Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Crossfit & τρέξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

JINO
Newbie Forum Runner

9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  08:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης σχετικά με τον παραπάνω διάλογο θα έλεγα ότι η ευλυγυσία παίζει σημαντικό ρόλο στους τραυματισμούς. Αυτό έχω καταλάβει από την προσωπική μου εμπειρία λόγω τραυματισμών που είχαν σαν αποτέλεσμα να έχω επαφή τόσο με ορθοπαιδικούς όσο και με φυσικοθεραπευτές, κοινή αναφορά των οποίων ήταν οι διατάσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  08:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρα πολυ δρομεις τραυματιζονται ακριβως επειδη κανουν υπερβολες στις διατασεις, πολλες φορες δηλαδη βγαζουμε μονοι μας τα ματακια μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  09:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εσένα, που βαριέσαι τα πάντα στο τρέξιμο πλην του τερματισμού, μια χαρά σού κάθεται η "δική μου" άποψη...


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  09:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Εσένα, που βαριέσαι τα πάντα στο τρέξιμο πλην του τερματισμού, μια χαρά σού κάθεται η "δική μου" άποψη...


"My sport is your sport's punishment"



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχετικά με τα βάρη γενικά (όχι μόνο τις άρσεις-βαθειά) , αυτά πρέπει να μπαίνουν στην αρχή ενός πλάνου για έναν στόχο Α προταιρεότητας όπως πολλές φορές ειναι ο κλασικός μαραθώνιος. Οσο μπαίνει ο αθλουμενος στην μέση αυτου του πλανου τόσο μειώνει εντάσεις και συχνότητα. Ομως δεν υπάρχει πρόβλημα όταν οι επιθυμητές ασκήσεις εκτελουνται και στην δύσκολη περίοδο ή της υπερ-αναπληρωσης, ΑΛΛΑ ως cross προπονηση όπως γίνεται πχ είτε με την ποδηλασία, είτε με το κολύμπι, για αποκατάσταση δηλαδή από τις ποιοτικές προπονήσεις του πλάνου. Σε πολύ χαμηλή ένταση.

Γενικά οι άρσεις και τα βαθειά είναι εξαιρετικές ασκήσεις για πάρα πολλούς λόγους.

Τώρα οι δυσκολίες ενός δρομικου αγώνα προλαμβάνονται στην προετοιμασία με ΕΙΔΙΚΗ προπονηση, όχι με εναλακτική. Αν για παράδειγμα περιμένουμε ανηφόρες, τότε πρέπει να προετοιμαστούμε στις ανηφόρες, αν περιμένουμε απότομα κατηφοριά μονοπάτια σε trail τότε πρέπει να έχουμε προετοιμαστεί σε αυτά κ.ο.κ.

Για τους τραυματισμους από υπερ-χρηση , εξυπακουεται οτι αυτοί οφείλονται ΚΑΙ στην έλλειψη ευλυγυσίας όταν ο αθλουμενος δεν ακολουθεί κάποια στοιχειώδη ασκησιολόγια. Ο λόγος είναι γιατί ο σφιχτός δρομέας, όπως είπα και πιο πριν , δεν επιστρέφει την κινητική ενέργεια στο πάτημα, επιβαρύνονται με αυτόν τον τρόπο πολύ περισσότερο τα ελαστικά σε σειρά στοιχεια του μυο-σκελετικού του.

Μιλώντας τώρα για κινητική ενέργεια και ελαστικότητα (ευκαμψία, ευλυγυσία το ίδιο ειναι ) , δοκιμάστε σε μη-αγχωτικά long run να τρέξετε εκμεταλευόμενοι όσο μπορείτε την ελαστική ενέργεια ΑΝΤΙ να εκετλείται διασκελισμους με συνειδητή συστολή. Θέλει λίγο τάκτ και αυτό γίνεται πιο εύκολο όταν υπάρχει καλό ζεσταμα, μετά δηλαδή από κανα 30λεπτου αργου τρεξίματος, κάποιες δρομικες εν κινήση κτλ. Είναι απίστευτο το πόση ενέργεια αφήνουμε να πάει χαμένη.... Στην ουσία ο διασκελισμος από ένα σημείο και μετά ρολάρει σχεδόν εξ ολοκλήρου μηχανικά, σαν ένας αυτοματισμος!

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 22/10/2014 12:29:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  13:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε συ Φιντέλιο, γιατί ένα σύστημα που έχει μεγάλο εύρος ταλάντωσης ή κίνησης, είναι πιο αποδοτικό από ένα με περιορισμένο;
Γιατί το πρώτο αποθηκεύει και αποδεσμεύει περισσότερη ενέργεια από το δεύτερο;
Ας μας πει και ένας φυσικός ή μηχανικός, κάποιος θα υπάρχει εδώ μέσα...
Κι επίσης, τι ακριβώς είναι η ελαστική ενέργεια;


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  14:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν αναφέρθηκα στην τεχνική λεπτομερως, ωστόσο έχω αυτό στο μυαλό μου, δες λίγο:
http://m.youtube.com/watch?v=zSIDRHUWlVo

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  15:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι άλλο Cucuzzella, όχι άλλο Mcdougall, δεν μπορωωωωωωωωωω....
Ναι, γνωρίζω σχετικά...
Η αλήθεια βέβαια είναι πως δεν έχω δει άλλον δρομέα με τόσο αβίαστο, ρευστό και όμορφο διασκελισμό και στυλ! Σίγουρα όμως είναι ΚΑΙ έμφυτο...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  15:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε αυτό το βίντεο ο άνθρωπος πάει με ρυθμό διαλλειματικής, ή τελοσπάντων κάτι τέτοιο.
Εκεί η φόρμα τρεξίματος, γίνεται πιο ωραία πάντα. Γιαυτό και λένε τα repetitions (και όχι απλά οι διαλλειματικές) είναι για να βελτιωθεί η κίνησή σου.
Το άσχημο είναι στα αργά, εκεί να να τον δώ πως τρέχει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  15:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είμαι βέβαιος ότι πάει και πολύ γρήγορα στο βίντεο.
Πρόκειται για μαραθωνοδρόμο του 2:30.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  18:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Deorum το 'πιασες. Για αυτο ο νέος δρομέας ΠΡΕΠΕΙ να στοχεύσει στην ενασχολησή του έναν ικανοποιητικό ρυθμό σε βαθος χρόνου, γιατί αν τρέχει προσγειωμένα και αργά χωρίς να εκτελεί ολοκληρωμένο διασκελισμο όχι μόνο θα είναι επιπονο αλλά σύντομα θα βρεθεί χωρίς κινητρο. Για αυτό θα πρέπει να προσεγγίζει κανείς τους δρόμους ολιστικά και να μαθαίνει το τρέξιμο σαν μια τέχνη , εκτός από τις γνωσεις του για τις βιολογικές προσαρμογές του καρδιο/αναπνευστικου κτλ.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000