Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος 2014-Καιρός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 21

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  12:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...ηλιος,ρε παιδια, ηλιος...!!!Ο ηλιος δεν ενοχλει τον Νοεμβριο...αντιθετα σου φτιαχνει την διαθεση...και αποδιδεις καλυτερα!!!Μαζευεται κοσμος...γινεται πανηγυρι...κι ολα ειναι ωραια!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  12:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βροχή, να είναι πιο ζόρικη η αναμέτρηση με τον εαυτό μας...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  12:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Το 2009 το πρωί στις 6 που βγήκα απότο σπίτι (κέντρο) έριχνε καρεκλοπόδαρα! Ήταν τρέλλα...χαλασμός κόσμου. Στις 9 ακόμη έβρεχε, αρκετά αλλά όχι ο χαλασμός κόσμου. Μετά από καμιά μιάμιση ώρα βγήκε ήλιος.

Βασικά, βάλτε μαγιώ καλού κακού!


Το ιδο εγινε και στη Θεσ/κη φετος.Πηγαινοντας εριχνε καρεκλοποδαρα,οι δρομοι ηταν γεματοι νερο και μεχρι να ξεκινησει η βροχη ειχε σταματησει.Η προβλεψη του καιρου ειναι αρκετα δυσκολη,σε αντιθεση με αυτο που πιστευουν οι περισσοτεροι και γινεται πολυ δυσκολοτερη αν αρχισουμε να μιλαμε τι καιρο θα κανει στις 9 ή στις 10.
YΓ Οι προβλεψεις που κανω ειναι εντελως προσωπικες και στηριζονται στα μετεωγραματα και στοιχεια απο το ιντερνετ.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  12:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, έτσι ακριβώς ήταν στη Θεσσαλονίκη. Μέχρι 10' πριν την εκκίνηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  12:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας φίλτατοι.

Είναι όντως νωρίς για ακριβή πρόβλεψη αλλά οι περισσότερες μεσοπρόθεσμες προβλέψεις είναι για βροχή, νότιους άνεμους και υγρασία. Θερμοκρασιακά κινούμαστε από 16 - 19 βαθμούς. Τελευταίως εμπιστεύομαι αρκετά το site http://forecast.io/ που είχε προβλέψει και σχετικά καλά τον καιρό στην κλασσική διαδρομή το προ-προηγούμενο Σάββατο (καρέκλες την Παρασκευή, συννεφιά το πρωί του Σαββάτου, ασθενής βροχή το μεσημέρι).

Για Ραφήνα λοιπόν ο φόρκαστ άη ο δίνει:
SUNDAY, NOVEMBER 9, 2014
Light rain throughout the day, with a high temperature of 19° around 2 PM, and a low of 15° around 11 PM.
http://forecast.io/#/f/38.0200,23.9850/1415484000
Την ώρα της εκκίνησης:
Light Rain
TEMP WIND HUMIDITY VISIBILITY PRESSURE
17° 8 km/h (S) 84% — 1015 mb

Πάντως στον ΣΔΥΑ/Άγιο Κοσμά πέρσι στο 10αρι το χαλάζι μας έδωσε φτερά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  12:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδω http://meteocentre.com/models/get_mgram.php?stn=Athens&mod=cmc_geps&run=00&var=std&lang=en&map=eur βλεπετε ενα μετεωγραμμα για την ΑΘηνα.
Το τελευταιο ειναι η αναμενομενη βροχη σε χιλιοστα.Οταν οι πολυχρωμες γραμμες σχεδον ταυτιζονται τοτε η προβλεψη πλησιαζει το 100% της επιτυχιας.


---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  12:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το χαλάζι κτλ για 5-10χλμ είναι τέλεια, αλλά για 42, και ειδικά για τους πιο αργούς δρομείς, είναι εξάντλητικό... πόσο μάλλον αν ξεκινήσουν κακώς ντυμένοι. Επίσης ενεργειακά σε καταβάλει.
Θυμάμαι το 2011 με το πολύ κρύο που έτρεξα, όταν λίγο έκοβα τον ρυθμό σε κάθε σταθμό, αυτά τα 1-2λεπτά που πήγαινα λίγο πιο αργά (πχ τουαλέατα), αμέσως άρχιζα να κρυώνω. Έπρεπε να τρέχω με μέτρια ένταση και πάνω, για να μην κρυώνω. Το αργό τζόκιν, με πάγωνε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  12:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βροχή ας έχει, τόσες προπονήσεις έχουμε κάνει χειμώνα. Καταιγίδα μην έχει και σε 10' μας μπουγελώσει από πάνω μέχρι κάτω και πάμε γλουτς γλουτς με παπουτσια ενυδρεία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  12:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το χειρότερο σενάριο είναι να βρέξει το πρωί, και στις 9.00 να βγάλει ήλιο. η εξάτμιση του νερού θα μας αφυδατώσει χωρίς να το καταλάβουμε.

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  12:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαλάζι και αέρας δεν είναι ότι καλύτερο έστω και για 1χιλ.
Την ποιο κρύα κούρσα στην κλασική την κάναμε το 2006 πρώτη φορά έτρεξα την διαδρομή με σκούφο κολάν και γάντια την προηγούμενη ημέρα χιόνιζε στον Άγιο Στέφανο!!
quote:
Originally posted by Deorum

Το χαλάζι κτλ για 5-10χλμ είναι τέλεια, αλλά για 42, και ειδικά για τους πιο αργούς δρομείς, είναι εξάντλητικό... πόσο μάλλον αν ξεκινήσουν κακώς ντυμένοι. Επίσης ενεργειακά σε καταβάλει.
Θυμάμαι το 2011 με το πολύ κρύο που έτρεξα, όταν λίγο έκοβα τον ρυθμό σε κάθε σταθμό, αυτά τα 1-2λεπτά που πήγαινα λίγο πιο αργά (πχ τουαλέατα), αμέσως άρχιζα να κρυώνω. Έπρεπε να τρέχω με μέτρια ένταση και πάνω, για να μην κρυώνω. Το αργό τζόκιν, με πάγωνε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  13:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να θυμίσω στους παλιότερους το 1995 (η πρώτη μου εμπειρία με την Κλασσική) που έβρεχε απίστευτα μετά τον Σταυρό, Αγία Παρασκευή και οι δρόμοι τότε ήταν διαφορετικοί...και θυμάμαι οι τροχονόμοι με δυσκολία σταματούσαν στις διασταυρώσεις τα αυτοκίνητα με τους οδηγούς να δυσανασχετούν (άλλες εποχές...).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  13:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...δεν θελουμε βροχες...νεροποντες και καταιγιδες (στη περιπτωση αυτη θα σκεφθω ακομη και τη συμμετοχη!!!)...με οτιδηποτε αλλο συμβιβαζομαστε! Ιδανικα 15 -18 βαθμους...ηλιο...κι οσο το δυνατον χαμηλοτερη υγρασια!Που εισαι Elda???...μονο εσυ μπορει να καταλαβεις...!



Ελα, εδω ειμαι!!! Αν τελικα βρεξει, ξερεις ποιος θα φταιει... εγω που παροτι ειχα δηλωσει αρχικα, τελικα βαρεθηκα να κανω προετοιμασια και δε θα τρεξω. Μεχρι τωρα εχω σταθει τυχερη και δεν εχω τρεξει ΚΑΝΕΝΑΝ αγωνα υπο βροχη. Αλλα ουτε εγω θελω βροχη μια και θα ειμαι θεατης αυτη τη φορα. Σας ευχομαι τον καιρο της Θεσσαλονικης, για μενα σχεδον ο καλυτερος καιρος που θα μπορουσα να ζητησω ποτε σε μαραθωνιο (αν εξαιρεσεις τον κατα τοπους κοντρα ανεμο, αλλα ας μην τα θελουμε και ολα).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  13:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by spy

...δεν θελουμε βροχες...νεροποντες και καταιγιδες (στη περιπτωση αυτη θα σκεφθω ακομη και τη συμμετοχη!!!)...με οτιδηποτε αλλο συμβιβαζομαστε! Ιδανικα 15 -18 βαθμους...ηλιο...κι οσο το δυνατον χαμηλοτερη υγρασια!Που εισαι Elda???...μονο εσυ μπορει να καταλαβεις...!



Ελα, εδω ειμαι!!! Αν τελικα βρεξει, ξερεις ποιος θα φταιει... εγω που παροτι ειχα δηλωσει αρχικα, τελικα βαρεθηκα να κανω προετοιμασια και δε θα τρεξω. Μεχρι τωρα εχω σταθει τυχερη και δεν εχω τρεξει ΚΑΝΕΝΑΝ αγωνα υπο βροχη. Αλλα ουτε εγω θελω βροχη μια και θα ειμαι θεατης αυτη τη φορα. Σας ευχομαι τον καιρο της Θεσσαλονικης, για μενα σχεδον ο καλυτερος καιρος που θα μπορουσα να ζητησω ποτε σε μαραθωνιο (αν εξαιρεσεις τον κατα τοπους κοντρα ανεμο, αλλα ας μην τα θελουμε και ολα).



...το ξερω οτι δεν θα τρεξεις (θα εισαι μαλλον τυχερη,αν βρεχει πολυ),αλλα ελπιζω να σε δω στο pasta party (ελπιζω να μην μου τη "γλυτωσεις" αυτη την φορα...οπως στη Θεσσαλονικη!).Αν οχι...καλη επιτυχια και καλο τερματισμο στο 10ρι στον γιο σου!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  13:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by spy

...δεν θελουμε βροχες...νεροποντες και καταιγιδες (στη περιπτωση αυτη θα σκεφθω ακομη και τη συμμετοχη!!!)...με οτιδηποτε αλλο συμβιβαζομαστε! Ιδανικα 15 -18 βαθμους...ηλιο...κι οσο το δυνατον χαμηλοτερη υγρασια!Που εισαι Elda???...μονο εσυ μπορει να καταλαβεις...!



Ελα, εδω ειμαι!!! Αν τελικα βρεξει, ξερεις ποιος θα φταιει... εγω που παροτι ειχα δηλωσει αρχικα, τελικα βαρεθηκα να κανω προετοιμασια και δε θα τρεξω. Μεχρι τωρα εχω σταθει τυχερη και δεν εχω τρεξει ΚΑΝΕΝΑΝ αγωνα υπο βροχη. Αλλα ουτε εγω θελω βροχη μια και θα ειμαι θεατης αυτη τη φορα. Σας ευχομαι τον καιρο της Θεσσαλονικης, για μενα σχεδον ο καλυτερος καιρος που θα μπορουσα να ζητησω ποτε σε μαραθωνιο (αν εξαιρεσεις τον κατα τοπους κοντρα ανεμο, αλλα ας μην τα θελουμε και ολα).



...το ξερω οτι δεν θα τρεξεις (θα εισαι μαλλον τυχερη,αν βρεχει πολυ),αλλα ελπιζω να σε δω στο pasta party (ελπιζω να μην μου τη "γλυτωσεις" αυτη την φορα...οπως στη Θεσσαλονικη!).Αν οχι...καλη επιτυχια και καλο τερματισμο στο 10ρι στον γιο σου!!!



θα ειμαι στο παστα παρτυ, θα τα πουμε εκει.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  13:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by spy

...δεν θελουμε βροχες...νεροποντες και καταιγιδες (στη περιπτωση αυτη θα σκεφθω ακομη και τη συμμετοχη!!!)...με οτιδηποτε αλλο συμβιβαζομαστε! Ιδανικα 15 -18 βαθμους...ηλιο...κι οσο το δυνατον χαμηλοτερη υγρασια!Που εισαι Elda???...μονο εσυ μπορει να καταλαβεις...!



Ελα, εδω ειμαι!!! Αν τελικα βρεξει, ξερεις ποιος θα φταιει... εγω που παροτι ειχα δηλωσει αρχικα, τελικα βαρεθηκα να κανω προετοιμασια και δε θα τρεξω. Μεχρι τωρα εχω σταθει τυχερη και δεν εχω τρεξει ΚΑΝΕΝΑΝ αγωνα υπο βροχη. Αλλα ουτε εγω θελω βροχη μια και θα ειμαι θεατης αυτη τη φορα. Σας ευχομαι τον καιρο της Θεσσαλονικης, για μενα σχεδον ο καλυτερος καιρος που θα μπορουσα να ζητησω ποτε σε μαραθωνιο (αν εξαιρεσεις τον κατα τοπους κοντρα ανεμο, αλλα ας μην τα θελουμε και ολα).



Όχι, να τα θέλουμε όλα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 21 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000