Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ισχίο - λαγονοψοιτης - μέση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

al3xis
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 05/10/2014 :  13:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,

Έχω πρόβλημα με το ισχίο εδώ και 2 εβδομάδες περίπου.. Μετά από 4χιλιόμετρα τρέξιμο με πονάει πολύ στο πόδι ψηλά(ισχίο) και δε μ αφηνει να κανω τίποτα. Εαν κάνω διατάσεις, υποχωρεί και βγάζω άλλο 1χιλιόμετρο και ξανά εμφανίζεται..κ.ο.κ..


Το πρωί πονάω με πόνους πάλι..Εαν βάλω κάποιο gel μέντας ή βολταρέν υποχωρεί λίο..Εαν σταματήσω το τρέξιμο 5 ημέρες είναι σχεδόν καλά για όλες τις καθημερινές κινήσεις - εαν πάω να τρέξω πάλι τα ίδια όμως..

Παρεπιπτώντος με πονάει και η μέση τελευταία..Οπότε υποψιάζομαι μήπως τον λαγονοψοιτη; Τι κάνουμε σ'αυτη τη περίπτωση;

Και επίσης, τοποθετούμε πάγο ή ζεστή θερμοφόρα;

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2014 :  17:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα.
ξαπλωσε μπρουμητα στο κρεβατι και βγαλε τα κουτουπιε σου εκτος κρεβατιου, μονο τα κουτουπιε ομως. αν τα νιωθεις να ανοιγουν στο πλαι τα πλασε (ή εστω ενα απο τα δυο)κατα τη χαλαρωση ,αντι να κοιτανε ευθεια, πιθανοτατα εχεις θεμα με καποιας μαρφης ισχυαλγια. το φρονιμοτερο ειναι να πας σε εναν ορθοπεδικο (εχει το φορουμ 1-2 καλους ) ή εστω σε καποιον εμπειρο φυσικοθεραπευτη (θα σου προτεινα να αποφυγεις τα γυμναστηρια). δε γνωριζω τη σταση του σωματος σου , ουτε τις καταπονησεις που κερασες το σωμα σου. εχε παντως σα γενικο κανονα το να κανεις προθερμανση πριν το κυριως μενου των δρομικων σου, να κανεις ηπιες διατασεις πριν το κυριο κομματι και λιγο εντονοτερες μετα. με το περας της καθε ασκησης τοποθετησε παγο ή καποια κρυοθερμικη γελη (με βασικο συστατικο την αρνικα)τοσο σε αρθρωσεις οσο και σε μυες. επισης ακομα και τωρα που εχεις τις ενοχλησεις δεν κρινω ενοχλητικο το να ξεκινησεις ισομετρικες ασκησεις ενδυναμωσης κοιλιακων-ραχιαιων μυων αφου αυτοι θα κρατησουν το σωμα σε σωστη θεση χωρις να ταλαντευεται απο την κουραση και να σου χαλαει την δρομικη ισορροπια (και να προσφερει καταπονησεις-τραυματισμους). αν ψαξεις στο διαδικτυο θα βρεις παρα πολλες επιλογες.
ολα αυτα στα γραφω περισσοτερο σαν αμπελοφιλοσοφια παρα για να τα ακολουθησεις κατα γραμμα. ψαξου και καλη αποθεραπεια!
φιλικα Παναγιώτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

al3xis
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2014 :  17:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Θα παω σε γιατρο απο 'βδομαδα.

Το θέμα είναι οτι με πονάει και η μέση και πιστεύω ότι απο κει δημιουργείτε..Το πόδι με 2-3 αλοιφές και 1-2 πάγους ανά μέρα, περνάει και μετά δε πονάει, ουτε τις επόμενες ημερες(παρα μονο εαν τρεξω παλι αρκετα, που στα 4χιλιόμετρα με γονατιζει και δε μ αφηνει να κανω παραπανω)..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

al3xis
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2014 :  14:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,

Πήγα σε γιατρό, δεν είναι από το μέση τελικά(γιατί πατούσα νεύρα στη μέση και δε πονούσε..)

Είναι στο ισχίο, κάτι με το χόνδρο και θέλει μαγνητική για 100%.. Και να ξεκινήσω αντιφλεγμονώδη χάπια και καμιά 3-4 εβδομάδες αποχή από τρέξιμο..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2014 :  20:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για την αποχη με βρισκει σχετικα συμφωνο (δε πιστευω οτι το βαδισμα στην ευθεια θα σε επιβαρυνει) αλλα για τα αντιφλεγμονωδη ειμαι καθετος (χωρις να εχω τα πτυχια του γιατρου σου). κανε την μαγνητικη και τα λεμε ξανα. καλη αποθεραπεια λοιπον!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

al3xis
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2014 :  13:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε ξέρω, κάτι δε μ'αρεσε χωρίς να είμαι γιατρός φυσικά και χωρίς να αμφιβάλλω..

Θα παω και σε φυσιοθεραπευτή..

Τώρα έχω να τρέξω 2 ημέρες και δεν έχω καμία ενόχληση..Ούτε όταν ξυπνάω το πρωί(κρύος) ούτε και με 3 ώρες ορθοστασία.. Εαν πάω να τρέξω, μετά από 4χλμ θα με "τερματίσει"..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/10/2014 :  14:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by al3xis

Δε ξέρω, κάτι δε μ'αρεσε χωρίς να είμαι γιατρός φυσικά και χωρίς να αμφιβάλλω..

Θα παω και σε φυσιοθεραπευτή..

Τώρα έχω να τρέξω 2 ημέρες και δεν έχω καμία ενόχληση..Ούτε όταν ξυπνάω το πρωί(κρύος) ούτε και με 3 ώρες ορθοστασία.. Εαν πάω να τρέξω, μετά από 4χλμ θα με "τερματίσει"..




Και πολύ καλά θα κάνεις.Σύντομα όμως....

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

al3xis
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2014 :  20:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,

Έκανα μια φυσικοθεραπεία και έχω και αύριο..Το πρόβλημα σύμφωνα με τον φυσικοθεραπευτή είναι στον λαγονοψοιτη..Επηρεάζει ότι έχω και χιαστούς αλλά ακόμα και μια προ 12+ ετίας εγχείρηση σκωλικοειδήτιδας..
Θα κάνουμε και αύριο θεραπεία και βλέπουμε.. Χθες πήγα να τρέξω αλλά στα 3χιλιόμετρα εμφανίστηκαν ενοχλήσεις και σταμάτησα αμέσως..
Δε ξέρω..Εχω απογοητευτεί πολύ.. Μερικές φορές μετά από ακινησία(π.χ. κρεβάτι) με πονάει πλέον..Δε ξέρω πως θα περάσει γρήγορα και οριστικά..
Μετά από 2 χιαστούς με έπιασε κι αυτό..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2014 :  21:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειναι μια μορφη κουρσας αυτη που καλεισαι να τερματισεις. κοιτα να εισαι σωστος απεναντι στο σωμα σου ωστε συντομα να βρεις λυση και να θεραπευτεις. ειναι δυσκολο να το αντιμετωπισεις με το ξεκινημα αλλα πιστεψε με οτι ειναι δυσκολοτερο οταν καλεισαι να το διαχειριστεις οταν συμβαινει στην κορυφωση μιας προετοιμασιας.εφοσον δεν εχεις θεσει δρομικο στοχο, μην αγχωνεσαι, βρες τη ζημια και απολαυσε την καθημερινη εξελιξη της θεραπειας! θα επιστρεψεις δυνατοτερος και καλυτερος γνωστης του σωματος σου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

al3xis
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2014 :  21:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόβλημα είναι το άγνωστο..
Επιστροφή σε 1 μήνα; Σε 2 ;

Και το γιατί έγινε αυτό..Ώστε να μη ξανά γίνει στο μέλλον..Ήταν η αρχή της σεζόν, μετά από 2 εβδομάδες ξεκούραση καλοκαιριού και είναι μεγάλη ξενέρα..Δεν έχω δρομικούς στόχους μεγάλους(είχα τον νυχτερινό ημιμαραθώνιο αλλά το έχασα) αλλά τρέχω για εμένα, για τη κάψα μου, 6-10χιλιόμετρα / ημέρα, 5-6 φορές την εβδομάδα..Είναι το ξέσπασμα, η εκτόνωση της δουλειάς, όλα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2014 :  22:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ο γιατρος ή ο φυσιο ειναι αρμοδιος να γνωματευσει και να αποφασισει τοσο για το τι ειναι οσο και για το ποσο θα απεχεις. αλλα δε μπορω να μη σταθω στο λαβρακι που μολις ξεφουρνισες (σαν πληροφορια εννοω ,λαβρακι)... 5-6 φορες τη βδομαδα ισως το σωμα σου να μην ειναι σε θεση να το σηκωσει. να κατι τετοιες μικροπληροφοριες θα σου δειξουν καποια σημαδια και απο αυτα καλεισαι να παρεις διδαγματα. εγω στην προηγουμενη προετοιμασια μου για μαραθωνιο εμεινα μετεξεταστεος. πολλα λαθη και μεγαλες ταλαιπωριες αποκομισα. το θεμα ειναι να ψαχνουμε που φταιμε (αν φταιμε καπου) ωστε να βγαινουμε σοφοτεροι απο τα παθηματα μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

al3xis
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  12:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε μπορώ να δεχτώ μετά από χρόνια γυμναστήριο(όχι τρομερά πράγματα) καθώς και τρεξίματα, αθλήματα, κτλ να μη μπορώ να βγάζω 5χ6χιλιόμετρα / εβδομάδα.. Έστω και με 2 χιαστούς...

Τέσπα, σήμερα έχω συνεδρία και βλέπουμε..

btw, χθες πριν κοιμηθω έβαλα counterpain, πρώτη φορά(έβαζα βολταρέν και sportgel μόνο) και σήμερα έχω ξυπνήσει πολύ...ανάλαφρος..Ούτε πονάκια ούτε τίποτα..Δε ξέρω εαν μπορεί να βοηθήσει να περάσει μόνιμα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

al3xis
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  23:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτρεξα μόλις, έπειτα και απο προτροπή σήμερα του φυσικοθεραπευτή για να δούμε τι και πως..

Τα πρώτα 3 χιλιόμετρα, σε χαλαρό ρυθμό (6'/χλμ) βγήκαν χωρίς ούτε ενόχληση..Μετά εμφανίστηκαν τσιμπήματα στον λαγονοψοϊτη, όπου στο 4ο περίπου χιλιόμετρο σταμάτησα για διατάσεις..Συνέχισα και μέχρι την επιστροφή(περίπου 5.80 χιλιόμετρα) σταμάτησα άλλες 3 φορές για διατάσεις και τρέξιμο σε πολύ χαλαρό ρυθμό (7.5'/χλμ)

Ήταν λίγο καλύτερα απο άλλες φορές, αλλά έχει ακόμα..Δε ξέρω, έχω απελπιστεί..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

al3xis
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2014 :  14:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Update : Χθες τρέξιμο 5.5χλμ σε πολυυυυ χαλαρό ρυθμό (7:50΄/χλμ).. Καμία ενόχληση..

Για να δούμε..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2014 :  23:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπραβο.... θετικο. μη παρασυρθεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

al3xis
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2014 :  23:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
update : 6.5χλμ σήμερα, σε ίδιο ρυθμό με τα τελευταία 1.5χλμ σε ρυθμο 6:50-7' χωρίς ενόχληση πάλι..
Ο φυσικοθεραπευτής το μεσημέρι μου είπε ότι σα να μαλάκωσε ο μυς κάπως πλέον..
Είδωμεν...Θα τρέξω χαλαρά 6-7χλμ και αύριο, Κυριακή ξεκούραση και Δευτέρα θα ρίξω λίγο pace, προς 7:30-7' σταθερό και 2 χιλιόμετρα στο 6:30' ..
(μπορεί να ακούγονται ..τεράστιοι χρόνοι-pace, λίγο πιο γρήγορα από περπάτημα, αλλά φανταστείτε πως φαίνονται σε εμένα όταν έτρεχα μ.ο. 5'/χλμ το 10αρι... Αλλά υπομονή..Σα να ξεκινάμε από το 0..)

Το θέμα μου είναι γιατί βγήκε αυτό..και βγήκε μετά από περίοδο διακοπών(10 ημέρες τίποτα) μόλις ξανά άρχισα προπονήσεις και μετά από κοιλιακούς..Εκεί με βάρεσε ο λαγονοψοϊτης..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000