Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Παρέλαση ή όχι;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 11

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 28/10/2014 :  09:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο
μου έδωσες το ερέθισμα για νέα κονταροχτυπήματα!!!
Προσωπικά είμαι υπέρ γιατί:
1. Διαφημίζεται ο στρατός αναλόγως της ακρίβειας των κινήσεων, όπως και σε άλλες αριστερών() πεποιθήσεων χώρες.
2. Ενεργή συμμετοχή των μαθητών μήπως και καταλάβουν ότι τιμούμε τον αγνό πολεμιστή του τότε και όχι τα σενάρια προδοσίας που παπαγαλίζουν αρκετοί "μονδέρνοι". Τον αγνό αγώνα τιμάμε και όχι προδ΄τες, πουλημένους ή σάπιους πολιτικούς.
3. Είναι ωραίο θέαμα.

Η παρέλαση είναι του λαού για τον λαό και όχι για τους επισήμους. Άρα όχι εξέδρες και τέτοιες παπαριές. Αν θέλουν να τις δούνε να πάνε μαζί με τους ψηφοφόρους τους (αν τολμάνε). Ας κάνουν πράξη το"είμαστε μαζί με τον λαό".
Ναι στην προστασία των παρελαυνόντων από τον ενθουσιασμό και κανενός άλλου!!!!

Χρόνια μας πολλά.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 28/10/2014 10:05:16

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  10:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα πράγματα είναι απλά.
Παρελαύνουμε, σαν εθιμοτυπικό, για να τιμήσουμε τους παπούδες μας (και όχι ανώνυμα "όσους") που σκοτώθηκαν πριν 60-70χρόνια.
Και αν δεν είναι ο δικός μας παππούς, είναι ο παππούς του νίκου του φίλου μας, του γιάννη κτλ.
Και να το πάω και και πιο πέρα.
Για να τιμήσουμε Όλους όσου σκοτώθηκαν στον Β' Π.Π. Και τους Πολωνούς που τους πείρανε... με ούζα, και τους Ρώσους και όλους (ακόμα και τους Γερμανούς φαντάρους, που σαν άνθρωποι μεμονωμένοι δεν φταίγαν και αυτοί)
Είναι ημέρα μνήμης για όλους όλους όλους που σκοτώθηκαν σε εκείνη την αλυσιδωτή αντίδραση.
Δεν είναι ημέρα στρατοκ-λίασης, όχι. Αλλά αναγκαστικά, θεωρώ, θα πρέπει να δείξουμε την πυγμή μας, και να εξυψώσουμε λίγο το ηθικό μας.

Τώρα από εκεί και πέρα, δεν πάει κανείς με το ζόρι να παρακολουθήσει, όπως εγώ ας πούμε δεν πάω στα gay parade (που όμως δεν με ενοχλεί αν γίνονται).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  10:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραίο θέμα, όντως. Έχω παρελάσει και σα μαθητής και σα στρατιώτης και σαν ένστολος (επαγγελματίας). Δε θα διαφωνήσω ότι πρόκειται για ωραίο θέαμα, που καταδεικνύει τον κόπο και την προσπάθεια μιας ομάδας ανθρώπων να συντονιστούν και ενεργούν ως ένας.
Πρόκειται όμως για μια ενέργεια ενηλίκων που έχουν βαθύτερη γνώση του τι συνέβη τότε και όχι επιφανειακή όπως ένας μαθητής, όποιας ηλικίας, και αυτό καθορίζει και την αποφασιστικότητά τους να παρουσιάσουν κάτι το ομοιόμορφο, που να ανταποκρίνεται στη σοβαρότητα της περίστασης. Ένας ενήλικας επίσης είναι σε θέση να διαχωρίσει την παρέλαση ως παραδοσιακό τρόπο απόδοσης τιμών, από τον μιλιταρισμό ως τρόπο ζωής. Ένα παιδί όμως;
Προτιμώ επομένως την παρέλαση των ενστόλων και όχι των μαθητών. Η επιφανειακή τους γνώση ή και η άγνοια ακόμα αντικατοπτρίζεται στη νοθρότητα του βηματισμού τους και δεν προβάλλεται κανένα παράστημα και καμία λεβεντιά ή ζωντάνια. Το αντίθετο μάλιστα. Περισσεύουν η κακογουστιά, η προκλητικότητα ορισμένες φορές και ο χαβαλές, έννοιες ξένες προς το μήνυμα της ημέρας. Αλλά δε θα μου άρεσε και να βλέπω μικρά παιδιά να παρελαύνουν σα στρατιωτάκια. Παραπέμπει, κατά τη γνώμη μου, αλλού.
Είναι αποτελεσματικότερο να αφιερώνονται οι όποιες ώρες για τις πρόβες τους, σε προετοιμασία εκδηλώσεων όπως παρουσιάσεις των γεγονότων. Αν πραγματικά θέλεις να μάθεις κάτι , πρέπει να ανατρέξεις σ' αυτό και όχι να το ξεφυλλίσεις για να πάρεις καλό βαθμό την επόμενη μέρα.


'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  11:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και για να συμπληρώσω, δεν έχω καταλήξει αν συμφωνώ με την εμπλοκή της Ελλάδας στον πόλεμο, έχω πολύ διάβασμα να κάνω ακόμα για να διαμορφώσω άποψη, και να μην υιοθετήσω κάποια μασημένη...
Αλλά έτερον εκάτερον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  11:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Nαι στην παρέλαση
για να τιμήσουμε τους παλιούς
και να δείξουμε με τα στρατιωτικά μας
την σημερινή δύναμή μας

Η νεολαία δεν είναι άσχημο να συμμετέχει
έστω και με μη ενδεδειγμένο βηματισμό
Βομβαρδίζεται καθημερινά από άλλα πράγματα
ας ασχοληθεί και μια φορά με την ιστορία της
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  13:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω είναι απλό το θέμα. Οι παρελάσεις όπως και όλες οι εκδηλώσεις που γίνονται τέτοιες μέρες(και δεν πρέπει να γίνονται μόνο αυτές τις μέρες) είναι εκδηλώσεις ΜΝΗΜΗΣ.
Για να μην ξεχνάμε την ιστορία μας, τα κατορθώματα των γενναίων προγόνων μας, την θρησκεία μας, τις αξίες και τα πιστεύω μας. Για να μην ξεχνάμε το τι καταφέραμε, πως το καταφέραμε, και πως θα το επαναλάβουμε όταν θα χρειαστεί.

Και οι παρελάσεις λοιπόν χρειάζονται ως μέρος της προσπάθειας ΜΝΗΜΗΣ

Φυσικά το αν έχουν εκφυλιστεί κάποιες εκδηλώσεις, αν έχουν χάσει την ακμή και χαρακτήρα τους, το αν τις έχουν απαξιώσει κάποιοι, φταίμε όλοι γιατί ξεχνάμε εύκολα και γρήγορα. Θεωρούμε δεδομένα όλα αυτά τα οποία κατάφεραν άνθρωποι πριν απο μας, θυσιάζοντας όχι τις αρχές τους όπως κάνουμε εμείς σήμερα, αλλά την ζωή τους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  14:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Και για να συμπληρώσω, δεν έχω καταλήξει αν συμφωνώ με την εμπλοκή της Ελλάδας στον πόλεμο, έχω πολύ διάβασμα να κάνω ακόμα για να διαμορφώσω άποψη, και να μην υιοθετήσω κάποια μασημένη...
Αλλά έτερον εκάτερον.


Μα δεν υπήρχε και επιλογή να μην εμπλακεί!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  14:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
η μη εμπλοκή ήταν δύσκολη λόγω βασιλιά αλλά στην τότε κυβέρνηση+κοινωνία υπήρχαν αρκετοί που ήταν υπέρ της ουδετερότητας η αλλιώς....γερμανόφιλοι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  14:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απ’ τη κούνια με πουλάς και μ’ αγοράζεις,
μ’ αγκαλιάζεις δυνατά όταν βουλιάζεις.
Σε χώρα δίχως όνομα μαθαίνω ότι μένω
να σ’ αγαπώ πατρίδα μου ακόμα επιμένω.

Τέρμα πια οι παρελάσεις, τα χειροκροτήματα
Μια ζωή τον εαυτό μου ψάχνω μες τα θύματα.
Τέρμα πια οι παρελάσεις, όχι άλλη επέτειο
Ως την κόλαση θα φτάσω για να βρω τον αίτιο.

Ελένη Βιτάλη - Οι παρελάσεις
http://youtu.be/d6yB7UIDqj8
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  15:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

η μη εμπλοκή ήταν δύσκολη λόγω βασιλιά αλλά στην τότε κυβέρνηση+κοινωνία υπήρχαν αρκετοί που ήταν υπέρ της ουδετερότητας η αλλιώς....γερμανόφιλοι



Πιθανόν είναι ακριβώς όπως τα λές, δεν διαφωνώ. Και εγώ υποθέτω ότι δεν υπήρχαν πολλές επιλογές. Απλά θέλω να μελετήσω καλύτερα κάποια στιγμή τι θα συνεπαγόταν το όχι ή το ναι, να το καταλάβω ο ίδιος, και όχι να αναμασάω αυτόματως, το "δεν υπήρχε άλλη επιλογή".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  15:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα τραγούδι που σαν μελωδία δεν λέει τίποτα!

και δυστυχώς και οι στίχοι...
Αντιδρώ για πάρα πολλά αλλά...
ψάχνω να βρω τον αίτιο(!!!)

Πολύ άσχημο να μην ξέρεις πού να κατευθυνθείς
έως πολύ ύποπτο!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  20:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε ολες τις ιστορικες εποχες παρελασεις γινονταν

σε σημαντικα γεγονοτα ναι να γινονται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  21:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παράκρουση πολιτικών μας δυστυχώς. Τόσο πολύ τους πείραξε η αντίσταση κατά των Γερμανών και των ναζί. Ντροπή, ντροπή, ντροπή και ΚΡΙΜΑ..........
Αν πάλι, κάνω λάθος και το ΕΑΜ διαδραμάτησε αρνητικό ρόλο κατά αυτού που γιορτάζουμε, διορθώστε με.

http://anemosantistasis.blogspot.gr/2014/10/blog-post_799.html

Εγκεφαλικά έπαθαν οι ακροδεξιοί σήμερα, με την σωστόταστη επιλογή του Δήμαρχου Χαλανδρίου, Ρούσσου να ακουστεί κατά την διάρκεια της παρέλασης ο ύμνος του ΕΑΜ....Και όταν λέμε ακροδεξιοί, μην πάει ο νου σας μόνο στα ορκ της Χρυσής Αυγής, αλλά σε βουλευτές και στελέχη της Νέας Δημοκρατίας, όπως οι ακροδεξιοί Άδωνις Γεωργιάδης και Θάνος Πλεύρης....

Δείτε τις αντιδράσεις τους, στο twitter!

Άδωνις Γεωργιάδης @AdonisGeorgiadi
Follow

Ήθελα νά´ξερα οι Δεξιοί του Χαλανδρίου που ψήφισαν αυτόν τον Δήμαρχο ή που απείχαν από τον β´ γύρο των εκλογών πώς αισθάνθηκαν σήμερα;Εύγε..
6:01 PM - 28 Oct 2014

Άδωνις Γεωργιάδης @AdonisGeorgiadi
Follow

Όταν τελικά οι Συριζαίοι μιλούν για κατάργηση των παρελάσεων εννοούν αυτό που είδαμε στο Χαλάνδρι. Εμφυλιοπολεμικό μίσος...Ψηφίστε τους!
6:08 PM - 28 Oct 2014

Θάνος Πλεύρης @thanosplevris
Follow

Στο Χαλάνδρι ο ανταρσυοσυριζας δήμαρχος κ. Ρουσσος υποχρεωσε τα παιδιά να παρελάσουν με τον ύμνο του ΕΑΜ. Το αληθινό πρόσωπο του ΣΥΡΙΖΑ
5:40 PM - 28 Oct 2014

Θάνος Πλεύρης @thanosplevris
Follow

Κάποιος ας πει στον ανιστόρητο δήμαρχο ότι την 28η δεν υπήρχε ΕΑΜ και οι τότε σύντροφοι του στα Σοβιέτ μοίραζαν την Πολωνία με τον χιτλερ



O EAM απελευθέρωσε την Ελλάδα από τους Ναζί εκείνο το φθινόπωρο του 1944, μαζί με τις αγγλικές δυνάμεις....Εκείνες τις μέρες, οι άνδρες και οι γυναίκες του ΕΑΜ παρέλασαν στους δρόμους ως απελευθερωτές της χώρας.

Αντίθετα οι πρόγονοι του Άδωνι, και του Πλεύρη, κοιτούσαν να κρυφτούν, για να γλιτώσουν το λιντσάρισμα από το εξοργισμένο πλήθος που ζητούσε την τιμωρία των δοσίλογων!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  21:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ύμνος του ΕΑΜ
http://youtu.be/fnAFaIM-s8M
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  21:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω τη γνώμη ότι ούτε οι Άγγλοι ούτε το ΕΑΜ απελευθέρωσαν την Ελλάδα, κατά τον ίδιο τρόπο που η χούντα δεν έπεσε λόγω του Πολυτεχνείου ή των όποιων αντιστασιακών (αλλά λόγω της τραγωδίας στην Κύπρο). Μόνοι τους έφυγαν οι Γερμανοί, γιατί οι Ρώσοι "κόντευαν" να φτάσουν στο Βερολίνο και οι σύμμαχοι είχαν ήδη κάνει την απόβαση στη Νορμανδία. Ας μην κοροϊδευόμαστε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  22:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επαναλαμβάνω αυτό που έγραψα:

Αν πάλι, κάνω λάθος και το ΕΑΜ διαδραμάτησε αρνητικό ρόλο κατά αυτού που γιορτάζουμε, διορθώστε με.

Τα παραπάνω και να ίσχυαν, δεν δικαιολογούν το ανθελληνικό μένος πολιτικών μας (το "μας" με εισαγωγικά).

Όπως και να έχει, ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ σε όσους αντιστάθηκαν κατά των ναζί, ακόμη και αν η απελευθέρωση σύμφωνα με το παραπάνω σχόλιο δεν επιτεύχθηκε από αυτούς. Αυτά μπορούσαν, αυτά κάνανε, και τα κάνανε εναντίον του θηρίου. Το λιγότερο, θα έπρεπε να τους θαυμάζουμε, πόσω μάλλον στην Ελλάδα του σήμερα που το ΟΧΙ μετατράπηκε σε YES MEN.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 11 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000