Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Τα ποδήλατά μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/10/2014 :  12:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω 3 ποδήλατα, το καθένα με την ιστορία του:

BERETTA (2007) ο εργάτης, πηγαίνει για ψώνια και μπάνιο. Αγοράστηκε μετά από κλοπή ενός φτηνότερου που είχα. Λόγω μεγέθους άλλαξε το παλουκόσελο και το μπροστινό μαζί με τον λαιμό. Και όμως σε αυτό το ποδήλατο βασίζεται η καθημερινή μου μετακίνηση!!!


IDEAL NEON. Όλα TIAGRA. Αγοράστηκε μεταχειρισμένο το 2008 προς 180 €. Οι πρώτες ποδηλατικές προσπάθειές μου. Προσπάθησα να το μετατρέψω σε κούρσα αλλά δεν... Τελικά κατέληξε μόνο για "μουράτες" βόλτες στη πόλη και στις καφετέριες. Ούτε για ψώνια κάνει ούτε και για μακρυνά λόγω μικρού μεγέθους (55)


BOTTECHIA DUELLO(2010) ο κουμπωτός κουρσάτος, μέγεθος 57, με λεβιεδομανέτες SORA, δισκοβραχίωνα και φρένα TIAGRA, εκτροχιαστές 105 και ζάντες ULTEGRA. Αγοράστηκε κομμάτι κομμάτι και βέβαια δεν έχει ολοκληρωθεί (και με τα λεφτά που ζητάνε, δεν βλέπω να προχωράει!!). Αποκλειστικά για τις προπονήσεις μου.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 22/10/2014 12:25:13

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  12:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εννοείτε αχώριστος σύντροφος!!!
πρέπει να είμαι κρεβατωμένος για να υπάρξει μέρα που να μην έχω καβαλήσει ποδήλατο. Ακόμη και όταν πηγαίνω κάπου διακοπές θα νοικιάσω ένα ποδηλατάκι δεν θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου χωρίς ποδήλατο από τα νήπια μέχρι και σήμερα. από τα 19 και έπειτα πάντα 2 (καθημερινότητα, αγωνιστικό)

http://www.youtube.com/watch?v=LDLyT6XaQVg&list=RDLDLyT6XaQVg#t=22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  15:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Σας εχω ιστορια,μοιαζει ισως απιστευτη αλλα αληθηνη !!Τωρα εχω ενα IDEAL 20ετιας!!!
Εγω δεν ειχα ποδηλατο δικο μου οταν ημουν μικρος...Δεν ειχε χρηματα ο πατερας μου , τα εσοδα ηταν λιγοστα κ παλευαμε για τα προς το ζην!Φοβομουν και πως δεν θα ειχα...ισορροπια !!

Καπου στα 17 ανεβηκα σε ενα BELAMUS και ξαφνικα μου ριχνουν οι φιλοι μια σπρωξια και ...αρχισα να ισορροπω!

Ενας πολυ καλος μου φιλος ειχε τοτε ενα αγωνιστικο ,αυτα με τα γυριστά τιμονια !!Και με 18 ταχυτητες !

Καπου το βαρεθηκε και το εγκατελειψε ...

Στα 22 μας, αυτος παντρευτηκε και βαφτισα τον γιο του !!

Μετα,στα 23 μου, το ποδηλατο του, το βρηκα εντελως τυχαια μεσα σε ενα ...κοτετσι ! Σκουριασμενο, στραπατσαρισμενο κλπ κλπ .

Το πηρα , το αποσυναρμολογησα και αρχισα να το φτιαχνω σιγα σιγα αναλογα τα μεροκαματα που εκανα σε οικοδομες κλπ κλπ ..

Το εβαψα σε συνδυασμο 2-3 χρωματων, το εκανα ΤΕΛΕΙΟ !! Του εβαλα -για πλακα- και μια κορνα απο αυτες με το μαυρο μπαλονι(κλαξον)!!!

Και το κυκλοφορουσα, με το σκεπτικο, οτι οταν θα μεγαλωσει ο πιτσιρικος του-τοτε-θα του το δωσω και αθ του πω την Ιστορια του !!

Δεν εγιναν ετσι τα πραγματα ομως!! Αρεσε πολυ το ποδηλατο...το λιγουρευτηκαν αρκετοι !!

Οποτε, μια ωραια ημερα μου το κλεψανε,εξω απο το σπιτι!!! (Παλαιοτερα τα ποδηλατα εμεναν εξω απο το σπιτι, ξεκλειδωτα, ελευθερα κλπ κλπ -ουτε την πορτα του σπιτιου μας δεν κλειδωναμε καθολο το 24ωρο !!)

Ηταν τοτε η εποχη της ''επελασης'' των Αλβανων !!Το χωριο μου ειχε πολλους ,ισως πανω απο 700 ατομα-εργαζονταν στα καπνα !

Το βραδυ τα λεγαμε με την παρεα ..καποιος φιλος μου -που αργοτερα εγινε αστυνομικος!- μου λεει να παω να το δηλωσω στην Αστυνομια !! Αρχικα γελουσαμε , αλλα πηγαμε παρεα ολοι μαζι και το δηλωσαμε στο τμημα...Εδωσα και φωτογραφια του !!

Ο Αστυνομικος,αστειευομενος, οταν ακουσε οτι εχει 18 ταχυτητες μου ειπε '' να κοιτας στην τηλεοραση-ισως το δεις στην πλατεια των Τιρρανων '' !!

Περασαν 2 εβδομαδες ...εψαχνα αλλα δεν το ευρισκα το ποδηλατο !!

Μια Παρασκευη πρωη ωρα 7 30 με ξυπνουν 2 μαθητουδια του Δημοτικου κ με ενημερωνουν οτι 2 Αλβανοι εβαλαν το ποδηλατο σε ενα ταξι κ εφυγαν !!

Κινητα δεν ειχαμε ακομη!!

Το ταξι ηταν ενος φιλου μου-ηξερα απ εξω τον αριθμο κυκλοφοριας να φανταστειτε !!

Αμεσως παω στο τμημα και τους λεω τα καθεκαστα και οτι μπορουν να ενημερωσουν το τμημα στην Αμφιλοχιας ''καθε μερα το πρωι -τετοια ωρα σαν τωρα (7 45)- στην Αμφιλοχια η ΕΛΑΣ κλεινει τον δρομο για να περασουν μαθητες απο το προαυλιο στην ταξη που ηταν απο την αλλη πλευρα του δρομου.Οποτε μπορουν να ''πιασουν'' το ταξι και να σωσω το ποδηλατο .

Η απαντηση τους ηταν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι τετοιο διοτι λειπει ο Διοικητης-που ερχονταν 8+-και δεν μπορουσαν να κανουν αυθαιρετα κινησεις !!

οκ! Φευγω και παω στο ΤΟΤΕ ΣΤΡΑΤΗΓΕΙΟ ΜΟΥ, τον ΟΤΕ !!!

Στρογγυλοκαθομαι και βρισκω το τηλεφωνο της Αμφιλοχιας -τους ενημερωνω αναλυτικα , μου λενε οτι θα μεριμνησουν και κλεινω !!

Κατι μεσα μου ομως δεν μ αρεσει ...Καθοτι ειμαι μες του 3 πιο ανησυχους αντρες της Παγκοσμιας Ιστοριας γενικοτερα !!

Ετσι με τον ιδιο τροπο τηλεφωνω στην ΕΛΑΣ Αρτας , στα Ιωαννινα και στην...Κακαβια !!

Σε ολους λεω την ιστορια μου και ολοι μου λενε οτι θα κανουν οτι ειναι δυνατον !!

Κατα τα της 12 το μεσημερι,με ενημερωνουν οι φιλοι ''σε ψαχνει η ΕΛΑΣ-να πας απο το τμημα'' ..

Καταλαβαινω οτι βρηκαν το ποδηλατο !!
Με το που με βλεπει ο Διοικητης μου λεει '' εσυ εισαι αυτος που σημερα αναστατωσε την ολοκληρη την Δυτικη Ελλαδα για ενα ποδηλατο ??'' .

Το εξηγω την κατασταση και του επισημαινω οτι για εμενα αυτο το ποδηλατο εχει Ιστορικη και Συναισθηματικη Αξια !!!

Μα τα πολλα , μου λεει οτι βρεθηκε το ποδηλατο στα...Ιωαννινα !!! Να επικοινωνησω με το τμημα Ασφαλειας εκι !!

Τηλεφωνω , μιλω με τον εκει Διοικητη Ασφαλειας !! Μου παταει και το κλαξον για να βεβαιωθουμε οτι ηταν αυτο !!

Μου λεει οτι οι Αλβανοι-ηταν κρατουμενοι, μαζι κ ο φιλος μου ταριφας !!-λενε οτι τους το εδωσα ως αμοιβη διοτι τους ειχα εργατες στα χωραφια !!

Εξηγω οτι δεν στεκει κατι τετοιο...Μου λεει ''πρεπει να αποδειξεις οτι ειναι δικο σου ''

Η απαντηση μου '' μα πως να το κανω αυτο αφου ανταλακτικο-ανταλακτικο το εφτιαχνα -δεν κρατουσα αποδειξεις !!'' δεν τον αλλαξε !!

Αναφερω οτι εχω φωτογραφια που ειμαι πανω στο ποδηλατο ,ουτε κι αυτο ευσταθει !!!!!!!!!!1

Υστατη σκεψη, ηταν και ανεφερα οτι το ειχα δηλωμενο στο τμημα του χωριου μου,προ 2 εβδομαδων !!

Με καθοδηγησε τοτε , πηγα κ πηρα ενα χαρτακι, και την αλλη μερα με το αγροτικο πηγα 2 ωρες μακρυα ως τα Ιωαννινα και πηρα το ποδηλατο !!

Αυτα εν συντομια !!!!!!!1

Ευχαριστω !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2014 :  17:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ωραία ιστορία!!
Το έχεις ακόμα; Βάλε καμιά φωτό...

Εγώ είχα μικρός velamos που βέβαια του έβγαλα τα μάτια. Ακόμα θυμάμαι που του είχα βγάλει τα φρένα και έβαζα το παπούτσι για να σταματήσει!!!!! Κάπου στο γυμνάσιο ο πατέρας μου πήρε σαν δώρο velosolex με 12 (αν θυμάμαι καλά) ταχύτητες και συναγωνιζόμουνα τους φίλους μου με τα motobecane και τα mercier. Επειδή όμως δεν διάβαζα και ήθελα να κάνω συνέχεια ποδήλατο 2 χρόνια μετά... εξαφανίστηκε μυστηριωδώς!! "Το κλέψανε" μου είπαν, ποτέ δε το πίστεψα. Από τότε (1985) άρχισα να ασχολούμαι λιγάκι το 2005 όπου πήρα το 1ο μου(ξανά) ποδήλατο από το carrefour. Μεγάλη απάτη αλλά τελοσπάντων. Το κλέψανε έξω από τη δουλειά και πήρα το Μπερέτα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  11:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Etien γράφεις πολύ ωραία!!
Πολυτάλαντη και πολύσχιδής προσωπικότητα...., καλά να είσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  12:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  12:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ώστε ''αυτά!'' κύριε Παναγιώτη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  12:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να δω πότε θα περάσω από την Κατούνα

Τώρα εκτός από τα μέρη που προπονείσαι
τα οποία θέλω να δω
την προπόνηση που θα κάνουμε μαζί
και το καφεδάκι που θα ακολουθήσει

θέλω να δω πλέον
και... το θρυλικό ποδήλατο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  13:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ

Τα μέτρα και οι περικοπές άρχισαν από 2010
αλλά τα μεγάλα τσεκουρώματα θα γινότανε
Νοέμβριο του 2011

Με δρομολόγιο 3 χλμ με το αυτοκίνητο για προπόνηση
και 5 χλμ για μπάνιο
είπα να αρχίσω τις οικονομίες
και αρχές του 0κτωβρίου νάσου με ποδήλατο

Με βοήθησε ένας φίλος δρομέας
Αυτός το βρήκε από το Ίντερνετ στο Χαϊδάρι
Αυτός το διαπραγματεύτηκε, το δοκίμασε
φυσικά με το ποσόν που ήμουνα διατεθειμένος να δώσω εγώ
Με την μηχανή του πήγαμε να το δούμε
και αυτός μου πήρε τα φωτάκια μπρος-πίσω
για να φαίνομαι τη νύχτα

Όταν θέλησε να φκειάξει κάποιες ρυθμίσεις
κάτι έκανε λάθος και καταλήξαμε στον μάστορα
Εκεί διαπιστώσαμε ότι είχε πρόβλημα στις ταχύτητες
Έμπαιναν κανονικά αλλά από τους δύο δίσκους
δούλευε μόνο ο μικρότερος
Ήταν δύσκολο να φκειχτεί και τον αφήσαμε έτσι
Άλλωστε εγώ δεν το ήθελα για βουνά
για μακρινές κούρσες και για... αγώνες
Δεν ήταν όμως σαν τα άλλα
Έχει ένα βαρύτατο σιδερένιο σκαρί
Στις πρώτες 20 μέρες μου έσκασε δύο φορές
Στο δρόμο διαπίστωσα ότι με περνάνε(!)
χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια παιδιά
και κάποιες δεσποινίδες
Ατύχησα όμως και από πλευράς διαδρομής
Τα 3 χλμ που απέχει το Στάδιο Αμφιάλης
είναι όλο ανηφόρα
Έκοψα λοιπόν την διαδρομή
και άφησα αυτήν των 5χλμ για το μπάνιο
αλλά και πάλι... δεν έβγαινε καλά
μου έσφιγκε συνέχεια τα πόδια
Στο τέλος άφησα να κάνω μόνο κάποιες δουλειές
αν η διαδρομή ήταν επίπεδη
κυρίως στον Πειραιά και Δραπετσώνα

Το ποδήλατο το πήρα με το σκεπτικό
να το χρησιμοποιώ σε κάποιες ασχολίες
Δεν πρόκειται να βγω ποτέ, είπα,έξω από το σπίτι
απλά για να κάνω βόλτα

Μετά ήταν το θέμα ότι το πήρα λόγω κρίσης
και αναγκαστικά
Αυτό το τελευταίο με έκανε
να μην αισθάνομαι και πολύ καλά καθώς το οδηγούσα

Αποτέλεσμα να το παραμελήσω σιγά-σιγά
και τους τελευταίους μήνες να μένει αχρησιμοποίητο
Δεν ξέρω πως θα καταλήξει
Ίσως ένα μηχανάκι να με βόλευε καλύτερα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πως ανεβάζουμε φωτο?


BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ποδηλατάκι που εχω τώρα το είχα βρει σε ενα παλαιοπωλείο, ήταν παρατημένο σκουριασμένο με σκισμένη σέλα, μόλις και μετα βιας κυλούσαν οι ρόδες του.
Το καθάρισα το λάδωσα το ρύθμισα έβαλα καινούργιο τιμόνι σέλα συρματόσχοινα κ.λ.π. και το παλιό "ατσαλάκι" mongoose έγινε το ποδηλατάκι μου, ο αχώριστος σύντροφος για όλες τις δουλειές.
Το αφιερώνω σε όλους.
"το ποδήλατο"
http://youtu.be/IkKp0AjA3Qk
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  15:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
https://www.youtube.com/watch?v=CM10-yKkQMU

Το ποδήλατο
Δαβαράκης τους στίχοι
Νικολόπουλος την μουσικοί
Μακεδόνας στο τραγούδη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  15:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε κάποια γιορτή-συνάντηση των Καρτοτηλεφωνάκηδων
το είπα και εγώ Μία Φορά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  15:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Να δω πότε θα περάσω από την Κατούνα

Τώρα εκτός από τα μέρη που προπονείσαι
τα οποία θέλω να δω
την προπόνηση που θα κάνουμε μαζί
και το καφεδάκι που θα ακολουθήσει

θέλω να δω πλέον
και... το θρυλικό ποδήλατο!




Ε μα περιμενω πως και πως!!!Να ερθεις και να παμε ενα 15αρι χαλαρο ,ετσι να δεις την διαδρομη μου και να μου πεις την αποψη σου !!!
Οσο για το ποδηλατο , πια δεν το εχω , το εδωσα στο βαφτηστηρι μου , εκει στην Αθηνα !!!
Εγω οπως ειπα εχω ενα IDEAL 20ετιας , το οποιο κτκλοφορω απο Ανοιξη μεχρι μεσα Σεπτεμβριου και τιποτα αλλο !!

Παλαιοτερα αν ειχε και κανενα προβλημα , το εφτιαχνα μονος μου -τωρα αν παρουσιαστει κατι, το φορτωνω στο αγροτικο κ το παω Αγρινιο σε ποδηλαταδικο !!
Υποψιν , στο χωριο,ειμαι ο μονος μεγαλος-ετων 46!!- που κυκλοφορει με ποδηλατο..και -φυσικα!!-ειμαι ο δαχτυλοδειχτουμενος τρελος, στην μικρη μας κοινωνια !!!
Τα τελευταια 9 χρονια μεχρι περυσι, το καλοκαιρι γινονταν και μια ποδαλατοβολτα γυρω απο το χωριο, με ολα τα πιτσιρικια που ξεκαλοκαιριαζουν εδω !!

Αποτελουσα ''σκουπα'' για τυχον μικροπροβληματα των ποδηλατων των μικρων ποδηλατακιδων !

Μολις βρω φωτογραφιες και απο το παλαιο και απο ετουτο θα αναρτησω !!!

Ευχαριστω !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  18:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by B.A.M.

πως ανεβάζουμε φωτο?


BAM



τις ανεβάζεις εδώ http://postimage.org/

σε 640χ480 μετά παίρνεις το hotlink και το κάνεις paste εδώ

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  21:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πω πω τι μου θύμησες στρατηγέ....
Το belamus ηταν το πρώτο μου ποδήλατο....

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000