Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Δείτε πώς την πάτησα. Να μας γίνει μάθημα!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/10/2014 :  13:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα σας διηγηθώ την πρόσφατη περιπέτειά μου κυρίως για να δούμε τι μπορεί να πάθει κάποιος όταν δεν προσέχει, όταν δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλείας όταν αθλείται, και πως μπορεί να την πατήσει ένας υπερόπτης. Σαν και μένα.
Στη θεωρία τα ήξερα όλα: προπόνηση,αποκατάσταση, τροφοδοσία, υδατάνθρακες, ενυδάτωση, δύναμη...
Πάμε στην πράξη: Στο αγωνιστικό μου πρόγραμμα υπήρχε και ο πρόσφατος ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης, δεν είναι η αγαπημένη μου απόσταση (προτιμάω τα 10-15) αλλά την τιμώ τη διοργάνωση. Η προετοιμασία μου δεν ήταν ακριβώς όπως θα ήθελα λόγω κάποιων τραυματισμών αλλά τον τελευταίο μήνα τήρησα σχετικά το πρόγραμμά μου, με μόνη σημείωση ότι ίσως δεν έκανα καλές προπονήσεις τέμπο. Συγχρόνως, τους τελευταίους μήνες έκανα με πολλή όρεξη κάποια βάρη για το υπόλοιπο σώμα( πολλή όρεξη σημαίνει καθημερινά και ανεβάζοντας τα κιλά), συγχρόνως παίζω και ποδόσφαιρο σε ομάδα, είχα και πρόσφατο αγώνα πριν από μια εβδομάδα.
Όλα αυτά τα ανέφερα να δείτε πόσο φόρτωνα τον οργανισμό μου τελευταία, χωρίς να το καταλαβαίνω, και νιώθοντας αρκετά ακμαίος. Πριν τον ημιμαραθώνιο συγκρατήθηκα δεν πολύ έτρεξα μόνο ένα 7ρι την Τρίτη, όσο για τις αποθήκες γλυκογόνου, με τη δικαιολογία της δουλειάς έκανα πράγματα πριν τον αγώνα. Εκείνη τη μέρα το μεσημέρι έφαγα πολύ λίγο, νιώθοντας φουσκωμένος.
Ξεκίνησα τον αγώνα όπως το ήθελα, ίσως λίγο πιο γρήγορα λόγω της προσπέρασης των αργών στην αρχή, είχα βάλει στόχο το σταθερό ρυθμό σε όλη τη διαδρομή.Είχα πάνω μου γύρω στα 400 ml ισοτονικό ποτό. Και αρχίζουμε, μέχρι το 16-17 χλμ κράτησα πιστά το ρυθμό μου εκεί που ήθελα αλλά.... δεν πήρα από τις τροφοδοσίες ούτε νερό ούτε μπανάνα ούτε ισοτονικό τίποτα, μόνο τα δικά μου που είχα και όποτε τα θυμόμουν. Κουράστηκα στο προτελευταίο χλμ και έχασα ένα λεπτό και στο τελευταίο απλά μάζεψα δυνάμεις και τερμάτισα καλύτερα. Προσπάθησα μετά τον τερματισμό να καλύψω με νερά και μπανάνες και μπάρες τα κενά μου. Γενικά ένιωθα μια κούραση και "πιάσιμο" αλλά όχι κάτι το διαφορετικό από άλλες φορές.
Την άλλη μέρα έκανα λίγο χαλαρό ποδήλατο με το γιο μου για αποθεραπεία. Ας πούμε 6-7 χλμ. Μου έκανε καλό, σκέφτηκα ξεπιάστηκα αρκετά.
Τη μεθεπόμενη, τη Δευτέρα είπα να βγω να τρέξω λίγο για αποκατάσταση κάνα 10ρι χαλαρό. Ναι αλλά.... ένιωσα πολύ ξεκούραστος και ανάλαφρος και έκανα 14 χλμ με ρυθμό 5 λ/χλμ. Πολύ καλά ένιωθα.
Την Τρίτη λέω θα αρχίσω να προετοιμάζομαι και για το 10ρι του ΑΜΑ, άρα να κάνω ένα 12,5 χλμ λίγο γρήγορο να "ανοίξω". Τέλεια ένιωθα και πάλι. Σχεδόν σαν έφηβος( σημείωση είμαι 39 χρονών).
Τελικά "άνοιξα" για τα καλά. Μόλις πήγα τουαλέτα στο σπίτι : εντυπωσιακή αιματουρία( χρώμα σαν το κόκκινο κρασί).
Ο οργανισμός μας κατά τη σωματική προσπάθεια αντλεί από τα ενεργειακά μας αποθέματα, όσο αυτά είναι επαρκή, όταν εξαντληθούν, ξεκινάει η αποδόμηση μυϊκού ιστού με αποτέλεσμα την καταστροφή μυϊκών ινών ή και ολόκληρων των μυών. Η καταστροφή αυτή αυξάνει τη μυοσφαιρίνη μου κυκλοφορεί στο αίμα μας η οποία όταν φιλτραριστεί στα ούρα δίνει το χαρακτηριστικό αυτό χρώμα. Η μυοσφαιρίνη που φιλτράρεται από τους νεφρούς μας είναι τοξική για αυτούς και μπορεί να οδηγήσει σε οξεία νεφρική ανεπάρκεια, μια δυνητικά θανατηφόρο επιπλοκή. Όλα αυτά δεν τα έπαθα βέβαια, είμαι σε ελαφρά μορφή της κατάστασης, αλλά λέω ευτυχώς ότι παρατήρησα τη χαρακτηριστική χρώση των ούρων, γιατί δεν υπήρχε κανένα άλλο σύμπτωμα, τους μυϊκούς πόνους δεν τους αξιολόγησα. Ονομάζεται ραβδομυόλυση από έντονη σωματική προσπάθεια.
Όλοι ξέρετε τι λάθη έκανα, και εγώ. Όπως και ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε. Εγώ τα παρέβλεψα όλα, ήμουν υπερόπτης, ένιωθα άτρωτος, και να τι πήγα να πάθω. Είναι πολύ ύπουλες καταστάσεις, απλά να προσέχετε όλοι σας, όσο και έμπειροι να νιώθετε.
Συγγνώμη για το κατεβατό


Edited by - kostao on 23/10/2014 13:16:55

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  13:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστούμε,
Θα πρότεινα βέβαια να ρωτήσεις και κάποιον γιατρό.
Σκούρα ούρα λόγω αφυδάτωσης το ξέρω, αιματουρία λόγω των άλλων θα με τρόμαζε λιγάκι, και θα το έψαχνα λίγο παραπάνω.
Μπορεί να είναι αυτό που λες ή κάτι εντελώς απλό (πχ πέτρα) αλλά το αίμα είναι αίμα, και ένας γιατρός γιατρός.

!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  13:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά να είναι και συμφωνώ με τον Deorum, αν και φαντάζομαι πως ήδη έχεις επισκεφτεί κάποιο γιατρό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  13:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά!
Είναι καλό που το μοιράζεσαι μαζί μας. Εσύ τα ζόρισες πολύ τα πράγματα, αλλά και γω που σου μιλάω τώρα εχω κάνει ουκ ολίγα λάθη, ευτυχώς όμως χωρίς επιπτώσεις. Δεν θέλει προφανώς να το πηγαίνουμε στα "κόκκινα" για να μπορούμε να το απολαμβάνουμε. Πολύ σοφό το "παν μέτρον άριστον".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  13:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω κάνει εξετάσεις αίματος, η λεγόμενη CPK είναι δείκτης καταστροφής (και) της μυοσφαιρίνης, όλα τα άλλα είναι ευτυχώς οκ, σχεδόν εξαφανίστηκε και από τα ούρα. Είμαι ήδη σε κατάσταση θεραπείας, η οποία είναι άφθονα υγρά (φτάνω και τα 5 λίτρα τη μέρα όποτε μπορώ) για να καθαρίσει το αίμα και τα ούρα από τα τοξικά προϊόντα, και πλήρης ξεκούραση (δυστυχώς για μένα) μέχρι να ομαλοποιηθεί η τιμή της CPK.
Θεωρητικά, σε κάθε λίγο πιο επίπονη σωματική μας προσπάθεια μπορεί να συμβαίνει μια ήπια ραβδομυόλυση η οποία μπορεί να φανεί και με σκουρόχρωμα ούρα (σαν τη μπύρα) η οποία αποκαθίσταται γρήγορα με την ξεκούραση αλλά και δε βλάπτεται ο οργανισμός μας γιατί έτσι και αλλιώς πίνουμε αρκετά υγρά εμείς. Το θέμα είναι να μένουμε μόνο εκεί... Ευχαριστώ όλους, προβλέπω από Δευτέρα να έχω φτάσει στα φυσιολογικά μου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για την αποδόμηση μυικού ιστού από τον ίδιο τον οργανισμό (ραβδομυόληση) χρειάζεται συνδυασμός ελλιπούς διατροφής και υπεεεερβολικής προπόνησης. Επίσης πρώτα βλέπεις τα αποτελέσματα στο σώμα σου (χάνεις κιλά ειδικά από τα πόδια) και μετά τα συμπτώματα ανύπαρκτος σίδηρος - φεριτίνη κλπ). Σου εύχομαι να μην το πάθεις γιατί είναι τραγικό. Έτσι μου παρουσιάστηκε εμένα τουλάχιστον πριν δυο χρόνια και σε γυρίζει ένα level πιο κάτω απ ότι ήσουν πριν ξεκινήσεις.

BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Θα σας διηγηθώ την πρόσφατη περιπέτειά μου κυρίως για να δούμε τι μπορεί να πάθει κάποιος όταν δεν προσέχει, όταν δεν τηρεί τους κανόνες ασφαλείας όταν αθλείται, και πως μπορεί να την πατήσει ένας υπερόπτης. Σαν και μένα.
Στη θεωρία τα ήξερα όλα: προπόνηση,αποκατάσταση, τροφοδοσία, υδατάνθρακες, ενυδάτωση, δύναμη...
Πάμε στην πράξη: Στο αγωνιστικό μου πρόγραμμα υπήρχε και ο πρόσφατος ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης, δεν είναι η αγαπημένη μου απόσταση (προτιμάω τα 10-15) αλλά την τιμώ τη διοργάνωση. Η προετοιμασία μου δεν ήταν ακριβώς όπως θα ήθελα λόγω κάποιων τραυματισμών αλλά τον τελευταίο μήνα τήρησα σχετικά το πρόγραμμά μου, με μόνη σημείωση ότι ίσως δεν έκανα καλές προπονήσεις τέμπο. Συγχρόνως, τους τελευταίους μήνες έκανα με πολλή όρεξη κάποια βάρη για το υπόλοιπο σώμα( πολλή όρεξη σημαίνει καθημερινά και ανεβάζοντας τα κιλά), συγχρόνως παίζω και ποδόσφαιρο σε ομάδα, είχα και πρόσφατο αγώνα πριν από μια εβδομάδα.
Όλα αυτά τα ανέφερα να δείτε πόσο φόρτωνα τον οργανισμό μου τελευταία, χωρίς να το καταλαβαίνω, και νιώθοντας αρκετά ακμαίος. Πριν τον ημιμαραθώνιο συγκρατήθηκα δεν πολύ έτρεξα μόνο ένα 7ρι την Τρίτη, όσο για τις αποθήκες γλυκογόνου, με τη δικαιολογία της δουλειάς έκανα πράγματα πριν τον αγώνα. Εκείνη τη μέρα το μεσημέρι έφαγα πολύ λίγο, νιώθοντας φουσκωμένος.
Ξεκίνησα τον αγώνα όπως το ήθελα, ίσως λίγο πιο γρήγορα λόγω της προσπέρασης των αργών στην αρχή, είχα βάλει στόχο το σταθερό ρυθμό σε όλη τη διαδρομή.Είχα πάνω μου γύρω στα 400 ml ισοτονικό ποτό. Και αρχίζουμε, μέχρι το 16-17 χλμ κράτησα πιστά το ρυθμό μου εκεί που ήθελα αλλά.... δεν πήρα από τις τροφοδοσίες ούτε νερό ούτε μπανάνα ούτε ισοτονικό τίποτα, μόνο τα δικά μου που είχα και όποτε τα θυμόμουν. Κουράστηκα στο προτελευταίο χλμ και έχασα ένα λεπτό και στο τελευταίο απλά μάζεψα δυνάμεις και τερμάτισα καλύτερα. Προσπάθησα μετά τον τερματισμό να καλύψω με νερά και μπανάνες και μπάρες τα κενά μου. Γενικά ένιωθα μια κούραση και "πιάσιμο" αλλά όχι κάτι το διαφορετικό από άλλες φορές.
Την άλλη μέρα έκανα λίγο χαλαρό ποδήλατο με το γιο μου για αποθεραπεία. Ας πούμε 6-7 χλμ. Μου έκανε καλό, σκέφτηκα ξεπιάστηκα αρκετά.
Τη μεθεπόμενη, τη Δευτέρα είπα να βγω να τρέξω λίγο για αποκατάσταση κάνα 10ρι χαλαρό. Ναι αλλά.... ένιωσα πολύ ξεκούραστος και ανάλαφρος και έκανα 14 χλμ με ρυθμό 5 λ/χλμ. Πολύ καλά ένιωθα.
Την Τρίτη λέω θα αρχίσω να προετοιμάζομαι και για το 10ρι του ΑΜΑ, άρα να κάνω ένα 12,5 χλμ λίγο γρήγορο να "ανοίξω". Τέλεια ένιωθα και πάλι. Σχεδόν σαν έφηβος( σημείωση είμαι 39 χρονών).
Τελικά "άνοιξα" για τα καλά. Μόλις πήγα τουαλέτα στο σπίτι : εντυπωσιακή αιματουρία( χρώμα σαν το κόκκινο κρασί).
Ο οργανισμός μας κατά τη σωματική προσπάθεια αντλεί από τα ενεργειακά μας αποθέματα, όσο αυτά είναι επαρκή, όταν εξαντληθούν, ξεκινάει η αποδόμηση μυϊκού ιστού με αποτέλεσμα την καταστροφή μυϊκών ινών ή και ολόκληρων των μυών. Η καταστροφή αυτή αυξάνει τη μυοσφαιρίνη μου κυκλοφορεί στο αίμα μας η οποία όταν φιλτραριστεί στα ούρα δίνει το χαρακτηριστικό αυτό χρώμα. Η μυοσφαιρίνη που φιλτράρεται από τους νεφρούς μας είναι τοξική για αυτούς και μπορεί να οδηγήσει σε οξεία νεφρική ανεπάρκεια, μια δυνητικά θανατηφόρο επιπλοκή. Όλα αυτά δεν τα έπαθα βέβαια, είμαι σε ελαφρά μορφή της κατάστασης, αλλά λέω ευτυχώς ότι παρατήρησα τη χαρακτηριστική χρώση των ούρων, γιατί δεν υπήρχε κανένα άλλο σύμπτωμα, τους μυϊκούς πόνους δεν τους αξιολόγησα. Ονομάζεται ραβδομυόλυση από έντονη σωματική προσπάθεια.
Όλοι ξέρετε τι λάθη έκανα, και εγώ. Όπως και ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε. Εγώ τα παρέβλεψα όλα, ήμουν υπερόπτης, ένιωθα άτρωτος, και να τι πήγα να πάθω. Είναι πολύ ύπουλες καταστάσεις, απλά να προσέχετε όλοι σας, όσο και έμπειροι να νιώθετε.
Συγγνώμη για το κατεβατό





Νομίζω οτι το πρόβλημα ειναι πολλές φορές αυτο που εχω κάνει bold....το οτι νομίζουμε οτι τα ξέρουμε όλα , βοηθάει και το Ίντερνετ πολυ που διαβάζουμε ενα άρθρο και έχουμε την εντύπωση οτι ειμαστε πλέον ειδικοί σε θέματα προπόνησης πχ διατροφής ιατρικής κλπ......

Πάντως κάνοντας μονο 7 χλμ την εβδομάδα του αγώνα δεν σημαίνει Ότι απαραίτητα κάνουμε καλό....

Οσο για την τροφοδοσία , με τόσες μέρες αποχής απο το τρεξιμο, μαλλον και μαραθώνιο θα εβγαζες ενεργειακά, χωρις ισοτονικά τζελ μπανάνες κλπ. εκτός αν ακολουθούσες καμμιά υπερβολικά υποθερμιδικη δίαιτα.

Απο τα όσα περιέγραψες, δεν βλέπω καμμιά υπερβολική δραστηριότητα που να δικαιολογεί τέτοια συμπτώματα.
Το σώμα μας αντέχει πολλα....παρά πολλα! Το μυαλό μας ειναι συνήθως που κουράζεται


Οπότε κατα τη γνώμη μου ίσως θα πρεπει να ψάξεις αλλου την αιτία.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστός!


BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

running_grandpa
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε kostao γεια,
λοιπόν αναρωτιούμουν συχνά αν κάποιος άλλος έχει πάθει το ίδιο, φαίνεται ότι είναι αρκετά συχνό στους δρομείς μεγάλων αποστάσεων.
Εγώ το έπαθα πρώτη φορά σε ένα γρήγορο 12άρι (όταν λέω γρήγορο εννοώ με τα δικά μου δεδομένα, έχω π.χ. αγωνιστικά 10 km σε 53min και 20 km σε 1h55min.) Το συγκεκριμένο το είχα τρέξει με ζέστη και χωρίς να πιω νερό! Μεγάλο λάθος. Το χρώμα στα ούρα δεν είναι κόκκινο, θυμίζει κόκα κόλα ή τσάι και είναι όντως τρομακτικό την πρώτη φορά.
Αφού μίλησα στο γιατρό έκανα εξετάσεις αίματος. Την προηγούμενη έτρεξα 10Km και την προ-προηγούμενη 5Km για να δω τι συμβαίνει. Η CPK (δείκτης της μυοσφαιρίνης στο αίμα) ήταν πάνω από το κανονικό (600 νομίζω) αλλά όπως είπε ο γιατρός δικαιολογείται για δρομείς και δεν είναι επικίνδυνο, στην ουσία δεν αποτελεί πρόβλημα για τον οργανισμό. Για να μην ξαναπάθω αυτό που έπαθα μου συνέστησε να προσέχω την αφυδάτωση.
Μέχρι εκεί όλα καλά. Συνέχισα να τρέχω χωρίς προβλήματα. Όταν όμως άρχισα τα LR για προετοιμασία ΚΜΑ, το ξανάπαθα. Η πρώτη φορά ήταν σε 27Km. Από νερό ήμουν οκ αλλά από τροφοδοσία μάλλον όχι. Άρχισα να διαβάζω για την ραβδομυόλυση και να δω πως θα το αντιμετωπίσω. Μυικά δεν είχα καποιο φοβερό ζήτημα, ούτε εξάντληση ότι έπιασα τοίχο. Μόνο το σκούρο χρώμα στα ούρα (όχι αίμα) το οποίο μετά από 1-2 φορές εξαφανιζόταν.
Γενικά μπορεί να είναι επικίνδυνο αλλά για τους δρομείς έχω διαβάσει ότι είναι αρκετά συχνό και για να πάθεις ζημιά θα πρέπει να συντρέχουν ταυτόχρονα πολλοί λόγοι. Δείτε π.χ. εδώ
http://www.ultrarunning.com/features/running-rhabdomyolosis-and-renal-failure-whos-at-risk/
Εγώ το πρόβλημα το έλυσα με καλή τροφοδοσία (τζελάκι ή μέλι) και ισοτονικό (όχι μόνο νερό). Με αυτό το συνδυασμό κατάφερα να τρέξω 3 LR (26, 32 και 27 Km) χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω αν πέτυχα την τέλεια συνταγή για μένα ή αν το σώμα μου προσαρμόστηκε, πάντως έτσι το έλυσα.
Τέλος συμφωνώ ότι πρέπει να προσέχουμε και να ακούμε το σώμα μας πάνω απ'όλα. Επίσης να ακούμε έμπειρους δρομείς αλλά να μην προσπαθούμε να τους μιμηθούμε όταν δεν έχουμε υο ίδιο υπόβαθρο. Έχω δει πολλούς "elite" να δηλώνουν εδώ μέσα π.χ. ότι στα LR δεν έχουν καθόλου τροφοδοσία, μάλιστα μερικοί τρώνε ελάχιστα στο πρωινό. Σε εμένα αυτό θα ήταν καταστροφικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ψάχνω ήδη, απλά νομίζω ότι έκανα κάτι συνολικά το τελευταίο διάστημα με υπερβολή σε προπονήσεις και έλλειψη διατροφής. Ένα παράδειγμα βλακώδους προσέγγισης εκ μέρους μου στη γυμναστική είναι ότι κάποιες μέρες έκανα όσες περισσότερες κάμψεις μπορούσα κάθε μια ώρα, άλλο είναι να τρέχω το πρωί 15 ή 20 χιλιόμετρα και το βράδυ να πηγαίνω να παίζω μπάλα 1:30 ώρα σε αγωνιστικό ρυθμό, τρέξιμο και βάρη την ίδια μέρα σχεδόν πάντα, αρκετές υπερβολές, περισσότερες σε σχέση με το παρελθόν. Και σε συνδυασμό με το σνομπάρισμα της διατροφής (και αλκοόλ το βραδάκι) και πολλές φορές ο ανεπαρκής ύπνος με οδήγησαν εκεί. Το ανησυχητικό είναι ότι ένιωθα πολύ καλά την Τρίτη και είχα προγραμματίσει και την Τετάρτη να βγω για τρέξιμο, αν δε με προειδοποιούσε το σώμα μου.... Ακόμα και τώρα νιώθω σχεδόν τέλεια. Ύπουλο
Α, και τα 7 τα έκανα λόγω μια φουσκάλας που ήθελα να περιμένω να επουλωθεί, αλλιώς δεν ξέρω τι θα έκανα...

Edited by - kostao on 23/10/2014 14:38:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά σου και γρήγορη επάνοδο.Αλλος λιγότερο αλλος περισσότερο κάποια στιγμή την έχουμε πατήσει.Αρκεί τα παθήματα να γίνονται μαθήματα.

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνήσω με τον saridis γιατι το 2009 αφού κι εγώ είχα "τέντωσει" το προγραμμά μου όσο πήγαινε -προπονησεις ποδόσφαιρο, δουλεια και πραγματική έλλειψη ξεκούρασης και χωρίς ούτε καν μια βιταμίνη της πλάκας για ένα εξάμηνο- αυτό που μου παρουσιάστηκε ήταν ιωγενής αλωπεκία(τοπικη απώλεια τριχας) λόγω αύξησης της κορτιζόλης από τον οργανισμό. Αλλά σε παρατεταμένη διάρκεια και ένταση οπότε ίσως εδώ να είναι κάτι άλλο.
CPK για τι τιμή μιλάμε?

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθεσινή 600 U/L
quote:
Originally posted by VTRunner

Θα συμφωνήσω με τον saridis γιατι το 2009 αφού κι εγώ είχα "τέντωσει" το προγραμμά μου όσο πήγαινε -προπονησεις ποδόσφαιρο, δουλεια και πραγματική έλλειψη ξεκούρασης και χωρίς ούτε καν μια βιταμίνη της πλάκας για ένα εξάμηνο- αυτό που μου παρουσιάστηκε ήταν ιωγενής αλωπεκία(τοπικη απώλεια τριχας) λόγω αύξησης της κορτιζόλης από τον οργανισμό. Αλλά σε παρατεταμένη διάρκεια και ένταση οπότε ίσως εδώ να είναι κάτι άλλο.
CPK για τι τιμή μιλάμε?

Μιχάλης-VTRunner

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

B.A.M.
Forum-Runner

Greece


189 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μη επαρκής κατανάλωση υγρών σε συνδυασμό με τα ποτάκια που λες και φτιάχνεις το ανωτέρω χρώμα ούρων.

BAM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  14:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kostao

Χθεσινή 600 U/L
quote:
Originally posted by VTRunner

Θα συμφωνήσω με τον saridis γιατι το 2009 αφού κι εγώ είχα "τέντωσει" το προγραμμά μου όσο πήγαινε -προπονησεις ποδόσφαιρο, δουλεια και πραγματική έλλειψη ξεκούρασης και χωρίς ούτε καν μια βιταμίνη της πλάκας για ένα εξάμηνο- αυτό που μου παρουσιάστηκε ήταν ιωγενής αλωπεκία(τοπικη απώλεια τριχας) λόγω αύξησης της κορτιζόλης από τον οργανισμό. Αλλά σε παρατεταμένη διάρκεια και ένταση οπότε ίσως εδώ να είναι κάτι άλλο.
CPK για τι τιμή μιλάμε?

Μιχάλης-VTRunner





Δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα υψηλή για την συγκεκριμένη περίοδο και με τον όγκο προπόνησης που έχεις αλλά δεν είμαι και ειδικός. Απλά το συγκρίνω με τιμές που είχα παλιότερα και γι'αυτο το λέω.
Καλη ξεκούραση εύχομαι ..

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2014 :  15:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι θεωρείται πολύ καλή τιμή, ακίνδυνη σίγουρα. Πέρασαν και οι μέρες. Ευχαριστώ, καλές προπονήσεις
quote:
Originally posted by VTRunner

quote:
Originally posted by kostao

Χθεσινή 600 U/L
quote:
Originally posted by VTRunner

Θα συμφωνήσω με τον saridis γιατι το 2009 αφού κι εγώ είχα "τέντωσει" το προγραμμά μου όσο πήγαινε -προπονησεις ποδόσφαιρο, δουλεια και πραγματική έλλειψη ξεκούρασης και χωρίς ούτε καν μια βιταμίνη της πλάκας για ένα εξάμηνο- αυτό που μου παρουσιάστηκε ήταν ιωγενής αλωπεκία(τοπικη απώλεια τριχας) λόγω αύξησης της κορτιζόλης από τον οργανισμό. Αλλά σε παρατεταμένη διάρκεια και ένταση οπότε ίσως εδώ να είναι κάτι άλλο.
CPK για τι τιμή μιλάμε?

Μιχάλης-VTRunner





Δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα υψηλή για την συγκεκριμένη περίοδο και με τον όγκο προπόνησης που έχεις αλλά δεν είμαι και ειδικός. Απλά το συγκρίνω με τιμές που είχα παλιότερα και γι'αυτο το λέω.
Καλη ξεκούραση εύχομαι ..

Μιχάλης-VTRunner

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000