Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin 220 vs Garmin 620
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

vagas
Newbie Forum Runner



33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/11/2014 :  08:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα τελευταια 5χρονια εχω το Garmin 305 αλλα εφτασε η ωρα της αλλαγης δεν επαθε κατι αλλα εδω αρκετο καιρο μου φαινεται παντοφλα.Οποτε αν ξερει καποιος πληροφοριες για τα δυο ρολογια δεκτες το 220 το εχω τρεξει το αρνητικο για μενα που εχει ειναι οτι αφου εχεις τελειωσει την προπονηση κ θελεις να δεις τι εκανες δεν τα εχει αναλυτικα(οπως το 305) πρεπει να το συνδεσεις στο garmin conect, αλλα μονο σου δειχνει περασμα χλμ. Επειδη η αγορα θα γινει αμεσα τα φωτα σας please...

Papatak
Advanced Forum-Runner

241 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  11:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vagas

Τα τελευταια 5χρονια εχω το Garmin 305 αλλα εφτασε η ωρα της αλλαγης δεν επαθε κατι αλλα εδω αρκετο καιρο μου φαινεται παντοφλα.Οποτε αν ξερει καποιος πληροφοριες για τα δυο ρολογια δεκτες το 220 το εχω τρεξει το αρνητικο για μενα που εχει ειναι οτι αφου εχεις τελειωσει την προπονηση κ θελεις να δεις τι εκανες δεν τα εχει αναλυτικα(οπως το 305) πρεπει να το συνδεσεις στο garmin conect, αλλα μονο σου δειχνει περασμα χλμ. Επειδη η αγορα θα γινει αμεσα τα φωτα σας please...



Τι εννοεις αναλυτικά; Αφου σώσεις τη δραστηριότητα βλέπεις στο ρολοι αποσταση, χρόνο, ρυθμό, σφυγμούς, θερμίδες, μ.ο. αριθμού βημάτων, κλπ. Δεν είναι και λίγα. Μπες στον rainmaker και δες review.

Τα πόδια στον ώμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

marga
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  16:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω το 220 και ειμαι πολυ ευχαριστημενη, ειναι ελαφρυ και δειχνει ολα οσα χρειαζονται. Δεν εχει δημιουργηθει ποτε προβλημα στη προπονηση ή στη συνδεσιμοτητα πχ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  17:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με το 620 είμαι υπερευχαριστημένος. Ήθελα οπωσδήποτε 4 πεδία στην οθόνη, ενω στο 220 είναι έως 3, αλλά πρακτικά είναι τόσο εύκολες και χρηστικές οι αλλαγές από οθόνη σε οθόνη που και με το 220 πιστεύω ότι θα ήταν μια χαρά!
Όσον αφορά την "σούμα" μετά το τρέξιμο, εκεί νομίζω ότι δεν διαφέρουν τα 220 / 620. Δείχνουν τα πάντα και με κάθε λεπτομέρεια!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  17:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να ρωτήσω ρε παιδιά, τους παλμούς τους δείχνουν (στο garmin conect) με γράφημα η απλά σου δίνουν μέσους και μέγιστους;(όπως σε πολλά suunto...)

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  18:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με γράφημα εμφανίζονται οι παλμοί στο garmin connect, όχι μόνο στα συγκεκριμένα μοντέλα αλλά και σε όλα τα garmin με παλμογράφο.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  20:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ χρήσιμη πληροφορία για το μέλλον...
(και συγνώμη για το off topic)

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vagas
Newbie Forum Runner



33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2014 :  23:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον οταν λεω αναλυτικα θες να δεις το (5αρι,10αρι,15αρι) ποσο περασες σε χρονο!!!οχι σε χλμ...Τελικα πηρα το 220 θα επρεπε να πεταω απο τη χαρα μου αλλα βλεπω για την ωρα αρκετα μειον ελπιζω να αλλαξει ομως αυτο! Αλλο ενα μειον δεν μπορεις να δεις ολοκληρο το χρονο με δευτερολεπτα μαζι απο μια ωρα κ πανω δειχνει ωρα λεπτα. το ιδιο γινοταν στο 305 αλλα αμα εβαζες 3πεδια δειχνει κ τα δεκατα του δευτερολεπτου!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vagas
Newbie Forum Runner



33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2014 :  12:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλο ενα μειον για μενα το στιγμιαιο pace αλλαζει αν 5 δευτερα (5.00-5.05.5.10)!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2014 :  13:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To στιγμιαίο pace επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες που του προσδίδουν μεγάλο σφάλμα. Εκ των πραγμάτων λοιπόν, η ανάλυση ανά δευτερόλεπτo δεν έχει πολύ νόημα.

Προσωπικά βρίσκω πολύ πιό πρακτικό και χρήσιμο να χρησιμοποιώ το average lap pace.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2014 :  19:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

To στιγμιαίο pace επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες που του προσδίδουν μεγάλο σφάλμα. Εκ των πραγμάτων λοιπόν, η ανάλυση ανά δευτερόλεπτo δεν έχει πολύ νόημα.

Προσωπικά βρίσκω πολύ πιό πρακτικό και χρήσιμο να χρησιμοποιώ το average lap pace.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...



Σωστά..!!! Κι' εγώ σε 2 οθόνες (timex), έχω avg.pace και lap pace αντίστοιχα, το στιγμιάιο που είναι ανα δευτερόλεπτο δεν το χρησιμοποιώ ποτέ..!!!! Άλλα μειονεκτήματα που έχεις εντοπίσει vagas ???


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>

Edited by - gligoros on 06/11/2014 19:55:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vagas
Newbie Forum Runner



33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2014 :  23:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα γραφω στο παραπανω post, το συνδεσα κ μετο garmin conect αλλα δεν εχω βγαλει ακομα ακρη!!! Μετα το μαραθωνιο ισως να βρω αλλα..Στα υπερ απο τα οποια ηταν ο λογος που το διαλεξα ειναι το βαρος του, η εγχρωμη οθονη κ οτι μπορεις να το φορεσεις εκτος προπονησεις σε σχεση με το 305...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  04:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σκέφτομαι κι' εγώ μήπως αγοράσω το 620 (καταναλωτική μανία λέγεται) και δώσω το timex σε φίλο, αλλά φοβάμαι για θέματα αξιοπιστίας. Το timex είναι σκύλος μάυρος..

@vagas με 2 πεδία στην οθόνη πάλι δεν σου δείχνει δευτερόλεπτα ???
@koukouvagia μιας που έχεις το 620, το έχεις προσέξει αυτό που λέει ο vagas ??? Κάποιο άλλο μειον που έχεις παρατηρήσει στο ρολόι ??? Αξιοπιστία ??? Πόσο καιρό το έχεις ??


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>

Edited by - gligoros on 10/11/2014 04:02:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  01:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά δεν κρατήθηκα σήμερα και το αγόρασα (620). Το σετάρισα σπίτι και αύριο θα το δοκιμάσω. Πρώτη εντύπωση πάντως εντελώς απογοητευτική. Θυμίζει ψευτόπραγμα εντελώς πανηγυρτζίδικο σαν κατασκευή, ενώ η οθόνη του συγκριτικά με τo Timex run trainer 2.0 που χρησιμοποιώ τώρα είναι η μέρα με τη νύχτα..!! Κατασκευή και ποιότητα οθόνης λοιπόν:

Timex - Garmin 2-0...


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  08:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vagas

Λοιπον οταν λεω αναλυτικα θες να δεις το (5αρι,10αρι,15αρι) ποσο περασες σε χρονο!!!οχι σε χλμ...Τελικα πηρα το 220 θα επρεπε να πεταω απο τη χαρα μου αλλα βλεπω για την ωρα αρκετα μειον ελπιζω να αλλαξει ομως αυτο! Αλλο ενα μειον δεν μπορεις να δεις ολοκληρο το χρονο με δευτερολεπτα μαζι απο μια ωρα κ πανω δειχνει ωρα λεπτα. το ιδιο γινοταν στο 305 αλλα αμα εβαζες 3πεδια δειχνει κ τα δεκατα του δευτερολεπτου!!!



Αυτό νομίζω δεν το βλέπεις πουθενά στα garmin. Ούτε στο 210, ούτε στο 310, ούτε κάπου στη σελίδα του garmin connect. Εγώ το έχω συνδέσει και με το endomondo, όπου βλέπεις τα περάσματα πάνω στο σχεδιάγραμμα, είτε στο ενδομονδο app στο κινητό βλέπεις σε κάθετη παράθεση το χρόνο ανά km και δεξιά το αθροιστικό συνολικό πέρασμα (που είναι η σούπερ χρήσιμη πληροφορία)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  08:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vagas

Λοιπον οταν λεω αναλυτικα θες να δεις το (5αρι,10αρι,15αρι) ποσο περασες σε χρονο!!!οχι σε χλμ...Τελικα πηρα το 220 θα επρεπε να πεταω απο τη χαρα μου αλλα βλεπω για την ωρα αρκετα μειον ελπιζω να αλλαξει ομως αυτο! Αλλο ενα μειον δεν μπορεις να δεις ολοκληρο το χρονο με δευτερολεπτα μαζι απο μια ωρα κ πανω δειχνει ωρα λεπτα. το ιδιο γινοταν στο 305 αλλα αμα εβαζες 3πεδια δειχνει κ τα δεκατα του δευτερολεπτου!!!



Αυτό νομίζω δεν το βλέπεις πουθενά στα garmin. Ούτε στο 210, ούτε στο 310, ούτε κάπου στη σελίδα του garmin connect. Εγώ το έχω συνδέσει και με το endomondo, όπου βλέπεις τα περάσματα πάνω στο σχεδιάγραμμα, είτε στο ενδομονδο app στο κινητό βλέπεις σε κάθετη παράθεση το χρόνο ανά km και δεξιά το αθροιστικό συνολικό πέρασμα (που είναι η σούπερ χρήσιμη πληροφορία)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000