Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καταλήψεις - Παιδεία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 20

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/10/2014 :  10:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι γνώμη έχετε πέραν άρθρων δημοσιεύσεων και λοιπών εγγράφων;

Στην πολυκατοικία μου έχουμε παιδιά του δημοτικού τα οποία διαβάζουν αρκετά Παιδιά του γυμνασίου που διαβάζουν πολύ, 1 του λυκείου που πληρώνουν 400 € μηνιαίως για φροντιστήρια και 1 υπερτυχερό, μαθητή του 19,6, φοιτητή στο Πολυτεχνείο Αθηνών που αισθάνεται τρομερά κουρασμένος και απογοητευμένος γιατί τα μαθήματα δεν γίνονται. Ομοίως απογοητευμένος και ο μαθητής του 1ου ΕΠΑΛ που είχαν κατάληψη, όχι για συγκεκριμένους λόγους και όχι από μαθητές αποκλειστικά. Οι ζημιές στο ΕΠΑΛ αρκετές από θρανία και τζάμια διαλυμένα μέχρι κλοπή Η/Υ.

Προσωπικά πιστεύω ότι δίνοντας βάση σε αυτό που λέμε την "δημιουργία" του πολίτη έχουμε ξεφύγει από τα πλαίσια της παιδείας και γινόμαστε χειρότεροι αμόρφωτοι από όσο πιστεύουμε ότι είμαστε. Ήδη αρκετά παιδιά εδώ πέρα μαζεύουν τις βαλίτσες τους για Βουλγαρία που είναι φτηνότερα και χωρίς καταλήψεις.
Μήπως με την μέθοδο των καταλήψεων τελικά εμείς οδηγούμε την παιδεία στην υποχρεωτική ιδιωτικοποίησή της;
Επίσης γιατί θα πρέπει να επιβαρύνομαι οικονομικά για τις ζημιές που προκαλούνται από τους μαθητές/φοιτητές κατά την διάρκεια των καταλήψεων; Είναι στα πλαίσια της διαπαιδαγώγησης 'η μήπως τροφοδοτεί την ανευθυνότητα;

Πολλά ερωτηματικά, όπου θέλετε απαντήστε.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  10:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ μπερδεμένο άρθρο!
Πρέπει να έχεις μπλέξει μαζί
3-4 θέματα

Κάνε μία δεύτερη προσπάθεια
μήπως και... καταλάβουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  11:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδεία από πρωτοβάθμια σκατά;
Οι καταλήψεις οδηγούν από την δήθεν υπευθυνότητα του πολίτη στην ανευθυνότητα του Έλληνα;
Γιατί επιβαρύνομαι τις ζημιές στις καταλήψεις αντί των βασικών υπευθύνων (βλέπε μαθητές);

Ξεκαθάρισε;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά.. όπως σε όλους τους τομείς εδώ στην Ελλάδα επικρατεί γενικό μπάχαλο. Δεν βγαίνει άκρη….

η ανευθυνότητα πάντως πιστεύω πως προέρχεται κυρίως από την άγνοια κινδύνου η οποία είναι απόρροια της ατιμωρησίας που επικρατεί. Πάντως με όλα αυτά που γίνονται με τα σκάνδαλα και την απαξίωση των πάντων στην ελληνική κοινωνία είναι πολύ δύσκολη υπόθεση η διαπαιδαγώγηση των νέων. Βέβαια πάντα ήταν αλλά για άλλους λόγους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη, εάν αναφέρεσαι στα σχολεία, οι καταλήψεις είναι μια μόδα που πιάνει συνήθως το φθινόπωρο, τέτοια εποχή, για να πουν κάποια από τα καμάρια μας ότι κάτι κάνουν (και να χαίρονται και κάποιοι "καμμένοι" γονείς). Τα αιτήματα μπαίνουν απλώς για να γαρνίρουν την "αγωνιστική κινητοποίηση"... Όποιος έχει χρήματα, ανεξαρτήτως ιδεολογίας, στέλνει τα παιδιά του σε ιδιωτικό σχολείο, και παραδείγματα ξέρουμε όλοι μας.
Στο πανεπιστήμιο απλώς επιδεινώνονται τα πράγματα, κι από ό,τι έχω καταλάβει είναι σπάνιες οι φορές που έχει κάποιο νόημα η κατάληψη, για να μη μιλήσω για την "δημοκρατικότητα" (;!) των διαδικασιών. Μέσα στο γενικότερο μπάχαλο έχουμε και τις καταλήψεις για να μας θυμίζουν πόσο πίσω είμαστε ως νοοτροπία. Όποιος έχει περάσει τα σύνορα αυτής της χώρας και έχει δει πανεπιστήμια προηγμένων χωρών (δεν ξέρω για Βουλγαρία που λες, αλλά έχω πολύ καλή εικόνα από Γερμανία, όπου βρέθηκα για 4 χρόνια μετά από 4 χρόνια σε ελληνικό πανεπιστήμιο), πρέπει να νιώθει πολύ ηλίθιος μπαίνοντας σε έναν οποιονδήποτε ελληνικό πανεπιστημιακό χώρο και κοιτάζοντας τους τοίχους ή μετρώντας πόσες ημέρες πηγαίνουν χαμένες από καταλήψεις και τα συναφή... Αλλά εδώ υπάρχουν άλλες προτεραιότητες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην πρωτοβάθμια γιατί θεωρείς οτι είναι τόσο σκατά; Ανέλυσε λιγο...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά το ΚΜΕ (Κέντρο Μαρξιστικών Ερευνών)
που υπήρχε παλιά και δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα
που ανέλυαν και υπέθεταν τα νοήματα του γράφοντος

πρέπει να δημιουργηθεί τώρα και το ΚΕΪΒ

(Κέντρο Ερευνών Ιδεών Βασιλείου)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από φίλους που έχουν σπουδάσει Βουλγαρία δε νομίζω ότι έχει να ζηλέψει πολλά από τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά.
Όσο για τις καταλήψεις πάντα υπάρχει 1 κόμμα "άφαντο" που προωθεί τις "δημοκρατικές" διαδικασίες.
Ποιο το το νόημα 15μελων ειδικά στην δευτεροβάθμια ή τα αντίστοιχα στα πανεπιστήμια όταν δεν εξυπηρετείται ο σκοπός της παιδείας; Γιατί επιτρέπουμε την κομματική διαπαιδαγώγηση εντός μορφωτικών ιδρυμάτων;
Όταν ένας 16-17χρονος κάνει κατάληψη στο σχολείο και τα σπάει, τι περιμένουμε ότι θα κάνει μετά; Γιατί δεν υπάρχουν τα όρια της παρανομίας;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ έχω πολύ καλή εικόνα για Αγγλία, όπου οι Έλληνες, ματώνουν (νομίζω είναι από τους πρώτους φοιτητικούς πληθυσμούς εκεί...).

Τόσοι αγώνες εδώ... μάλλον πιάνουν τόπου... επι του αρνητικότερου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει και η νύξη των ακριβών ιδιωτικών φροντιστηρίων
ή αυτών που διαθέτουν άνετα αυτό το ποσόν
σε συνδιασμό με τον αριστούχο φοιτητή του Πανεπιστημίου
που φρενάρεται από τις καταλήψεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλά θέματα μαζί οντως.... θέλει ένα ένα ...χαχαχα

Οτι πιάσω στον αέρα ...

η πολιτκοποιηση στα σχολεία με τον θεσμο των 15μελών συμβουλίων κτλ είναι διαφορετικό πράγμα από την κοματικοποιηση στα πανεπιστήμια. Πονεμένη ιστορία το δεύτερο και φυσικά ευθύνη έχουν και οι καθηγητές τους που ασκουν διατεταγμένη ..υπηρεσία παρά έρευνα.

Ο 16χρονος τα σπάει όχι μονο για το σχολείο είναι ανίκανο να καλύψει τις ανάγκες τους ΑΛΛΑ και γιατί προέρχεται από ένα προβληματικό οικογενειακό περιβάλλον. Στην ελλάδα έχουμε προβληματικές ενδοοικογενειακές σχέσεις..

Λύσεις; Μόνο συστημικά , από όλες τις κατευθύνσεις και με μεγαλύτερες κρατικές επενδύσεις. Από το 1950 το ποσό επένδυσης επι του ΑΕΠ δεν νομίζω να έχει αλλάξει....????!!!!


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεώργιε...
κάπου διάβασα τελευταία
ότι το Πανεπιστήμιο Αθηνών
είναι Ισάξιο του Χάρβαρντ!

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα
λόγω κεκτημένης ταχύτητας
από άλλες αντιπαλότητες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  13:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οντως εχουμε πολλα προβληματα για πολλους λογους, αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα, εμενα οσοι φιλοι μου δεν καταφερναν να μπουν εδω πηγαιναν Αγγλια σαν δευτερη επιλογη.
Απλα εκει μπορουσαν πιο ευκολα να διαβασουν και να ειναι συγκεντρωμενοι, εκει εχουν καλυτερο επιπεδο οργανωσης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  13:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα πάντα τα ρίχνουμε στα λεφτά και όταν ο δάσκαλος πχ δεν κάνει καλά την δουλειά του, εεε τότε φταίει η οικογένεια ΠΑΝΤΑ. Όχι δε νομίζω ότι είναι έτσι ειδικά όταν δεν υπάρχει αξιολόγηση στους διδάσκοντες κάθε επιπέδου. Και αυτό δεν θέλει λεφτά!!!!
Όπως στον στρατό λένε ότι όλοι οι μόνιμοι πρέπει να περνάνε ψυχιατρικές εξετάσεις για να μην υποφέρουν άλλοι, έτσι δεν πρέπει να περνάνε κάτι αντίστοιχο και οι διδάσκοντες; Άλλο "είμαι καλός μαθητής" άλλο "έχω την μεταδοτικότητα και να εμπνέω σεβασμό". Κάτι αντίστοιχο και στην τριτοβάθμια, άλλο πρύτανης με προσόντα και άλλο τα "διοικητικά" προσόντα. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τις διαφορές.

Όσο για την πρωτοβάθμια που ρώτησες θα σου πω τι γίνεται με τον γιό μου(Δ δημοτικού). Τελειώνει στις 2 και από τις 3 μπορεί να διαβάζει και για 3 ώρες. Πως λέμε μετά ότι φταίει η οικογένεια όταν πατέρας μάνα δουλεύουν συνεχώς και πέραν όλων έχουν και τα διαβάσματα; Γιατί δεν είναι δουλειά του σχολείου να τελειώνει εκεί πέρα τις εργασίες του και επιβαρύνονται στο σπίτι; Και σαν κακόβουλος να σκεφτώ "μήπως θέλει να την πέφτει η δασκάλα;" Γιατί έχει την απαίτηση το σχολείο να έχω Η/Υ ΄με εκτυπωτή για να τυπώνω ότι εργασία σκεφτεί η δασκάλα; και οκ εγώ έχω, έχουν όμως όλοι οι γονείς; κλπ κλπ κλπ κλπ

Δεν είναι διαφορετικό το 15μελες όταν δεν υπάρχουν όρια που κινείται και μπορεί να κλείνει 1 σχολείο γιατί δήθεν "αντιπροσωπεύει" την πλειονότητα!!! Πολύ περισσότερο όταν η αστυνομία δεν έχει δικαίωμα επέμβασης παρά μόνο όταν υπάρχει θετική γνωμοδότηση του εισαγγελέα. Πάρε το αυγό και κούρευ΄ το........

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  13:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη έχεις πιάσει και τις τρεις βαθμίδες εκπαίδευσης μαζί και ήδη το κεφάλι έχει γίνει κόμπος :p

Για την πρωτοβάθμια ήδη προωθείται στις μέρες μας ένα πιο "εργασιακό" περιβάλλον παρά αποκλειστικά διδακτικό. Αυτό και άλλα πολλά όμως απτονται τις μεθόδου-σύστηματος εκπαιδευσης και ΟΧΙ της οργάνωσης του σχολειου. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα με απίστευτο βάθος ανάλυσης. (εχω φάει τα σωθηκά μου όταν μελετούσα και προπτυχιακά και για τον ασεπ-> άβυσσος...)

Η αξιολόγηση εκπαιδευτικών φαντάζομαι οτι καίει περισσότερο την ΤΡΙΤΟ-βάθμια. Στις άλλες βαθμίδες δεν έχει νόημα. Κυρίως γιατί η τριτοβαθμια στην ελλάδα έχει καταντήσει το προ-πυργιο της πολιτικής σε αυτήν την χώρα. Στις άλλες βαθμίδες προσπαθούν να δουλέψουν, παρα να κοματικοποιούντε.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 22/10/2014 13:19:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  13:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Γεώργιε...
κάπου διάβασα τελευταία
ότι το Πανεπιστήμιο Αθηνών
είναι Ισάξιο του Χάρβαρντ!

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα
λόγω κεκτημένης ταχύτητας
από άλλες αντιπαλότητες



Πολύ το αμφισβητώ αυτό, αν θυμάσαι την πηγή, μπορείς να μας την δείξεις? Ίσως σε κάποιον μικρό υποτομέα?
Θυμάμαι διάβασα πως μια σχολή μας, ήταν στις πρώτες... 800 του κόσμου. (αχαχαχα 800η κατάταξη)...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 20 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000