Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Υπολογισμός ενεργειακών αναγκών για μαραθώνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/10/2014 :  23:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά θέλω να ρωτήσω για το πως μπορούμε να υπολογίσουμε την τροφοδοσία που χρειαζόμαστε να έχουμε κατά την διάρκεια ενός μαραθωνίου, προκειμένου να μην χτυπήσουμε τοίχο.

Πριν κάποιους μήνες είχα κάνει εργομέτρηση και μου είχε βγάλει ότι στην ταχύτητα που λέω να πάω τον μαραθώνιο (κοντά στα 9km/h) καταναλώνω 2gr/min υδατάνθρακα.
Με βάση αυτό, πως μπορώ να υπολογίσω πόσο υδατάνθρακα πρέπει να πάρω μέσα στον αγώνα;
Πόσα γραμμάρια υδατάνθρακα μπορεί να αποθηκεύσει ο οργανισμός; Διάβασα στο http://goo.gl/nw56K8 ότι ο ανθρώπινος οργανισμός μπορεί και αποθηκεύει κάπου στα 440 γραμμάρια υδατάνθρακα (με την συντηρητική από τις δύο απόψεις που παραθέτει). Ισχύει; Αν είναι έτσι, μπορώ απλά να πω ότι τα 440 γραμμάρια μου φτάνουν για 440/2=220 λεπτά άρα χρειάζομαι ενέργεια για την μία ώρα ακόμα αγώνα άρα χρειάζεται να πάρω 2*60=120 γραμμάρια υδατάνθρακα, τουτέστην 5 περίπου τζελεδάκια;

Ευχαριστώ!

Edited by - helios21 on 30/10/2014 23:51:28

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2014 :  01:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να ρωτήσεις ΚΑΛΥΤΕΡΑ τον εργομέτρη!!!

Μέχρι τότε:
Πάρε ένα τζελ στο ξεκίνημα
και μετά κάθε 5 χιλόμετρα
μέχρι το 40 χλμ
Κι αν είναι GU και... δοκιμασμένο στην προπόνηση
πιες κάθε φορά 200ml ύδατος!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2014 :  10:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι πολλά αυτά σχεδόν 8-9 θα του βγουν.
Θα σε πρότεινα κάθε 45 λεπτά - 1 ώρα. Και οχι στην αρχή απο το 5 χλμ και μετά.
Αλλά ο καθένας κάνει οτι έχει δοκιμάσει και λειτουργεί σε αυτόν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgos1965
Senior Forum-Runner

579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2014 :  10:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολυ πιο σημαντικο ρολο παιζουν οι ηλεκτρολυτες που χανεις με την εφυδρωση και ο τροπος που θα τους αναπληρωσεις, οσο για την ενεργεια 4 τζελακια νομιζω οτι ειναι αρκετα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peri330
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2014 :  13:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
helios21 χαίρε!
Σχετικά με την ενεργειακή σου αναζήτηση ο λογισμός σου είναι σωστός, εφόσον επικρατούν ιδανικές συνθήκες.
Το πιο σημαντικό είναι η τιμή των 2gr/min της ενεργειακής σου κατανάλωσης σε ταχύτητα 9km/h ή 4h:40' (4h:55'στην κλασική διαδρομή).
Τα ενεργειακά νομίσματα που θα σου χρειαστούν τη γιορτινή εκείνη ημέρα κατανέμονται ως εξής:
Ήδη θα έχεις προβλέψει με πρωτόκολλο υδανθράκωσης που θ ακολουθήσεις από τρεις μέρες πριν να αποθηκεύσεις στους μύες , συκώτι κι αίμα σου 450-550 γρ υδατανθράκων, όπως ορθα διαβασες στο άρθρο που μας παρέθεσες(η δεύτερη έρευνα είναι αντικείμενο περαιτέρω μελέτης). Όμως διαθέσιμα για την πυρά της αερόβιας γλυκόλυσης είναι τα 350-400gr (τιμή αισιόδοξη βάση στατιστικής). Με απλούς υπολογισμούς έχουμε 2gr*290'άσκησης=580gr υδατανθράκων.
Θα σου ζητηθούν ακόμα από 180-230γρ. σε 8 δόσεις των 25γρ καθε 30' άσκησης( απ το 1οχλμ)...
Οπως καταλαβαίνεις παρόλο την εξαίρετη χαμηλή κατανάλωση σου φρόντισε τα επόμενα χρόνια να "μάθεις" να τρέχεις γρήγορα, διότι αν είχες καταφέρει προπονητικά-που θεωρώ εφικτό στόχο- να τρέχεις στα 12km/h στα2gr ο αγώνας σου θα ήταν άμεσα προβλέψιμος.
Ξέρεις τα νούμερα οι μελέτες και υπολογισμοί καλό είναι να υπαρχουν για να κάνουν προβλέψιμη την προσπάθεια μας.
Μην αναλώνεσαι σε ειδικές λεπτομέρειες και σου εύχομαι να έχεις επιτυχή και αξιοπρεπή τερματισμό στα πλαίσια των δυνατοτήτων σου...γιατί ο Μαραθώνιος δρόμος έχει την ομορφιά του...
myrunner.gr

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2014 :  18:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ!
Ρώτησα τελικά και εκεί που είχα κάνει την εργομέτρηση, και μου είπαν 7-8 τζελεδάκια και αυτοί. Θα προσπαθήσω να αντικαταστήσω μερικά με μπανάνες, μιας που μου φαίνονται πολλά και φοβάμαι το στομάχι μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Don_-_Canelli
Forum-Runner

Greece


59 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2014 :  18:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Don_-_Canelli Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ώπα, αν και στημένο το Θέμα, (δεν πειράζει) ότι λέει ο Peri330 είναι σωστό, αλφαδιασμένο και δεν σηκώνει δεύτερη σκέψη,τέλειο yeah!!!___harry poter της εργονομίας_____ τι να κάνουμε πρέπει να έχουν κι οι επιστήμονες το "βήμα" τους να παθαίνουμε πλάκα όλοι εμείς οι αστειχείωτοι, οι αδαείς, οι μη γνωρίζοντες, οι μη κατέχοντες εργοφυσιολογικούς τηβένους
Το άλλο το λαϊκίστικο της "σελίδας" τα περιβόητα "Τζελάκια", λοιπόν τζελάκια Ισον ΚΑΦΕΪΝΗ, και καφεϊνη ίσον υπερδιέγερση, όσο πιο πολλά τζελάκια τόσο πιο παρατεταμένη υπερδιέγερση απο την καφεϊνη, αλλά η υπερδέγερση της καφείνης δεν είναι απεριόριστη, κάπου ΧΡΟΝΙΚΑ τελειώνει το PUSH-ΑΡΙΣΜΑ του Αλκαλοειδούς, οπότε οσο ή όσα τζελάκια και να καταπιείς ΑΠο ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ και μετά Γίνονται ανενεργά, δεν φέρνουν push-άρισμα, αντίθετα η καφείνη γίνεται διουρητικό και φέρνει κατουρήματα και κόντρα κατουρήματα πινεις δεν πίνεις νερό, αρχίζει η τοξικότητα του JELL-ΑΚΙΟΥ, χμμμχμμμ.... δηλαδή το δεκανίκι του διαγερτικού κάπου τελειώνει ***( εκτός κι άν κάνεις προπονήσεις 35 και 40 χιλιομέτρων καθημερινά και κατά τις προπονήσεις πάιρνεις 8 (οχτώ) jell-άκια σε κάθε 40άρι_ αλλά όταν κάνεις 4 προπονήσεις την βδομάδα με 60 χιλιόμετρα άθροισμα εβδομαδιαίως η καφεϊνη θα σε εγκαταλείψη πολύ νωρίς και δεν θα διεγείρει τις θυροξύνες και τις κατεχολαμίνες επ' αόριστο και εφ' όλης της διαδρομής--, το ίδιο και για τα RedBull και για τα Μonster, και για τις αμφεταμίνες και για τις Βιάγκρες κι όλα τα παρεμφερεί της EnergyΑΠΑΤΗΣ)*** γι αυτό φράξτε το δρόμο των ψευτοδιεγερτικών, γιατί είναι για βραχυπρόθεσμες αγωνιαστικές προσπάθειες __καλό τερματισμό__καλά ρεκόρ

Traps and Enemies all around, so! you have to Take_Care_of_"Enemy_Lines"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2014 :  21:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτσι όπως εξελίχθηκε το θέμα δεν σε αδικώ που το θεωρείς στημένο.. Αλλά δεν είναι, δεν ξέρω κανένα παιδί προσωπικά από εδώ, και απλά ακολούθησα την συμβολή του GERMANOS (ένα email υπόθεση ήταν ούτως ή άλλος). Επίσης δεν γνωρίζω τον Peri330 και ούτε έκανα την εργομέτρηση στο site που παρέθεσε. Άμα δεις τις δημοσιεύσεις μου στο φόρουμ θα καταλάβεις ότι είμαι απλά ένας noob δρομέας με πολλές απορίες.

Τώρα τη φράση " ότι λέει ο Peri330 είναι σωστό, αλφαδιασμένο και δεν σηκώνει δεύτερη σκέψη,τέλειο yeah!!!___harry poter της εργονομίας_____" με ποια αιτία την λες δεν ξέρω, υπονοήθηκε πουθενά κάτι τέτοιο και το λες;

Επί του θέματος,ξεκινάς ένα παραλήρημα (που μπορεί να είναι και σωστά, δεν ξέρω, αλλά όπως τα γράφεις σαν παραλήρημα φαίνεται) με την υπόθεση τζελεδάκια=Καφεΐνη, χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο, από όσα ξέρω υπάρχουν αυτά με καφεΐνη αλλά υπάρχουν και αυτά χωρίς.

Edited by - helios21 on 31/10/2014 21:06:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/10/2014 :  22:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχουν και τζελακια χωρίς καφεΐνη.

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peri330
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2014 :  14:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
helios21
θα μας διευκόλυνες αν μας παρέθετες επώνυμα που έκανες την εργομέτρηση σου
...για ευνόητους λόγους καταλαβαίνεις...
myrunner.gr (Τσικρικός Περικλής)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2014 :  14:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα δεν έχουν όλα τα τζελάκια καφείνη.
Βασικά να το πω με μεγαλύτερη ακρίβεια.
Μερικά μόνο τζελάκια έχουν καφείνη!

Και επανα=ξανά-συμπληρώνω.
Όταν ρωταέι ο φίλος για ενεργειακές ανάγκες, δεν σημαίνει σώνει και καλά τζελάκια...
Εγώ ας πούμε, την βγάζω με μπανάνες και σταφίδες. (δεν κάνω πλάκα, στην επόμενη σοβαρή απόπειρα μαραθωνίου ίσως δοκιμάσω τζελάκι).
Δες τι σου λείπει, και μετά βλέπουμε πως θα το καλύψουμε.
Σε φίλο μου που ετοιμάζεται να τρέξει πρώτη φορά φέτος με αξιώσεις, επειδή δεν έχει πάρει ποτέ τζελάκια στην προπόνηση, και για να μην τον κάνουμε να πειραματίζεται την μέρα του αγώνα του είπα..
πάρε σε κάθε σταθμό 2 δαγκωνιές μπανάνα ως το 30, + το ισοτονικό σου, θεωρώ πως θα είσαι μια χαρά.
Τώρα αν κλατάρει κλάταρε.
:P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

helios21
Forum-Runner

128 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2014 :  14:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ούτε εγώ θέλω να πλακωθώ στα τζελάκια. Το πρόβλημα με την μπανάνα είναι ότι από ότι βλέπω δεν την δίνουν σε κάθε σταθμό για να κάνεις αυτό που λες. Επίσης μία μετρίου μεγέθους μπανάνα έχει 27 γρ. υδατάνθρακα, σχεδόν όσο και το τζελεδάκι, άρα πρέπει να φας αρκετές!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2014 :  15:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήλιε21
Εάν δοκίμασες τα τζελάκια και στομαχικά τα δέχεσαι
προτίμησέ τα γιατί είναι Άμεσης Απορρόφησης!

Οι μπανάνες πιθανόν να αργήσουν να πάνε στα σημεία που χρειάζονται

Τα τζελάκια έχουν λίγη καφεϊνη
αλλά αυτά που έχουν αρκετή το γράφουν:Essreso Love!(εάν το γράφω καλά)

Don--Canneli κλπ: Γιάννη... άσε τα πολύ μπερδεμένα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000