Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Επιστροφή στις προπονήσεις μετά από τραυματισμό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  14:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by Savvas

Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι οι τραυματισμοι σου βγαινουν απο τις υπερβολες των προηγουμενων προετοιμασιων(100-140χλμ.
Τα ιδια εκανα κι εγω οταν αρχισα το τρεξιμο και ενω στην προετοιμασια του Μαραθωνιου εκανα ηπιες εντασεις μου βγηκαν ολοι οι τραυματισμοι πανω στην προετοιμασια του Μαραθωνιου.
Επειδη τυγχανει να ξερω τον προπονητη της Ιωαννας, οι προπονησεις ειναι πολυ ηπιες και ειναι ταμαμ για προπονηση Μαραθωνιου.
ΕΙναι ακριβως οπως το ειπε η Ιωαννα σαν cruise intervals και το προβλημα ειναι οτι ειναι τοσο ηπιες που βαριεσαι και αναγκαστικα πας γρηγοροτερα.
Οποιος εχει τηρησει το προγραμμα δεν εχει τραυματιστει και το γνωριζω αυτο απο πρωτο χερι.
Για μενα το μεγαλυτερο προβλημα των ερασιτεχνων δρομεων ειναι οι αγωνες.
Και αυτο γιατι κανουνε προετοιμασια απαιτητικη για τις υποχρεωσεις τους (δουλεια,οικογενεια κτλ) και πανε και σε κατι αγωνες με ανηφοροκατηφορες (Σπετσες πχ)παρασυρονται πανε γρηγοροτερα και μετα μεσα στην εβδομαδα τηρουν και το προγραμμα ως εχει και την πατανε.



όπως τα λες ακριβώς είναι.. και μου λεγε να μην τρέξω ούτε τα Γιάννενα ούτε τις Σπέτσες και να μην πιέζω γιατί 8α σας βλέπω απτις κερκίδες... στου κουφού την πόρτα όμως... ας πρόσεχα. τα παθήματα μαθήματα





Ιωαννα ακου τι σου λεει ο προπονητης σου και θα ανταμειφθεις.
Και μην ζητας εδω γνωμες, γιατι ο καθενας θα σου πει το μακρυ του και το κοντο του και βαζω και τον εαυτο μου μεσα.
Καλο ειναι να ακους γενικως αποψεις για να μαθαινεις γενικοτερα, αλλα μεχρι εκει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  14:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έλα όμως Σάββα που μερικές φορές είναι οι προπονητές που λένε το κοντό τους κ το μακρύ τους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακούς έναν προπονητή, σταθερά και πιστά ως το τέλος.
Αυτός σε παρακολουθεί, και σε ξέρει καλύτερα, που κινείσαι, τι αδυναμίες έχεις κτλ.
Πιθανόν να κάνει και λάθος, όπως όλοι, απλά οι πιθανότητες είναι λιγότερες, από τις γενικόλογες συμβουλές ασχέτων.
Επίσης στο τέλος με αυτόν θα κάνεις ταμείο, πρέπει να ξέρεις που βρίσκεσαι, αν κάνεις λίγο από όλα, στο τέλος που θα ξέρεις τι από όλα πήγε καλά ή κακά.
Αυτός έχει το βάρος της ευθύνης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Έλα όμως Σάββα που μερικές φορές είναι οι προπονητές που λένε το κοντό τους κ το μακρύ τους!




Ποιοι προπονητες πες μου συγκεκριμενα για να καταλαβω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που λέει ο Deo...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έλα ρε που θες κ ονόματα. Ούτε στο δικαστήριο να ήμουν

Γενικά μιλάω. Ακούς κάτι κουφά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να μπω κι εγώ στο "club των κακών"
Συμφωνώ 100% με αυτά που έγραψε ο oldman. Και τα 70-80 που έκανες είναι πολλά εκτός και αν πήγαινες για κάτω από 3:30. Εγώ έκανα 12 εβδομάδων πρόγραμμα από το runner για χρόνο 3:20-3:30, μόνο 3 εβδομάδες είχε πάνω από 70 αλλά ποτέ δεν τα έκανα όλα γιατί κατάλαβα ότι με κουράζουν πολύ. Έμεινα και εκτός 2,5 εβδομάδες λόγω τραυματισμού τον Σεπτέμβριο. Κατάλαβα ότι το 3:20-3:30 δεν είναι εφικτό. Καλό είναι να ακούμε το σώμα μας.
Το λάθος σου νομίζω ότι ήταν τα πολλά χιλιόμετρα, πολλές προπονήσεις χωρίς ξεκούραση, υπερβολικές οι διαλειμματικές με διαλείμματα κάτω από 1 λεπτό.
Η εβδομαδιαία προπόνησή σου ήταν κάπως έτσι (αν κάνω λάθος πες μου): Κυριακή LR, Δευτέρα 8χλμ + 10 ανοίγματα, Τρίτη διαλειμματική (με τα γνωστά 30"-45"), Τετάρτη 10-12χλμ, Πέμπτη τέμπο, Παρασκευή ή Σάββατο 10 χλμ. Θα μπορούσες να κάνεις τη Δευτέρα 5χλμ και 4-5 ανοίγματα και μία διαλειμματική ή τέμπο την εβδομάδα και όχι και τα δυο μαζί.
Μη βιαστείς πάντως να ξεκινήσεις γιατί οι κοιλιακοί δεν περνάνε εύκολα. Με είχαν ταλαιπωρήσει αρκετά παλαιότερα που έπαιζα ποδόσφαιρο και δεν καθόμουν πάνω από 2 εβδομάδες μέχρι που με χτύπησαν στον προσαγωγό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Έλα ρε που θες κ ονόματα. Ούτε στο δικαστήριο να ήμουν

Γενικά μιλάω. Ακούς κάτι κουφά.




Κοιτα επειδη ξερω τον προπονητη της Ιωαννας και ξερω οτι ειναι οντως προπονητης και οχι "προπονητης" γι'αυτο της το ειπα.
Τωρα οτι κυκλοφορουν πολλοι "προπονητες" κυκλοφορουν και μπορει να ακουσεις πολλα, συμφωνω μαζι σου.
Αλλα πολλες φορες εμεις οι δρομεις (εγω πιο πολυ απ'ολους) δεν τηρουμε αυτα που μας δινουν και κανουμε του κεφαλιου μας.
Επισης οταν κατι νιωθουμε οτι ειναι λαθος με την προπονηση, κατα εναν περιεργο τροπο δεν το συζηταμε με τον ιδιο τον προπονητη μας, αλλα με τον φιλο μας ή εδω στο φορουμ.
Και ενταξει να ρωτησει καποιος που δεν εχει προπονητη ή που μολις εχει αρχισει το τρεξιμο να το καταλαβω, αλλα το ειπα συγκεκριμενα στην Ιωαννα γιατι ξερω τον προπονητη της.
Κατα τ'αλλα με καλυψε και ο Deorum.

ΥΓ.Για να μην παρεξηγηθω, δεν ειπα να μην συζηταμε, καλο ειναι οταν προβληματιζομαστε να το συζηταμε με τους αλλους, αλλα να το συζηταμε και με ανθρωπους που ειναι σχετικοι με το αντικειμενο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mαραθώνιος είναι long & tempo βασικά σε μία προετοιμασία αλλά και μερικά πρόσθετα.....
ενα απ'αυτά είναι τα εβδομαδιαία ρεπό (δρομείς απο 3:20+) να είναι το λιγότερο 2
ένα άλλο ότι δεν είμαστε όλοι το ίδιο
και φυσικά όλοι είμαστε...προπονηταράδες για τους άλλους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Nek2000: εμένα ο χρόνος-στόχος δεν βγήκε απτο μυαλό μου. Ξεκίνησα ελπίζοντας για το 3:50" best case scenario, αλλά η πρόοδος των προπονήσεων, το πως ήταν οι παλμοί στα μεγάλα με γέμισαν αισιοδοξία. Τα χιλιόμετρα μου δεν ήταν πολλά. το πρόγραμμα μου ήταν περίπου ως εξής: Kυριακή LR, Δευτέρα 8 χλμ και 10*100, Τρίτη διαλλειματική, Τετάρτη ρεπό, Πέμπτη τέμπο, Παρασκευή 8 χλμ, Σάββατο ρεπό .
Αυτό που έκανα λά8ος ήταν ότι πίεζα παραπάνω στις διαλειματικές πρώτον και δεύτερον ότι υπήρχαν πολλές μέρες που έκανα πολλές προπονήσεις ( και τρέξιμο και βάρη και pilates) . Έχεις δίκιο ότι δεν ξεκουραζόμουν αρκετά. Δεν έίναι εύκολο να δουλεύεις, να είσαι μαμά και να κάνεις και προπόνηση εντατική...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldman

Τώρα θα γίνω και εγώ λίγο κακός αλλά κρατιέμαι πολύ καιρό. Η Ιωάννα τραυματίζεται επειδή παρασύρεται από τον ενθουσιασμό που έχει κυριεύσει το φόρουμ γύρω από τις διαλειμματικές!

Ανακοινώνονται κάθε λίγο και λιγάκι προπονήσεις με 200άρια, 300άρια, 400άρια και λοιπές μικρές αποστάσεις με όσο το δυνατό μικρότερο διάλειμμα, ως εάν να πρόκειται για κατόρθωμα!!!

==========================================

Ειλικρινά θα ήθελα να ήξερα τι σκεφτόταν αυτός που έδωσε το πρόγραμμα στην Ιωάννα. Εκτός των διαλειμματικών της, έχω δει και άλλα διαμάντια (π.χ. 4 x 5.000m tempo!!!). Τα tempo ορίζονται από το γεγονός ότι μπορούμε να διατηρήσουμε το ρυθμό τους για μία ώρα! Δε βλέπω πως θα έβγαζε τέτοιο πρόγραμμα σε μία ώρα η Ιωάννα ή και κανένας μας εδώ που τα λέμε. Ενδεικτικά, σε όλα τα προγράμματα τα tempo διαρκούν συνολικά 40-50 λεπτά.

Ουφ! Τα είπα και ξέσκασα. Πυροβολείστε τώρα.

ΥΓ. Ιωάννα μια τελευταία συμβουλή. Στον επόμενο μαραθώνιο, αν κάνεις ταχύτητες, κοίτα να τις βάλεις στον 2ο μεσόκυκλο των προπονήσεών σου, ώστε αν τραυματιστείς, τουλάχιστον να έχεις χρόνο μπροστά σου να αναρρώσεις.

A little less conversation, a little more action please...



Σοφέ Γέροντα πήρες φόρα! Προφανώς έχεις πολλές απορίες γιατί οι ορισμοί στο πρόγραμμα κάποιου κόουτς ποικίλουν και ενδέχεται να σημαίνουν κάτι διαφορετικό από αυτό που λογίζεται ως «νόρμα».

Για παράδειγμα το «τέμπο» 4 Χ 5000 μέτρων της Ιωάννας δεν ήταν στο ρυθμό «ΑΤ-Αναερόβιου Κατωφλίου» αλλά σε κάτι σαφώς πιο αργό και πολύ κοντά στο ΜΡ (Marathon Pace)! Οπότε η λέξη «τέμπο» κακώς χρησιμοποιήθηκε στην προκειμένη περίπτωση!

Επίσης οι «διαλειμματικές» με πολύ μικρό διάλειμμα έχουν ως σκοπό να μειωθεί η ένταση του κύριου κομματιού (και άρα μειώνεται ο κίνδυνος τραυματισμού), έχοντας το μικρό διάλειμμα ως οδηγό έτσι ώστε οι παλμοί να παραμένουν σε υψηλά επίπεδα, οπότε να επιτυγχάνεται το επιθυμητό αποτέλεσμα της καρδιοαναπνευστικής βελτίωσης. Κατάλληλες για προπονήσεις αποστάσεων, όχι όμως και για τις μικρές αποστάσεις. Πολλές φορές μάλιστα τέτοιου είδους διαλειμματικές ανήκουν στην κατηγορία των cruise intervals…

Γνωρίζοντας τη σχολή που ακολουθεί ο κόουτς της Ιωάννας (και που σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτήν την γραμμή), οι προπονήσεις που κάνει είναι καλές, στοχευμένες και στην τελική πιο ήπιες από ότι φαίνονται!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο την μικρή εμπειρία μου, χωρίς ουσιαστική εμβάθυνση, νομίζω ότι η πιο σωστή κουβέντα είναι "άκου το σώμα σου". Ισχύει για τα πάντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  15:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by oldman

Τώρα θα γίνω και εγώ λίγο κακός αλλά κρατιέμαι πολύ καιρό. Η Ιωάννα τραυματίζεται επειδή παρασύρεται από τον ενθουσιασμό που έχει κυριεύσει το φόρουμ γύρω από τις διαλειμματικές!

Ανακοινώνονται κάθε λίγο και λιγάκι προπονήσεις με 200άρια, 300άρια, 400άρια και λοιπές μικρές αποστάσεις με όσο το δυνατό μικρότερο διάλειμμα, ως εάν να πρόκειται για κατόρθωμα!!!

==========================================

Ειλικρινά θα ήθελα να ήξερα τι σκεφτόταν αυτός που έδωσε το πρόγραμμα στην Ιωάννα. Εκτός των διαλειμματικών της, έχω δει και άλλα διαμάντια (π.χ. 4 x 5.000m tempo!!!). Τα tempo ορίζονται από το γεγονός ότι μπορούμε να διατηρήσουμε το ρυθμό τους για μία ώρα! Δε βλέπω πως θα έβγαζε τέτοιο πρόγραμμα σε μία ώρα η Ιωάννα ή και κανένας μας εδώ που τα λέμε. Ενδεικτικά, σε όλα τα προγράμματα τα tempo διαρκούν συνολικά 40-50 λεπτά.

Ουφ! Τα είπα και ξέσκασα. Πυροβολείστε τώρα.

ΥΓ. Ιωάννα μια τελευταία συμβουλή. Στον επόμενο μαραθώνιο, αν κάνεις ταχύτητες, κοίτα να τις βάλεις στον 2ο μεσόκυκλο των προπονήσεών σου, ώστε αν τραυματιστείς, τουλάχιστον να έχεις χρόνο μπροστά σου να αναρρώσεις.

A little less conversation, a little more action please...



Σοφέ Γέροντα πήρες φόρα! Προφανώς έχεις πολλές απορίες γιατί οι ορισμοί στο πρόγραμμα κάποιου κόουτς ποικίλουν και ενδέχεται να σημαίνουν κάτι διαφορετικό από αυτό που λογίζεται ως «νόρμα».

Για παράδειγμα το «τέμπο» 4 Χ 5000 μέτρων της Ιωάννας δεν ήταν στο ρυθμό «ΑΤ-Αναερόβιου Κατωφλίου» αλλά σε κάτι σαφώς πιο αργό και πολύ κοντά στο ΜΡ (Marathon Pace)! Οπότε η λέξη «τέμπο» κακώς χρησιμοποιήθηκε στην προκειμένη περίπτωση!

Επίσης οι «διαλειμματικές» με πολύ μικρό διάλειμμα έχουν ως σκοπό να μειωθεί η ένταση του κύριου κομματιού (και άρα μειώνεται ο κίνδυνος τραυματισμού), έχοντας το μικρό διάλειμμα ως οδηγό έτσι ώστε οι παλμοί να παραμένουν σε υψηλά επίπεδα, οπότε να επιτυγχάνεται το επιθυμητό αποτέλεσμα της καρδιοαναπνευστικής βελτίωσης. Κατάλληλες για προπονήσεις αποστάσεων, όχι όμως και για τις μικρές αποστάσεις. Πολλές φορές μάλιστα τέτοιου είδους διαλειμματικές ανήκουν στην κατηγορία των cruise intervals…

Γνωρίζοντας τη σχολή που ακολουθεί ο κόουτς της Ιωάννας (και που σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτήν την γραμμή), οι προπονήσεις που κάνει είναι καλές, στοχευμένες και στην τελική πιο ήπιες από ότι φαίνονται!

Free your feet...free your senses!





Οπως τα λεει ο Μανωλης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  16:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Απο την μικρή εμπειρία μου, χωρίς ουσιαστική εμβάθυνση, νομίζω ότι η πιο σωστή κουβέντα είναι "άκου το σώμα σου". Ισχύει για τα πάντα.



Συντρέχτη σωστό αυτό που λες, αλλά ξέρεις πολλούς δρομείς που πραγματικά να "ακούν το σώμα τους";! Εγώ όχι!! (και δεν βγάζω και την δική μου ουρά απέξω...)

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  16:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

quote:
Originally posted by Rigelian

Απο την μικρή εμπειρία μου, χωρίς ουσιαστική εμβάθυνση, νομίζω ότι η πιο σωστή κουβέντα είναι "άκου το σώμα σου". Ισχύει για τα πάντα.



Συντρέχτη σωστό αυτό που λες, αλλά ξέρεις πολλούς δρομείς που πραγματικά να "ακούν το σώμα τους";! Εγώ όχι!! (και δεν βγάζω και την δική μου ουρά απέξω...)

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...



Ξέρω ...εμένα! Από το 2009, στο τρέξιμο μόνο μια φορά ταρυματίστηκα (2011 τράβηγμα δικεφάλου, στο δεξί πόδι), με προειδοποίησε για χιλιόμετρα. 6 εβδομάδες χωρίς τρέξιμο, δεν με ξαναενόχλησε ποτέ μετά. Ένα διάστρεμμα από μπάσκετ, αυτό δεν προειδοποιεί. Μιά θλάση στη γάμπα, από μπάλα, και αυτό προειδοποίησε, αλλά είχα σκοράρει δις μέχρι εκείνη την στιγμή και δεν ήθελαν οι υπόλοιποι να βγω! (άλλες 6 εβδομάδες έξω, και πάλι πέρασε εντελώς). Σε κάθε άλλη περίπτωση, δρω με φρονιμάδα και προσπαθώ να είμαι better safe than sorry.

Edited by - Rigelian on 04/11/2014 16:20:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000