Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διαδρομές
 πονος στο γονατο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

georgexns
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/10/2014 :  07:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σας.θα ηθελα την γνωμη σας απο τις γνωσεις σας και τις εμπειριες σας πανω στο ακολουθο προβλημα που μου παρουσιαστηκε.
εχω δηλωσει συμμετοχη στο επερχομενο μαραθωνιο της αθηνας στις 9 νοεμβριου για πρωτη φορα.
εχω εναν πονο στο εξωτερικο μερος του αριστερου μου γονατου.ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φλεγμονη και πηρα αντιφλεγμονωδη.ετρεξα ξανα μετα απο μια εβδομαδα σε χαμηλους ρυθμους(8-8,5 χιλ ανα ωρα) βλεποντας βελτιωση στον πονο.
ανεβασα ταχυτητα στα 10-10,5 χιλ) και εμφανιστηκε παλι ο πονος.
ο γιατρος μου ειπε για φυσιοθεραπειες.συνεχιζω τα χαπια αλλα εχω σταματισει το τρεξιμο για μια εβδομαδα.τι λετε??υπαρχει περιπτωση να σταθω στην εκκινηση???
σας ευχαριστω πολυ!!
γιωργος-περαμα

george xenos

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  08:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ανάλογα την διάγνωση θα σε έλεγα πολύ μπακαλίστικα, μόνο απο την εμπειρία μου. Στην εκκίνηση στέκεσαι, στο τέρμα; Και να τερματίσεις πρέπει να σκεφτείς την ζημιά που μπορεί να σε προκαλέσει. Ανάλογα το πρόβλημά σου. Ρώτα καλύτερα τον φυσικοθεραπευτή σου, ή τον γιατρό σου αν σε αφήνουν να τρέξεις.. Γιατί ίσως να υπάρχουν τρόποι να μην σε πονέσει εκείνη την στιγμή, αλλά μην του κάνεις ζημιά χειρότερη πρόσεχε. Ρώτα καλύτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gastas
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  12:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by georgexns

γεια σας.θα ηθελα την γνωμη σας απο τις γνωσεις σας και τις εμπειριες σας πανω στο ακολουθο προβλημα που μου παρουσιαστηκε.
εχω δηλωσει συμμετοχη στο επερχομενο μαραθωνιο της αθηνας στις 9 νοεμβριου για πρωτη φορα.
εχω εναν πονο στο εξωτερικο μερος του αριστερου μου γονατου.ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φλεγμονη και πηρα αντιφλεγμονωδη.ετρεξα ξανα μετα απο μια εβδομαδα σε χαμηλους ρυθμους(8-8,5 χιλ ανα ωρα) βλεποντας βελτιωση στον πονο.
ανεβασα ταχυτητα στα 10-10,5 χιλ) και εμφανιστηκε παλι ο πονος.
ο γιατρος μου ειπε για φυσιοθεραπειες.συνεχιζω τα χαπια αλλα εχω σταματισει το τρεξιμο για μια εβδομαδα.τι λετε??υπαρχει περιπτωση να σταθω στην εκκινηση???
σας ευχαριστω πολυ!!
γιωργος-περαμα

george xenos



Μήπως είναι λαγοκνημιαία ταινία (Iliotibial Band Syndrome) -κάπου εκεί πονούσα και εγώ -Το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατρός δεν είμαι...
Αν είναι εμένα μου πέρασε με ασκήσεις και διατάσεις που βρήκα στο διαδίκτυο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  12:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκεί είναι ο πόνος;



"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 24/10/2014 12:53:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  14:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εξωτερικα στο γονατο,πιθανα λαγοκν/α ταινια.αν ειναι αυτο το νου σου.

και να εισαι καλα σημερα ,δεν σε ξεχνα αν δεν βρεις την αιτια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sak14
Advanced Forum-Runner

349 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  16:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποναει στα πρωτα2-3χλμ οταν εισαι κρυος και μετα δεν ενοχλει.τρεξε χωρις ρολοι και ακου το σωμα σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2014 :  21:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για λαγον/αια μου φαίνεται και εμένα.

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

someone
Forum-Runner

76 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/10/2014 :  15:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν είναι το όνειρο της ζωής σου να τρέξεις στον ΦΕΤΙΝΟ μαραθώνιο...
Αν δεν εχεις πληρώσει αεροπορικά εισητήρια και ξενοδοχείο....
...τότε το καλύτερο είναι να μην τρέξεις...

Αν μένεις στην Αθήνα, πάρε ενα φραπεδάκι με μπόλικα παγάκια και αραξε στο Καλλιμάρμαρο. Προσωπικά, εχω τρέξει 3-4 μαραθωνίους στην Αθήνα και πάντοτε οι στιγμές που απόλαυσα περισσότερο ήταν μετά τον τερματισμό στα σκαλάκια του Καλλιμάρμαρου να βλέπω τους άλλους να τερματίζουν.

Αν θέλεις σώνει και καλά να τρέξεις, ξεκίνησε με μία στρατηγική 20 λεπτά χαλαρό τρέξιμο και 10 λεπτά περπάτημα και όπου σε βγάλει. Στην καλύτερη περίπτωση θα τερματίσεις γύρω στις 5 ωρες. Στην χειρότερη θα εγκαταλείψεις και θα σε μαζέψει το σχετικό όχημα, αλλα η ψυχολογία σου και το σώμα σου ενδεχομένως να κάνουν μήνες να επανέλθουν.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

georgexns
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  08:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα σε ολους.τελικα ετρεξα εχτες...τερματισα σε 5.48.μετα το 27-28 με επιασε ο πονος στο γονατο αλλα δεν σταματησα..15χιλιομετρα περπατημα με εντονο πονο...ομως μολις ειδα το καλλιμαρμαρο αρχισα να τρεχω..μην με ρωτησετε που βρηκα την δυναμη αλλα δεν καταλαβαινα πονο..αξεχαστη και μοναδικη εμπειρια...του χρονου παλι αλλα αυτην την φορα και με τα δυο γονατα καλα!σας ευχαριστω ολους μεσα απο την καρδια μου για τις συμβουλες σας!!να ειστε παντα καλα.παντως ο οανθρωπος εχει πολυ περισσοτερη δυναμη απο οτι νομιζει....να προσεχετε!!

george xenos
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000