Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  18:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήταν το κερασάκι στην τούρτα του θέματος!:)
quote:
Originally posted by xipolitos

Μια μικρή παρένθεση και επανέρχομαι στο θέμα..
Σκοτεινέ έχουμε τρέξει μαζί στον 1ο ημιμαραθώνιο Αιγιαλείας.
Είμασταν μάλιστα και στο ιδιο λεωφορείο που μας μετέφερε στην εκκίνηση αν θυμάμαι καλά φορούσες μια άσπρη μπλούζα που έγραφε το όνομα σου.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Wolf
Advanced Forum-Runner

Greece


309 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  18:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τραγικοί...

---------------------------
Run Wolfieee!!!!Ruuuun!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  18:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι να θέλει να πει ο ποιητής άραγε; Θα βάλεις ταμπέλα και στον Deorum σύντροφε; Με την καλή έννοια πάντα...

quote:
Originally posted by big-blue

Το παράδειγμά σου ήταν απολύτως ενδεικτικό του τρόπου που σκέφτεσαι εσύ και οι ''σύντροφοί' σου:)
Η εποχή αυτή έχει ενδιαφέρον γι αυτούς που ''πέφτουν από τα σύννεφα'' καθημερινά παρατηρώντας ορισμένους δημοκράτες και φιλ-''ελεύθερους'' να βγάζουν τις κουκούλες τους (με την καλή έννοια)...
Τι τις πιάνετε τέτοιες κουβέντες εδώ μέσα και ανεβάζουμε τσάμπα σφυγμούς. Έχει και ζόρικη προπόνηση νυχτιάτικα...

quote:
Originally posted by Deorum

Όλοι καλές προθέσεις είχαν σύντροφοι, όλοι αγωνίζονταν για να κάνουν τον κόσμο καλύτερο.
Όλοι ανεξαιρέτως.
Και ο μπρέιβικ στην Νορβηγία που σκότωσε καμιά 70ριά, νόμιζε πως επέβαλε την κάθαρση και θα αφήσει έναν καλύτερο κόσμο για τα παιδιά του.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  19:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:

Originally posted by big-blue Ήταν το κερασάκι στην τούρτα του θέματος!
quote:


Δεν πιστεύω να έκανα κανένα έγλημα, ούτε πρόδωσα τις ιδέες μου, όντως είμουν εκτός θέματος, θέλεις να ζητήσω συγνώμη; αυτό μόνο κατάλαβες απο τα κείμενα που εχω παραθέσει;

Edited by - xipolitos on 09/10/2014 19:07:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  19:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Μια μικρή παρένθεση και επανέρχομαι στο θέμα..
Σκοτεινέ έχουμε τρέξει μαζί στον 1ο ημιμαραθώνιο Αιγιαλείας.
Είμασταν μάλιστα και στο ιδιο λεωφορείο που μας μετέφερε στην εκκίνηση αν θυμάμαι καλά φορούσες μια άσπρη μπλούζα που έγραφε το όνομα σου.



Μα τότε ήμουν κι εγώ εκεί, δίπλα στον Παύλο, με τη φανέλλα της Βραζιλίας! Άρα έχουμε συναντηθεί! Στις Σπέτσες θα φοράω μια πορτοκαλί τεχνική, άσπρι καπέλο, μαύρο σορτσάκι.

Διαμαντή, κι εγώ εμπνέομαι από τον Τσε, αν είχα γεννηθεί όπως αυτός, την πολύ ωραία, πολυτελή και μέσα στις ζούγκλες, εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ζωή θα ήθελα να ζήσω.

Όσο για τις ιδέες του, όπου εφαρμόστηκαν, πείνα, φτώχια και δυστυχία. Τα "κομμουνιστικά" καθεστώτα κατέρρευσαν, ο "καπιταλισμός" όχι.

(αν ήμουν πλούσιος, με λυμένο το βιοποριστικό μου ώστε να μην χρειάζεται να δουλεύω, σαν κάτι τσε και τσιπροαλαβάνους, κομμουνιστή θα ήμουν κι εγώ! "Από τους πιο πορωμένους", όπως έλεγε ο βοηθός στον Μπεϊζάνη! )

τα υπόλοιπα στο τρέξιμο μας δίπλα στη θάλασσα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  20:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στον αιώνα μας οι ιδέες του Τσε παραμένουν ζωντανές δείχνοντας τον δρόμο προς μια κοινωνία χωρίς κοινωνικές και οικονομικές ανισότητες, χωρίς την καταστροφή του περιβάλλοντος απο τις επιπτώσεις που επιβάλλει το καπιταλιστικό μοντέλο ανάπτυξης αλλά και την κρίση που επιφέρει.
Ο Τσε πάλεψε και δολοφονήθηκε επειδή πίστευε σε μια κοινωνία στην οποία δεν θα υπάρχει εκμετάλευση ανθρώπου απο άνθρωπο, οπου οι άνθρωποι θα είναι αληθινές ανθρώπινες υπάρξεις, με την υψηλότατη αξιοπρέπεια που τους ανήκει, Υπήρξε ενας ιδεολόγος οραματιστής και θαρραλέος μαχητής που δεν δίστασε ακόμα και την ύστατη στιγμή της εκτέλεσης του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  20:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

(ε, ο Τσε είχε και εκλεκτά πούρα Αβάνας, ακριβά ρολόγια, πολυτελή και ωραία ζωή!)




Είχε τόσο ωραία ζωή που την παράτησε και πήγε στην Αφρική και στη Λατινική Αμερική...

Σχετικά με τα εκλεκτά πούρα Αβάνας:
''Λέγεται ότι στο διάστημα που ήταν υπουργός Βιομηχανίας στην Κούβα, οι συνεργάτες του, του ζήτησαν να περιορίσει το κάπνισμα. Αυτός τους καθησυχάζει και συμφωνεί ότι πρέπει να ελαττώσει τον αριθμό των πούρων που καπνίζει. Έτσι, την επόμενη μέρα, εμφανίζεται στο γραφείο του με ένα πούρο κοντά στο ένα μέτρο μήκος! «Όπως βλέπετε πλέον θα καπνίζω μόνο ένα πούρο την ημέρα», απαντά στους εμβρόντητους συντρόφους...''
http://www.enikos.gr/mpogiopoulos/268978,%E2%80%9C_den_httatai_h_ypo8esh_otan_pe8ainoy.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  20:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καπιταλισμός είναι η εκμετάλευση ανθρώπου απο άνθρωπο, Σοσιαλισμός είναι ακριβώς το αντίθετο. (διαβασμένο τό'χω, μουστάκια )

Να σημειωθεί, επίσης, ότι υπάρχει σύνδεσμος φιλάθλων Πανσερραϊκού CHE GUEVARA CLUB: http://www.panserraikara.gr/g5/

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  20:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue

quote:
Originally posted by Rigelian

(ε, ο Τσε είχε και εκλεκτά πούρα Αβάνας, ακριβά ρολόγια, πολυτελή και ωραία ζωή!)




Είχε τόσο ωραία ζωή που την παράτησε και πήγε στην Αφρική και στη Λατινική Αμερική...

Σχετικά με τα εκλεκτά πούρα Αβάνας:
''Λέγεται ότι στο διάστημα που ήταν υπουργός Βιομηχανίας στην Κούβα, οι συνεργάτες του, του ζήτησαν να περιορίσει το κάπνισμα. Αυτός τους καθησυχάζει και συμφωνεί ότι πρέπει να ελαττώσει τον αριθμό των πούρων που καπνίζει. Έτσι, την επόμενη μέρα, εμφανίζεται στο γραφείο του με ένα πούρο κοντά στο ένα μέτρο μήκος! «Όπως βλέπετε πλέον θα καπνίζω μόνο ένα πούρο την ημέρα», απαντά στους εμβρόντητους συντρόφους...''
http://www.enikos.gr/mpogiopoulos/268978,%E2%80%9C_den_httatai_h_ypo8esh_otan_pe8ainoy.html



Εξαιρετικό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  20:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:


Διαμαντή, κι εγώ εμπνέομαι από τον Τσε, αν είχα γεννηθεί όπως αυτός, την πολύ ωραία, πολυτελή και μέσα στις ζούγκλες, εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ζωή θα ήθελα να ζήσω.

Όσο για τις ιδέες του, όπου εφαρμόστηκαν, πείνα, φτώχια και δυστυχία. Τα "κομμουνιστικά" καθεστώτα κατέρρευσαν, ο "καπιταλισμός" όχι.

(αν ήμουν πλούσιος, με λυμένο το βιοποριστικό μου ώστε να μην χρειάζεται να δουλεύω, σαν κάτι τσε και τσιπροαλαβάνους, κομμουνιστή θα ήμουν κι εγώ! "Από τους πιο πορωμένους", όπως έλεγε ο βοηθός στον Μπεϊζάνη! )

τα υπόλοιπα στο τρέξιμο μας δίπλα στη θάλασσα!



Το κάψαμε εντελώς σύντρολε ε; (αυτό πάει στα Bold)
Μόλις θα έπιανες την καρεκλίτσα στην Κούβα, Υπουργάραααααααα...Πούρα αβάνας και αραλίκι...Που να τρέχουμε τώρα στους μαύρους στην Αφρική, που να πάμε στη Βολιβία...
Οι ιδέες του προφανώς και δεν έφεραν μεγαλύτερη πείνα φτώχεια και δυστυχία απ΄ότι αυτών που ασπάζεσαι, το αντίθετο μάλιστα.
Ο καπιταλισμός καταρρέει συνεχώς επειδή αυτός είναι ο ρόλος του. Να καταρρέει ο λαός και μετά να ''έρχεται η ανάπτυξη''...Μόνο που έρχεται για τους πολύ λίγους. Παρόντες είμαστε και τα ζούμε πλέον, δεν έχει αποτέλεσμα η τακτική του Γκέμπελς...
Πάντως είναι γεγονός πως οι πλούσιοι με λυμένο το βιοποριστικό τους είναι όλοι κομμουνισταί! Όλη η Φιλοθέη, όλη η Κηφισιά ΚΚΕ ψηφίζει!
TILT που έλεγαν και τα φλιπεράκια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  20:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

Τι να θέλει να πει ο ποιητής άραγε; Θα βάλεις ταμπέλα και στον Deorum σύντροφε; Με την καλή έννοια πάντα...

Απλά τα πράγματα, τι δεν καταλαβαίνεις. Αυτοπροσδιοριζόμαστε μέσα από τα λεγόμενα και τις πράξεις μας, δε χρειάζονται οι ταμπέλες. Εσύ τι λες για τα παραπάνω;
(Δε νομίζω οι χίτες να φώναζαν τους εαμίτες σύντροφε:) )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  20:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

quote:

Originally posted by big-blue Ήταν το κερασάκι στην τούρτα του θέματος!
quote:


Δεν πιστεύω να έκανα κανένα έγλημα, ούτε πρόδωσα τις ιδέες μου, όντως είμουν εκτός θέματος, θέλεις να ζητήσω συγνώμη; αυτό μόνο κατάλαβες απο τα κείμενα που εχω παραθέσει;



Αυτό κατάλαβες;
Και τι είμαι εγώ να σε κρίνω μωρέ;
Πολύ τσιτωθήκαμε, πάμε για τρέξιμο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  21:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Ναι ο 2ος Λουκάνικος-το σκυλί έμβλημα των αναρχικών και των αντιρρησιών άφησε την τελευταία του πνοή πριν από λίγες μέρες!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015-ΔΙΟΣΚΟΥΡΩΝ ΚΡΗΝΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 1/8/2015





Αμαν ταχύτητα αντίδρασης ! Μπράβο αυτός ειναι!

...έζησε και αυτός σαν τον Τσε , μες την ..χλιδα , τα λουκάνικα , με αντίσταση απέναντι στο κατεστημένο. (Εντύπωση κάνει βέβαια πως ο Λουκανικος καταλαβαίνει περισσότερο την έννοια της αντίστασης από τους ανθρώπους. )

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  21:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue

quote:


Διαμαντή, κι εγώ εμπνέομαι από τον Τσε, αν είχα γεννηθεί όπως αυτός, την πολύ ωραία, πολυτελή και μέσα στις ζούγκλες, εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ζωή θα ήθελα να ζήσω.

Όσο για τις ιδέες του, όπου εφαρμόστηκαν, πείνα, φτώχια και δυστυχία. Τα "κομμουνιστικά" καθεστώτα κατέρρευσαν, ο "καπιταλισμός" όχι.

(αν ήμουν πλούσιος, με λυμένο το βιοποριστικό μου ώστε να μην χρειάζεται να δουλεύω, σαν κάτι τσε και τσιπροαλαβάνους, κομμουνιστή θα ήμουν κι εγώ! "Από τους πιο πορωμένους", όπως έλεγε ο βοηθός στον Μπεϊζάνη! )

τα υπόλοιπα στο τρέξιμο μας δίπλα στη θάλασσα!



Το κάψαμε εντελώς σύντρολε ε; (αυτό πάει στα Bold)
Μόλις θα έπιανες την καρεκλίτσα στην Κούβα, Υπουργάραααααααα...Πούρα αβάνας και αραλίκι...Που να τρέχουμε τώρα στους μαύρους στην Αφρική, που να πάμε στη Βολιβία...
Οι ιδέες του προφανώς και δεν έφεραν μεγαλύτερη πείνα φτώχεια και δυστυχία απ΄ότι αυτών που ασπάζεσαι, το αντίθετο μάλιστα.
Ο καπιταλισμός καταρρέει συνεχώς επειδή αυτός είναι ο ρόλος του. Να καταρρέει ο λαός και μετά να ''έρχεται η ανάπτυξη''...Μόνο που έρχεται για τους πολύ λίγους. Παρόντες είμαστε και τα ζούμε πλέον, δεν έχει αποτέλεσμα η τακτική του Γκέμπελς...
Πάντως είναι γεγονός πως οι πλούσιοι με λυμένο το βιοποριστικό τους είναι όλοι κομμουνισταί! Όλη η Φιλοθέη, όλη η Κηφισιά ΚΚΕ ψηφίζει!
TILT που έλεγαν και τα φλιπεράκια!



Πολύ συντηρητικές απόψεις για την πολυτέλεια έχετε!

Α, γι αυτό εκατομμύρια άνθρωποι ήθελαν να φύγουν από τις κομμουνιστικές χώρες και να πάνε στις ΗΠΑ, στην Δυτική Ευρώπη, στη Δύση γενικότερα;

Και ακόμα θέλουν! (οκ, μια Κούβα (η οποία αν άνοιγε τα σύνορα θα άδειαζε το νησί και θα πήγαιναν στο Μιάμι) και μια Βόρεια Κορέα έχουν μείνει! Α, και η ...Κίνα, υπό μια έννοια.)

(είμαστε και συνομήλικοι, αν κρίνω από τα φλιπεράκια, άρα ξέρουμε τι γίνοταν τότε στην Ανατολική Ευρώπη. Βέβαια, δεν θα κατέρρεε η ΕΣΣΔ αν δεν βρισκοταν στο τιμόνι της ο πιτσαδόρος αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.)

ΥΓ: Ωραίο το υπουργιλίκι στην Αβάνα, σύντροφοι, αλλά μια βόλτα από τη Βολιβία, τη Βενεζουέλα, την Κολομβία, το Περού και τον Ισημερινό, θα την έκανα να απολαύσω ένα Inmensas στις πλατείες που φέρουν το όνομα του μεγάλου απελευθερωτή Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios Ponte y Blanco!

Edited by - Rigelian on 09/10/2014 21:24:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  22:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτή τη φορά
είσαι πολύ συγκεκριμένος
και απόλυτα σαφής κύριε Κώστα!

Στα προηγούμενα θέματα
περιβάλλοντος-διατροφικών
μας παίζεις το κρυφτούλι
και οι λόγοι είναι ευνόητοι


ΤΣΑ!.................
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000