Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος 2014-Καιρός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 21

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  08:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2013-2014 έκανα πανομοιότυπες κούρσες και έφαγα και ήπια σχεδόν τα ίδια.

Το 2013 γύρισα σπίτι στο βάρος μου!
Το 2014 ήπια περί τα 2,5-3 λίτρα υγρών και γύρισα σπίτι 2 κιλά ελαφρύτερος

το θερμόμετρο έγραφε 27 όταν πέρασα και λέω δε μπορεί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  09:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πραγματικά αμφισβητώ το 27 βαθμοί, κάτι πήγαινε στραβά.
Ναι Aroulio αγόρι μου, πόσο χρόνο έκανες το 2013 και πόσο το 2014?
Μα για να γύρισες στο βάρος σου, λες να γύρισες γιατί δεν ίδρωσες αρκετά?
Ή γιατί 1 ώρα παραπάνω... έπινες παραπανω και η ένταση ή πολύ χαμηλότερη.
Μα είναι δυνατόν να είχε 10 το πρωί 27 βαθμούς στην νέα μάκρη?

Αποκλείεται!

Δλδ οκ, είχε πολύ υγρασία, και επιρεάζει αρνητικά (το πόσο το συζητάμε) αλλά έτσι όπως το πάτε θα αποκτήσει επικές διαστάσεις.

Φέτος έγινε ρεκόρ κούρσας... 10χρόνια δεν είχε γίνει, έγινε φέτος.

Edited by - Deorum on 12/11/2014 09:44:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  09:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το χειρότερο για ένα δρομέα η εξάτμιση του νερού από την άσφαλτο !!! μειώνει την πρόσληψη οξυγόνου στους πνεύμονες !!!!
όλα τα άλλα είναι επακόλουθα !!!
quote:
Originally posted by Rigelian

Ρε παιδιά, απορώ: Οι συνθήκες ήταν χειρότερες από πέρισυ. Το νερό στον δρόμο εξατμίζοταν με τον ήλιο και τρέχαμε σε χαμάμ από το ΜΗΔΕΝ. Δεν είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνουμε ΟΛΟΙ πόσο "χρεώνει" το σώμα αυτή η υγρασία σε συνδυασμό με τη ζέστη!!!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  09:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω μια αμφιβολία για τους 26οC που έδειχνε το θερμόμετρο !!! μου έκανε και εμένα εντύπωση αλλά θεώρησα ότι μάλλον άρχισε να τα παίζει μιας και περνούσαν τόσοι δρομείς από εκεί , πιθανόν να είχε θέμα γιατί δεν ένιωθα τόση ζέστα σε εκείνο το σημείο, ποιο κοντά στου 21οC θα έλεγα ότι ήταν !!!

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Και εγώ διάβασα για υγρασία που άγγιζε το 90%.Σε συνδυασμό με τους 26 βαθμούς που έδειχνε το θερμόμετρο στην νέα μάκρη(πρέπει να το είδατε οι περισσότεροι άν όχι όλοι)μιλάμε για θάνατο...


Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  09:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρωστάω να απαντήσω και στον OldMan. To διάβασα λίγο το άρθρο που παρέθεσε, αλλά θελω να το διαβάσω προσεκτικότερα, γιατί εκ πρώτης δεν είδα που γράφει ότι η υγρασία ακόμα και σε χαμηλές θερμοκρασίες δρα τόσο αρνητικά. Έχει άλλες έμμεσες αναφορές (πάντα όμως με 25++ βαθμούς θερμοκρασία) και με ποσοστό τερματισάντων κτλ, δλδ πιο έμμεσα πράγματα. Αλλά θελω να το διαβάσω πιο καλά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  09:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως τα λέει ο Aroulio και ο Skyrunner.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  10:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(Γιώργο, άλλο η "επίσημη" θερμοκρασία υπό σκιάν, όπως λένε, με το θερμόμετρο σε κλωβό, άλλο η θερμοκρασία όταν είσαι στον ήλιο. Να βγει ο Stratus να τα ξεκαθαρίσει!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  10:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντα για υπο σκιάν συζητάμε είναι το σημείο αναφοράς να ξέρουμε αν ήταν καλύτερα ή χειτόρεα σε σχέση με άλλες χρονιές, αν είναι να βάλουμε έναν συλλέκτη να δουμε αν το νερό θα φτάσει σε 70 ή 90 βαθμούς και να πούμε είχε 90 βαθμούς. Η αναλογία μετράει, όχι το απόλυτο νούμερο, Το πόσο + ή - είναι σε σχέση με πέρισυ, πρόπερσυ, κτλ κτλ.
Τι θα πεί άλλο η επίσημη θερμοκρασία? Φυσικά και συζητάμε με επίσημη θερμοκρασία. Αλλιώς είναι βουντού

Ο ήλιος φυσικά και επηρεάζει αρνητικά, αρνητικότερα από την υγρασία όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 20 βαθμούς. Μπορεί να είναι εξοντωτικός ακόμα και σε 5 βαθμούς. Αλλά δεν σημαίνει ότι η θερμοκρασία είναι υψηλή και ότι τα θερμόμετρα λένε περιγράφουν κάτι άλλο. (άλλο υπο σκιάν δλδ να μην είναι σε άμεση επαφή με τον ήλιο και άλλο κλειστός χώρος)

Edited by - Deorum on 12/11/2014 10:22:23
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  10:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν,
Το πρόβλημα πιθανόν στο πινακάκι του felnrr, που παρέθεσα αρχικά είναι το εξής.

Ο τύπος παίρνει τους πίνακες "Δυσφορίας" από τον μέσο άνθρωπο, κάνει την υπόθεση ότι οι δρομείς τα νιώθουν όλα +10βαθμούς παραπάνω, και άρα κάνει την αναγωγή σε νέο πίνακα όπου συνδυάζει την επιβάρυνση της υγρασίας σε συνδυασμό με την ζέστη.
Η υγρασία αφοπλίζει τον μηχανισμό του ιδρώτα μας.
Όσο είσαι σε ένα περιβάλλον που έτσι και αλλιώς δεν θα ίδρωνες, δεν σε επηρεάζει.
Τώρα σε 18-19 βαθμούς θα ιδρώνατε αν υποθέσουμε πως δεν είχε υγρασία απολύτως καθόλου?

Το ερώτημα τώρα είναι, σε ρυθμό μαραθωνίου, και 18 βαθμούς, θα ιδρώνατε έτσι και αλλιώς και πόσο?
Αν κάποιος πει, εγώ με 18 βαθμούς, πάλι ιδρώνω όταν τρέχω σε αυτόν τον ρυθμό επηρεάζεται αρνητικά.
Προσπαθώ να σκεφτώ τον εαυτό μου, και ξέρω ότι με 18-19 βαθμούς, σε ταχύτητα μαραθωνίου, και όχι 10ριου, ναι θα ίδρωνα.Όχι πολύ αλλά θα ίδρωνα. Αλλά είμαι και σε καλό μέγεθος (1.70', 65κιλά).

Πιθανόν λοιπόν η αρχική υπόθεση του blogger, ότι μπορεί να εφαρμόσει τον γενικό κανόνα του +10βαθμούς αίσθηση θερμοκρασίας στους δρομείς, είναι λάθος.
Οπότε τα πινακάκια του θέλουν βελτίωση.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη εξήγηση.


Τώρα για τον φίλο που έλεγε κρύωνε... ναι όντως κρύωνες! Ήσουν νωπός, φύσαγε δροσερό αεράκι, σε πάγωνε, και όντως σε έψυχε. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι περίεργο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  11:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο καιρός δεν ήταν σύμμαχος σε καμία περίπτωση.
Το πόσο επηρέασε τον καθένα έχει να κάνει με τις αντοχές του στην υγρασία και τη ζέστη.
Οι ελίτ και οι γρήγοροι αθλητές είχαν την τύχη να φύγουν γρήγορα μπροστά οπότε στις 10 που είχε ανέβει αρκετά ο ήλιος και υπήρχε σημαντική εξάτμιση του νερού που είχε ριξει την πρηγούμενη μέρα αυτοί ήταν ήδη μετα το 17-18. Οι υπόλοιποι που είμασταν πίσω φάγαμε τη σάουνα και κάποιοι την άκουσαν.
Κι εγώ δροσίστηκα αρκετά στο Γέρακα και λίγο πριν αλλά τα υπόλοιπα κομμάτια ήταν ψιλοδράμα.
Νομίζω ο Ζορο το έθεσε σωστά

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  11:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν εγώ είμαι ίσως από τις ελάχιστες που έγραψε ότι ο καιρός δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα μιας και η προετοιμασία το μεγαλύτερο μέρος έγινε με ζέστες ακόμα και καύσωνες.
Γενικά δεν δίνω πολλή σημασία από τη στιγμή που θα μπορούσε να έιναι ΠΟΛΥ χειρότερος. Για μένα θα ήταν τρομερά χειρότερο αν έβρεχε από το πρωί....

Αυτό που με απασχόλησε και εκ των υστέρων το απέδωσα στην υγρασία είναι προσωπικό κουσούρι.
Τα πρώτα 12χιλ. δεν μπορούσα να πάρω βαθιά ανάσα. Οι βρόγχοι μου μισόκλειστοι και αναγκαζόμουν να βήχω μπας και ανοίξω. Μετά ήμουν πολύ καλύτερα και το ίδιο ακριβώς με έπιασε μετά το 34 μόνο που δεν είχα κουράγιο ούτε να βήξω. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ναι μεν τα πόδια να μην ανοίγουν αλλά και σήμερα να είμαι σαν να μην έτρεξα καθόλου και γενικά είχα πολύ ελαφρύ πιάσιμο στους τετρακέφαλους μόνο. Καμία σχέση με την Θεσ/νίκη την άνοιξη που για 2 μέρες δεν μπορούσα να ανεβοκατεβώ σκάλες χωρίς να βογκάω.
Έχω άσθμα βέβαια που από τότε που άρχισα το τρέξιμο έχω στη κυριολεξία πετάξει τα φάρμακά μου εκτός από ελάχιστες μέρες που χρειάζομαι απλό αερολίν. Προφανώς αν είχα προνοήσει να έχω μαζί μου θα το'χα λύσει το ζήτημα αλλά αυτά συμβαίνουν...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  12:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Ρε παιδιά, απορώ: Οι συνθήκες ήταν χειρότερες από πέρισυ. Το νερό στον δρόμο εξατμίζοταν με τον ήλιο και τρέχαμε σε χαμάμ από το ΜΗΔΕΝ. Δεν είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνουμε ΟΛΟΙ πόσο "χρεώνει" το σώμα αυτή η υγρασία σε συνδυασμό με τη ζέστη!!!!



Επιμένεις εσύ, έτσι;
Δεν έχουμε και τον Άδωνι μαζί με τον Πάγκαλο στο φόρουμ, να μας πείσουν πως η υψηλότατη υγρασία και η υψηλή - σε σχέση με τα κανονικά για την εποχή επίπεδα - είναι ευλογία, είναι ευτυχία για τον δρομέα! (όπως το μνημόνιο άλλωστε) ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  12:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατα τη γνωμη μου ο καιρος δεν ηταν καλος,αλλα για να γινεται συζητηση διαβστε και αυτο http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/j.1477-8696.1997.tb06284.x/pdf

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  12:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει ιδιαίτερη σημασία αν οι συνθήκες ήταν λίγο καλύτερες ή λίγο χειρότερες από πέρυσι;
(Προσωπικά πιστεύω χειρότερες)

Και τις 2 χρονιές ο καιρός ήταν αντίπαλος.
Η υψηλή θερμοκρασία στον δρόμο (και όχι υπό σκιά) αλλά και η υψηλή υγρασία επηρεάζουν πολύ αρνητικά τις επιδόσεις.
Δεν υπάρχει αντίλογος σε αυτό!
Τώρα αν κάποιος έχει εγκλιματιστεί τέλεια, δεν ιδρώνει καθόλου και ταυτόχρονα δεν ανεβάζει θερμοκρασία μεγιά του με χαρά του.
Δεν ισχύει αυτό όμως στη συντρηπτική πλειοψηφία των δρομέων. Ελίτ και μη!

Το νέο ρεκόρ διαδρομής δεν λέει απολύτως τίποτα για το πόσο επηρεάζουν οι συνθήκες.
Το ερώτημα είναι:
Τι χρόνο θα έκανε ο πρώτος δρομέας αν είχε 10 βαθμούς, συννεφιά, 50% υγρασία και 1-2 μποφόρ αεράκι;
Μήπως θα πήγαινε ακόμα 1-2 λεπτά πιο κάτω; Λέω, μήπως.
Αλλά και τι θα έκανε ο 2ος, 3ος κτλ που πιθανόν να επηράστηκαν περισσότερο από τις συνθήκες;

Όλα τα παραπάνω έχουν βέβαια περισσότερο νόημα για αυτούς που κυνήγησαν μια καλή για τις δυνατότητές τους επίδοση.
Αν εγώ μπορώ να κάνω 3 ώρες μαραθώνιο (γνωρίζοντάς το ή όχι!) και αποφασίσω να τον πάω τουριστικά στις 3.5 ώρες τότε είναι προφανές ότι οι συνθήκες δεν θα με επηρεάσουν!

@Deorum
Όταν κάποιος έχει φάει τον ήλιο και την υγρασία στη μάπα (και αυτό είναι αντικειμενικό), είναι λίγο κάπως να του λες σχεδόν ότι οι συνθήκες δεν ήταν κι άσχημες. Πόσο μάλλον αν δεν έτρεξες κιόλας!

Κατά τα άλλα, οι 'επιστημονικές' συζητήσεις είναι ευπρόσδεκτες και έχουν μεγάλο ενδιαφέρον. Απλά πρέπει να γίνονται με σωστό τρόπο, την σωστή ώρα και χωρίς προκαταλήψεις και εμμονές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  12:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Nimi Οι περισσότεροι έχουμε όλο και κάποιο κουσούρι !!! με την υγρασία κυρίως όταν εναλλάσσονται τέτοιες καιρικές συνθήκες, απλά είχαμε την ατυχία να περνάμε την ώρα που έβγαλε ήλιο στα σημεία του το οδόστρωμα ήταν βρεγμένο !!! και μάλιστα με ένα ήλιο που ήταν αρκετά καυτός για την εποχή !!!
quote:
Originally posted by nimi

Λοιπόν εγώ είμαι ίσως από τις ελάχιστες που έγραψε ότι ο καιρός δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα μιας και η προετοιμασία το μεγαλύτερο μέρος έγινε με ζέστες ακόμα και καύσωνες.
Γενικά δεν δίνω πολλή σημασία από τη στιγμή που θα μπορούσε να έιναι ΠΟΛΥ χειρότερος. Για μένα θα ήταν τρομερά χειρότερο αν έβρεχε από το πρωί....

Αυτό που με απασχόλησε και εκ των υστέρων το απέδωσα στην υγρασία είναι προσωπικό κουσούρι.
Τα πρώτα 12χιλ. δεν μπορούσα να πάρω βαθιά ανάσα. Οι βρόγχοι μου μισόκλειστοι και αναγκαζόμουν να βήχω μπας και ανοίξω. Μετά ήμουν πολύ καλύτερα και το ίδιο ακριβώς με έπιασε μετά το 34 μόνο που δεν είχα κουράγιο ούτε να βήξω. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ναι μεν τα πόδια να μην ανοίγουν αλλά και σήμερα να είμαι σαν να μην έτρεξα καθόλου και γενικά είχα πολύ ελαφρύ πιάσιμο στους τετρακέφαλους μόνο. Καμία σχέση με την Θεσ/νίκη την άνοιξη που για 2 μέρες δεν μπορούσα να ανεβοκατεβώ σκάλες χωρίς να βογκάω.
Έχω άσθμα βέβαια που από τότε που άρχισα το τρέξιμο έχω στη κυριολεξία πετάξει τα φάρμακά μου εκτός από ελάχιστες μέρες που χρειάζομαι απλό αερολίν. Προφανώς αν είχα προνοήσει να έχω μαζί μου θα το'χα λύσει το ζήτημα αλλά αυτά συμβαίνουν...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 21 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000