Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μαραθώνιος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Vaggos13
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/10/2014 :  16:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΤΡΕΞΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΤΙ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ.ΕΧΩ ΔΕΚΑΡΙ 38',ΚΑΝΩ 15 400 ΣΤΟ 1,22 , 7-8 1000 ΣΤΟ 3,35 ΚΑΙ LONG RUN ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  19:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να σου απαντήσει κάποιος ειδικός (και όχι εγώ φυσικά) θα πρέπει να ξέρει περισσότερες πληροφορίες για σένα και το αθλητικό σου υπόβαθρο.

Αυτό που έχω μάθει καλά εδώ στο φόρουμ αλλά και εκεί έξω στους δρόμους και τους αγώνες, είναι ότι ο μαραθώνιος αρχίζει στο 30ο χλμ και αν φτάσεις εκεί "άδειος" ... εκεί θα μείνεις ακόμα κι αν κάνεις 10άρι σε χρόνο παγκοσμίου ρεκόρ, ακόμα κι αν κάνεις Ημί σε χρόνο παγκοσμίου ρεκόρ....

Όλα αλλάζουν μετά το 30ο χλμ και πρέπει να είσαι έτοιμος για αυτά...
Τα υπόλλοιπα τα αφήνω στους έμπειρους. Εγώ ετοιμάζομαι για τον 3ο μου μαραθώνιο και ακόμα δεν ξέρω αν θα καταφέρω να τον τερματίσω (όπως έκανα τους προηγούμενους δύο).

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και να διασκεδάσεις όσο περισσότερο μπορείς αυτή τη μεγάλη γιορτή.

Αααααα και κάτι σπουδαίο... Ο Κλασικός Μαραθώνιος δεν έχει καμιά σχέση με όλους τους άλλους.... έχει ΠΟΛΥ ΑΝΗΦΟΡΑ....



Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  11:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratos_al

Για να σου απαντήσει κάποιος ειδικός (και όχι εγώ φυσικά) θα πρέπει να ξέρει περισσότερες πληροφορίες για σένα και το αθλητικό σου υπόβαθρο.

Αυτό που έχω μάθει καλά εδώ στο φόρουμ αλλά και εκεί έξω στους δρόμους και τους αγώνες, είναι ότι ο μαραθώνιος αρχίζει στο 30ο χλμ και αν φτάσεις εκεί "άδειος" ... εκεί θα μείνεις ακόμα κι αν κάνεις 10άρι σε χρόνο παγκοσμίου ρεκόρ, ακόμα κι αν κάνεις Ημί σε χρόνο παγκοσμίου ρεκόρ....

Όλα αλλάζουν μετά το 30ο χλμ και πρέπει να είσαι έτοιμος για αυτά...
Τα υπόλλοιπα τα αφήνω στους έμπειρους. Εγώ ετοιμάζομαι για τον 3ο μου μαραθώνιο και ακόμα δεν ξέρω αν θα καταφέρω να τον τερματίσω (όπως έκανα τους προηγούμενους δύο).

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και να διασκεδάσεις όσο περισσότερο μπορείς αυτή τη μεγάλη γιορτή.

Αααααα και κάτι σπουδαίο... Ο Κλασικός Μαραθώνιος δεν έχει καμιά σχέση με όλους τους άλλους.... έχει ΠΟΛΥ ΑΝΗΦΟΡΑ....



Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.





Και πολύ δύσκολη και επικίνδυνη κατηφόρα

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  12:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βάγγο!
Λέγε πόσα χλμ τέμπο ραν έκανες
και πόσα χλμ λονγκ ραν
και τα ξαναλέμε

Γιατί σίγουρα ο μαραθωνοδρόμος
δεν πάει με τις διαλλειματικές
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  12:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...και για να μην περιμένω
ή να περιμένεις...

Εάν έκανες τα πρέποντα
μπορείς να διεκδικήσεις στην Αυθεντική-κλασσική
3.03' έως 3.06'
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaggos13
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  17:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΤΑ LONG RUN ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ 26-32 ΧΛΜ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΩ ΣΕ ΧΑΛΑΡΟ ΡΥΘΜΟ ΣΤΟ 5:20-5:30.ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΤΕΜΠΟ ΚΑΝΩ 10-14 ΧΛΜ ΣΤΟ 4:10.ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΤΡΕΞΕΙ HMIΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΣΕ 1:27.ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΕΜΠΟ 22 ΧΛΜ ΣΤΟ 4:20-4:30.ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΕ ΤΙ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΚΥΜΑΝΘΩ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  18:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν καταλαβαινω γιατι ανοιξες καινουργιο θεμα για τα long run και υστερα ξαναποσταρεις εδω.Επισης δε γραφουμε κεφαλαια.
Κανεις δεν προκειται να σου πει το χρονο σου.Ο μαραθωνιος ξεκιναει στο 32.Μεχρι εκει ειναι η προθερμανση.Θεωρητικα παντα, με ευνοικες καιρικες συνθηκες,που μαλλον θα υπαρχουν,aν εχει γινει καλη προετοιμασια και χωρις κανενα απροοπτο συμφωνω με το germano.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  18:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σίγουρα πάνω από 2 ώρες και κάτω από 4 ώρες αν όλα πάνε σου πάνε καλά. Γενικά μπορεί να βρεθείς σε καλή μέρα και να κάνεις τον χρόνο πόυ θέλεις αλλά και το αντίθετο. Συνεπώς μιας και θα είναι ο πρώτος μαραθώνιος κοίτα να τον απολαύσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  19:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλο θαταν να μην πας με τετοια γκαζια ως το 30ο γιατι ελεω ελλειψης προσαρμογης μπορει ναχεις απροοπτα εξω απο την ερτ..δες με τι ρυθμο πας στο 30αρι σου, κοψε 10-20'' τουλαχιστον, μην σκασεις στις ανηφοροκατηφορες κ θα πας πολυ καλα...μα κοιτα πρωτιστως να το χαρεις..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  20:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στον πρώτο μας μαραθώνιο(ειδικά εάν ειναι ο ΚΜΑ)είμαστε πάντα επιφυλακτικοί.Κρατάμε δυνάμεις και βλέποντας και κάνοντας,ανάλογα το πώς είμαστε στην Ερτ.Και όπως έγραψε και Δημήτρης,κοίτα να το χαρείς πάνω απο όλα.

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaggos13
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  21:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε status το θέμα του long run και του τέμπου το άνοιξα γιατί αν δεις λίγο ποιο πάνω με ρώτησε ο germanos.Δεν το έγραψα τυχαία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  21:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σου ξαναγράφω λοιπόν ΚΑΙ εδώ!
Με 1.27' ημιμαραθώνιο
μπορείς να κάνεις από 3.09 έως 3.12
Περνάς 45' το πρώτο 10ρι... 1.35-36' τον ημί
γύρω στο 2.17 τα 30χλμ
και αν το έχεις θα καλύψεις στην κατηφόρα

Την άλλη Κυριακή ένα 22 άρι(και βαράς τα τελευταία 10 σε τέμπο)
Εάν όμως κάνεις τέμπο την Πέμπτη-ΔΕΝ χρειάζεται το Κυριακάτικο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  21:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Να τολμήσω να προτείνω:Στον πρώτο σου μαραθώνιο Μην φοράς ρολόι!!!Απλά,απόλαυσε τον!!

Παναγιώτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2014 :  23:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρωτος μαραθωνιος και για μενα....εχω προετοιμαστει αρκετα καλα νομιζω και τα long run μου εχω κανει και τις διαλειμματικές μου και τα τεμπο....στοχος μου να τερματισω και να ειμαι καλα....χωρις κραμπες πονους κλπ...επειδη ειναι η πρωτη μου φορα οτιδηποτε κοντα στις 4.30 ωρες η μαλλον κατω απο 5 ωρες θα με κανει χαρουμενο...συζητωντας και διαβαζοντας αποψεις εμπειροτερων εγω θα ακολουθησω το εξης σχεδιο...θα ξεκινησω με ρυθμο 6.50 με 6.45 αν χλμ...αυτος ο ρυθμος ειναι αργος και ξερω οτι θα μου ειναι πολυ ανετος....μετα το σχεδιο θα αναπροσαρμοζεται μετρο μετρο....δεδομενου οτι τον ημι σε προπονηση τον βγαζω με ρυθμο 6/χλμ γνωριζω οτι μπορω να παω και πιο γρηγορα...αλλα στοχος ειναι να μην σκασω....επισης σε σταθμους που νιωθω οτι χρειαζομαι ξεκουραση θα σταματησω να φαω και να πιω...δεν ξερω πως σας φαινεται....καλη επιτυχια σε ολους γρηγορουσ και μη!!!!

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

logacios
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  10:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Giakos καλή επιτυχία, και θα το ξαναγράψω: κοιτα να το απολαύσεις γιατί είναι πραγματικά μια ΓΙΟΡΤΗ και έτσι να το δεις .
Αποψή μου με τη ελάχιστη εμπειρία που έχω ( θα τρέξω τον 2ο φέτος ) και επειδή βλέπω ότι είμαστε πάνω-κάτω στα ίδια , να πάς λίγο πιο γρήγορα ( 6,20-6,30) το πρώτο < εύκολο> κομμάτι ώστε να κερδίσεις ότι μπορείς για το διάστημα 20κμ-30κμ το οποίο εμένα πέρσυ με δυσκόλεψε με τις ανηφόρες .Εκεί θα έχεις ανάγκη και τις στάσεις που λες !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  11:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λογικα σε φλατ Μαραθωνιο εισαι για κατω απο 3 ωρες αλλα η Κλασικη ειναι περιεργη διαδρομη γιατι εκτος απο τις ανηφοροκατηφορες εχει συνηθως ασχημες καιρικες συνθηκες.
Αν δεν σε νοιαζει να σπασεις το 3ωρο, εγω θα σου προτεινα να πας οπως ειχα παει κι εγω στον πρωτο μου Μαραθωνιο που ηταν παρεπιπτοντως στην Κλασικη, οπου ξεκινησα πολυ συντηρητικα και τερματισα με δυναμεις και ατσαλακωτος, βεβαια δεν εσπασα το 3ωρο αλλα τον ευχαριστηθηκα.

Επίδοση (καθ. χρόνοι)/Result (net times):

Τερματισμός/Finish: 03:03:51

Πέρασμα 1 (5 χλμ)/Split1 (5 km): 22:25

Πέρασμα 2 (10 χλμ)/Split1 (10 km): 44:26

Πέρασμα 3 (21,1 χλμ)/Split2 (21.1 km): 01:33:02

Πέρασμα 4 (30 χλμ)/Split3 (30 km): 02:13:11


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000