Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Οι 300 της Σπαρτης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  00:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κι όμως απο μαρξ δεν εχω διαβάσει γρι. Με κουράζει η γλώσσα που χρησιμοποιεί στην αναλυσή του. Αν τα είχε γράψει πιο απλοικα ίσως ...

Γενικά δεν διαβάζω με την έννοια του αδηφάγου βιβλιοφάγου. Μετα βασάνων και κόπου , στο πανεπιστήμιο της ζωής (χαχαχα), καταλήγω σε κάποια πράγματα :p

Γενικά είμαι άσχετος με τα εκάστοτε μανιφέστα.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 21/10/2014 00:42:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  02:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Να καεί το Βιετνάμ !!Γυπαετέ ! ή έχεις φράγκα ή δεν έχεις....

https://www.youtube.com/watch?v=EeIOUlkX-mA



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Έρχεσαι στα λόγια μου...


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>

Edited by - gligoros on 21/10/2014 03:01:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  03:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Fid δεν είναι τόσο δύσκολη η γλώσσα που χρησιμοποιεί στις αναλύσεις του ο Μάρξ. Στο Κεφάλαιο ίσως επειδή κάνει τις κοινωνικές και οικονομικές αναλύσεις και είναι και τρεις τόμοι, πράγματι είναι δύσκολο έργο. Αξίζει όμως τον κόπο να το μελετήσουμε.

ΠΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ

Στον πολίτη Μωρίς Λασάτρ.
Αξιότιμε πολίτη !

Επιδοκιμάζω την ιδέα σας να έκδόσετε τη μετάφραση του «Κεφαλαίου» σε περιοδικά τεύχη. Με τη μορφή αυτή το έργο θα είναι πιο προσιτό στην εργατική τάξη, και για μένα η σκέψη αυτή κυριαρχεί πάνω απ’ όλες. Η μέθοδος της ανάλυσης που χρησιμοποίησα και που δεν είχε ακόμα εφαρμοστεί στα οικονομικά προβλήματα, κάνει αρκετά δύσκολη την ανάγνωση των πρώτων κεφαλαίων και υπάρχει ο κίνδυνος ν’ αποθαρρυνθεί το κοινό, που πάντα ανυπομονεί να φτάσει στο τελικό συμπέρασμα και διψάει να μάθει τη σχέση των γενικών αρχών με τα άμεσα ζητήματα που το συγκινούν.
Πρόκειται για ένα μειονέχτημα, που ενάντιά του δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο παρά να προειδοποιήσω και να προασφαλίσω πάντως τον αναγνώστη που νοιάζεται για την αλήθεια. Ο δρόμος που οδηγεί στην επιστήμη δεν είναι πλατιά λεωφόρος, και πιθανότητες να φτάσουν στις φωτεινές κορυφές της έχουν μόνο εκείνοι που δε φοβούνται να κουραστούν για να σκαρφαλώσουν στ’ απόκρημνα μονοπάτια της.
Δεχτείτε, αγαπητέ πολίτη, την έκφραση των αισθημάτων μου αφοσίωσης.

Καρλ Μαρξ
Λονδίνο, 18 του Μάρτη 1872.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  09:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ούτε εγώ τον έχω διαβάσει. Έχω διαβάσει τις ιδέε του γενικά/συνοπτικά (και όχι απλά έχω ακούσει κάποιον), από wikipedia, διάφορα έμμεσα ή άμεσα άρθρα, αλλά να τον διαβάσω όχι. Και να σας πω... δεν το έχω στο πλάνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  12:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

Fid δεν είναι τόσο δύσκολη η γλώσσα που χρησιμοποιεί στις αναλύσεις του ο Μάρξ. Στο Κεφάλαιο ίσως επειδή κάνει τις κοινωνικές και οικονομικές αναλύσεις και είναι και τρεις τόμοι, πράγματι είναι δύσκολο έργο. Αξίζει όμως τον κόπο να το μελετήσουμε.



Μακάρι να είχα την υπομονή να τον μελετήσω λίγο, όπως και άλλους. Αλλά αυτόν τον καιρό είναι αδύνατον... Ισως κάποια στιγμή, δεν ξέρω.

Γενικότερα με κουράζει η γλώσσα που χρησιμοποιουν μερικές φορές στα κείμενα κοινωνιολογικων αναλύσεων. Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό, γιατί δεν μπορούν να τα πουν με απλά "ελληνικά", φτάνω στην δεύτερη-τρίτη σελίδα και το κεφάλι μου γίνεται καζάνι... Οπως ακριβώς με τα δημόσια έγγραφα , άρθρα κτλ κτλ :p

Θυμάμαι εκείνη την νυχτιά (χαχα) που συμπλήρωσα για πρωτη μου φορά ένα φάκελο -αίτηση για μια σύμβαση στον Δήμο. Τρέλα...!!!


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  12:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...που φύσαγε ο Βαρδάρης
το κύμα η πλώρη εκέρδιζε
οργιά με την οργιά...

(για να προβληματιστεί ο Πωλ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  12:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by sam

Μήπως δεν έχουμε και τα απαραίτηρα χιλιόμετρα ορισμένοι...?

Κοίτα πόσο απλό είναι γυπαετέ. Το λες και εσύ στο παράδειγμα σου με τις πόρσε (άλλο εάν θα το γυρίσεις μετά).

Βγήκε ένα προϊόν που απευθύνεται σε κάποιους. Κάποιοι το βρίσκουν ΠΟΛΥ ακριβό και κάποιοι άλλοι ΟΧΙ... Το γούστο είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων το βρίσκουν πολύ ακρίβό δείχνει να είναι εκείνοι στους οποίους πραγματικά απευθύνεται (στο έτερο βουνίσιο φορουμ που η συντριπτική πλειοψηφία είναι δρομείς κάποιων αποστάσεων) όλα τα σχόλια μέχρι στιγμής κάτω απο τη προκύρυξη είναι για αυτό (και εκεί καθώς υπάρχει και η εφαρμογή για το το "approve" ενός σχολίου, δείχνει ότι και τα approve είναι το ίδιο).

Και εδω υποψιάζομαι ότι οι περισσότεροι που το βρίσκουν "μια χαρά" (και ακόμα χειρότερα κατηγορούν τους άλλους για "μιζεριά") είναι αυτοι που έτσι και αλλιως δεν υπήρχε θέμα να λάβουν μέρος ... (έχει γούστο όμως μάλλον να την λέμε στους άλλους για μιζεριά)

Εγώ το έγραψα και πιο πριν ... Όποιος το βρίσκει μια χαρά ΑΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ. Εγώ που ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ δεν το βρίσκω μια χαρά...

Χμμμμ, ...δεν έχει πλάκα όπως είπα????



Από όλο το κατεβατό, δεν έβγαλα και πολύ νόημα. Η ουσία είναι ότι έχεις τη δυνατότητα να το τρέξεις (έχεις τα απαραίτητα χιλιόμετρα, μπράβο, το καταλάβαμε), αλλά δεν έχεις τα φράγκα... Ε τότε απλά δεν θα το τρέξεις, όπως ακριβώς δε θα αγοράσεις και Πόρσε! Get used to it!



Μα έχω πόρσε



Matchbox?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  14:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά, εσένα θα σε πάω και μια βόλτα αφου σε εντυπωσιάζουν τόσο...

Ο γιώργος δεν καταδέχεται να μπει όπως βλέπεις πλέον. Αλλα τι να κάνω? ...όταν τη πήρα, οι φεραρι παραήταν μεγάλες για το γκαραζ μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  15:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ δεν καταδέχομαι?
Όχι όχι, καμιά φορά χάνω μερικά, δεν έχω κακή πρόθεση ούτε τίθεται θέμα τέτοιο.
Βέβαια σε κάτι μακροσκελή καμιά φορά δεν ξέρω τι να απαντήσω, οκ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000