το είχα παραγγείλει περίπου 170 με τιμή Ελλάδας 220. Το τελωνείο ήθελε δασμό 50 και η εταρία για τη διαδικασία εκτελωνισμού 30. Στο τέλος το πήρα από Ευρώπη 185 και τελείωσε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  12:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρέπει οπωσδήποτε να πάω απο το τελωνείο? Υπάρχει η περίπτωση να σταλούν με φαξ τα χαρτιά που ζητάνε, και να πληρώσω τους δασμούς στο ταχυδρομείο όταν έρθει το δέμα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vfalcon
Newbie Forum Runner

Greece
45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  12:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η USPS δεν περνά τελωνείο εάν η παραγγελία είναι κάτω από 200€.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  12:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vfalcon

Η USPS δεν περνά τελωνείο εάν η παραγγελία είναι κάτω από 200€.



252 ειμαι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  13:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν αξίζει το ρίσκο να μπλέξεις στο τελωνείο για να γλιτώσεις 20-30-40ευρώ.
Εγώ μια φορά το έκανα συνειδητά, γνωρίζοντας ότι αν μου κάτσει στραβή, θα το επιστρέψω χάνοντας 40ευρώ τα μεταφορικά, αλλά ήταν κάτι των 2500ευρώ, και θα γλίτωνα 500-600 από την αγορά εντός Ε.Ε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tsiggogeo
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  13:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vfalcon

Η USPS δεν περνά τελωνείο εάν η παραγγελία είναι κάτω από 200€.



Αγορα απο footlocker 600++ usd πριν 20 μέρες παρέλαβα μέσω usps χωρίς τελωνείο ή έξτρα χρεώσεις. Στην Ελλάδα μου ήρθαν με πόρτα-πόρτα. Και δεν το χα δηλώσει ως gift.

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια κριτήρια κρατάνε τα δέματα. Δειγματοληπτικά, στη τύχη ? πάντως αν σου τύχει, όσα γλίτωσες απο τη διαφορά νομίσματος καταλήγεις να τα πληρώνεις κανονικά..

αστο να επιστρέψει, να σου κάνουν refund και το παίρνεις απο Ευρώπη.

Edited by - tsiggogeo on 03/10/2014 13:19:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  14:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πιθανοτατα στο δεμα απ εξω δεν εγραψαν gift ή χαμηλη αξια αλλά ολοκληρα τα 256 ευρω οποτε εκει εγινε το καρφωμα. Ελαχιστοι Αμερικανοι γραφουν χαμηλοτερη αξια ή gift οπότε αν παραγγελνετε απο Αμερικη να ξερετε οτι σχεδον σιγουρα θα γραψουν απ εξω την full αξια. Εξαιρεση ιδιωτες μεσω ebay ή κανενας πωλητης απ τον οποιο εχετε παρει πολλες φορες και ισως σας κανει τη χαρη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  17:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα gift ,τα επισκευασμενα,αποδειξεις με μικροτερο ποσο και αλλα κολπα δεν περνανε στο τελωνειο τα τελευταια χρονια.Εχουν σταματησει δεμα γνωστου μου που εγραφε gift.Εμενα μου ζητησαν αποδειξη για δεμα που εγραφε 45$.Επειδη βεβαια ηταν αληθεια δεν πληρωσα οταν ειδαν την αποδειξη.Ειναι θεμα τυχης να σε πιασουν,αλλα τα ηλεκτονικα προιοντα οπως gps του κανουν παντα κλικ

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  17:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες
http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-r409



Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  18:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Δεν αξίζει το ρίσκο να μπλέξεις στο τελωνείο για να γλιτώσεις 20-30-40ευρώ.
Εγώ μια φορά το έκανα συνειδητά, γνωρίζοντας ότι αν μου κάτσει στραβή, θα το επιστρέψω χάνοντας 40ευρώ τα μεταφορικά, αλλά ήταν κάτι των 2500ευρώ, και θα γλίτωνα 500-600 από την αγορά εντός Ε.Ε.





Ναι αλλά εγγύηση για τη φωτ. μηχανή; Δε σε νοιάζει; Ρωτάω γιατί θέλω να αγοράσω και εγώ.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2014 :  19:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγάλη κουβέντα τώρα για την εγγύηση.
Οι φακοί που με ενδιαφέρουν εμένα, των 3-4χιλιάδων (εχμμμ), σπάνια παθαίνουν κάτι, και όταν το πάθουν ή θα φταίς εσύ ή θα έχουν περάσει αρκετά χρόνια, άρα θα είσαι εκτός εγγύησης.
Το πρόβλημα συνήθως αν υπάρχει είναι με το καλημέρα, οπότε το επιστρέφεις. Και αν γίνει η στραβή της στραβής ω στραβη, θα δώσω και αυτά που γλίτωσα στο σέρβις εδώ στην Ελλάδα να μου την φτιάξουν.
Ξαναλέω, εγώ πήρα συνειδητά το ρίσκο, λέω θα ρισκάρω 50ευρώ χοντρικά να γλιτώσω 500. Αλλιώς δεν αξίζει, και συνήθως δεν θα βρείς κάτι με τόσο μεγάλη διαφορά τιμής USA - Ε.Ε. - China εκτός από πολύ εξειδικευμένα πράγματα.
Κάποτε κάναμε πλάκα σε μια παρέα, ότι αξίζει να πληρώσουμε σε έναν φίλο ένα τριήμερο να πάει μέχρι αμερική, να ψωνίσει, να μας φέρει τα πράγματα, και θα μας βγεί και φθηνότερα...

Edited by - Deorum on 03/10/2014 19:20:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000