Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Επιστροφή στις προπονήσεις μετά από τραυματισμό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/11/2014 :  17:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ξέρω ότι όλοι τώρα είστε στη φρενίτιδα του Μαραθωνίου, γι αυτό συγγχωρήστε με για το θέμα, αλλά ο καθένας με τον καήμό του, οπότε ελπίζω να με καταλάβετε...
Λόγω του τραυματισμού μου, έχω ήδη μείνει εκτός τρεξίματος για 2 βδομάδες και 8α παραμείνω για 2 ακόμα...
Απ'την επόμενη βδομάδα 8α μπορώ να κάνω λίγο ελλειπτικό στο γυμναστήριο και ενδυνάμωση. Ποδήλατο δυστυχώς δεν επιτρέπεται να κάνω. 8α μπορούσα να κάνω κολύμπι αλλά δεν ξέρω να κολυμπάω σωστά οπότε ούτε που το προσπάθησα
Έχω βρεί το παρακάτω άρθρο, http://www.endurancescience.gr/articles/101-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82-%CF%8C%CF%84%CE%B9-%CE%B1%CF%86%CE%AE%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%82,-%CF%83%CE%84%CE%B1%CF%86%CE%AE%CE%BD%CE%B5%CE%B9.html, που λέει τι ποσοστό της φυσικής μας κατάστασης χάνουμε ανάλογα με το χρόνο αποχής μας, αλλά θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας και ακόμα καλύτερα την προσωπική σας εμπειρία.
Έχω μεγάλη αγωνία για το πως θα είμαι όταν θα ξαναρχίσω να τρέχω...
Σε πόσο καιρό θα έχω επανέλθει στα προ τραυματισμού επίπεδα φυσικής κατάστασης?
Υποθετικό το ερώτημα, αν την Κυριακή δοκίμαζα να τρέξω στο Μαραθώνιο, με 3 βδομάδες πλήρους αποχής, πόσο χειρότερα θα ήμουν?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Edited by - Trexalitsa78 on 03/11/2014 17:06:36

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  18:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι έχεις πάθει;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lathranagnostis
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  19:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα Ιωάννα
Έχω διαβάσει για τον τραυματισμό σου όπως επίσης διάβασα και το άρθρο που παραθέτεις. Πιστεύω πως την απάντηση στην δίνει το ίδιο το άρθρο στην τελευταία παράγραφο :"Υπάρχουν δύο ακραίες καταστάσεις : Είτε γυμνάζεστε υπερβολικά, οπότε υποφέρετε απο "φθορές" και τραυματισμούς, είτε δεν γυμνάζεστε καθόλου και υποφέρετε απο ατροφία λόγω αχρησίας". Χωρίς να είμαι ειδικός (άλλωστε άρχισα να τρέχω συστηματικά πριν από 4 χρόνια στην ηλικία των 48 και δεν έχω ακόμα τρέξει μαραθώνιο), πιστεύω ότι ακόμα και με το να σκέπτεσαι να τρέξεις μαραθώνιο μπαίνεις στην πρώτη κατηγορία της υπερβολής.
Πριν από 1 περίπου χρόνο και ενώ ετοιμαζόμουν για τον 1ο μου μαραθώνιο τραυματίστηκα (περίπου τα ίδια συμπτώματα με εσένα αλλά οι ακτινογραφίες και η μαγνητική δεν έδειξαν τίποτα) στο 30αρι των Ιωαννίνων. Μετά από 10 ημέρες με αντιφλεγμονώδη και ενώ δεν πονούσα πλέον ξαναμπήκα στις προπονήσεις για να πάθω υποτροπή σε long run και να μην μπορώ σχεδόν να περπατήσω. Παρόλα αυτά και μόλις ένα μήνα πριν τον ΚΜΑ δεν είχα εγκαταλείψει την ιδέα να τρέξω και σκεφτόμουν να πάρω αντιφλεγμονώδη και να το δοκιμάσω.
Ευτυχώς πρυτάνευσε η λογική και οι συμβουλές των πλέον έμπειρων (η εμπειρία δεν έρχεται με τα χρόνια πάντα) και δεν το αποτόλμησα.
Αντίθετα έμεινα έξω από τις προπονήσεις από τα μέσα Οκτωβρίου 2013 μέχρι και τις αρχές Ιαν 2014 οπότε άρχισα σιγά - σιγά να προετοιμάζομαι για το 20αρι του ΣΔΥΑ το οποίο και έτρεξα όπως και τον ΗΜΙ της Αθήνας το Μάιο και κάποια 10άρια ενδιάμεσα.
Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας αυτής αλλά και της προετοιμασίας μου για τον φετεινό ΚΜΑ (συγνώμη Αυθεντικό) διαπίστωσα ότι όλη η προπόνηση που είχα κάνει - παρά την απραξία των 2 σχεδόν μηνών - δεν πήγε στράφι (πράγμα για το οποίο με είχαν διαβεβαιώσει πιο έμπειροι δρομείς).
Με λίγα λόγια η γνώμη μου είναι να μην τρέξεις και να μην το ζορίσεις. Όση προπόνηση έχεις κάνει την έχεις ήδη "παρακαταθήκη" και αυτό θα το διαπιστώσεις μόλις αρχίσεις πάλι να προπονείσαι εντατικά για κάποιο αγώνα στόχο.
Ελπίζω να μην κούρασε η απάντησή μου και να σε βοήθησα. Περαστικά και υπομονή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  19:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nikos forlan

Τι έχεις πάθει;;



Σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών που έγινε οστικό οίδημα συην ηβική σύμφυση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  20:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Lathranagnostis

Καλησπέρα Ιωάννα
Έχω διαβάσει για τον τραυματισμό σου όπως επίσης διάβασα και το άρθρο που παραθέτεις. Πιστεύω πως την απάντηση στην δίνει το ίδιο το άρθρο στην τελευταία παράγραφο :"Υπάρχουν δύο ακραίες καταστάσεις : Είτε γυμνάζεστε υπερβολικά, οπότε υποφέρετε απο "φθορές" και τραυματισμούς, είτε δεν γυμνάζεστε καθόλου και υποφέρετε απο ατροφία λόγω αχρησίας". Χωρίς να είμαι ειδικός (άλλωστε άρχισα να τρέχω συστηματικά πριν από 4 χρόνια στην ηλικία των 48 και δεν έχω ακόμα τρέξει μαραθώνιο), πιστεύω ότι ακόμα και με το να σκέπτεσαι να τρέξεις μαραθώνιο μπαίνεις στην πρώτη κατηγορία της υπερβολής.
Πριν από 1 περίπου χρόνο και ενώ ετοιμαζόμουν για τον 1ο μου μαραθώνιο τραυματίστηκα (περίπου τα ίδια συμπτώματα με εσένα αλλά οι ακτινογραφίες και η μαγνητική δεν έδειξαν τίποτα) στο 30αρι των Ιωαννίνων. Μετά από 10 ημέρες με αντιφλεγμονώδη και ενώ δεν πονούσα πλέον ξαναμπήκα στις προπονήσεις για να πάθω υποτροπή σε long run και να μην μπορώ σχεδόν να περπατήσω. Παρόλα αυτά και μόλις ένα μήνα πριν τον ΚΜΑ δεν είχα εγκαταλείψει την ιδέα να τρέξω και σκεφτόμουν να πάρω αντιφλεγμονώδη και να το δοκιμάσω.
Ευτυχώς πρυτάνευσε η λογική και οι συμβουλές των πλέον έμπειρων (η εμπειρία δεν έρχεται με τα χρόνια πάντα) και δεν το αποτόλμησα.
Αντίθετα έμεινα έξω από τις προπονήσεις από τα μέσα Οκτωβρίου 2013 μέχρι και τις αρχές Ιαν 2014 οπότε άρχισα σιγά - σιγά να προετοιμάζομαι για το 20αρι του ΣΔΥΑ το οποίο και έτρεξα όπως και τον ΗΜΙ της Αθήνας το Μάιο και κάποια 10άρια ενδιάμεσα.
Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας αυτής αλλά και της προετοιμασίας μου για τον φετεινό ΚΜΑ (συγνώμη Αυθεντικό) διαπίστωσα ότι όλη η προπόνηση που είχα κάνει - παρά την απραξία των 2 σχεδόν μηνών - δεν πήγε στράφι (πράγμα για το οποίο με είχαν διαβεβαιώσει πιο έμπειροι δρομείς).
Με λίγα λόγια η γνώμη μου είναι να μην τρέξεις και να μην το ζορίσεις. Όση προπόνηση έχεις κάνει την έχεις ήδη "παρακαταθήκη" και αυτό θα το διαπιστώσεις μόλις αρχίσεις πάλι να προπονείσαι εντατικά για κάποιο αγώνα στόχο.
Ελπίζω να μην κούρασε η απάντησή μου και να σε βοήθησα. Περαστικά και υπομονή.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  20:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

quote:
Originally posted by Lathranagnostis

Καλησπέρα Ιωάννα
Έχω διαβάσει για τον τραυματισμό σου όπως επίσης διάβασα και το άρθρο που παραθέτεις. Πιστεύω πως την απάντηση στην δίνει το ίδιο το άρθρο στην τελευταία παράγραφο :"Υπάρχουν δύο ακραίες καταστάσεις : Είτε γυμνάζεστε υπερβολικά, οπότε υποφέρετε απο "φθορές" και τραυματισμούς, είτε δεν γυμνάζεστε καθόλου και υποφέρετε απο ατροφία λόγω αχρησίας". Χωρίς να είμαι ειδικός (άλλωστε άρχισα να τρέχω συστηματικά πριν από 4 χρόνια στην ηλικία των 48 και δεν έχω ακόμα τρέξει μαραθώνιο), πιστεύω ότι ακόμα και με το να σκέπτεσαι να τρέξεις μαραθώνιο μπαίνεις στην πρώτη κατηγορία της υπερβολής.
Πριν από 1 περίπου χρόνο και ενώ ετοιμαζόμουν για τον 1ο μου μαραθώνιο τραυματίστηκα (περίπου τα ίδια συμπτώματα με εσένα αλλά οι ακτινογραφίες και η μαγνητική δεν έδειξαν τίποτα) στο 30αρι των Ιωαννίνων. Μετά από 10 ημέρες με αντιφλεγμονώδη και ενώ δεν πονούσα πλέον ξαναμπήκα στις προπονήσεις για να πάθω υποτροπή σε long run και να μην μπορώ σχεδόν να περπατήσω. Παρόλα αυτά και μόλις ένα μήνα πριν τον ΚΜΑ δεν είχα εγκαταλείψει την ιδέα να τρέξω και σκεφτόμουν να πάρω αντιφλεγμονώδη και να το δοκιμάσω.
Ευτυχώς πρυτάνευσε η λογική και οι συμβουλές των πλέον έμπειρων (η εμπειρία δεν έρχεται με τα χρόνια πάντα) και δεν το αποτόλμησα.
Αντίθετα έμεινα έξω από τις προπονήσεις από τα μέσα Οκτωβρίου 2013 μέχρι και τις αρχές Ιαν 2014 οπότε άρχισα σιγά - σιγά να προετοιμάζομαι για το 20αρι του ΣΔΥΑ το οποίο και έτρεξα όπως και τον ΗΜΙ της Αθήνας το Μάιο και κάποια 10άρια ενδιάμεσα.
Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας αυτής αλλά και της προετοιμασίας μου για τον φετεινό ΚΜΑ (συγνώμη Αυθεντικό) διαπίστωσα ότι όλη η προπόνηση που είχα κάνει - παρά την απραξία των 2 σχεδόν μηνών - δεν πήγε στράφι (πράγμα για το οποίο με είχαν διαβεβαιώσει πιο έμπειροι δρομείς).
Με λίγα λόγια η γνώμη μου είναι να μην τρέξεις και να μην το ζορίσεις. Όση προπόνηση έχεις κάνει την έχεις ήδη "παρακαταθήκη" και αυτό θα το διαπιστώσεις μόλις αρχίσεις πάλι να προπονείσαι εντατικά για κάποιο αγώνα στόχο.
Ελπίζω να μην κούρασε η απάντησή μου και να σε βοήθησα. Περαστικά και υπομονή.



Ευχαριστώ για την απάντηση! Προς θεού όμως! Δεν είχα σκοπό να τρέξω!!! Δεν θα ρίσκαρα απλά εναν αγώνα για να γίνω ακόμα χειρότερα. Η ερώτηση μου ήταν πως θα είμαι από άποψη φυσικής κατάστασης σε 3 βδομάδες από τώρα που θα ξαναμπώ σε προπονήσεις, μετά από αποχή 5 βδομάδων συνολικά. Και σε πόσο καιρό θα επανέλθω σε απόδοση στα προ τραυματισμού επίπεδα.
Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  21:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ψίτ, με ρέγουλο η επαναφορά, μην πέσεις με τα μούτρα στο...γλυκό
το διάστημα πάντως που λές δεν είναι πρόβλημα, μετά απο 5 βδομάδες προπονήσεων μιά χαρά θα είσαι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

filipp
Forum-Runner



80 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  21:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα βήματα της Ιωάννας και εγώ ..από τέλος Ιουλίου μέσα στον αγώνα της Χαιντου..και στο περπάτημα ακόμα πονούσα 1 μήνα εκτός.Σεπτέμβριο αρχές είπα να δοκιμάσω..αλλά τζίφος..άρχισα φυσικοθεραπείες και ξεκούραση απλά μόνο στατικό ποδήλατο που δεν ενοχλούσε .Στην δουλειά δεν με ενόχλησε ποτέ αν και είναι δύσκολη με βάρος και πολλές ώρες εργασίας.Αρχές Νοέμβρη πήγα να δω την αντίδραση έτρεξα 4 χλμ αλλά πάλι αρκετός πόνος...Από εβδομάδα λέω να πάω για Μαγνητική και όπου βγει..!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  21:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το σώμα έχει μνήμη, κι αν έχεις βάλει τις βάσεις (χρόνια προπόνησης), οι 5 βδομάδες δεν είναι τίποτα.
Θα το δεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  00:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιωάννα, στο υποθετικό σου ερώτημα, αν έτρεχες μαραθωνιο με 3 εβδομάδες αποχή, πόσο χειρότερα αθ ήσουν στην υγεία σου ή στην επίδοση; Υποθέτω εννοείς στην επίδοση.
Ε, δεν θα ήσουν πολύ χειρότερα. Να μη σου πω ότι θα ήσουν και καλύτερα. Όπως σου είπα και προχθές στο άλλο νήμα, το 2012 είχα μείνει εκτός για ενάμιση μήνα. Μια χαρα ήμουν λοιπόν σε πληρφορώ από επίδοση.

Ρε μην αγχώνεσαι. Το σώμα θυμάται. Οι 3 πρώτες φορές θα σου φανούν βουνό, ε, μετά θα θυμηθεί το σώμα και θα κάνει αυτό που πρέπει να κάνει.

Εγώ μετά τον μαραθώνιο, ξαναβγαίνω για τρέξιμο τον Φεβρουάριο. με 3 φορές τρέξιμο είμαι μια χαρά.






Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  00:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Ε, δεν θα ήσουν πολύ χειρότερα. Να μη σου πω ότι θα ήσουν και καλύτερα. Όπως σου είπα και προχθές στο άλλο νήμα, το 2012 είχα μείνει εκτός για ενάμιση μήνα. Μια χαρα ήμουν λοιπόν σε πληρφορώ από επίδοση.




Και πού ξέρεις πώς θα ήσουν αν δεν είχες μείνει εκτός για ενάμιση μήνα, ρε Αλεξ...????



"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  01:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο, σαφώς θα ήμουν πολύ καλύτερα. Αλλά δεδομένου ότι ήμουν εκτός για τόσο καιρό, ότι μιλούσα στο τηλ και έβγαζα φώτος όταν έτρεχα και έκανα χρόνο 15 λεπτά παραπάνω από αυτό που είχα θέσει ως αρχικό στόχο, ε, μια χαρά ήμουν. Αν δεν πήγαινα χαζεύοντας, μπορεί να ήμουν και 10 λεπτά κάτω από αυτό ου έκανα-λεω, δεν ξέρω. Οπότε, ακόμη μικρότερη διαφορά από τον αρχικό στόχο.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  09:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιωάννα έμεινα 11/2 μήνα εκτός λόγω προβλήματος στα γόνατα και μετά ξεκίνησα σιγά-σιγά γιατί ακόμα δεν με είχε αφήσει και φοβόμουν μην πισωγυρίσω χειρότερα. Ξεκίνησα με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού και του Μανώλη βεβαίως-βεβαίως κάνοντας χαλαρά τρεξίματα. Μετά από τόσο καιρό αποχής τα ευχαριστιόμουν όσο δε πάει παρόλο που υπήρχε η ενόχληση να μου θυμίζει να μην το παρακάνω.
μετά από 1 μήνα χαλαρών, ξύπνησα ένα πρωί και η όποια ενόχληση είχε εξαφανιστεί ως δια μαγείας! Δε το πίστευα λέμε.
Τότε λοιπόν και πάλι με το φόβο των Ιουδαίων ξεκίνησα δειλά-δειλά κανένα τεμπάκι ή κανένα χιλιάρι και συνειδητοποίησα ότι ήμουν στο επίπεδο ακριβώς που το είχα αφήσει, παρόλο που ξανατονίζω ότι έκανα μόνο χαλαρά τρεξιματάκια εκείνο το μήνα. Μέσα στο επόμενο 2μηνο είδα πολύ καλή βελτίωση για τα δικά μου δεδομένα χωρίς να φορτώσω ιδιαίτερα εντάσεις ή χιλιόμετρα.

Καταλαβαίνω πλήρως την ανησυχία σου και το σπάσιμο νεύρων αλλά πραγματικά νομίζω ότι θα είναι τέτοια η χαρά σου όταν ξαναμπεις στις προπονήσεις και ακόμα μεγαλύτερη όταν διαπιστώσεις ότι δεν έχασες τίποτα ουσιαστικό που όλοι αυτοί οι προβληματισμοί θα σου φαινονται αστείοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  09:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιωαννα αφου δεν θα τρεξεις στον αγωνα δεν καταλαβαινω γιατι αγχωνεσαι αν θα εχεις "πεσει".
Το πρωτο σου μελημα τωρα ειναι να ξεπερασεις τον τραυματισμο σου οσο πιο αποτελεσματικα μπορεις.
Που σημαινει οτι θα μπεις πολυ προσεγμενα παλι στο τρεξιμο, σε συνδυασμο με ενδυναμωση γιατι θα ατροφησει ως ενα βαθμο το μυικο σου συστημα.
Οποτε μην σε απασχολει το ποσο θα πεσεις γιατι αυτο ειναι μια παγιδα που πεφτουμε ολοι μας και βιαζομαστε να επανελθουμε, με αποτελεσμα υποτροπη του τραυματισμου που ειχαμε και φτου και απο την αρχη.
Οποτε βαλε εναν μακροπροθεσμο στοχο, οπως Μαραθωνιο την ανοιξη και χαλαρωσε, εχεις δουλεψει πολυ σε 2 προετοιμασιες και θα το βρεις ξανα πολυ ευκολα πιστεψε με.
Το θεμα ειναι το ξαναλεω να επιστρεψεις υγιεσταστη και να αφησεις πισω τελειως τον τραυματισμο σου.
Καλη αποκατασταση και επανοδο ευχομαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  09:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
4 εβδομάδες δεν είναι τραγικό!
Αν δεν έχεις πάρει και κιλά ειδικά, και κρατιέσαι στα ίδια, θεωρώ ότι σε 2 βδομάδες θα έχεις ανακάμψει.
Είχα σταματήσει 1 χρόνο περίπου...
Ενώ για περίπου μήνα, έχω σταματήσει αρκετές φορές στα 3-3.5 χρόνια που τρέχω (είτε για τραυματισμό, είτε πχ για διακοπές)
Ειδικά αν στο ενδιάμεσο, έκανες και κάτι άλλο, πχ κολύμπι/ποδήλατο ή ακόμα και βάρη, ίσως δεν είναι τίποτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  10:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ όλους!
Σε κιλά τα ίδια είμαι οπότε θεωρώ ότι όταν θα ξαναρχίσω να τρέχω σιγά σιγά 8α το βρώ πάλι και ελπίζω να είμαι σε θέση να ξαναρχίσω προετοιμασία για κάτι ανοιξιάτικο.
ο Savvas έχει δίκιο. Αφού δεν 8α τρέξω δεν πρέπει να αγχώνομαι. Έλα μου όμως που μέχρι να περάσει η Κυριακή, ενώ ξέρω ότι δεν 8α τρέξω, όλο ελπίζω ότι 8α γίνει το θαύμα και κάτι 8α αλλάξει... Παράλογο το ξέρω, αλλά όλο σκέφτομαι ότι την Κυριακή που θα πάω στο Μαραθώνα τον άντρα μου, σαν τον σούπερμαν 8α βγάλω το μπουφάν και απο μέσα 8α φοράω τα τρεξιματικά μου και θα αρχίσω να τρέχω και εγώ
Πάντως ότι θα με έπιανε τέτοιο στερητικό και να μου το λέγανε δεν 8α το πίστευα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000