Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Καταλήψεις - Παιδεία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 20

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  19:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γυπαετε η αποψη μου εδω ειναι ως καθηγητής φυσικής αγωγής.(δουλευω με ειδικότητα στον ιδιωτικό τομέα)
Δεν είναι πρακτικό αυτήν την στιγμή να σου αναλύσω το πρόγραμμα σπουδών ενός εκπαιδευτικού.
Επίσης εγώ προσωπικά, επειδή το έχεις έννοια (μ αγαπάς και το ξέρω :ρ ), έχω μαθητές / εκπαιδευόμενους από 4 ετών μέχρι...40 και βάλε. Έχω συνεργαστεί με ιδιωτικά σχολεία κτλ


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  21:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δουλεύω σε φροντιστήρια 23 χρόνια. Θα ήταν πολύ ωραίο αν κάναμε αυτή την κουβέντα από κοντά γιατί μέσω ποστ δεν μπορεί να γίνει

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  21:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

Ποιος σου είπε να τους ξαναστείλουμε στο πανεπιστήμιο; Ή σε κάποιο γραφείο ή σε άλλη υπηρεσία ή σπίτι τους πρέπει να πάνε! Αυτό με την πρακτική εξάσκηση για 2 εξάμηνα πώς λειτουργεί ακριβώς (γιατί δεν το έχω ξανακούσει); Οι πρώτοι που μπήκαν με ΑΣΕΠ έχουν κάπου 16-17 χρόνια υπηρεσία, άρα οι πιο πολλοί είναι ακόμα από την επετηρίδα... Κατά τα άλλα αν δεν υπάρχει αξιολόγηση, λογικό είναι να αδιαφορούν πολλοί εκπαιδευτικοί. Συμφωνώ απολύτως με Deorum και Gargadua. Άλλο η γνώση της ύλης και άλλο πράγμα να σταθείς σε μια αίθουσα διδασκαλίας. Όποιος έχει παιδιά, εύκολα καταλαβαίνει το αδιέξοδο που νιώθει ο γονιός που το παιδί του έχει πέσει σε εκπαιδευτικό περίπτωση. Όποιος δεν έχει, πολλά τραγούδια λέει...


1)σου απάντησε ότι υπάρχει αξιολόγηση
2) τον προβληματικό τον περνάς εκπαίδευση προτού τον...διώξεις
3)δεν είσαι ο μοναδικός με παιδιά σε δημόσιο σχολείο..
4) στα ιδιωτικά που όπως λένε είναι πολύ καλύτερα γιατί κάνουνε ιδιαίτερα;;
5) και ναι, επιμένω ότι και στην εκπαίδευση θαύματα με...πορδές δεν γίνονται

και όσο για τους δικαστικούς (ξέρω άσχετο) είναι στον ίδιο παρανομαστή στην δουλειά τους αλλά πολύ καλύτερα στις απολαβές τους!!
και ναί, θέλει πολύ ταλέντο και υπομονή να διδάσκεις καλομαθημένα παιδιά απο κακομαθημένους γονείς,
ευτυχώς είναι λίγοι.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  21:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πσσσσσ,για φαντάσου...

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  00:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dimosthenis

Δουλεύω σε φροντιστήρια 23 χρόνια. Θα ήταν πολύ ωραίο αν κάναμε αυτή την κουβέντα από κοντά γιατί μέσω ποστ δεν μπορεί να γίνει

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.


σίγουρα έχεις δίκιο, το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι μαύρο-άσπρο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  00:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nick F

πσσσσσ,για φαντάσου...

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!


.....μπορείς να πείς την αποψή σου, δεν θα σε απολύσουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  00:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...η αξιολογηση θα έρθει και στα φορουμ. Τι το περάσετε εδώ ρεϊ!! Να πάτε σπιτια σας , ουστ..!!

Λοιπον εδώ ένα βίντεο με τον Νανόπουλο για το ελληνικο πανεπιστήμιο! Δείτε σε τι απλή γλώσσα τα λέει ένας άνθρωπος που δημοσιεύει εργασίες στην σωματιδιακή φυσική όσο όλοι οι καθηγητές μαζί του ελληνικου πανεπιστημιου (και παραπάνω). Τα αληθινά πράγματα περιγράφονται απλά και καθαρά.

https://www.youtube.com/watch?v=lW1tIH1nt_4



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 23/10/2014 00:29:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  00:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα έχετε κάνει λίγο αχταρμά σαν θέμα. Άλλο προφανώς οι πανεπιστημιακοί άλλο οι άλλοι.
Το τεχνικό κομμάτι, πως και πότε και τι είδους, είναι φυσικά σημαντικό, αλλά για την ώρα δευτερεύον.

Ας συμφωνήσουμε στο πρώτο.
Ότι χρειάζεται. Ας πούμε όλοι μαζί χρειάζεται, χωρίς να προσπαθούν κάποιοι από τους διάφορους που πάντα λένε όχι να αποπροσανατολίσουν την κουβέντα. Τέλος.
Τώρα τα επιμέρους τα συζητάμε, αφού καταλήξουμε στο πρώτο βήμα.

Και εγώ θα ήθελα να δουλεύω, και να είμαι για πάντα στο απυρόβλητο βρέξει χιονίσει.

Υπάρχουν τρόποι να αξιολογηθεί κάποιος, όλα γίνονται, στο φεγγάρι φτάσαμε, λέτε να μην μπορούμε να κρίνουμε ποιος είναι ικανός ή όχι...?

Εχμμ.... γιατί ένα ιδιωτικό σχολείο μπορεί?
Μήπως γιατί καίγεται η τσέπη του, και του γονιού που πληρώνει και του διευθυντή που πασχίζει για το υψηλό επίπεδο, την φήμη του, κτλ κτλ.
(ελαφρώς άσχετο, αλλά το πετάω σαν προβληματισμό).

Πάντως και στο δημόσιο σχολείο γίνεται, δεν λέω ότι δεν γίνεται.
Σκέψεις για το πως θα μπορούσα να προτείνω, άλλη ώρα, όχι τώρα είναι αργά... νάνι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  12:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by Gypaetos

Ποιος σου είπε να τους ξαναστείλουμε στο πανεπιστήμιο; Ή σε κάποιο γραφείο ή σε άλλη υπηρεσία ή σπίτι τους πρέπει να πάνε! Αυτό με την πρακτική εξάσκηση για 2 εξάμηνα πώς λειτουργεί ακριβώς (γιατί δεν το έχω ξανακούσει); Οι πρώτοι που μπήκαν με ΑΣΕΠ έχουν κάπου 16-17 χρόνια υπηρεσία, άρα οι πιο πολλοί είναι ακόμα από την επετηρίδα... Κατά τα άλλα αν δεν υπάρχει αξιολόγηση, λογικό είναι να αδιαφορούν πολλοί εκπαιδευτικοί. Συμφωνώ απολύτως με Deorum και Gargadua. Άλλο η γνώση της ύλης και άλλο πράγμα να σταθείς σε μια αίθουσα διδασκαλίας. Όποιος έχει παιδιά, εύκολα καταλαβαίνει το αδιέξοδο που νιώθει ο γονιός που το παιδί του έχει πέσει σε εκπαιδευτικό περίπτωση. Όποιος δεν έχει, πολλά τραγούδια λέει...


1)σου απάντησε ότι υπάρχει αξιολόγηση
2) τον προβληματικό τον περνάς εκπαίδευση προτού τον...διώξεις
3)δεν είσαι ο μοναδικός με παιδιά σε δημόσιο σχολείο..
4) στα ιδιωτικά που όπως λένε είναι πολύ καλύτερα γιατί κάνουνε ιδιαίτερα;;
5) και ναι, επιμένω ότι και στην εκπαίδευση θαύματα με...πορδές δεν γίνονται

και όσο για τους δικαστικούς (ξέρω άσχετο) είναι στον ίδιο παρανομαστή στην δουλειά τους αλλά πολύ καλύτερα στις απολαβές τους!!
και ναί, θέλει πολύ ταλέντο και υπομονή να διδάσκεις καλομαθημένα παιδιά απο κακομαθημένους γονείς,
ευτυχώς είναι λίγοι.....


1. Καμία αξιολόγηση δεν υπάρχει! Όποιος διοριστεί, κάθεται μέχρι να πάρει σύνταξη. Αν εννοείς αξιολόγηση το πτυχίο, αυτό δείχνει επάρκεια επιστημονικών γνώσεων (αν την δείχνει κι αυτήν, αφού εσείς οι ίδιοι παραδέχεστε ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι μπάχαλο!!!), όχι ικανότητα να διδάξεις και να σταθείς στην αίθουσα. Επίσης δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση στο πως τελικά κάνεις την δουλειά σου που είναι εντελώς διαφορετικό από το αν μπορείς να την κάνεις καλά. Εξάλλου είναι τεράστιο αντικίνητρο για τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται ευσυνείδητα, να βλέπουν τους συναδέλφους τους να τα ξύνουν χωρίς να έχουν καμία επίπτωση... Έχω πολλούς φίλους και συγγενείς και το ξέρω από πρώτο χέρι.
2. Αδυνατώ να καταλάβω τι εννοείς. Καταρχάς δεν είπα να διώξουμε κανένα και δη με τη μια. Αν υπάρξει αξιολόγηση, πολλοί θα εργαστούν πιο ευσυνείδητα, αυτό είναι βέβαιο. Όσοι δε μπορέσουν, ας πάνε να κάνουν μια δουλειά γραφείου ή στην τελική ας πάνε και σπίτια τους, υπάρχουν πολλοί άνεργοι επιστήμονες που θα μπορούσαν να δουλέψουν στη θέση τους αποδοτικά.
3. Δεν είπα ότι είμαι ο μόνος, έχει όμως μεγάλη διαφορά να έχεις πχ σκυλιά από το να έχεις παιδιά, και να γυρίζει από το σχολείο η κόρη σου (όχι η... σκύλα σου!) και να σου λέει ότι είμαστε στο ίδιο κεφάλαιο στη γεωγραφία εδώ και ένα μήνα... Ή να σου λέει ότι η δασκάλα λέει την ίδια φράση 10 φορές... Όσοι έχουν παιδιά και δεν έχουν ιδεολογικές αγκυλώσεις, έχουν όλοι την ίδια άποψη με εμένα περί αξιολόγησης, πίστεψέ με.
4. Αμφιβάλεις ότι τα ιδιωτικά είναι καλύτερα από τα δημόσια σχολεία; Εδώ μέχρι και η Παπαρήγα σε ιδιωτικό έστελνε τα παιδιά της, τι συζητάμε τώρα; Δε μιλάω για κάποια ιδιωτικά που πας για να βγάλεις την τάξη, μιλάω για όλα τα υπόλοιπα.
Ιδιάιτερα κάνουν όλοι λόγω του συστήματος εισαγωγής στα πανεπιστήμια ως γνωστόν. Εξάλλου τα παιδιά που πάνε στα ιδιωτικά δεν σημαίνει ότι δεν έχουν αδυναμίες και δεν χρειάζονται βοήθεια. Χρήματα έχουν παραπάνω, όχι μυαλό.
5. ???
6. Το πόσα βγάζουν οι δικαστικοί δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με την συζήτηση που κάνουμε, η οποία αφορά στην αξιολόγηση. Επίσης το ότι υπάρχουν κακομαθημένοι γονείς επίσης είναι άσχετο. Δηλαδή δεν πρέπει να γίνει αξιολόγηση επειδή υπάρχουν κακομαθημένοι γονείς ή επειδή οι δικαστικοί έχουν μεγαλύτερους μισθούς; Έλεος...
Το μόνο άξιο λόγου επιχείρημα κατά της αξιολόγησης που διάβασα είναι ότι θα γίνει σε μεγάλο (;) βαθμό με τα γνωστά "αξιοκρατικά" κριτήρια που όλοι γνωρίζουμε: προσωπικές γνωριμίες, κομματική ένταξη κ.λπ. Αλλά από το τωρινό χάλι, σίγουρα θα είναι έστω κι έτσι ένα βήμα μπρος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  12:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Γυπαετε η αποψη μου εδω ειναι ως καθηγητής φυσικής αγωγής.(δουλευω με ειδικότητα στον ιδιωτικό τομέα)
Δεν είναι πρακτικό αυτήν την στιγμή να σου αναλύσω το πρόγραμμα σπουδών ενός εκπαιδευτικού.
Επίσης εγώ προσωπικά, επειδή το έχεις έννοια (μ αγαπάς και το ξέρω :ρ ), έχω μαθητές / εκπαιδευόμενους από 4 ετών μέχρι...40 και βάλε. Έχω συνεργαστεί με ιδιωτικά σχολεία κτλ


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff


Δεν έχω πρόθεση να αμφισβητήσω τις επιστημονικές σου γνώσεις ή ότι δουλεύεις με παιδιά και ότι δουλεύεις και καλά, αν το θες, άλλο είναι το θέμα. Έχεις έρθει στην θέση αυτού που το παιδί του έχει πέσει σε ανίκανο εκπαιδευτικό και χαντακώνεται και δε μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό; Και είναι μαθηματικά βέβαιο ότι και για άλλα πχ 25 χρόνια θα χαντακωθούν εκατοντάδες παιδιά για τον ίδιο λόγο; Και όταν λέω χαντακωθούν εννοώ πχ πως θα χάσουν μια-δυο χρονιές στο δημοτικό επειδή θα έχουν τον ίδιο ανεπαρκή δάσκαλο ή θα μισήσουν το μάθημα της χημείας επειδή η χημικός κοιμάται στην έδρα κ.λπ.
Εκείνο με την πρακτική άσκηση των 1-2 εξαμήνων θα ήθελα να μου το εξηγήσεις πάντως (αν εξηγείται)!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  13:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1 τελευταίο περί αξιολογήσεως.
Πέρυσι ο γιος μου στην Γ έκανε μουσική. Ποτέ δεν είχε γραμμένο κάτι στο τετράδιό του και ποτέ δεν μας έλεγε τίποτα. Μαθαίνω λοιπόν από "κουτσομπόληδες" συμμαθητές του ότι στην μουσική μαζί με άλλους 4 είναι καπετάν φασαρίες!!! Την επόμενη ημέρα πήγα λοιπόν στο σχολείο να ρωτήσω τι γίνεται. Δεν το γράφω για να δικαιολογήσω τον γιο μου αλλά η δασκάλα του προερχόμενη από άλλη χώρα μιλούσε σπαστά και λίγο ακαταλαβίστικα ελληνικά. Καθόμουνα έξω από την τάξη και περίμενα και βέβαια δεν μπορείς να φανταστείς τι γινόταν μέσα!! Όχι 4 καπετάν φασαρίες αλλά 22!!! Κι κάπου ανάμεσα στις φωνές άκουγες 1 ψέλλισμα "όκι τόρυβο παρικαλώ". Έπαθα πλάκα, πως είναι δυνατόν να διδάσκει σε ελληνικό σχολείο και να μην ξέρει τουλάχιστον την γλώσσα; Αυτή τη γυναίκα δεν θα έπρεπε κάποιος να την δει, να την αξιολογήσει βρε παιδί μου;
Και μην μου γράψεις ότι είμαι εμπαθής...


Άντε γράψτε και τη γνώμη σας για τις καταλήψεις......

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  13:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω πέσει σε τέτοια περίπτωση όχι , ανάλογα το πρόβλημα βέβαια θα αντιδρούσα και ανάλογα. Ξέρω όμως πως σκέφτεται ο μέσος παιδαγωγός, ξέρω μερικά πράγματα για την αποστολη του ,όπως επίσης ξέρω πως σκέφτεται ο μέσος γονιος - δύσκολα τα πράγματα , γενικά είναι πολύ δύσκολη η δουλειά αυτή...

Οσον αφορά τις προπτυχιακές σπουδες εμείς (στο τεφαα) παρακολουθούμε πολλά αντικείμενα παιδαγωγικής, όπως γενική παιδαγωγική Ι ΙΙ ΙΙ κτλ , Διδιακτικη Ι ΙΙ , εξελικτική ψυχολογία Ι ΙΙ ΙΙΙ κτλ κτλ πολλά ακομα παραμφερη αντικείμενα ΜΕ εργαστηρια.

Η πρακτική εξάσκηση στα σχολεία περιλαμβάνεται στο αντικείμενο της Διδακτικής , όπου εκεί κάνουμε πράξη την θεωρία (μέθοδος διδασκαλίας) και επισης εξάσκηση στο πρόγραμμα του υπουργείου παιδείας. (κανονικά δεν διδάσκουμε οτι μας κατέβει στο κεφάλι, υπάρχει σχέδιο...)Γίνετια καθόλη την διάρκεια του εξαμήνου κάθε βδομάδα όλες τις διδακτικές ώρες του σχολείου που μας επιλέγει η διευθυνση του τμήματος στο πανεπιστήμιο.

Δεν θυμάσαι όταν πηγαινες δημοτικό-γυμνάσιο τους σπουδαστες των παιδαγωγικών ακαδημιων;..(πάει ..μεγαλώσαμε ...)


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 23/10/2014 13:48:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι να πουμε για τις καταλήψεις ρε βασίλη....τραμπουκισμος με μια λέξη. Δεν είδες εχθές το περιβάλλον συζήτησης στο γραφείο του πρύτανη με φοιτητές;;;; Είχαν μπει μέσα στο ΓΡΑΦΕΙΟ με κινητά για βιντεοσκοπηση , φωτογραφικές , πανό ....τσιρίζανε όλοι μαζι οι φοιτητές κουνόντας το δάκυτλο στα μουτρα του πρυτανη ......καταστάσεις υπερ-σουρεαλιστικές.

Να έχεις όμως υπόψην σου πως οι φοιτητες που ασχολουντε-εντάσονται με τις φοιτητικές παρατάξεις είναι τα ίδια σκατά με τους κωλο-πολιτικούς που αντιπροσωπεύουν και οι οποίοι είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία.

Οι φοιτητές που έχουν όρεξη για γνώση δεν χάνουν τον χρόνο τους με αυτες τις μαλακίες....

Η λύση, τέλος, ΔΕΝ πιστεύω οτι ειναι τα σεκιουριτι και οι αστυνομικοί. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ! ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ το πρόβλημα ! Μόνο φτου και απο την αρχή.... πρέπει να το κατλαβουν όλοι όμως αυτο, οχι μονο οι φοιτητές, οχι μόνο οι καθηγητες, το υπουργείο ή η οικεγένεια. Ολοι μαζί...συστημικά και με έξυπνες ρυθμίσεις - και ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ τώρα πρέπει να γελάει κανεις ή να κλαίει; Δείτε αυτο που σας έλεγα..... Πρύτανης, το γραφείο του και οι φοιτητές ....



παιδιά τι να σας κεράσω, ....; Καφεδάκι, ουζάκι. Πάμε όλοι μαζί ενα συνθηματάκι να ξεκινήσουμε συζήτηση... .. .. .

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 23/10/2014 14:43:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι ένα αρθράκι του Τζήμερου σχετικό:


ΕΛΕΝΗ ΛΟΥΚΑ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ

Και ξαφνικά μια fan φιλάει την Αμάλ, η οποία, προφανώς είναι του Θεού. Η γνωστή τηλεπερσόνα σε νέες περιπέτειες. Ποιο είναι το επάγγελμα όμως της κυρίας Λουκά; Μαθαίνουμε από... προσκείμενες πηγές ότι σπούδασε φιλολογία στα Γιάννενα και δίδαξε στην Μέση Εκπαίδευση επί 14 χρόνια πριν παραιτηθεί, μάλλον λόγω συνταξιοδότησης ως μητέρα ανηλίκου, (δεν είμαι σίγουρος ας μας διαφωτίσει κάποιος γνώστης). Τέλειωσε τη Φιλοσοφική και κανένας δεν είπε "αυτή δεν κάνει". Διορίστηκε, μπήκε σε σχολείο και κανένας δεν είπε "αυτή δεν κάνει". Επί 14 χρόνια, σκεφθείτε πόσες χιλιάδες παιδιά, αναγκάστηκαν να υφίστανται έναν άνθρωπο, απολύτως ακατάλληλο, που θα έπρεπε να βρίσκεται υπό ιατρική παρακολούθηση.

Είναι η μόνη "σαλταρισμένη" που μεγαλούργησε στη Δημόσια Εκπαίδευση; Όλοι μας έχουμε να διηγηθούμε μπόλικες παρόμοιες ιστορίες, τις οποίες φυσικά πληρώνει ο φορολογούμενος, από το μη εισόδημα, απειλούμενος με δήμευση της περιουσίας του. Εκεί οδήγησε η παντελής έλλειψη αξιολόγησης και κυρίως η απίστευτη, η εγκληματική παραδοχή πως όποιος τελείωσε, όπως τελείωσε, μια ανώτατη σχολή είναι αυτόματα και σε θέση να διδάξει.

Η "Δημιουργία, ξανά!" θα επαναλάβει την πάγια θέση της ότι ο εκπαιδευτικός είναι ο πιο σοβαρός ρόλος σε μια κοινωνία. Αν χρεωκοπήσει η Παιδεία, όλες οι άλλες χρεωκοπίες θα έρθουν νομοτελειακά. Και στην Ελλάδα, η Παιδεία χρεωκόπησε πρώτη, στα μέσα της δεκαετίας του '80. Αν ορίζαμε εμείς το μέλλον των παιδιών μας, οι εκπαιδευτικοί θα έπρεπε να έχουν μεταπτυχιακό στην Παιδαγωγική και να αξιολογούνται κάθε χρόνο, με αμοιβές ανάλογες της απόδοσής τους. Εκπαιδευτικοί με καταφανή προβλήματα όπως είναι ο διαταραγμένος ψυχισμός δεν μπορούν να υπονομεύουν την ποιότητα των γνώσεων των νέων, δηλαδή το μέλλον της χώρας, ούτε να μισθοδοτούνται από τον, λεηλατημένο πλέον, φορολογούμενο.

https://www.facebook.com/Thanos.Tzimeros.Page/posts/717110398381600
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 20 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000