Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Θλάση 4κεφάλου πριν τον ΚΜΑ - Χρήση συμπιεστικού;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Otiak
Forum-Runner

Greece


77 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 29/10/2014 :  10:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!
Δύο ημέρες μετά από το τελευταίο δυνατό τεστ - βλ. Παυσανίας - ενόψει του ΚΜΑ, ένιωσα στο τέλος ενός 70λεπτου χαλαρού τρεξίματος μια ενόχληση ψηλά και προς το εσωτερικό του δεξιού τετρακέφαλου. Να μην σας κουράζω με λεπτομέρειες, επειδή δεν το αξιολόγησα σωστά και έτρεξα δυνατότερα την επόμενη, χειροτέρεψε σε σημείο που με πονούσε και στο βάδισμα. Η διάγνωση ήταν μικρή θλάση και με κάποιες χαμένες προπονήσεις - ανατριχιάζω και που το σκέφτομαι..! - ξαναμπήκα στο πρόγραμμά μου και την Κυριακή έβγαλα και τα προβλεπόμενα 1ώρα45λεπτά με ένα μέσο ρυθμό 4'40'' χωρίς ενόχληση. Το ερώτημά μου τώρα: επειδή παρά την επάνοδό μου καταλαβαίνω ότι ο τετρακέφαλος είναι μεν πολύ καλύτερα αλλά όχι τέλεια ακόμη και επειδή τα 42+ δεν είναι λίγα, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω συμπιεστικά μηρών, ώστε να προλάβω και να αποφύγω δυσάρεστες εκπλήξεις τη μέρα του αγώνα. Όποιος έχει μια γνώμη γι' αυτό, αν δηλαδή θα μπορούσαν σε ένα βαθμό να αποτρέψουν μια υποτροπή του τραυματισμού, θα την εκτιμούσα... Όσο για προτάσεις αγοράς, επειδή η 9/11 είναι πια πολύ κοντά, θα με ενδιέφεραν επιλογές για αγορά από Ελλάδα και μόνο. Ευχαριστώ!

--------------------------

Ό,τι ανεβαίνει, κατεβαίνει!

Edited by - Otiak on 29/10/2014 13:46:42

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  13:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε μου,εχω της compressport συμπιεστικα μηρου και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.Τα πηρα απο το new-live(Λεοναρδος).Νομιζω οτι εστω και ψυχολογικα θα σε βοηθησουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2014 :  16:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φυσικά και μπορούν να βοηθήσουν (πρόσεχε να μην σε ερεθίσουν να τα έχει δοκιμάσει πρίν-αλλοιώς με κολλάν. Πάντως εγώ θα τα έβαζα και κατά την αποθεραπεία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Otiak
Forum-Runner

Greece


77 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2014 :  08:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

quote:
Originally posted by cranfield

Φυσικά και μπορούν να βοηθήσουν (πρόσεχε να μην σε ερεθίσουν να τα έχει δοκιμάσει πρίν-αλλοιώς με κολλάν. Πάντως εγώ θα τα έβαζα και κατά την αποθεραπεία.



Να ρωτήσω μόνο, πώς θα μπορούσαν να με ερεθίσουν; Λόγω τριβής σε κάποιο σημείο; Και επίσης, όταν λες "αλλιώς με κολλάν" εννοείς να χρησιμοποιήσω εναλλακτικά κολλάν συμπίεσης αντί για απλά συμπιεστικά μηρών ή να φορέσω συμπιεστικά μηρών πάνω από συμβατικό κολλάν; Sorry, αλλά κάπου μπερδεύτηκα... Και ρωτάω, επειδή δεν υπάρχουν πλέον χρονικά περιθώρια για πολύωρη δοκιμή, άντε για 1+ ωρίτσα την Κυριακή. Άσε που χθες, δοκιμάζοντας fartlek, με το που πλησίασα σ' ένα ρυθμό γύρω στο 4min/km ένιωσα το σημείο της θλάσης έτοιμο να με "τσιμπήσει" ξανά και έκοψα μεν, αλλά το πρόβλημα προφανώς δεν έχει ξεπεραστεί ακόμη, οπότε νιώθω να ισορροπώ σε λεπτή κλωστή. Ευχαριστώ και πάλι...

--------------------------

Ό,τι ανεβαίνει, κατεβαίνει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2014 :  09:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα, για να μην ταλαιπωρεισαι θα σου απαντησω εγω αν και δεν πρεπει να χρησιμοποιω το φορουμ για διαφημιση.
Το συμπιεστικο μηρου πραγματι θα σε βοηθησει στο προβλημα σου μιας και κραταει και στηριζει ολες τις περιοχες του μηρου.
Εγω ειχα το ιδιο προβλημα το 2011 με τον δικεφαλο ομως. Ετρεξα τον μαραθωνιο της Αθηνας και στο τελος ενοιωθα τα τσιμπηματα στον δικεφαλο.
Δεν φορουσα στον μαραθωνιο το συμπιεστικο μηρου επειδη μολις τα ειχα παραλαβει και δεν τα ειχα δοκιμασει σε long run. Μονο της γαμπας ειχα φορεσει.
Σε 2 βδομαδες ομως που ηταν το 10αρι της Αθηνας και ηθελα να λαβω μερος, το φορεσα.
Περα οτι εκανα personal best σε 10αρι, την προστασια που ενοιωθα... δεν περιγραφεται.
Στο τελος καταλαβα πως αν δεν το φορουσα θα ειχα παρει τον δικεφαλο στο χερι.
Σχετικα με το κολαν, ναι, πρεπει να το φορεσεις με ενα κοντο κολαν απο πανω.
Εγω οταν το φοραω με σορτσακι, συγκαίομαι παρ ολο που βαζω BODYGLIDE
Στο πανω μερος λογω συμπιεσης του συμπιεστικου βγαινει λιγο παραεξω το δερμα και θα συγκαεις.
Με την χρηση κολαν δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Ετσι εχω βγαλει και το Olympus marathon.
Οποτε στον μηρο το συμπιεστικο και απο πανω το κολαν.
Ελπιζω να βοηθησα




________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Otiak
Forum-Runner

Greece


77 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2014 :  10:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Leonardo ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση (που δεν ήταν και διαφήμιση αφού σε γνωρίζω ήδη ως πελάτης, απλώς δεν είχε τύχει να περιηγηθώ ως τώρα στο site σου το κομμάτι των συμπιεστικών). Θα περάσω ίσως και σήμερα να ψωνίσω...

--------------------------

Ό,τι ανεβαίνει, κατεβαίνει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000