Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Μετά τα Nimbus 15 τι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2014 :  20:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω τι έγινε με τα καινούργια mimbus αλλα έβγαλαν θέμα στον αχίλλειο σε όλους τους φίλους μου μαζί κι εγω στα πρώτα 40 χλμ. Τώρα ειναι αρκετά καλυτερα.Εβγαλε η saycony το triumph που ειναι πολυ καλο λέει για cushioning.

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ousake
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2014 :  10:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά γεια σας.
Εγώ παρατήρησα μεγάλες διαφορές σε sizing στα Nimbus μεταξύ μοντέλων made in China και made in Indonesia. Δηλαδή στο ίδιο μοντέλο (Nimbus 15 συγκεκριμένα) έχουν διαφορά ένα ολόκληρο νούμερο (τα 'ινδονησιακά' είναι πιο στενά).
Αυτή τη διαφορά στο μέγεθος ανάλογα με τη χώρα κατασκευής την επιβεβαίωσα και σε reviews στο ίντερνετ (amazon.com). Το θέμα είναι αν υπάρχουν και διαφορές στην ποιότητα. Έχει προσέξει κανείς κάτι; Εγώ προσωπικά έχω ένα ζευγάρι Nimbus 15 made in China και είναι από τα καλύτερα παπούτσια που έχω βάλει ποτέ! Αντικραδασμικό φουλ, γερή κατασκευή κ.λπ.
Ωστόσο τώρα που ήρθε η ώρα για αντικατάσταση, όταν πήγα σε κατάστημα να πάρω νέο ζευγάρι (ήθελα ή nimbus 15 ή 16) και δοκίμασα τα παπούτσια, παρατήρησα τη μεγάλη διαφορά στο μέγεθος (γιατί ήταν made in indonesia). Έτσι έτυχε και το έψαξα το θέμα και συνειδητοποίησα ότι φταίει η χώρα κατασκευής. Το θέμα είναι αν οι διαφορές περιορίζονται το sizing ή αν έχουν διαφορά και στην ποιότητα. Αν κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι παρακαλώ ας πει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

weatherman
Forum-Runner



94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2014 :  10:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω χρησιμοποιήσει 7 διαφορετικά ζευγάρια Nimbus(11,13,14,15), κατασκευής Βιετνάμ, Κίνας και Ινονησίας. Το "κινεζικό" 15 είναι ελάχιστα πιο μεγάλο από το "Βιετναμέζικο". Συγκεκριμένα χρησιμοποίησα νούμερο 45 στο "κινεζικό" και 46 στο "βιετναμέζικο". Η ποιότητα και η αντοχή στο χρόνο είναι ακριβώς ίδια. Τα ίδια έχω ακούσει και από άλλους χρήστες του παπουτσιού. Την ίδια άποψη έχει και ο αντιπρόσωπος της εταιρείας στη Χαλκίδα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ousake
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2014 :  10:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Weatherman, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Πιο πολύ εμπιστεύομαι τη γνώμη χρηστών του παπουτσιού, γιατί ο εκάστοτε αντιπρόσωπος (χωρίς να γνωρίζω ή να θέλω να θίξω τον συγκεκριμένο άνθρωπο βέβαια) έχει λόγους να υποστηρίξει ότι η ποιότητα είναι ίδια.

Πάντως ένα ολόκληρο νούμερο (και στη δική μου περίπτωση τόσο ήταν) δεν το θεωρώ μικρή διαφορά.

Το πρόβλημα βέβαια, που παραμένει, είναι με τις αγορές online.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2015 :  10:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,

Η τελική απάντηση του running wearhouse μετά από μια σειρά e-mail (& video) που ανταλλάξαμε σχετικά με το πρόβλημα που μου δημιουργούν τα nimbus

Thank you for taking the time to show your appreciation of our services. We are happy to be of assistance! The biggest difference between the ASICS Gel Nimbus 16 and the other shoes you have listed is weight and a higher heel-to-toe drop. If you are attempting to change to a midfoot strike, the extra weight in the heel of the Nimbus may be the cause of increased over-pronation and strain placed on your Achilles when wearing this shoe. Most runners find that a higher heel-to-toe drop like the Nimbus is best for heel-strikers, and an 8mm drop or lower is designed to encourage a more midfoot strike. Ultimately, we would recommend discontinuing use of the ASICS Gel Nimbus, and either wear your other options, or try something like the Saucony Triumph ISO for increased cushioning on your longer runs.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2015 :  10:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα other options που αναφέρει είναι τα άλλα παπαούτσια που χρησιμοποιώ Launch, NB 890.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis_1988
Forum-Runner

Greece


124 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2015 :  03:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα μπορουσε καποιος να μου πει τις βασικες διαφορες nimbus cumulus και αν αξιζει η αγορα του δευτερου..?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2015 :  00:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το cumulus είναι ένα λίγο πιο ελαφρύ nimbus, λιγότερο "τζελοαπορροφητικό",
πολύ καλό για προπονήσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis_1988
Forum-Runner

Greece


124 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2015 :  01:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

το cumulus είναι ένα λίγο πιο ελαφρύ nimbus, λιγότερο "τζελοαπορροφητικό",
πολύ καλό για προπονήσεις



Ευχαριστώ... για προπονητικό στις θεωρητικά "χαλαρές" προπονήσεις και LR θα το πρότεινες; Για μαραθώνιο ; γιατί το έχω βρει σ αρκετά δελεαστιkή τιμή (75) για Αsics. Βασικά το σκέφτομαι για να αντικαταστήσω το Pegasus30 που τα έχει 1000αρήσει πλέον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2015 :  12:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εαν είναι το 16 είναι καλή τιμή, βέβαια και το pegasus 31 είναι καλό και νομίζω στα γνωστά site το βρίσκεις σε καλή τιμή πλέον
για χαλαρές προπονήσεις είναι ok, για μαραθώνιο ίσως κάτι πιο "ελαφρύ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2015 :  13:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το Peg 31 δεν είναι τόσο μαλακό όσο το 30.
Όχι πως αυτό είναι κακό, απλά για να ξέρεις...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis_1988
Forum-Runner

Greece


124 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2015 :  14:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την βοήθεια .... Μετά την αποτυχία να βρώ νούμερο στο Glide6 που το είχα βρει σε πολύ καλή τιμή δεν ξέρω που να στρέψω την προσοχή μου .
Μετά από κάποιες δοκιμές!
Νimbus 6 ... νομίζω με ενοχλεί στην καμάρα αλλά κατά τ άλλα Οκ.
Pegasus 31 ... πρώτη εικόνα αρκετά καλή
Cumulus 16 ... και αυτό καλό
Σαν νέος δρομέας περίπου 2 χρόνια το παπούτσι το θέλω για LR και με σκοπό να τρέξω τον πρώτο μαραθώνιο στη Θεσ/νίκη.
Τα παπούτσια που είχα μέχρι στιγμής ...
890V3 (2 ζευγάρια) αλλά πλέον με ενοχλούνε στους τένοντες παρόλο που το 2τέρο έχει μόλις 200 KM και σχεδόν μόνο αγώνες και Τέμπο.
1080V3 δεν με ενθουσίασε
και Pegasus30 που τ έχω ευχαριστηθεί παρόλο που το πήρα για να το πάρω λόγο τιμής.
Είμαι 1.78 71-72Kg και ο ρυθμός που θέλω να πάω είναι 4.50-5.00 / ΚΜ . Καμία άλλη πρόταση θα ήτανε ευπρόσδεκτη. Να τονίσω πως saucony, mizuno δεν έχω φορέσει και επειδή είμαι επαρχία είναι και δύσκολο να δοκιμάσω. Για Pegasus 31 με βλέπω μέχρι τη Θεσ/νίκη και αργότερα βλέπουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2015 :  14:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απ' ότι κατάλαβα, ψάχνεις κάτι μαλακό.
Ή πολύ μαλακό;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis_1988
Forum-Runner

Greece


124 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2015 :  14:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στα παπούτσια αλλά αυτό που κατάλαβα τουλάχιστον από τα 890V3 ότι με κουράζουνε μετά από κάποια ώρα ιδιαίτερα όταν πηγαίνω πιο αργά +ότι με προβληματίζουνε και στους τένοτες. Δεν ξέρω έχει επικρατήσει στο μυαλό μου πως για τον πρώτο μαραθωνίο θα ήθελα κάτι πιο μαλακό δεδομένου ότι θα "κάτσω" μετά από τα άγνωστα 30++ σε εμένα, οπότε λέω να "πέσω" στα μαλακά. Τώρα αν είναι πολύ μαλακά ή μαλακά δεν ξέρω ούτε τι ακριβώς ψάχνω ή τ μου ταιριάζει. Οπότε μάλλον θα επικρατήσει το πρώτο κλικ που θα κάνει στο πόδι. Σας μπέρδεψα ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2015 :  14:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν ξέρεις τι ψάχνεις και δεν είσαι διατεθειμένος να χάσεις χρήματα, δοκιμάζοντας και πουλώντας, η λογική λέει... Peg30!
Κι όταν ξεμπερδέψεις με τον μαραθώνιο, πειραματίζεσαι...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000