Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος 2014-Καιρός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 21

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  10:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως το πρωί στον Μαραθώνα νομίζω είχε πιο πολύ ζέστη πέρσυ. Και φέτος με τα κοντομάνικα είμασταν αλλα νομίζω πέρσυ ήταν πιο ζεστά.

Πάντως μετράει η ψυχολογία. Είχα προετοιμαστεί για καταιγίδες. Ναι, οκ, ξέραμε το προηγούμενο βράδυ ότι δε θα έχει καταιγίδες. Αλλά λέγαμε για ψιλόβροχο σε κάποια σημεία. Ε, όσο να'ναι μια δροσούλα την περιμένεις να έχει. Ε, είπα το πρωί, "ιδανικός καιρός για μαραθώνιο". Άσχετο που δεν έβλεπα σύννεφα. Έτσι πορεύτηκα λοιπόν-με το "ιδανικός καιρός". Ήξερα ότι δεν είναι αλλά εγώ αυτό σκεφτόμουν. Και δεν είχα πρόβλημα.
Και το είχα πει και στον αδερφό μου που με ακούει κατά γράμμα στα του τρεξίματος. Και σκεφτόμουν συνέχεια, θα του αρέσει ο καιρός.

Βέβαια όταν τελειώσαμε μου είπε "αυτός ήταν ιδανικός καιρός";;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  10:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν πάμε πάλι...

Το μεγαλύτερο εμπόδιο για προπονημένους δρομείς στο να τρέξουν γρήγορο Μαραθώνιο είναι η απαγωγή της θερμότητας από το σώμα. Ο μηχανισμός που έχει το σώμα μας για να πετύχει την απαραίτητη ψύξη είναι η εφίδρωση.

Όσο υψηλότερη είναι η περιεκτικότητα του αέρα σε υγρασία, τόσο πιο κορεσμένος είναι σε υδρατμούς και τόσο λιγότερη υγρασία απομακρύνει από το δέρμα μας. Αυτό σημαίνει ότι σε συνθήκες υγρασίας ο ιδρώτας παραμένει στο δέρμα μας και δεν εξατμίζεται το ίδιο εύκολα. Αυτός είναι και ο λόγος που ήδη από τα πρώτα πέντε χιλιόμετρα, οι περισσότεροι δρομείς είχαν ήδη γίνει μούσκεμα.

Έχω διαβάσει ότι για κάθε δέκα μονάδες υγρασίας, πάνω από το 50%, η απόδοση ενός δρομέα πεφτει κατά 2% περίπου, κατά μέσο όρο. Αυτό μπορεί να αλλάζει με βάση τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του καθενός, αλλά και πάλι αναδεικνύει ότι η υγρασία είναι μεγάλο πρόβλημα για τους δρομείς και συγκεκριμένα τους μαραθωνοδρόμους.

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  10:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά τείνω να συμπεράνω ότι ο καιρός δεν επηρεάζει αρνητικά ή θετικά όλους στον ίδιο βαθμό. Άλλοι είναι περισσότερο επιρρεπείς στις καιρικές διακυμάνσεις και άλλοι λιγότερο. Σίγουρα και η προπόνηση σε σχετικά δυσμενείς συνθήκες σε βοηθάει να αμβλύνεις κάπως αυτές τις διακυμάνσεις στην απόδοση, ωστόσο θεωρώ ότι η γενετική προδιάθεση (αν μπορώ να το πω έτσι) του καθενός είναι πιό καθοριστικός παράγοντας.

Φέτος, παρόλο που στον αγώνα έκανα προσωπικό ρεκόρ με πολύ καλά "ζυγισμένα" περάσματα, έβλεπα ότι υπήρχε μια διαφορά της τάξης των 20"-30" στο χιλιόμετρο (ήδη από το πρώτο φλατ κομμάτι) σε σχέση με τις περισσότερες προπονήσεις μου στους ίδιους παλμούς. Θεωρώ ότι το ότι ακολούθησα τους παλμούς, ήταν αυτό που και με βοήθησε να δώσω το μάξιμουμ που μπορούσα την συγκεκριμένη ημέρα στον αγώνα και ήταν αυτό που με έσωσε από το "μπαμ" στο 2ο μισό.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  10:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πόσο επηρεάζεται κανείς ή όχι έχει να κάνει,κυρίως, με τη σωματική μάζα,τον δείκτη σωματικής μάζας αυτόν καθ αυτόν,αλλά και το ποσοστό λίπους.
Όποιος θέλει να μην επηρεάζεται ιδιαίτερα από τις καιρικές συνθήκες πρέπει να ναι πολύ στεγνός!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  10:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
03/11 ανοιξε το θεμα με τον καιρό και έχει 19 σελίδες
ένα χρόνο είναι για τον μαραθώνιο με 59
με τον καιρό των δύο μαραθωνίων αν επιτρεπόταν διαφήμιση στο forum στου καιρού θα έβαζα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  11:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by zoro

για την διοργάνωση και τους επισκέπτες-συγγενείς-"λουφαδόρους" ...



Έχεις κάποιους στο μυαλό σου;

"My sport is your sport's punishment"




Λές Νίκο να υπονοεί κάτι ι ποιητήςΜπά,δέν νομίζω

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  13:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Το πόσο επηρεάζεται κανείς ή όχι έχει να κάνει,κυρίως, με τη σωματική μάζα,τον δείκτη σωματικής μάζας αυτόν καθ αυτόν,αλλά και το ποσοστό λίπους.
Όποιος θέλει να μην επηρεάζεται ιδιαίτερα από τις καιρικές συνθήκες πρέπει να ναι πολύ στεγνός!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Σύμφωνα με το άρθρο αυτό (http://rw.runnersworld.com/sub-2/), ΚΑΙ με το ύψος!! Αλλά ό,τι σωματικά χαρακτηριστικά και να έχει δε μπορεί να μην επηρρεαστεί αρνητικά απο την υψηλή υγρασία.

HE’LL BE 5' 6" AND A BUCK-TWENTY SOAKING WET.

Between 1990 (the first year in which data was available) and 2011, the average male marathoner ranked in the top 100 that year shrank by 1.3 inches and 7.5 pounds. Smaller runners have less weight to haul around, yes. But they’re also better at heat dissipation; thanks to greater skin surface area relative to their weight, they can sustain higher speeds (and thus, greater internal heat production) without overheating and having to slow down.

Despite our sub-two runner’s short frame, he’ll also have disproportionately long legs that help him cover ground and unusually slender calves that require less energy to swing than heavier limbs.

Shrinking Assets Runners shed heat through their skin, so bigger runners should have an advantage, right? Indeed, a 6' 3" marathoner can dissipate 32 percent more heat than a 5' 3" athlete with the same BMI. But heat generation rises faster in bigger runners because mass increases quicker than skin area. So at the same effort, the 6' 3" guy ends up producing 42 percent more heat than his shorter peer—and overheating sooner.

Between 1990 and 2011, there was a 1.3-inch reduction in the average elite male marathoner’s height. During the same time period, there was a 3.5 percent reduction in average finish times, from 2:11:49 to 2:07:10.

See more at: http://rw.runnersworld.com/sub-2/#sthash.i7UPrGop.dpuf

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  13:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldman

Λοιπόν πάμε πάλι...

Το μεγαλύτερο εμπόδιο για προπονημένους δρομείς στο να τρέξουν γρήγορο Μαραθώνιο είναι η απαγωγή της θερμότητας από το σώμα. Ο μηχανισμός που έχει το σώμα μας για να πετύχει την απαραίτητη ψύξη είναι η εφίδρωση.

Όσο υψηλότερη είναι η περιεκτικότητα του αέρα σε υγρασία, τόσο πιο κορεσμένος είναι σε υδρατμούς και τόσο λιγότερη υγρασία απομακρύνει από το δέρμα μας. Αυτό σημαίνει ότι σε συνθήκες υγρασίας ο ιδρώτας παραμένει στο δέρμα μας και δεν εξατμίζεται το ίδιο εύκολα. Αυτός είναι και ο λόγος που ήδη από τα πρώτα πέντε χιλιόμετρα, οι περισσότεροι δρομείς είχαν ήδη γίνει μούσκεμα.

Έχω διαβάσει ότι για κάθε δέκα μονάδες υγρασίας, πάνω από το 50%, η απόδοση ενός δρομέα πεφτει κατά 2% περίπου, κατά μέσο όρο. Αυτό μπορεί να αλλάζει με βάση τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του καθενός, αλλά και πάλι αναδεικνύει ότι η υγρασία είναι μεγάλο πρόβλημα για τους δρομείς και συγκεκριμένα τους μαραθωνοδρόμους.

A little less conversation, a little more action please...



Αυτό ισχύει, αλλά όταν η θερμοκρασία είανι πάνω από 20-22 βαθμούς, και ανεβαίνει... εκθετικά σχεδόν.
Όταν η υγρασία είναι υψηλή, και η θερμοκρασία χαμηλή, ισχύει ίσως και... το αντίθετο.
Ότι έχω διαβάσει, για κάτω από 20 βαθμούς η υγρασία έχει αμελητέα επίδραση.
Αν έχετε κάποια πηγή να διαβάσω που να λέει το αντίθετο, ευχαρίστως. Εγώ για αυτό που λέω, έχω πηγές, πόσταρα ήδη πιο πριν, αν θέλετε το απόγευμα να βρω και άλλες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ανεβαίνοντας τη Μαραθώνος και στάζοντας από ιδρώτα, μία από τις πολλές σκέψεις πήγε και στο deorum και προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι έχει ψύχρα :) Το σώμα είχε άλλη άποψη και συνέχισε την εφίδρωση ακόμα πιο έντονα. Φτάνοντας στην Ηρώδου Αττικού το αλάτι πια στο κολάν δεν είχε αφήσει απλά γραμμές, αλλά είχε καταλάβει όλη την επιφάνεια:
https://scontent-a.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10346223_10204313156923547_2504065437308680914_n.jpg?oh=3af0784245a76e63d87e9d8c2330ce88&oe=551A87E4



SWIM BIKE RUN

Edited by - NESTORAS1980 on 11/11/2014 14:08:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by oldman

Λοιπόν πάμε πάλι...

Το μεγαλύτερο εμπόδιο για προπονημένους δρομείς στο να τρέξουν γρήγορο Μαραθώνιο είναι η απαγωγή της θερμότητας από το σώμα. Ο μηχανισμός που έχει το σώμα μας για να πετύχει την απαραίτητη ψύξη είναι η εφίδρωση.

Όσο υψηλότερη είναι η περιεκτικότητα του αέρα σε υγρασία, τόσο πιο κορεσμένος είναι σε υδρατμούς και τόσο λιγότερη υγρασία απομακρύνει από το δέρμα μας. Αυτό σημαίνει ότι σε συνθήκες υγρασίας ο ιδρώτας παραμένει στο δέρμα μας και δεν εξατμίζεται το ίδιο εύκολα. Αυτός είναι και ο λόγος που ήδη από τα πρώτα πέντε χιλιόμετρα, οι περισσότεροι δρομείς είχαν ήδη γίνει μούσκεμα.

Έχω διαβάσει ότι για κάθε δέκα μονάδες υγρασίας, πάνω από το 50%, η απόδοση ενός δρομέα πεφτει κατά 2% περίπου, κατά μέσο όρο. Αυτό μπορεί να αλλάζει με βάση τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του καθενός, αλλά και πάλι αναδεικνύει ότι η υγρασία είναι μεγάλο πρόβλημα για τους δρομείς και συγκεκριμένα τους μαραθωνοδρόμους.

A little less conversation, a little more action please...



Αυτό ισχύει, αλλά όταν η θερμοκρασία είανι πάνω από 20-22 βαθμούς, και ανεβαίνει... εκθετικά σχεδόν.
Όταν η υγρασία είναι υψηλή, και η θερμοκρασία χαμηλή, ισχύει ίσως και... το αντίθετο.
Ότι έχω διαβάσει, για κάτω από 20 βαθμούς η υγρασία έχει αμελητέα επίδραση.
Αν έχετε κάποια πηγή να διαβάσω που να λέει το αντίθετο, ευχαρίστως. Εγώ για αυτό που λέω, έχω πηγές, πόσταρα ήδη πιο πριν, αν θέλετε το απόγευμα να βρω και άλλες.



Η πηγή που πόσταρες, ξεκινά με το εξής κείμενο:

Normal heat indexes assume a person walking outdoors at 3 mph and generating 180 watts per square meter of skin. The original work states "higher levels of activity would increase the sensitivity to humidity… few people, however, sustain activity above the level considered here for long enough to reach a steady state". This is not very helpful to runners that are moving far quicker than 3 mph and generating a lot more heat.

Φαντάζομαι ότι συζητάμε για μαραθωνοδρόμους που τρέχουν πιο γρήγορα από 3 μίλια/ώρα εδώ.

Το ποσό της παραγόμενης θερμότητας στο σώμα μας για να τρέξουμε έναν μαραθώνιο σε συγκεκριμένη ταχύτητα/χρόνο είναι σταθερό και δεν εξαρτάται από την εξωτερική θερμοκρασία. Η χαμηλότερη θερμοκρασία βοηθάει στο να μας ψύχει και ο αέρας πέρα από την εφίδρωση και για τον λόγο αυτό κάνουμε καλύτερη επίδοση σε ψυχρότερο καιρό. Αλλά δε σημαίνει ότι η υγρασία δεν έχει επίδραση κάτω από κάποιο όριο θερμοκρασίας. Ο οργανισμός παράγει ιδρώτα όταν η ψύξη μέσω του αέρα δεν είναι αρκετή.

Αν θες ένα απόλυτα σχετικό άρθρο, δες εδώ: http://hirlam.fmi.fi/jakelu/vihma2008/Vihma_Int_J_Biomet_2010.pdf




A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τσέκαρα χθες κάποιους σταθμούς και η υγρασία ήταν στη Νέα Μάκρη γύρω στις 10:00 85-90%, Ραφήνα 10:00-10:30 80% + και Αμπελόκηποι προς το μεσημέρι 60-70%, αρκετά υψηλές τιμές. Προσωπικά ο καιρός μου φάνηκε χειρότερος από πέρσι. Το πρωί είχε ελαφρώς υψηλότερη θερμοκρασία από πέρσι, μετά η θερμοκρασία δεν ανέβηκε ιδιαίτερα αλλά η υψηλή υγρασία και η απουσία ανέμου έκανε την εξάτμιση από το σώμα δύσκολη, με τα αντίστοιχα αρνητικά αποτελέσματα. Όσοι ιδρώνουν αρκετά δυσκολεύτηκαν αντίστοιχα.

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  14:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldman

quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by oldman

Λοιπόν πάμε πάλι...

Το μεγαλύτερο εμπόδιο για προπονημένους δρομείς στο να τρέξουν γρήγορο Μαραθώνιο είναι η απαγωγή της θερμότητας από το σώμα. Ο μηχανισμός που έχει το σώμα μας για να πετύχει την απαραίτητη ψύξη είναι η εφίδρωση.

Όσο υψηλότερη είναι η περιεκτικότητα του αέρα σε υγρασία, τόσο πιο κορεσμένος είναι σε υδρατμούς και τόσο λιγότερη υγρασία απομακρύνει από το δέρμα μας. Αυτό σημαίνει ότι σε συνθήκες υγρασίας ο ιδρώτας παραμένει στο δέρμα μας και δεν εξατμίζεται το ίδιο εύκολα. Αυτός είναι και ο λόγος που ήδη από τα πρώτα πέντε χιλιόμετρα, οι περισσότεροι δρομείς είχαν ήδη γίνει μούσκεμα.

Έχω διαβάσει ότι για κάθε δέκα μονάδες υγρασίας, πάνω από το 50%, η απόδοση ενός δρομέα πεφτει κατά 2% περίπου, κατά μέσο όρο. Αυτό μπορεί να αλλάζει με βάση τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του καθενός, αλλά και πάλι αναδεικνύει ότι η υγρασία είναι μεγάλο πρόβλημα για τους δρομείς και συγκεκριμένα τους μαραθωνοδρόμους.

A little less conversation, a little more action please...



Αυτό ισχύει, αλλά όταν η θερμοκρασία είανι πάνω από 20-22 βαθμούς, και ανεβαίνει... εκθετικά σχεδόν.
Όταν η υγρασία είναι υψηλή, και η θερμοκρασία χαμηλή, ισχύει ίσως και... το αντίθετο.
Ότι έχω διαβάσει, για κάτω από 20 βαθμούς η υγρασία έχει αμελητέα επίδραση.
Αν έχετε κάποια πηγή να διαβάσω που να λέει το αντίθετο, ευχαρίστως. Εγώ για αυτό που λέω, έχω πηγές, πόσταρα ήδη πιο πριν, αν θέλετε το απόγευμα να βρω και άλλες.



Η πηγή που πόσταρες, ξεκινά με το εξής κείμενο:

Normal heat indexes assume a person walking outdoors at 3 mph and generating 180 watts per square meter of skin. The original work states "higher levels of activity would increase the sensitivity to humidity… few people, however, sustain activity above the level considered here for long enough to reach a steady state". This is not very helpful to runners that are moving far quicker than 3 mph and generating a lot more heat.

Φαντάζομαι ότι συζητάμε για μαραθωνοδρόμους που τρέχουν πιο γρήγορα από 3 μίλια/ώρα εδώ.

Το ποσό της παραγόμενης θερμότητας στο σώμα μας για να τρέξουμε έναν μαραθώνιο σε συγκεκριμένη ταχύτητα/χρόνο είναι σταθερό και δεν εξαρτάται από την εξωτερική θερμοκρασία. Η χαμηλότερη θερμοκρασία βοηθάει στο να μας ψύχει και ο αέρας πέρα από την εφίδρωση και για τον λόγο αυτό κάνουμε καλύτερη επίδοση σε ψυχρότερο καιρό. Αλλά δε σημαίνει ότι η υγρασία δεν έχει επίδραση κάτω από κάποιο όριο θερμοκρασίας. Ο οργανισμός παράγει ιδρώτα όταν η ψύξη μέσω του αέρα δεν είναι αρκετή.

Αν θες ένα απόλυτα σχετικό άρθρο, δες εδώ: http://hirlam.fmi.fi/jakelu/vihma2008/Vihma_Int_J_Biomet_2010.pdf




A little less conversation, a little more action please...



Θα το μελετήσω, αλλά και αυτός εδώ, μετά συνεχίζει και εξηγεί τι έκανε για να φέρει το πινακάκι στα δεδομένα ένας δρόμεα και όχι ενός οποιουδήποτε άσχετου, ο οποίος έτσι και αλλιώς αντιλαμβάνεται τα πάντα στα +20F παραπάνω.

Θα διαβάσω το κειμενό σου το απόγευμα.

Anyway.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  18:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Deorum: Γιώργο δεν πρόλαβα να στο αναλύσω στο Pasta Party:

- Στο σύνδεσμο που είχες παραθέσει (ωραίος πίνακας!) πειραματιζόμενος με τις διάφορες σωματικές παραμέτρους (ύψος / βάρος δηλαδή), βγάζεις και διαφορετικές τιμές. Για παράδειγμα για μένα που είμαι πιο «ογκώδης» η υγρασία διαδραματίζει μεγαλύτερο ρόλο από ότι σε σένα…ακόμα και σε χαμηλότερες του 20 θερμοκρασίες…

- Το σημαντικότερο όμως που μας διαφεύγει είναι αυτό: ο πίνακας δίνει μια απάντηση στη λεγόμενη «αίσθηση» της θερμοκρασίας. ΔΕΝ μπορεί να δώσει απάντηση στο πόσο ΘΑ ΙΔΡΩΣΕΙ ο δρομέας στην προσπάθειά του, αφού το τελευταίο μάλιστα έχει και ισχυρό γενετικό υπόβαθρο! Χαίρω πολύ…(!)…αυτό που με εμποδίζει δεν είναι η αίσθηση της θερμοκρασίας αλλά η έντονη απώλεια υγρών που παρατηρείται στο σώμα μου που με οδηγεί πολύ εύκολα στην αφυδάτωση και άρα στην κατακόρυφη πτώση των επιδόσεων!

Να το θέσω διαφορετικά: το δικό μου θερμορυθμιστικό σύστημα του οργανισμού είναι ΠΟΛΥ αποτελεσματικό στην αντιμετώπιση της ζέστης (έχω τρέξει 30 χιλιόμετρα LR σε 30+ βαθμούς με τον ήλιο ντάλα να κτυπάει από πάνω και δεν κατάλαβα «Χ») με το χρησιμοποιεί πολύ έντονα την εφίδρωση…με αποτέλεσμα να οδηγούμαι πολύ γρήγορα σε πολύ μεγαλύτερη απώλεια υγρών από αυτά που μπορώ να προσλάβω μέσα από το πεπτικό μου σύστημα! Έτσι τα 30 τα έτρεξα άνετα…αλλά μετά από λιιιιίγα μόλις χιλιόμετρα θα αναγκαζόμουνα να μειώσω πολύ το ρυθμό λόγω επικείμενης αφυδάτωσης! Μάλιστα σε εκείνη την προπόνηση μου πήρε πολλές ώρες για να αναπληρώσω τα χαμένα υγρά!

Οπότε οι μετρήσεις που έχω κάνει στο σώμα μου (η ζυγαριά λέει πάντα την αλήθεια!) σε περιβάλλον θερμοκρασίας 16 βαθμών (μια χαρά δροσερά δηλαδή) αλλά έντονης υγρασίας, δείχνουν ότι η απώλειες υγρών που παρουσιάζει το δικό μου (π.χ.) σώμα σε καθεστώς υψηλής υγρασίας (αλλά ακόμα και χαμηλής θερμοκρασίας) είναι υπερβολικά υψηλές!

…οπότε εμένα η υγρασία ΜΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ! Και δε χρειάζεται να κάνει ΚΑΙ ζέστη για να συμβεί αυτό το σκότωμα!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  18:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παιδιά, απορώ: Οι συνθήκες ήταν χειρότερες από πέρισυ. Το νερό στον δρόμο εξατμίζοταν με τον ήλιο και τρέχαμε σε χαμάμ από το ΜΗΔΕΝ. Δεν είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνουμε ΟΛΟΙ πόσο "χρεώνει" το σώμα αυτή η υγρασία σε συνδυασμό με τη ζέστη!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  21:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ διάβασα για υγρασία που άγγιζε το 90%.Σε συνδυασμό με τους 26 βαθμούς που έδειχνε το θερμόμετρο στην νέα μάκρη(πρέπει να το είδατε οι περισσότεροι άν όχι όλοι)μιλάμε για θάνατο...


Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 21 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000