Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 1ο back to school, Πετρούπολη 12/10/2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 12/10/2014 :  19:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας γράψω πρώτος για τον συγκεκριμένο αγώνα που έγινε σήμερα.
Ο κόσμος αναπάντεχα πολύς για εμένα. Με τόσους αγώνες στην Αττική σήμερα φανταζόμουν ότι θα μάζευε λιγότερους αλλα διαψεύστηκα ευχάριστα.
Σηματοδότηση καλή και εθελοντές σε πολλά σημεία της διαδρομής (προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με αυτοκίνητα κλπ).
Πολύ σοφή κίνηση των διοργανωτών να δοθεί η εκκίνηση σε εκείνο το σημείο καθώς δεν παρατηρήθηκε ιδιαίτερος συνωστισμός στα πρώτα μέτρα.
Έκανε λίγη ζέστη βέβαια και η διαδρομή, τυπικά αστική, δεν χαρακτηρίζεται ως εξαιρετικής ομορφιάς (αναμενόμενο).
Στα αρνητικά, το να μην δοθούν νούμερα τις προηγούμενες ημέρες στους συμμετέχοντες και να επιτρέπονται σωρηδον εγγραφές την ημέρα του αγώνα αποδείχτηκε μεγάλο σφάλμα. Καθυστέρησε σημαντικά η εκκίνηση (πάνω απο 40 λεπτά νομίζω) και δημιουργήθηκαν μεγάλες ουρές στη γραμματεια. Όσο φιλότιμες και να ήταν οι κυρίες εκεί χρειαζοντουσαν περισσότερα άτομα να εξυπηρετήσουν τον κόσμο εφόσον αποφασίστηκε να γίνονται εγγραφές μέχρι την τελευταία στιγμή.
Μια παρατήρηση όσον αφορά τη χάραξη της διαδρομής. Τόσο τα 5 όσο και τα 10χλμ (που ήταν 2 στροφές) περιελάμβαναν μια γερή ανηφόρα μήκους 1.000-1.050 μέτρων (5% μέση κλιση έδειξε το garmin). Κατανοώντας τις αντικειμενικές δυσκολίες των διοργανωτών στην επιλογή κάθε αγωνιστικής διαδρομής, δεν μπορώ να μην επισημάνω ότι οι 5αρηδες (που λογικά κάποιοι απο αυτούς θα ήταν λιγότερο έμπειροι ή και εντελώς αρχάριοι δρομείς) είχαν ουσιαστικά να καλύψουν το 20% της διαδρομής σε μια και μονη συνεχόμενη ανηφόρα με σεβαστή υψομετρική για ασφαλτινο αγώνα εντός της πρωτεύουσας. Καλές και ευπροσδεκτες οι κλίσεις σε κάθε αγωνα αλλα ελπίζω να πεισμωσαν και να μην αποθαρρυναν οι δυσκολίες του συγκεκριμένου σημείου τους πρωταρηδες σε αγώνες.

Και του χρόνου με ακόμα μεγαλύτερη επιτυχία.

lenin67
Advanced Forum-Runner

Greece


406 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2014 :  20:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ καλή προσπάθεια από τους διοργανωτές, ειδικά λαμβανομένου υπ' όψη ότι ήταν η πρώτη φορά. Ενόχλησε η καθυστέρηση, όπως επίσης και η απουσία μπανάνας ή χυμού στον τερματισμό. Η διαδρομή ήταν καλά φυλασόμενη και προπονητικά χρήσιμη, με τις ανηφοροκατηφόρες της. Αποτελέσματα δεν έχουμε ακόμη, αλλά οι συμμετοχές ήταν πράγματι αρκετές, ειδικά αν λάβουμε υπ' όψη και τα Παναθήναια, που πολλοί θα προτίμησαν. Η υδροδοσία υπερπλήρης και γενικά όλα καλά, για το αντίτιμο των 3 ευρώ (που θα πάνε και για καλό σκοπό - βλέπε σχολεία Πετρούπολης).
Και του χρόνου με υγεία και καλύτερα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2014 :  21:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ως δημότης της περιοχής να πω ότι στην διοργάνωση έπαιξε σημαντικό ρόλο η εμπειρία του ΠΔΣ ΟΔΥΣΣΕΑ που ξέρει να σχεδιάζει αγώνες. Η ανηφόρα υπαρκτή και συμπαθητική αλλά ήταν το πιπεράκι στην διαδρομή. Προκλητικό χαρακτηριστικό για όσους έτρεξαν αγωνιστικά. Για τους αρχάριους υπάρχει πάντα η επιλογή της βάδισης αλλά πολύ την υποτιμούν.

εγώ πάντως το ευχαριστήθηκα. Προτίμησα να ενισχύσω την πόλη μου παρόλο που κατα βάθος ήθελα να ήμουν στο ΑΡΜΑ της πάρνηθας. έτρεξα με την κόρη στο καρότσι. Ναί ήμουν ο ένας από τα 2 καρότσια που θα είδατε πιθανόν να τρέχουν στην διαδρομή.

Χρόνος 32.06 και με καρότσι
Κατάταξη 58/132

Edited by - dtziouvaras on 13/10/2014 15:44:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lenin67
Advanced Forum-Runner

Greece


406 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  19:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και εδώ τα αποτελέσματα
http://www.runningnews.gr/item.php?id=19240
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2014 :  19:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lenin67

και εδώ τα αποτελέσματα
http://www.runningnews.gr/item.php?id=19240



...η αλλιως "πως μπορειτε να ανεβειτε στη δευτερη θεση του βαθρου τερματιζοντας εκτος"


_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  12:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
...η αλλιως "πως μπορειτε να ανεβειτε στη δευτερη θεση του βαθρου τερματιζοντας εκτος"


δεν το επιασα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2014 :  17:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο 6ος στην κατάταξη είμαι εγώ. Κοιτα τώρα την ηλικιακή κατηγορία του 3ου-4ου-5ου (που ειναι μεγαλύτεροι ηλικιακά απο εμένα).
Γι'αυτό γελάω. Έκανα έναν συμπαθητικό χρόνο για τη συγκεκριμένη διαδρομή, την οποία τρεις αθλουμενοι μεγαλύτερης ηλικίας μάλιστα την κάλυψαν σε λιγότερα λεπτά αλλα έτυχε απλώς να είμαι ο επόμενος που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού. Και κάπως έτσι μπορώ να λέω ότι ήμουν δεύτερος νικητής στην άκρως ανταγωνιστική κατηγορία 30-39 (τρομάρα μου).
Συγκυρίες...

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Teknoman
Forum-Runner

Greece


65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  14:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε μου "dkoukou" αν εχεις την καλωσυνη,μπορεις να ανεβασεις το link του αγωνα απο το Garmin για να δω την διαδρομη?

"Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  16:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι υπάρχει στο site της διοργάνωσης βέβαια, αλλα αν θέλεις το link του αγωνα όπως τον κατέγραψα πολύ ευχαρίστως :

http://connect.garmin.com/modern/activity/610641086

Το σίγουρο πάντως ειναι ότι η διαδρομή δεν προσφέρεται για PB. Ειναι ωστόσο πολύ καλή για μια δυνατή προπόνηση λόγω της παρατεταμένης ανηφόρας.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000